Іменем України
23 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2681/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши у письмовому провадженні справу за позовом Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу,-
24 червня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Луганській області, в якому позивач просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушка Маргарити Володимирівни від 07.06.2019 про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн на позивача за невиконання рішення суду у виконавчому провадженні №58843132 за виконавчим листом №1240/1966/18, виданим Луганським окружним адміністративним судом 04.03.2019.
В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 12.06.2019 Рубіжанським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області отримано постанову відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про накладення штрафу від 07.06.2019 в межах виконавчого провадження ВП № 58843132, якою на управління за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100 грн. 00 коп.
Управління вважає неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області щодо винесення постанови про наклаленпя штрафу. Управління не погоджується з зазначеною постановою про накладення штрафу, вважає її безпідставною, незаконною та такою, що винесена з порушенням норм діючого законодавства та підлягає скасуванню.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 26.06.2019 позовну заяву Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, - залишено без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви ухвалою суду від 15.07.2019 прийнято позовну заяву до провадження та відкрито провадження у справі.
Від відповідача 22.07.2019 через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву (а.с.37-41), в якому відповідач заперечує проти задоволення вимог з таких підстав.
09.04.2019 на виконання до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист Луганського окружного адміністративного суду від 04.03.2019 №1240/1966/18 про зобов'язання Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 призначеної йому пенсії за віком з 01 березня 2016 року.
10.04.2019 державним виконавцем, керуючись вимогами ст. ст. 3 ,4, 24, 25, 26, 27 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про відкриття виконавчого провадження.
На адресу відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області надійшла відповідь від боржника з якої встановлено, що рішення суду не виконано.
07.06.2019 державним виконавцем, відповідно до ст. ст. 63, 75 Закону України "Про виконавче провадження", винесено постанову про накладення штрафу на боржника у розмірі 5 100 грн.
На думку відповідача, відсутність фінансування Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області не доведена документально, не надано доказів вчинення будь-яких дій на отримання фінансування для виконання судового рішення на момент накладення штрафу на боржника.
Відповідач зазначає, що позивачем не було вжито всіх можливих та необхідних заходів для виконання судового рішення в повному обсязі, а відсутність коштів у Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області не доводить поважності причин невиконання судового рішення.
На думку управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області дії відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області є правомірними та відповідають нормам Закону України "Про виконавче провадження".
Представник позивача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у позовній заяві заявив клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, розгляд справи просив проводити без його участі.
Згідно з ч.3 ст.194 КАС України вбачається, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Враховуючи положення статті 194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
Згідно з даними КП «ДСС» вбачається, що рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 07.11.2018, яке набрало законної сили 28.01.2019, у справі №1240/1966/18, зокрема, зобов'язано Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 призначеної йому пенсії за віком з 01 березня 2016 року. Рішення суду звернуто до негайного виконання у межах виплати ОСОБА_1 пенсії за один місяць.
04.03.2019 ОСОБА_1 отримано виконавчий лист у справі №1240/1966/18 про зобов'язання Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Луганській області відновити нарахування та виплату ОСОБА_1 призначеної йому пенсії за віком з 01 березня 2016 року (а.с.62,63).
09.04.2019 ОСОБА_1 звернувся до відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області з заявою щодо прийняття на примусове виконання виконавчого листа у справі №1240/1966/18 (а.с.60,61).
Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Галушки М.В. від 10.04.2019 відкрито виконавче провадження №58843132 з примусового виконання виконавчого листа №1240/1966/18, яка надіслана сторонам виконавчого провадження (боржнику та стягувачу) 10.04.2019 за вих.№1721. Вказану постанову отримано боржником 12.04.2019 (а.с.58,59).
Листом від 23.04.2019 №8194/08 Рубіжанське ОУПФУ Луганської області повідомило державного виконавця про наступне (а.с.11,12,45-55).
На виконання рішення суду від 07.11.2018 управління 19.11.2018 прийняло рішення б/н «Про відновлення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно з рішенням суду» у межах суми стягнення за один місяць з 01.03.2016 по 31.03.2016. Рішення управління від 19.11.2018 направлено ОСОБА_1 за місцем його фактичного проживання/перебування (за довідкою внутрішньо переміщеної оеоби) листом від 19.11.2018 № 3017/03.3-31К (а.с.13,14).
У листопаді 2018 року на відомість грудня 2018 року ОСОБА_1 поновлено нарахування та виплату пенсії за віком за період з 01.03.2016 по 31.03.2016 у сумі 3302,46 грн.
У зв'язку з переходом у жовтні 2018 року Пенсійного фонду України на нове програмне забезпечення виникли технічні проблеми та ускладнення, під які також потрапила пенсійна справа ОСОБА_1 .
Внаслідок технічного збою ОСОБА_1 у грудні 2018 року не отримав пенсію за період з 01.03.2016 по 31.03.2016 у розмірі 3302,46 грн.
У січні 2019 року головним управлінням Пенсійноію фонду України у Луганській області профінансовано ОСОБА_1 виплату пенсії за січень 2019 року в сумі 4491 грн. 00 коп.
З огляду на те, що ухвалою Першого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2019, яку отримано позивачем 04.02.2019 (а.с.15), апеляційну скаргу управління повернуто, рішення набрало законної сили 28.01.2019, тому рішенням позивача від 08.02.2019 №72 відновлено ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії за віком з 01.03.2016 (а.с.16,17).
Рішення управління від 08.02.2019 № 72 направлено ОСОБА_1 за місцем його фактичного проживання/перебування (за довідкою внутрішньо переміщеної особи) листом від 08.02.2019 №247/03.2-31 К (а.с.18).
У лютому 2019 року ОСОБА_1 управлінням нараховано на виплату у березні 2019 року пенсію за період з 01.03.2016 но 28.02.2019 у розмірі 196452 грн. 60 коп. та поточну пенсію за березень 2019 року у розмірі 9315 грн. 06 коп.
Заявку на фінансування виплати включено до потреби у фінансуванні пенсійних виплат на березень 2019 року.
У березні 2019 року головним управлінням Пенсійного фонду України у Луганській області профінансовано ОСОБА_1 виплату поточної пенсії в сумі 9315,06 грн.
У квітні 2019 року головним управлінням Пенсійного фонду України у Луганській області профінансовано виплату ОСОБА_1 поточної пенсії за квітень 2019 року в сумі 9315 грн. 06 коп.
07.06.2019 відповідачем винесено постанову в межах виконавчого провадження ВП №58843132 про накладення на позивача штрафу в сумі 5100,00 грн, у зв'язку з невиконанням рішення суду, яка надіслана позивачу 07.06.2019 та отримана останнім 13.06.2019 (а.с.9,9 на звороті,43,44).
Позивач 14.06.2019 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо виділення фінансування на виконання рішення суду у справі №1240/1966/18 для виплати пенсії ОСОБА_1 , з метою скасування постанови про накладення штрафу у сумі 5100 грн та уникнення стягнення виконавчого збору в сумі 16692,00 (а.с.19).
З довідки позивача від 13.06.2019 про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 за період з 01.02.2016 по 30.06.2019 вбачається, що ОСОБА_1 за період з 01.03.2016 по грудень 2018 року пенсія не виплачена.
Отже, предметом розгляду даної справи є правомірність прийняття відповідачем постанови про накладення штрафу на позивача в сумі 5100,00 грн.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги позивача, суд виходить з такого.
Статтею 129-1 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з частинами другою та третьою статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною першою статті 255 КАС України визначено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Відповідно до статті 1 Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (пункт 1).
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Згідно з пунктами 1 та 16 частини третьої статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Статтею 26 Закону № 1404-VIII визначено початок примусового виконання рішення, зокрема:
- виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої);
- виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей (частина п'ята);
- за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною) (частина шоста).
Відповідно до частини першої статті 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону № 1404-VIII).
Згідно з частиною третьою статті 63 Закону № 1404-VIII виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Частинами першою та другою статті 75 Закону № 1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.
З вищевикладеного слідує, що правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Судом з вищеописаних письмових доказів встановлено, що Рубіжанське ОУПФУ Луганської області рішення суду у встановлений державним виконавцем строк не виконано.
Як зазначає позивач, часткове невиконання рішення суду сталося з незалежних від нього причин, а саме через відсутність відповідних бюджетних асигнувань.
Згідно з пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднані управління (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).
Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (підпункт 3); призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства (підпункт 7); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 8).
Отже, невиконання судового рішення в частини виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється з Державного бюджету України, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин. У такому випадку накладення штрафу жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Таку правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 24.01.2018 у справі № 405/3663/13-а (реєстраційний номер рішення в ЄДРСР 71834551).
Зважаючи на вищевикладене, суд погоджується з твердженнями позивача, що відсутність коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням, тобто відсутність відповідного фінансового забезпечення боржника на виконання судового рішення, не може вважатися невиконанням такого рішення без поважних причин.
Зважаючи на відсутність фінансування позивача щодо виконання рішення суду у справі № 1240/1966/18, суд вважає, що у відповідача відсутні підстави для накладення на боржника штрафу за невиконання рішення без поважних причин.
Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов'язано із прийняттям державним виконавцем постанови (рішення) про накладення штрафу, суд вважає позовні вимоги позивача про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця від 07.06.2019 ВП № 58843132 про накладення штрафу обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Позивачем за подання до суду даного позову сплачений судовий збір у розмірі 1921,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 08.07.2019 №475 (а.с.30).
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Оскільки позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 1921,00 грн стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Луганській області, структурним підрозділом якого є відповідач.
Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області від 07 червня 2019 року ВП №58843132 про накладення на Рубіжанське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Стягнути на користь Рубіжанського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (вул.Студентська, 35А, м.Рубіжне, Луганська область, 93009, код ЄДРПОУ 41245565) за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Луганській області (місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Єгорова, будинок 22, код за ЄДРПОУ 34941884) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн (одна тисяча дев'ятсот двадцять одну гривню).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя К.Є. Петросян