Рішення від 17.07.2019 по справі 344/4937/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2019 р. справа № 344/4937/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остап'юк С.В.,

за участю секретаря Лудчак А.В.,

представника позивача Галівця Я.О. ,

представника відповідача Чорній О.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області про визнання незаконною та скасування постанови за № 9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019, -

ВСТАНОВИВ:

22.03.2019 ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області відкрито провадження з розгляду адміністративної справи за позовом Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" (далі - позивач) до Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання незаконним протоколу про правопорушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 14.02.2019, визнання незаконною та скасування постанови за №9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019. Розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

06.06.2019 позивач подав заяву про зменшення розміру позовних вимог, з викладом змінених вимог про зупинення виконання постанови за №9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019 до закінчення розгляду даної позовної заяви, визнання незаконною та скасування постанови за №9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач протиправно, на підставі помилкових висновків про те, що позивач є суб'єктом містобудування здійснив позапланову перевірку автогазозаправної станції по вулиці Газова, 1-А, в селі Сопів Коломийського району Івано-Франківської області щодо дотримання суб'єктом містобудування - Дочірнім підприємством "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, за наслідками якої прийняв оскаржувану постанову за №9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019, яка є протиправною та підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з мотивів, викладених в позовній заяві, заяві про зменшення розміру позовних вимог та у відповіді на відзив.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, з мотивів викладених у відповіді на відзив та у запереченнях.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

31.01.2019 начальником Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області видано направлення за № 66/1009/m.7/2019 для здійснення позапланової перевірки автогазозаправної станції по вулиці Газова, 1-А, в селі Сопів Коломийського району Івано-Франківської області щодо дотримання суб'єктом містобудування - Дочірнім підприємством "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил на підставі наказу (розпорядження) Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області № 66-П від 31.01.2019 та листа Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України за № 363/39-108/01-2019 від 14.01.2019.

14.02.2019 посадовою особою відповідача складено акт про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій, яким встановлено порушення позивачем пункту 1 частини 3 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 за №553.

Також, 14.02.2019 посадовою особою відповідача складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

04.03.2019 відповідач, на підставі вказаного акта та протоколу від 14.02.2019, за відмову позивача як суб'єкта містобудування щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль у допуску до проведення перевірки, зокрема відмова у наданні документів, необхідних для здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкті: автогазозаправної станції по вулиці Газова, 1-А , в селі Сопів Коломийського району Івано-Франківської області та порушення пункту 1 частини 3 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 за №553, постановою про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності за № 9/1009/m.5/2019 застосував штраф в розмірі 57 630 гривень.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.

Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на об'єктах будівництва у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, що не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудування вимог приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю; вимога головного інспектора будівельного нагляду центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, про проведення перевірки за наявності підстав, передбачених законом; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Частиною 1 статті 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що об'єктами містобудування на державному та регіональному рівнях є планувальна організація території, система розселення, система взаємопов'язаного комплексного розміщення основних об'єктів промисловості, транспорту, інженерної та соціальної інфраструктури, функціональне зонування території України, її частин (груп областей), території Автономної Республіки Крим, областей, адміністративних районів.

Об'єктами містобудування на місцевому рівні є планувальна організація території населеного пункту, його частини (групи земельних ділянок) зі спільною планувальною структурою, об'ємно-просторовим рішенням, інженерно-транспортною інфраструктурою, комплексом об'єктів будівництва, що визначаються відповідно до: у населених пунктах - меж населених пунктів, їх функціональних зон (сельбищної, промислової тощо), житлових районів, мікрорайонів (кварталів), приміських зон відповідно до містобудівної документації на місцевому рівні; за межами населених пунктів - меж приміських зон, а також функціональних зон відповідно до містобудівної документації на регіональному рівні.

Об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Частиною 2 статті 4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Відповідно до статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" постановою Кабінету Міністрів України за №553 від 23.05.2011 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями (далі - суб'єкти містобудування) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт (далі - Порядок).

Під час здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю щодо суб'єктів містобудування (юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) на об'єктах будівництва органи державного архітектурно-будівельного контролю зобов'язані забезпечити дотримання вимог статті 1, статті 3, частин першої, четвертої, шостої - восьмої, абзацу другого частини десятої, частин тринадцятої та чотирнадцятої статті 4, частин першої - четвертої статті 5, частини третьої статті 6, частин першої - четвертої та шостої статті 7, статей 9, 10, 19, 20, 21, пункту 3 статті 22 "Прикінцеві положення" Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (пункт 1 Порядку).

Відповідно до пункту 2 Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Як встановив суд, позапланова перевірки здійснювалася щодо дотримання суб'єктом містобудування - Дочірнім підприємством "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил.

Враховуючи аналіз вказаних норм права, суд зазначає, що суб'єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Відповідно до частини 2 статті 331 Цивільного кодексу України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що право власності підлягає державній реєстрації прав.

Частиною 1 статті 5 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що у державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Суд встановив, що автогазозаправна станція по вулиці Газова, 1-А, в селі Сопів Коломийського району Івано-Франківської області , що належить Дочірньому підприємству "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз", після його створення 29.12.2000, передана зданою в експлуатацію у 1999 році, згідно акта прийомки в експлуатацію державною приймальною комісією закінченого будівництвом /реконструкцією/ об'єкта від 15.08.1999, зареєстровано право власності 09.11.2004, а також, на ній не проводяться жодні будівельні роботи, тому автогазозаправна станція не є об'єктом будівництва, а Дочірнє підприємство "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" суб'єктом містобудування, в розмінні Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №553 від 23.05.2011 щодо цього майна.

Одночасно з цим, суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовником є фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Аналогічно, стаття 1 Закону України «Про архітектурну діяльність», визначає правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності і спрямований на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів, визначає, що замовник це фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку, подала у встановленому законодавством порядку заяву (клопотання) щодо її забудови для здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.

Стаття 23 Закону України «Про архітектурну діяльність» визначає права замовника на проектування і будівництво об'єктів архітектури, до яких належать право: обирати архітектора - розробника проекту або залучати його за результатами архітектурного чи містобудівного конкурсу, обирати підрядника на будівництво або залучати його за результатами будівельного тендера; затверджувати проект, якщо він не суперечить законодавству, містобудівним умовам та обмеженням забудови земельної ділянки; здійснювати контроль і технічний нагляд за додержанням вимог містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки під час проектування об'єкта архітектури, затвердженого проекту під час будівництва; залучати осіб, які мають кваліфікаційний сертифікат, для здійснення функцій замовника та інжинірингу.

Також, стаття 27 вказаного Закону встановлює обов'язки замовника та підрядника під час створення об'єкта архітектури та передбачає, що вказані особи зобов'язані: доручати виконання окремих видів проектних і будівельних робіт особам, які мають відповідну ліцензію; обирати виконавців робочої документації для будівництва з додержанням вимог статті 8 цього Закону; забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією, застосовувати будівельні матеріали, вироби і конструкції, які відповідають державним стандартам, нормам і правилам і такі, що пройшли сертифікацію, якщо вона є обов'язковою; не порушувати під час організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси користувачів прилеглих земельних ділянок, власників розташованих на них будинків і споруд, відшкодовувати завдані їм збитки відповідно до закону; поінформувати у триденний строк місцеві органи охорони пам'яток історії та культури про нововиявлені під час будівельних робіт об'єкти, що мають антропологічне, археологічне, естетичне, етнографічне, історичне, мистецьке, наукове чи художнє значення; не включати до завдання на проектування вимог, що суперечать вимогам законодавства України, затвердженій містобудівній документації, державним нормам, стандартам і правилам. Замовники, крім виконання обов'язків, зазначених у частині першій цієї статті, також зобов'язані передавати один комплект проектної документації, за якою збудовано об'єкт архітектури, власникові такого об'єкта для постійного зберігання.

Стаття 41 Конституції України встановлює, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Частинами 1 та 2 статті 319 Цивільного кодексу України встановлено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Стаття 321 Цивільного кодексу України також гарантує непорушність права власності, відповідно до якої право власності є непорушним; ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні; особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Аналіз зазначених норм права є підставою для висновку про відсутність у позивач прав та обов'язків замовника будівництва, суб'єкта містобудування, оскільки об'єкт - автогазозаправна станція по вулиці Газова, 1-А, в селі Сопів Коломийського району Івано-Франківської області переданий позивачу введеним в експлуатацію, на ньому не здійснюється будівництво.

Враховуючи, що Дочірнє підприємство "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" не є суб'єктом містобудування - автогазозаправної станції по вулиці Газова, 1-А, в селі Сопів Коломийського району Івано-Франківської області, відповідно не підлягає державному архітектурно-будівельному контролю Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області.

Також, є вірним твердження позивача про те, що лист Управління захисту економіки в Івано-Франківській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України за № 363/39-108/01-2019 від 14.01.2019 про проведення перевірки щодо законності здійснення господарської діяльності позивача не є підставою для проведення позапланової перевірки позивача щодо дотримання ним, як суб'єктом містобудування вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та не обґрунтовує порушення позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності.

Як наслідок, в Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області не було правових підстав для проведення позапланової перевірки позивача.

Відсутність у відповідача права на проведення позапланової перевірки позивача виключає можливість для прийняття відповідачем будь-яких рішень, а прийняті рішення є протиправними та підлягаю скасуванню.

За таких обставин, суд вважає протиправною та такою, що підлягає скасуванню постанова Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області за № 9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019 про накладення штрафу на Дочірнє підприємство "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" за правопорушення у сфері містобудування діяльності, а позовні вимоги в цій частині обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вимоги позивача зупинення виконання постанови за №9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019, охоплені задоволеними вимогами про скасування постанови за №9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019.

Враховуючи викладене, суд робить висновок про обґрунтованість заявлених позовних вимог, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення, позивач, платіжним дорученням за № 482 від 15.03.2019 підтвердив сплату судового збору в розмірі 1 921 гривень, за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України сплачений судовий збір в розмірі 1 921 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Івано-Франківській області (індекс 76000, вулиця Франка, будинок 4, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 37471912) за № 9/1009/m.5/2019 від 04.03.2019 про накладення штрафу на Дочірнє підприємство "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" (індекс 76010, вулиця Ленкавського, 20, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 25697456) за правопорушення у сфері містобудування діяльності.

Стягнути на користь Дочірнє підприємство "Івано-Франківськ-пропан" Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" (індекс 76010, вулиця Ленкавського, 20, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 25697456) за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України (індекс 01133, бульвар Л. Українки, 26, місто Київ, код ЄДРПОУ 37471912) частину сплаченого судового збору в розмірі 1 921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) гривня.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап'юк С.В.

Рішення складене в повному обсязі 22 липня 2019 р.