Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 липня 2019 р. Справа№200/6838/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В., за участю секретаря судового засідання Синкової А.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії
за участю позивача: не з'явився;
представника відповідача: не з'явився,
ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.11.2018 року він звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати роз'яснення у зв'язку із чим, йому не призначена з 06 березня 2015 року пенсія в розмірі передбаченому ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки він має необхідний страховий стаж роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, а саме, 15 років. Листом №285/Г-09-01-15 від 30.11.2018 року відповідач надав свої роз'яснення, в яких вказав, що право на перехід на пенсію за віком позивач буде мати після 23.05.2020 року. В листі №285/Г-09-01-15 від 30.11.2018 року зазначено, що станом на 28.11.2018 року, страховий стаж роботи позивача на провідних підземних роботах складає - 11 років 04 місяці 10 днів (з урахуванням кратності 1/3 - 14 років 1 місяць 10 днів), на підземних роботах - 2 роки 3 місяці 18 днів, період знаходження на інвалідності трудове каліцтво - 7 років 1 місяць 9 днів. Загальний стаж на підземних роботах складає - 23 роки 6 місяців 6 днів. 25.03.2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою №865 про перерахунок пенсії згідно відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійної справи. Рішенням №865 від 03.04.2019 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивач станом на 25.03.2019 року має 21 рік 12 днів, в тому числі за списком № 1 шахтарі - 11 років 7 місяців 27 днів. Отже, на момент звернення з даним позовом до суду за захистом своїх прав, відповідач не провів перерахунок позивачу пенсії по інвалідності III групи у зв'язку з професійним захворюванням у пільгових розмірах у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в взаємозв'язку із статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 % середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Позивач вважає таку бездіяльність протиправною та такою, що порушує конституційні права. Просив суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не зарахування періоду перебування на пенсії по інвалідності III гр., у зв'язку з професійним захворюванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 шахтарі та розрахунку розміру пенсії по інвалідністю III гр., у зв'язку з професійним захворюванням за правилами абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, скасувати рішення №865 від 03.04.2019 року Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з урахуванням періоду перебування на пенсії по інвалідності III гр., у зв'язку з професійним захворюванням, як пільгового стажу роботи за Списком №1 шахтарі та розрахунку розміру пенсії по інвалідністю III гр., у зв'язку з професійним захворюванням за правилами абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Ухвалою суду від 29 травня 2019 року суд відкрив провадження по справі, призначивши до розгляду на 24 червня 2019 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
13 червня 2019 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Свою позицію відповідач вмотивовував наступним. 25.03.2019 року позивач звернувся до управління з заявою №865 про перерахунок пенсії згідно ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням №865 від 03.04.2019 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки позивач станом на 25.03.2019 року має страховий стаж - 21 рік 12 днів, в т.ч. за Списком №1 - 11 років 7 місяців 27 днів. Вважає, що обставина вказана управлінням в листі №285/Г-09-01-15 від 30.11.2018 року дає позивачу право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» в взаємозв'язку із статтею 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 03.11.2011 року позивач перебуває на обліку в управлінні як отримувач пенсії по інвалідності III групи, у зв'язку з професійним захворюванням. 25.03.2019 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії згідно ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». На час звернення з заявою від 25.03.2019 року, позивач мав повних 45 років. Згідно абз. 3 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року. Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про охорону праці» час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом. Згідно ч. 5 ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення», час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах (статті 13 і 14). Відповідно до абзацу 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Управління звертає увагу суду, що позивач з заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком до управління не звертався.
24 червня 2019 року розгляд справи був відкладений на 23 липня 2019 року.
26.06.2019 року через канцелярію суду надійшла заява від представника позивача про розгляд справи в його відсутність.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового розгляду справи.
Згідно ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в Добропільському об'єднаному управління Пенсійного Фонду України Донецької області.
Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності (3 група професійне захворювання), також це підтверджується довідкою № 1178/02 від 20.05.2019 року яка долучена до відзиву на адміністративний позов.
25 березня 2019 року позивач звернувся до відповідача з заявою № 865 про призначення/перерахунок пенсії.
Рішенням № 865 від 03 квітня 2019 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії та зарахування до пільгового стажу певних періодів, відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з причини несвоєчасного проведення адміністрацією підприємства чергової атестації робочих місць при призначенні пенсії до стажу роботи на пільгових умовах не зарахований період роботи з 02.12.1999 року по 31.01.2000 року в якості гірника підземного на шахті «Новодонецька» та з 30.12.2005 року по 29.11.2007 року в якості гірника підземного в ТДВ «Шахта» Білозерська».
Згідно записам в трудовій книжці НОМЕР_2 ОСОБА_1 03.07.1991 року був прийнятий аккамуляторщіком на дільницю автоколони Шахта «Новодонецька» Добропільського виробничого об'єднання з видобутку вугілля, 15.09.1997 року переведений учнем гірником підземним та направлений на навчання з відривом від роботи до УКК м. Добропілля. 09.10.1997 року прийнятий гірником підземним з повним робочим днем в шахті на період виробничої практики, а 31.10.1997 року переведений гірником 3 розряду підземним з повним робочим днем в шахті. 26.03.1999 року переведений гірником очисного забою підземним з повним робочим днем в шахті на практику, а 13.05.1999 року переведений гірником очисного забою 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті. 20.08.2004 року звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП України. 07.09.2004 року прийнятий гірником підземним 3 розряду з повним робочим днем в шахті, 26.04.2005 року переведений гірником очисного забою 5 розряду підземно з повним робочим днем в шахті. 25.11.2011 року звільнений згідно п. 2 ст. 40 КЗпП України за станом здоров'я.
Стаття 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Частиною 3 статті 48 Конституції України встановлено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижче від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
Відповідно до частини 3 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються види пенсійного забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення.
Відповідно до статті 5 Закону №1058- IV він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема: види пенсійних виплат, а також умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
Статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини 1статті 24 Закону №1058- IV, страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
До кола працівників, на яких поширюється дія закону "Про підвищення престижності шахтарської праці" та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день.
Станом на 28.11.2018 року, страховий стаж роботи позивача на провідних підземних роботах складає - 11 років 04 місяці 10 днів (з урахуванням кратності 1/3 - 14 років 1 місяць 10 днів), на підземних роботах - 2 роки 3 місяці 18 днів, період знаходження на інвалідності трудове каліцтво - 7 років 1 місяць 9 днів. Загальний стаж на підземних роботах складає - 23 роки 6 місяців 6 днів.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
У відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тож, сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 768,40 грн. підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А) щодо не зарахування ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) періоду перебування на пенсії по інвалідності III гр., у зв'язку з професійним захворюванням до пільгового стажу роботи за Списком №1 шахтарі та розрахунку розміру пенсії по інвалідністю III гр., у зв'язку з професійним захворюванням за правилами абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Скасувати рішення № 865 від 03.04.2019 року Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язати Добропільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) про перерахунок пенсії з урахуванням періоду перебування на пенсії по інвалідності III гр., у зв'язку з професійним захворюванням, як пільгового стажу роботи за Списком №1 шахтарі та розрахунку розміру пенсії по інвалідністю III гр., у зв'язку з професійним захворюванням за правилами абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Добропільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37755477, 85000, Донецька область, м. Добропілля, вул. Незалежності, буд. 28А) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) витрати по сплаті судового збору в розмірі 768 ( сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 23 липня 2019 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Хохленков