22 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8585/19
категорія п
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дії щодо не проведення перерахунку пенсії та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Ухвалою суду від 24.06.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Позивач в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі і зазначив, що має страховий стаж роботи для нарахування пенсії в розмірі 44 роки 7 місяців та 7 днів, а тому відповідно до вимог статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на перерахунок пенсії за кожний рік страхового стажу, що перевищує 20років. На звернення Позивача від 10.04.2019року Відповідач листом від 25.04.2019року, на думку, Позивача безпідставно та протиправно відмовив у проведенні такого перерахунку, що стало підставою для звернення з даним позовом.
Представник Відповідача, Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в судове засідання не прибув, направив до суду заву про розгляд справи без участі Відповідача та про не визнання позовної заяви.
Заслухавши доводи Позивача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Вказані спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо особливостей надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, та пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) для таких категорій осію регулюються правовими нормами Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII (надалі - Закон N 796-XII), що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ї категорії та отримує пенсію за вислугою років відповідно до п.2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Загальний страховий стаж роботи Позивача для нарахування пенсії складає 44 роки 7 місяців та 7 днів (а.с.11-12).
Судом встановлено та визнається сторонами, що 10.04.2019 року Позивач звертався із заявою до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про перегляд пенсії, призначеної Позивачу, з врахуванням положень ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме щодо збільшення пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж (а.с.13).
Листом № Б-44/8 від 25.04.2019 року Відповідач повідомив, що відповідно до вимог ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Позивачу вже врахована доплата за кожний рік роботи понад 35 років стажу, тобто Позивачу збільшена пенсія на 1 % заробітку за всі 9 повні роки. Одночасно Відповідач повідомив про відсутність підстав для застосування пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для такого перерахунку (а.с.14).
Таке оскаржуване рішення Відповідача та доводи в його обґрунтування, не відповідають вимогам чинного законодавства з огляду на таке.
Відповідно до пункту 2 статті 56 Закону N 796-XII право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону N 796-XII.
Аналіз викладеного положення Закону свідчить про те, що законодавець визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Безспірно, суд погоджується із доводами Відповідача, що відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком, призначена до 01.10.2011р., збільшується на 1 % розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 % мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Разом з тим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина також має пільговий характер і визначена в пункті 2 статті 56 Закону № 796-XII, тобто пільговий, а не загальний, порядок обчислення стажу роботи при збільшенні на 1 відсоток розміру пенсії.
Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Такі висновки щодо застосування вказаних правових норм Закону № 796-XII викладені в постанові Верховного Суду від 06.02.2018року у справі №560/675/17, які відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України суд враховує при виборі та застосування норм права у спірних правовідносинах у даній справі.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 7 липня 2015 року (справа № 21-727а15) та від 20 вересня 2016 року (справа № 21-1255а16).
Таким чином, Позивач має право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (24 років) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік, а саме за 24 роки (44роки-20років).
Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.
Порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.04.2019року (з урахуванням дати звернення) перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 шляхом збільшення розміру пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, але не вище 75 % заробітку.
Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України, судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 768,40грн. судового збору підлягають відшкодуванню шляхом їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в не проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11501, вул. Грушевського, 16/1 м. Коростень, Житомирська область, код ЄДРПОУ 37909216) провести з 01.04.2019року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) шляхом збільшення розміру пенсії на 1 % заробітку за кожен рік роботи понад 20 років.
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді 768,40грн. судового збору підлягають відшкодуванню шляхом їх стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 23 липня 2019 року