Рішення від 18.07.2019 по справі 817/1765/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року м. Рівне №817/1765/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя Махаринця Д.Є., судді Дудар О.М. Комшелюк Т.О. , розглянувши у порядку письмового провадження заяву про перегляд рішення суду за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом

ОСОБА_1

доРівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд судового рішення за виключними обставинами, в якій просив: - скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2018, у зв'язку з виключними обставинами - встановленої Конституційним судом України неконституційності словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;

- задовольнити повністю вимоги позивача про визнання протиправними дій Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області в частині відмови в перерахунку моєї пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області зробити перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В обґрунтування заяви зазначає, що Конституційний Суд України в рішенні від 25.04.2019 у справі №1-р(ІІ)/2019 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-XII, відповідно до якої визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок цього стали особами з інвалідністю. Звертає увагу на те, що положення ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" поширюються і на ліквідаторів, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов'язку. Заявник вважає, що викладені обставини є виключними, мають істотне значення для перегляду рішення суду та задоволення заяви.

Ухвалою суду від 05.06.2019 прийнято заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами до розгляду, вирішено здійснювати розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Розгляд заяви призначено у відкритому судовому засіданні на 04.07.2019.

Відповідно до витягу з протоколу автоматичного визначення складу колегії суддів для розгляду даної заяви визначено колегію суддів у складі трьох суддів, згідно з ч. 8 ст. 33 КАС України.

Ухвалою суду від 05.07.2019 розгляд справи відкладено на 18.07.2019.

20.06.2019 Рівненським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Рівненської області подано відзив на заяву. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що рішення Конституційного Суду України №1-р(ІІ)/2019 щодо перерахунку пенсій, передбачених ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не містить положень щодо порядку його виконання, тому підстав для проведення перерахунку таких пенсій немає. Враховуючи викладене, просить суд в задоволенні заяви відмовити повністю.

Заявник та представник відповідача у судове засідання, призначене на 18.07.2019, не прибули, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлені належним чином, від позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі у письмовому провадженні.

Згідно з ч. 2 ст. 368 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Таким чином, суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження.

Відповідно до положень ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами, повно та всебічно з'ясувавши покладені в основу заяви обставини в їх сукупності, на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку про задоволення заяви частково.

Судом встановлено, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.а.с.6,8).

Позивач перебуває на обліку у Рівненському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Рівненської області і отримує пенсію по інвалідності 2 групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язку по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Пенсія позивача обчислюється відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

На звернення ОСОБА_1 стосовно перерахунку пенсійної виплати на підставі ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.9-1 Порядку обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідач листом від 14.06.2018 за №261/10 повідомив позивача про відсутність підстав для перерахунку та виплати пенсії, оскільки позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не під час проходження дійсної строкової служби. Відтак, у позивача відсутнє право на отримання пенсії, обчисленої виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року (а.а.с.9-10).

Не погоджуючись з такими діями пенсійного органу, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2018, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - відмовлено повністю. Рішення набрало законної сили.

У зв'язку з прийняттям Конституційний Суд України в рішенні від 25.04.2019 у справі №1-р(ІІ)/2019 позивач звернувся до суду з заявою про перегляд рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 у справі №817/1765/18 за виключними обставинами

Розглядаючи заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 361 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.

Згідно з п. 1 ч.5 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є, зокрема, встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане

З аналізу наведених норм вбачається, що судове рішення, яке набрало законної сили, може бути переглянуто якщо Конституційним Судом України встановлена неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

У рішенні Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 суд дійшов висновку, що позивач дійсно є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, при цьому, сторони визнають, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зв'язку з чим в подальшому набув статусу інваліда 2 групи, ліквідатора І категорії, отримує пенсію по інвалідності 2 групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Однак, належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивач проходив дійсну строкову службу у цей період ОСОБА_1 суду не надав.

Як наслідок, суд дійшов висновку, що відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії відповідно ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Поряд з цим, Конституційний Суд України рішенням від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) вирішив:

1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;

2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов'язку, в тому числі військовозобов'язані, які призивалися на військові збори, мають однаковий рівень соціального забезпечення, що відповідає принципу справедливості та конституційному принципу рівності.

Відповідно до ст. 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, положення ч.3 ст. 59 Зaкoну №796-XII в частині "дійсної строкової" втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України даного рішення - 25.04.2019, а відтак, позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25.04.2019.

Частиною 4 статті 368 КАС України визначено, що за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може: 1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; 3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.

Конституційний Суд України у своєму рішенні № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) визнав таким, що не відповідає Конституції України словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за яким визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.

Оскільки, підставою для відмови у позові було те, що останній приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби і вказане словосполучення визнане таким, що не відповідає Конституції України, суд вважає, що заяву позивача про перегляд рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 за виключними обставинами слід задовольнити частково.

Тому, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 в справі №817/1765/18 слід скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково, а саме: зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 25.04.2019.

В частині вимог про визнання протиправними дій Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області щодо відмови в перерахунку пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року слід відмовити, оскільки таке рішення станом на момент ухвалення рішення суду від 09.08.2018 було винесено правомірно, так як на момент розгляду справи вимога ч.3 ст.59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби була чинною.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень частково не обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач частково довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Підстави для застосування ст. 139 КАС України у суду відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись статтями 241-242, 244-246, 368-369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 про перегляд за виключними обставинами рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 в адміністративній справі №817/1765/18 за позовом ОСОБА_1 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити частково.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 09.08.2018 в адміністративній справі №817/1765/18 - скасувати.

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області (вул. Яворницького, 34, Рівненська область, м.Рівне, ЄДРПОУ 40373305) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій - задовольнити частково.

Зобов'язати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст. 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з 25.04.2019.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий cуддя Махаринець Д.Є.

Судді Дудар О.М.

Комшелюк Т.О.