про залишення позовної заяви без руху
23 липня 2019 р. справа № 480/2715/19
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Конотопського міськрайонного управління юстиції в Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Конотопського міськрайонного управління юстиції в Сумській області в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу державної виконавчої служби Конотопського міськрайонного управління юстиції в Сумській області від 31.10.2014 ВП № 45164248 про стягнення виконавчого збору в сумі 99374,18 грн;
- визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу державної виконавчої служби Конотопського міськрайонного управління юстиції в Сумській області від 04.01.2019 ВП № 58001459 про відкриття виконавчого провадження.
Також позивач просить відстрочити сплату судового збору до закінчення розгляду справи.
Дослідивши матеріали позовної заяви та зміст клопотання позивача, суд відмовляє в його задоволенні та залишає позовну заяву без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Разом з тим, положеннями ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати є зокрема незадовільний майновий стан фізичної особи.
При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в позовній заяві, яка подаються до суду, або окремим документом.
Позивачем не додано суду жодного доказу на підтвердження скрутного майнового стану.
Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача про відстрочення сплати судового збору до закінчення розгляду справи.
За приписами ч. 3 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В силу положень ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Тобто, необхідною умовою розгляду судом позовної заяви є сплата особою, яка звертається з цією заявою, судового збору у визначеному розмірі.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з п.п. 3.1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах, зокрема, за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (768,40 грн.); за подання адміністративного позову майнового характеру - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму.
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 04.01.2019;
- визнати протиправною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 31.10.2014 в сумі 99374,18 грн.
Тобто заявлено одночасно дві позовні вимоги: майнового та немайнового характеру.
За приписами ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Отже, позивачу необхідно усунути вказаний недолік позовної заяви та надати суду оригінал квитанції про сплату судового збору в розмірі 1762,14 грн. (768,40 + 993,74).
Кошти повинні бути перераховані за наступними реквізитами:
Отримувач УК у м.Сумах/м. Суми
банк отримувача Державне казначейство України
МФО 899998
Код ЄДРПОУ 37970593
Рахунок 34312206084030
Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Також, відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень інших органів (посадових осіб), у тому числі постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, постанов приватного виконавця про стягнення основної винагороди, витрат виконавчого провадження та штрафів, можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Частиною 5 ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження» рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів. Рішення виконавця про відкладення проведення виконавчих дій може бути оскаржене протягом трьох робочих днів.
З позовної заяви вбачається, що позивач оскаржує постанову державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 04.01.2019 та про стягнення виконавчого збору від 31.10.2014.
З вказаними постановами позивач ознайомився 15.04.2019 під час ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження, проте не надав суду відповідних доказів.
22.07.2019 до суду надійшла позовна заява, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції.
Отже позивачем пропущено строк звернення до суду.
Згідно з ч. 6 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Позивачем не подано суду доказів, коли вона дізналася про наявність оскаржуваних постанов, нею не подано заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Враховуючи викладене, позивачу необхідно усунути вказаний недолік позовної заяви та подати суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, у якій обґрунтувати поважність причини пропуску такого строку, надати відповідні докази.
Як вбачається із поданої позовної заяви, в ній вказано учасником справи третю особу- Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України".
Всупереч вимог ст. 49 КАС України, позивач, зазначивши в складі учасників справи третю особу, не додав обґрунтоване клопотання про необхідність залучення такої особи до участі у справі та не визначив статус третьої особи.
Тому позивачу необхідно усунути вказаний недолік позовної заяви шляхом надання суду обґрунтованого клопотання про необхідність залучення третьої особи до участі у справі та визначити статус третьої особи.
Згідно з ч. 1 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Конотопського міськрайонного управління юстиції в Сумській області про визнання протиправними та скасування постанов - залишити без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви в 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Копію даної ухвали направити особі, що звернулась із позовною заявою.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню позивачеві.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя С.О. Бондар