23 липня 2019 р. м. ХарківСправа № 480/970/19
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді Перцової Т.С.,
Суддів Чалого І.С. , Жигилія С.П. ,
розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 року по справі № 480/970/19
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДФС у Сумській області
про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки),
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 року задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки).
На зазначене рішення суду Головним управління ДФС у Сумській області подано апеляційну скаргу.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2019 зазначена апеляційна скарга була залишена без руху.
Надано апелянту строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Роз'яснено заявнику апеляційної скарги, що вищезазначені недоліки апеляційної скарги можуть бути усунені шляхом направлення до Другого апеляційного адміністративного суду квитанції або оригіналу іншого документу про сплату судового збору у розмірі 1152,60 грн.
Копію зазначеної ухвали від 25.06.2019 Головним управлінням ДФС у Сумській області отримано 09.07.2019. Отже, останнім днем для усунення недоліків поданої апеляційної скарги є 19.07.2019.
18.07.2019 до канцелярії Другого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання від представника Головного управління ДФС у Сумській області про продовження строку на виконання вимог ухвали про усунення недоліків апеляційної скарги, встановленого ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2019. В обґрунтування клопотання відповідач зазначив, що Головне управління ДФС у Сумській області є бюджетною установою і повністю фінансується з Державного бюджету України. Вказує, що Законом України "Про Державний бюджет на 2018 рік" передбачено фінансування витрат відповідача на оплату судового збору, відтак судовий збір по даній справі буде сплачено після одержання відповідного фінансування, яке очікується в квітні 2018 року. У зв'язку з чим, посилаючись на ст. 121 КАС України, ст. 8 Закону України "Про судовий збір", просить суд, враховуючи майновий стан відповідача, продовжити строк на усунення недоліків апеляційної скарги до ухвалення рішення у справі.
Колегія суддів, перевіривши клопотання, вважає, що підстави для його задоволення відсутні.
Відповідно до ч. 1 ст. 118 КАС України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Згідно з ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Поважними причинами пропуску або продовження строку можуть бути визнані лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Відповідно до ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Разом з тим, у розумінні ст.133 КАС України єдиною підставою для звільнення від сплати судового збору є врахування судом майнового стану особи, яка, у свою чергу, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі. В іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 р. у справі «Креуз проти Польщі», вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.
Майновий стан сторони (належні стороні майнові права та обов'язки) має визначатися судом у світлі конкретних обставин певної справи, включаючи спроможність заявника сплатити судовий збір. Отже, визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Таким чином, надання апелянтом належних та допустимих доказів відсутності матеріальних ресурсів на момент звернення з апеляційною скаргою є визначальним для прийняття судом рішення у відповідно до ст.133 КАС України.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати належні і допустимі, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Разом з тим, в обгрунтування клопотання, відповідач посилається на неможливість сплати судового збору з огляду на відсутність передбаченого Законом України "Про державний бюджет на 2018 рік" фінансування, надходження якого очікується в квітні 2018 року. При цьому, слід зазначити, що рішення Сумського окружного адміністративного суду, яке оскаржує відповідач, датоване 10.05.2019 року.
Враховуючи викладене, відповідачем не надано доказів, які свідчать про наявність перешкод для сплати Головним управлінням ДФС у Сумськкій області судового збору по даній справі станом на час подання клопотання (17.07.2019) та неможливість вчасного та повного виконання вимог ухвали Другого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2019.
Відповідно до ст. 129 Конституції України та ст. 8 КАС України, однією із засад судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 травня 2008 року "Надточій проти України" принцип рівності сторін - один із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду - передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище у порівнянні з опонентом.
Згідно з ч. 1 ст. 45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.
Безпідставне продовження строків на усунення недоліків апеляційної скарги на доволі великий строк може призвести до затягнення строку набрання законної сили рішенням суду першої інстанції у даній справі, та відповідно призведе до надання незаконної переваги одній зі сторін судового процесу - заявника апеляційної скарги.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні клопотання про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги.
Згідно з ч.5 ст.298 Кодексу адміністративного судочинства України питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Відповідно до ч.6 та ч.7 ст.298 КАС України про повернення апеляційної скарги постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в касаційному порядку. Копія ухвали про повернення апеляційної скарги надсилається учасникам справи у порядку, визначеному статтею 251 цього Кодексу. Скаржнику надсилається копія ухвали про повернення апеляційної скарги разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами. Копія апеляційної скарги залишається в суді апеляційної інстанції.
Враховуючи те, що вимоги ухвали Другого апеляційного адміністративного суду від 25.06.2019 року у встановлений судом строк не виконані, наявні підстави для повернення апеляційної скарги заявнику в порядку, передбаченому ч.5 ст.298 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 8 ст. 169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст. 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Клопотання Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області про продовження строку на усунення недоліків апеляційної скарги на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 року по справі № 480/970/19 -залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Сумській області на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 10.05.2019 року по справі № 480/970/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправними та скасування вимог про сплату боргу (недоїмки) повернути скаржнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)Т.С. Перцова
Судді(підпис) (підпис)І.С. Чалий С.П. Жигилій