Рішення від 22.07.2019 по справі 460/1465/19

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2019 року м. Рівне №460/1465/19

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доПенсійного фонду України

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до адміністративного суду з позовом до Пенсійного фонду України (далі - відповідач, ПФ України), за змістом якого просив суд:

визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України, пов'язану з відмовою повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури";

зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", в порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 24.12.2004 його звільнено з військової служби у запас та виключено зі списків військової прокуратури регіону та всіх видів постачання. У зв'язку з тим, що на момент звільнення вислуга військових складала повних 20 календарних років, позивачу було призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури", якою підвищено посадові оклади прокурорських працівників.

Відтак, 07.05.2019 позивач звернувся до ПФ України з проханням повідомити йому, чи вживаються заходи, спрямовані на здійснення перерахунку призначеної пенсії за вислугу років. Відповідно до листа відповідача від 30.05.2019 №14143/А-11, повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 до Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях не направлялись, у зв'язку з чим йому відмовлено у законному перерахунку пенсійного забезпечення.

Позивач вважає бездіяльність ПФ України, пов'язану з невчиненням дій та з відмовою вчинити дії, спрямовані на перерахунок з 06.09.2017 призначеної пенсії за вислугу років протиправною, оскільки відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. 30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівникам прокуратури", якою підвищено посадові оклади прокурорських працівників. Збільшення посадових окладів є безумовною підставою для перерахунку пенсії.

Зазначив, що відповідно до п.п.2-3 Порядку на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міністерство оборони України листом від 22.09.2017 №248/3/6/3334 повідомило ПФ України про підстави проведення перерахунку пенсій особам, пенсії яких підлягають перерахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657. Відтак, ПФ України повинен був повідомити Головне управління ПФ України в Рівненській області про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а останнє, в свою чергу, у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації повинно було скласти списки таких осіб за формою згідно із додатком 1 Порядку та подати їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

З наведених підстав, позивач, вважаючи протиправну бездіяльність відповідача, звернувся з позовом до суду.

Ухвалою суду від 24.06.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, визначено справу до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позову не визнав, представник відповідача подав відзив на позовну заяву (а.с.30-32), в обґрунтування якого вказав, що 11.10.2017 ПФ України, з урахуванням п. 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, отримав від Департаменту фінансів Міністерства оборони України лист від 22.09.2017 №248/3/6/3334 про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Оскільки Кабінетом Міністрів України не прийнято рішення про умови, порядок та розміри проведення перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям військової прокуратури, за посадами яких змінено розміри посадових окладів, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", 02.11.2017 ПФ України звернувся з листом №33407/02-23 до Міністерства соціальної політики України з проханням висловити свою позицію щодо підстав для проведення перерахунку пенсій вищезазначеній категорії осіб у зв'язку з прийняттям Постанови №657. Міністерство соціальної політики України повідомило ПФ України листом від 12.12.2017 №24462/0/2-17/21, що Постановою №657 не визначено умови та розміри перерахунку пенсій для вказаної категорії осіб. З огляду на це, обов'язок повідомити головні управління про підстави для проведення перерахунку пенсій у Пенсійного фонду України виникне лише після прийняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, яким буде визначено умови, порядок та розміри перерахунку пенсії вищевказаним особам, пенсії яких підлягають перерахунку.

Окрім цього, представник відповідача вказав, що перерахунок пенсії позивача проведено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" як військовослужбовцю. А отже, позивач фактично ставить питання про подвійний перерахунок його пенсії і як військовослужбовцю, і як відрядженому до органів прокуратури.

Представник відповідача також зауважив, що для перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 кошти не виділялись.

З наведених підстав, представник відповідача просив в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Розгляд справи проводиться у порядку письмового провадження відповідно до вимог ст. 263 КАС України.

Дослідивши позовну заяву та відзив на позов, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з урахуванням такого.

Суд встановив, що майора юстиції Антонюка І.Є., помічника військового прокурора Шепетівського гарнізону звільнено наказом Першого заступника МО України - керівника апарату МО України №10 від 08.12.2004 з військової служби у запас за пунктом 63, підпункт "в" (за станом здоров'я) з правом носіння військової форми одягу з 27 грудня 2004 року, виключено із списків особового складу військової прокуратури регіону, всіх видів постачання і направлено на військовий облік до Рівненського РВК, що підтверджується витягом з наказу Військового прокурора Західного регіону України №146 від 24.12.2004 (а.с.23).

ОСОБА_1 , будучи ветераном військової служби, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується посвідченням Серія НОМЕР_1 від 07.05.2007 (а.с.15).

07.05.2019 ОСОБА_1 звернувся до ПФ України із зверненням, за змістом якого просив зобов'язати уповноважених службових та посадових осіб ПФ України вчинити у спосіб та в строки, передбачені Законом, Порядком та іншими нормативно-правовими актами заходи, спрямовані на проведення перерахунку призначеної пенсії за вислугу років з 06.09.2017; на підставі п.п. 6 п. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області вчинити у спосіб та в строки, передбачені Законом, Порядком та іншими нормативно-правовими актами, заходи, спрямовані на проведення перерахунку призначеної пенсії за вислугу років з 06.09.2017 (а.с.16-20).

Листом від 30.05.2018 №14143/А-11 ПФ України повідомив ОСОБА_1 , що Фонд звернувся до Міністерства соціальної політики України за роз'ясненням щодо підстав для проведення перерахунку пенсій в зв'язку з набранням чинності Постановою №567. Міністерство листом від 12.12.2017 №24462/0/2-17/21 повідомило Фонд, що Постановою №657 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення. З урахуванням відповіді, отриманої від Міністерства, повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №657 до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві не направлялось. Окрім цього, ПФ України повідомив, що ним проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Оскільки після проведеного на виконання Постанови №103 перерахунку розмір пенсії зменшився, виплата пенсії з урахуванням вимог статті 63 Закону №2262 здійснюється у раніше встановленому розмірі. Відтак, вказав, що пенсія позивачу призначена, перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства (а.с.21-22).

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо неповідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із такого.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Таким чином, Закон №2262-XII має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно з ч. 16 ст. 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

За правилами, визначеними у частинах 1, 2 ст. 63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 ст. 63 Закону №2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45, в редакції, станом до внесення змін згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою ст. 51 Закону №2262-12. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 Порядку №45 регламентовано, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відтак, Порядком №45 чітко визначено підстави та порядок здійснення перерахунку пенсійних виплат у зв'язку з підвищенням складових грошового забезпечення за відповідною посадою, з якої пенсіонер вийшов на пенсію.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії за вислугою років в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення працюючим прокурорам військових прокуратур.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06 вересня 2017 року (далі - Постанова №657), затверджено схеми окладів, зокрема, підвищено посадові оклади працівників прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та м. Севастополя, військових прокуратур регіонів і прирівняних до них прокуратур.

Суд оцінює критично доводи відповідача щодо відсутності умов та розміру перерахунку пенсій у Постанові №657, оскільки таким нормативно-правовим актом внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури та затверджено схеми посадових окладів працівників Генеральної прокуратури України, місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур.

Таким чином, Постанова №657 та Порядок №45 є належними первинними підставами для здійснення позивачу перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів, зокрема, працівникам військової прокуратури.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року №614-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2016 року, ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" було доповнено частиною третьою, відповідно до якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відтак, з 01 січня 2016 року скасовані строкові обмеження для проведення перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, у випадку не проведення такого перерахунку з вини органів Пенсійного фонду України.

Доводи відповідача про відсутність підстав для направлення повідомлення Головним управлінням, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 не визначені чіткі умови, порядок та розміри проведення перерахунку пенсій військовослужбовців з числа колишніх працівників прокуратури, суд відхиляє як необґрунтовані, з урахуванням такого.

Згідно з абз. 1 п. 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінет Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку №45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від уповноважених державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за встановленою формою та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх Головним управлінням Пенсійного фонду України.

Суд встановив, що Міністерство оборони України свій обов'язок щодо повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям військових прокуратур виконало, надіславши лист від 22.09.2017 №248/3/6/3334 про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Заходи, що спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів усіх категорій у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами, не можуть бути скасовані. Громадяни повинні бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також у тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011).

Відтак, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30 серпня 2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", після отримання повідомлення Міністерства оборони України від 22 вересня 2017 року №248/3/6/3334 про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_1 , Пенсійний фонд України зобов'язаний був повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, де позивач перебуває на обліку, про підстави для проведення перерахунку пенсії та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України суд враховує висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 06.03.2018 у справі №592/10486/17.

З матеріалів справи встановлено, що листом від 30 травня 2019 року за №14143/А-11 ПФ України повідомив позивача, про те, що повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №657 до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях не направлялись у зв'язку з тим, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України не визначені строки, порядок та умови проведення перерахунку пенсій.

Разом з тим, як зазначено вище по тексту судового рішення, в спірних правовідносинах слід керуватись положеннями саме ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як спеціальною нормою, та Порядком №45, що визначає умови та порядок перерахунку пенсій.

Оцінюючи доводи представника відповідача щодо відсутності коштів для перерахунку пенсій у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", суд зауважує, що Європейський суд з прав людини ще в 2005 році у справі "Кечко проти України" (рішення від 08.11.2005) сформулював позицію щодо фінансових можливостей держави та зазначив, що суд не приймає аргументи Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, виходячи зі змісту фактичних обставин справи та зумовленого ними спірного правозастосування, суд дійшов висновку, що ПФ України зобов'язаний був повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Згідно з нормами частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач не виконав процесуального обов'язку доказування та не підтвердив правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах. Натомість, доводи позивача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на матеріальному законі.

Суд вважає, що для відновлення порушених прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернулася до суду, слід зобов'язати відповідача повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", в порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Відтак, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Суд присуджує на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ-14, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України щодо неповідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Зобов'язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про наявність підстав для перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", в порядку та в строки, передбачені п.п. 1-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Пенсійного фонду України (вул. Бастіонна, буд. 9, м. Київ-14, 01601, код ЄДРПОУ 00035323) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 768,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 22 липня 2019 року.

Суддя Дорошенко Н.О.