Рішення від 22.07.2019 по справі 300/1255/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" липня 2019 р. справа № 300/1255/19

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (надалі - позивач) 12.06.2019 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, приєднаного з 01.06.2019 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, щодо відмови у перерахунку пенсії позивача, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з врахуванням проведених виплат; зобов'язати відповідача забезпечити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з врахуванням проведених виплат та рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 звернувся 28.05.2019 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про приведення пенсійного забезпечення позивача до вимог частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019. Однак Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом від 30.05.2019 № 215/Р-15 повідомило позивача, що рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 не містить положення щодо порядку його виконання, а тому Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціального політики України. Позивач вважає такі дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області протиправними, оскільки ОСОБА_1 в період з 18.07.1986 по 03.09.1986 в складі діючої військової частини брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, має статус інваліда війни через набуте захворювання при виконанні військового обов'язку в зоні підвищеної радіації. Тобто позивач має право на перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Ухвалою суду від 13.06.2019 позовну заяву залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.

Ухвалою суду від 21.06.2019 відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10.07.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. Зокрема представник відповідача вказав, що Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 прийнято постанову № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності з 01.07.2019, на виконання якої відповідачем проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.07.2019 з врахуванням тих вимог, які заявлені позивачем в цьому адміністративному позові. За вказаних обставин, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просив суд на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України закрити провадження в справі № 300/1255/19 (а.с.115-117).

11.07.2019 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь представника позивача на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, згідно якої представник Рибчака М.П. заперечив щодо закриття провадження в справі № 300/1255/19 та просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, оскільки відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.07.2019, а не з 25.04.2019 як заявлено в позовних вимогах (а.с.125).

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.

ОСОБА_1 є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, що підтверджується копіями посвідчень серії НОМЕР_1 , виданого 15.09.2011 Івано-Франківською обласною державною адміністрацією, та серії ААБ № 009611, виданого 25.07.2011 Управлінням праці та соціального захисту Рожнятівської районної державної адміністрації (а.с.10, 11).

Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в Калуському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, що підтверджується матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 (а.с.25-114).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 628 "Деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яке є правонаступником Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

Також згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області припинено з 31.05.2019. Правонаступник: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області.

28.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою про приведення пенсійного забезпечення позивача до вимог частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на підставі рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 (а.с.14).

30.05.2019 Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області листом № 215/Р-15 повідомило позивача, що рішення Конституційного Суду України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 не містить положення щодо порядку його виконання, а тому Пенсійний фонд України звернувся до Міністерства соціального політики України (а.с.15).

Вважаючи дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з врахуванням проведених виплат, протиправними, звернувся з цим адміністративним позовом до суду, в якому просить суд зобов'язати відповідача забезпечити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з врахуванням проведених виплат та рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначає Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно з статтею 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру.

Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: - Чорнобильської катастрофи; - інших ядерних аварій та випробувань; - військових навчань із застосуванням ядерної зброї.

Питання пенсійного забезпечення військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, регламентовано статтею 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Так, відповідно до частин 1-3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.

Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Таким чином, згідно з частиною 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в п'ятикратному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, є:

по-перше: участь особи у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї;

по-друге: така участь здійснюється під час проходження дійсної строкової служби;

по-третє: встановлення інвалідності внаслідок такої участі.

Водночас, Конституційний Суд України рішенням від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) вирішив:

1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини 3 статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;

2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини 3 статті 59 Закону № 796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Статтею 94 Закону України “Про Конституційний суд України” від 13 липня 2017 року № 2136-VІІІ передбачено, що оприлюднення усіх актів Суду за результатами конституційного провадження здійснюється на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України або в окремих випадках за ухвалою Суду в Залі засідань Суду.

Відповідно до статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, вимога частини 3 статті 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби втратила чинність з 25.04.2019.

Статтею 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

В примітці до вказаної Статті зазначено, що тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.

Судом встановлено, що позивач в період з 30.05.1967 по 04.11.1969 проходив строкову військову службу в Радянській армії (а.с.33).

Відповідно до копії довідки командира військової частини позивач знаходився на учбових зборах з 14.07.1986 по 04.09.1986 (а.с.102).

В період з 18.07.1986 по 03.09.1986 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС в складі Івано-Франківського батальйону протипожежної служби (в/ч НОМЕР_2 ), що підтверджується довідкою Управління МВС в Івано-Франківській області від 14.05.2002 № 81 (а.с.103). Тобто позивач в зазначений період не перебував на дійсній строковій службі, однак як військовозобов'язаний проходив військові збори, під час яких приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС.

Довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією ААА № 893141 ОСОБА_1 підтверджено ІІІ групу інвалідності, внаслідок захворювання, яке пов'язане з виконанням обов'язку військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.12).

Суд звертає увагу на те, що в період перебування позивача на військових зборах діяв Закон СРСР від 12 липня 1967 року № 1950-VII “Про загальний військовий обов'язок”.

Відповідно до статей 5, 6 Закону СРСР від 12 липня 1967 року № 1950-VII “Про загальний військовий обов'язок” (зі змінами, внесеними Указом Президії Верховної Ради СРСР від 17 грудня 1980 року № 3535-Х) військова служба складається з дійсної військової служби та служби в запасі Збройних Сил СРСР. Громадяни, які перебувають на дійсній військовій службі, іменуються військовослужбовцями, а ті, що перебувають у запасі, - військовозобов'язаними.

Отже, з дня прийняття Конституційним Судом України рішення № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019 у позивача як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військових зборів, що є складовою проходження військової служби, і внаслідок цього стала особою з інвалідністю, виникло право на те, щоб призначена йому пенсія по інвалідності була обчислена з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Однак таке право, як передбачено частиною 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, може бути реалізоване лише за їх бажанням. В даному випадку, позивач висловив бажання щодо отримання пенсії по інвалідності, обчислену з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, подавши 28.05.2019 року заяву до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області. Отже, з 28.05.2019 року позивачу мала бути перерахована та виплачена пенсія по інвалідності, виходячи з зазначеної розрахункової величини.

Таким чином, суд вважає протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови позивачу, викладену в листі від 30.05.2019 року, в проведенні перерахунку пенсії, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, а саме з 28.05.2019 року, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та відмову в позову в решті вимоги.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання відповідача забезпечити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з врахуванням проведених виплат та рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019, то суд вказує на таке.

Кабінетом Міністрів України 26.06.2019 прийнято постанову № 543 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка набрала чинності з 01.07.2019. Згідно пункту 2 зазначеної постанови від 26.06.2019 № 543, абзац перший пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, викладено в такій редакції:

“9-1. За бажанням військовослужбовців, зокрема військовозобов'язаних, призваних на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (військових зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою: …”.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 543 від 26.06.2019 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведено ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.07.2019, що підтверджується копією протоколу (а.с.111).

З огляду на наведені обставини, відповідач самостійно вчинив дії щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, однак такий перерахунок та виплату Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснило з 01.07.2019. Натомість позивач просив суд зобов'язати відповідача провести такий перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2019, тобто з дня прийняття Конституційним Судом України рішення № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 у справі № 3-14/2019.

З огляду на висновок суду про те, що відповідач протиправно відмовив позивачу в проведенні перерахунку пенсії як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни з 28.05.2019 року, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, та враховуючи факт того, що відповідач здійснив такий перерахунок лише з 01.07.2019 року, то суд вважає, що адміністративний позов в частині вимог про зобов'язання відповідача забезпечити з 25.04.2019 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з врахуванням проведених виплат та рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 підлягає частковому задоволенню, а саме: за період з 28.05.2019 року (дати подання заяви, в якій висловлено бажання виплати пенсії з такої розрахункової величини) по 30.06.2019 включно, за вирахуванням проведених за цей період виплат.

Щодо клопотання про закриття провадження в цій адміністративній справі № 300/1255/19 на підставі пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, яке заявлене представником відповідача у відзиві на позовну заяву, то суд вважає його безпідставним з огляду на таке.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Зважаючи на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не в повному обсязі виправило порушення права позивача на перерахунок та отримання пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме: з 01.07.2019, замість з 28.05.2019, то в суду відсутні передбачені пунктом 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для закриття провадження в цій адміністративній справі № 300/1255/19.

Таким чином, суд дійшов висновку, що з метою повного відновлення законних прав та інтересів позивача, в задоволенні клопотання про закриття провадження в цій адміністративній справі № 300/1255/19 необхідно відмовити.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Згідно з копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 15.09.2011, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с.10). Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір” позивач звільнений від сплати судового збору. З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору чи інших витрат, за відсутності доказів понесення відповідачем судових витрат у справі, керуючись частинами 3, 5 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови з 28.05.2019 року в перерахунку пенсії ОСОБА_1 , як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ) з 28 травня 2019 року по 30 червня 2019 року включно пенсію як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії зі статусом інваліда війни, обчисливши її з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пункту 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, пунктів 2-3 постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851 “Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з врахуванням проведених виплат за цей період.

В задоволенні решти позову відмовити.

Розподіл судових витрат не проводити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.