Рішення від 22.07.2019 по справі 300/906/19

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" липня 2019 р. справа № 300/906/19

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Грицюка П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області,

треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ,

треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ,

про визнання неповноважною двадцять третю сесію Оболонської сільської ради сьомого скликання Долинського району Івано-Франківської області від 13.12.2018 року та визнання протиправним та скасування рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року №722-23/2018 "Про зміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради", -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (далі-відповідач), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 про визнання неповноважною двадцять третю сесію Оболонської сільської ради сьомого скликання Долинського району Івано-Франківської області від 13.12.2018 року та визнання протиправним та скасування рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року №722-23/2018 "Про зміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.05.2019 року клопотання ОСОБА_3 про залишення позову без розгляду в частині заявлених позовних вимог - задоволено. Позовну заяву в частині позовних вимог ОСОБА_3 до Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_2 , про визнання неповноважною двадцять третю сесію Оболонської сільської ради сьомого скликання Долинського району Івано-Франківської області від 13.12.2018 року та визнання протиправним та скасування рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року №722-23/2018 "Про зміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради" - залишено без розгляду (а.с. 33-34).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.04.2019 року дану позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (а.с. 15-17). Позивач у вказаний строк усунув недоліки, тому, ухвалою суду від 20.05.2019 року відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та додатково залучено ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача, а також на стороні відповідача ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.1-2).

Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно витягу з протоколу засідання 23 сесії Оболонської сільської ради сьомого скликання, позивачу стало відомо, що з усього складу депутатського корпусу ради присутніх на вказаній сесії було 7 депутатів, відсутніх - 7 депутатів. Двадцять третю сесію відкрив і вів сільський голова ОСОБА_31 . На даній сесії обговорено та вирішено ряд питань, в тому числі щодо виключення з членів виконавчого комітету ОСОБА_1, ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та включено до членів виконкому ОСОБА_10 , ОСОБА_6 та землевпорядника Оболонської сільської ради ОСОБА_7 . Позивач вважає, що двадцять третя сесія Оболонської сільської ради сьомого скликання від 13 грудня 2018 року проведено за відсутності необхідного кворуму депутатів, а тому рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року №772-23/2018 «Про заміну члені виконавчого комітету Оболонської сільської ради» прийняте неповноважною сесією, в порушення норм Закону України «Про місцеве самоврядування». Позивач, в зв'язку із наведеним просить визнати протиправним та скасувати рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018р. №772-23/2018 «Про заміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради»

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 11.06.2019 року (а.с. 64). Заперечуючи проти заявленого позову відповідач зазначив, що 13.12.2018 року відбулось засідання 23 сесії Оболонської сільської ради, вирішуючи питання про відкриття сесії було поіменно встановлено перелік депутатів Оболонської сільської ради. Зазначив, що на час відкриття сесії були присутні 7 депутатів та сільський голова, який має право також брати участь у голосуванні. На даному засіданні було поставлено на вирішення питання затвердження бюджету на 2019 рік та одним з інших питань було зміна членів виконкому. За результатами поіменного голосування були прийняті рішення щодо затвердження бюджету на 2019 рік та зміну членів виконкому. Вважає, що немає підстав для скасування рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року №772-23/2018.

Правом подання відповіді на відзив позивач не скористався, треті особи пояснення до суду не подавали.

Розглянувши справу у письмовому провадженні, за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності позовну заяву, відзив на позов та письмові докази, якими сторони обґрунтовують свої позиції, судом встановлено такі обставини.

13.12.2019 року відкрито та проведено 23 сесію сьомого скликання Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, всього обрано 14 депутатів, присутні 7 депутатів, відсутні 7 депутатів. На сесії сільської ради присутні: секретар виконавчого комітету ОСОБА_32 головний бухгалтер ОСОБА_33 , спеціаліст по землевпорядкуванню ОСОБА_7 . Згідно п. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» участь на пленарному засіданні сесії сільської ради та участь у голосуванні бере сільський голова ОСОБА_12 . Сільський голова ОСОБА_31, довів до відома депутатів сільської ради прохання про заміну членів виконавчого комітету в зв'язку з пропусками та зриванням засідань виконавчого комітету без причини, що створює проблеми з виготовленням правовстановлюючих документів жителям с. Оболоня: ОСОБА_34. , ОСОБА_14 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 . Включити до складу виконавчого комітету ОСОБА_35 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , за результатами голосування: «за» - 7; «проти» - 0; «утрималося» - 0, дорадчий голос сільського голови « 1», прийнято рішення сільської ради № 772-23/2018 року (а.с. 11-12).

Вказане підтверджено бланком поіменного голосування депутатів «7» - за: ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , відсутні - 7 депутатів: ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 (а.с. 66).

Рішенням «Про заміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради» сьоме скликання (двадцять третьої сесії) вирішило у зв'язку з пропуском засідань виконавчого комітету, без поважних причин, виключити з членів виконавчого комітету: ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 та включено до членів виконкому ОСОБА_10 , ОСОБА_6 ОСОБА_7 (а.с. 13).

Вважаючи двадцять третю сесію Оболонської сільської ради сьомого скликання неповноважною, а рішення № 772-23/2018 від 13.12.2018 року протиправним, позивач звернувся до суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Перша сесія новообраної сільської, селищної, міської ради скликається відповідною територіальною виборчою комісією не пізніш як через два тижні після реєстрації новообраних депутатів ради в кількості, яка забезпечує повноважність складу ради відповідно до ст. 45 цього Закону. Перше пленарне засідання першої сесії відкриває голова зазначеної територіальної виборчої комісії, який інформує раду про підсумки виборів депутатів, а також про підсумки виборів відповідно сільського, селищного, міського голови. З моменту визнання повноважень депутатів ради нового скликання та новообраного сільського, селищного, міського голови відповідно до ст.42 цього Закону головує на пленарних засіданнях ради першої сесії новообраний голова.

Згідно ч. 12 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Частинами 1, 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради, встановлює Закон України "Про статус депутатів місцевих рад".

Відповідно до ч. 2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що при встановленні результатів голосування до загального складу міської ради включається міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Разом з цим, потрібно розділяти суть врахування голосу міського голови під час голосування в пленарному засіданні та кворум пленарного засідання де до загального складу відповідної міської ради голова не входить.

Встановлені обставини справи, які не заперечувались сторонами, свідчать про те, що загальний склад депутатів Оболонської сільської ради становить 14 депутатів, а отже, в силу положень ч.12 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада є повноважною, якщо в її пленарному засіданні приймають участь 8 депутатів.

Як зазначено вище, з протоколу засідання 23 сесії Оболонської сільської ради 7 скликання, вбачається, що з усього складу депутатського корпусу ради присутніх на вказаній сесії було 7 депутатів, відсутніх - 7 депутатів.

Таким чином, судом встановлено, що двадцять сьома сесія Оболонської сільської ради 7 скликання, яку проведено 13.12.2018 року, є неповноважною.

При цьому, суд не погоджується з твердженнями відповідача про те, що при визначенні кворуму, необхідного для проведення сесії, слід враховувати особу міського голови, який, у спірному випадку, приймав участь у роботі сесії.

Крім того, суд констатує, що у відповідності до ч.2 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування до загального складу сільської ради включається сільський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос, однак не враховується до загального складу відповідної сільської ради для визначення кворуму для пленарного засідання.

Аналогічну правову позицію виклав у постанові від 31січня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (справа №К/9901/1159/18).

Таким чином, рішення Оболонської сільської ради від 13.12.2018 року за № 772-23/2018 «Про заміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради» прийняте не повноважною сесією сільської ради, а відтак, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності оскаржуваного рішення та факт прийняття його відповідно до норм Закону України «Про місцеве самоврядування».

У відповідності зі статтею 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини першої статті Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Відтак, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним судові витрати по оплаті судового збору в розмірі 768,40 грн, згідно з квитанцією № N1BAG4052M від 17.04.2019 року (а.с. 3).

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неповноважною двадцять третю сесію Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області сьомого скликання.

Скасувати рішення двадцять третьої сесії Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області сьомого скликання від 13.12.2018 року № 772-23/2018 "Про заміну членів виконавчого комітету Оболонської сільської ради".

Стягнути з Оболонської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 АДРЕСА_4 ;

Оболонська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області, (код ЄДРПОУ 04356030), вул. Шевченка, 64, с. Оболоня, Долинський район, Івано-Франківська область, 77502.

ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , (АДРЕСА_3 ).

Суддя /підпис/ Грицюк П.П.