Рішення від 17.07.2019 по справі 540/1154/19

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/1154/19

15год 15хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Морської Г.М.,

при секретарі: Кованій В.А.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Єхвая М.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання рішення протиправним,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (далі - відповідач), у якому просить:

- визнати протиправним рішення відповідача від 14.05.2018 р. №101 щодо включення земельної ділянки площею 1 га для городництва, кадастровий номер НОМЕР_1 , до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону;

- стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області на користь позивача понесені судові витрати.

Ухвалою від 11.06.2019 року відкрите спрощене провадження по справі, та судове засідання призначене на 17.07.2019 року.

17.07.2019 року в судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у жовтні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому в оренду для городництва земельної ділянки площею 1,00 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) на території Комишанської селищної ради м Херсона. Відповідач відмовив у зв'язку із виявленими недоліками проекту. Після усунення недоліків позивач вдруге подав проект на затвердження відповідачу та отримавши відмову, оскаржив її джо суду. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 23.06.2018р. у справі №821/989/18 зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Херсонській області повторно розглянути заяву позивача від 16.11.2017 року про затвердження проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, площею 1,00 га, (кадастровий номер НОМЕР_1 ) на території Комишанської селищної ради м Херсона, для городництва. На виконання рішення суду відповідач повторно розглянув заяву позивача та відмовив у його затвердженні з посиланням на те, що земельну ділянку включено до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 20.05.2019р. у справі № 540/513/19 - відмовлено у задоволені позовних вимог, оскільки відповідно до Наказу відповідача від 14.05.2018р. № 101, який є чинним та не оскарженим, земельну ділянку включено до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподаського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону.

Вважаючи наказ незаконним, позивач звернувся до суду та стверджує, що спірний наказ суперечить ст. 134 Земельного кодексу, яким передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі - передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги із підстав, викладених у позові, просив їх задовольнити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позову посилаючись на те, що спірний наказ є законним, оскільки прийнятий на підставі постанови КМУ від 07.06.2017р. № 413 «Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними». Так земельну ділянку площею 1,00 га, кадастровий номер НОМЕР_1 на території Комишанської селищної ради м. Херсона внесено до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, затвердженого наказом відповідача від 23.10.2014р. №21-81/19-14. Відповідно до ч.3 ст.136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися в заставу, надаватись у користування до завершення торгів.

Із вказаних підстав відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні у ній докази, заслухавши учасників справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Судом встановлено, що наказом ГУ Держгеокадастру в Херсонській області від 14.05.2018р. №101 доповнено Перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону, затвердженого наказом відповідача від 23.10.2014р. №21-81/19-14, лотами 218-228 згідно з додатком. При цьому лотом №228 внесено до вказаного Переліку земельну ділянку площею 1,00 га, кадастровий номер НОМЕР_1 на території Комишанської селищної ради м Херсона.

Вважаючи наказ незаконним, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірному наказу, суд застосовує наступні положення законодавства.

Земельні відносини в Україні, відповідно до статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Згідно зі статтею 19 ЗК України, землі сільськогосподарського призначення визначені як окрема категорія земель.

Відповідно до частини 3 статті 22 ЗК України, землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування, зокрема, громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Частиною 1 статті 116 ЗК України, передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

За приписами частини 2 статті 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (ч. 4 ст. 123 ЗК).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 6 ст. 123 ЗК).

Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються: затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (ч. 10 ст. 123 ЗК).

Відповідно до частин 2, 3 статті 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва. Земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу.

Сторони у судовому засіданні визнали, що проект землеустрою розроблений позивачем щодо відведення йому в оренду земельної ділянки площею 1,00 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) із цільовим призначенням - для городництва.

Відповідач стверджує, що зазначена земельна ділянка включена до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону на підставі Постанова Кабінету Міністрів України від 7 червня 2017 року № 413.

Позивач стверджує, що відповідно до частин 2, 3 статті 134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Тобто норми постанови КМУ від 07.06.2017 року № 413 „Деякі питання удосконалення управління в сфері використання та охорони земель сільськогосподарського призначення державної власності та розпорядження ними" та норми ст. 134 ЗК України суперечать одна одній.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Таким чином суд застосовує норми Земельного кодексу України як норми вищої юридичної сили.

Також суд відмічає, що рішенням Конституційного суду України від 25.06.2019р. № 8-р/2019 постанову КМУ від 07.06.2017р. № 413 - визнано неконституційною.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даній справі відповідач не довів правомірність Наказу № 101 від 14.05.2018р.

З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

В зв'язку із задоволенням позовних вимог на підставі ст. 139 КАС України підлягають стягненню на користь позивача витрати зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 14.05.2018 р. №101 щодо включення земельної ділянки площею 1 га для городництва, кадастровий номер НОМЕР_1 , до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, 73036, м. Херсон, вул.Університетська, 136-а).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 22 липня 2019 р.

Суддя Морська Г.М.

кат. 109020100