18 липня 2019 року Справа № 160/5189/19
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВерба І.О.
при секретарі судового засіданняШелгуновій І.А.
за участю:
позивача представника відповідача ОСОБА_1 Малець Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державного комітету телебачення і радіомовлення України про визнання протиправним та скасування рішення, -
встановив:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 05.06.2019 Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного комітету телебачення і радіомовлення України про визнання протиправним та скасування рішення № 12 від 22.05.2019 про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу», у розмірі 41 730 грн.
2. Ухвалою від 10.06.2019 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 160/5189/19, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні 02.07.2019.
3. У судове засідання 02.07.2019 прибув позивач, представник відповідача не прибув, розгляд справи відкладено до 18.07.2019.
4. 05.07.2019 надійшов відзив на позовну заяву (а.с.36-55).
5. 15.07.2019 до суду надійшла відповідь на відзив (а.с.56-64).
6. 15.07.2019 електронним зв'язком, та 16.07.2019 поштовим зв'язком надійшло клопотання відповідача про виклик свідка - ОСОБА_2 , який мав змогу пояснити обставини проведення перевірки.
7. У судове засідання 18.07.2019 прибули позивач та представник відповідача. Судом відмовлено в задоволенні клопотання про відклик свідка від 16.07.2019 відповідно до статті 92 КАС України, оскільки судове засідання відкрито 02.07.2019.
8. Сторони у судовому засіданні підтримали обрані правові позиції.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
9. Позивач вважає протиправним застосування штрафу, оскільки не допустив порушення Закону України «Про видавничу справу», не здійснив розповсюдження забороненої до продажу в Україні літератури.
10. Книжка «Любмые зарубежные сказки для малышей» (Ростов-на-Дону: Издательский дом «Проф-Пресс», 2017) була придбана позивачем у серпні 2018 року при особистій поїздці в Російську Федерацію в одному екземплярі для власного користування та без плану перепродажу.
11. У подальшому, враховуючи те, що дитячій магазин «Тедді», в якому позивач здійснює свою підприємницьку діяльність з продажу дитячих товарів, було виставлено вказану книгу на полицю магазину з метою відволікання та зацікавлення дітей, поки батьки здійснюють покупки.
12. Позивач не є розповсюджувачем видавничої продукції, оскільки до відповідного Державного реєстру не внесений.
13. Вилучена книга є дитячою літературою та відповідає Критеріям оцінки видавничої продукції, що дозволена до розповсюдження на території України.
14. Рішення не містить обґрунтування розміру застосованого штрафу, всупереч частині 24 статті 28-1 Закону та пункту 10 Порядку № 384. Рішення містить невірне визначення адреси позивача - замість вірного м. Кам'янське зазначено м. Дніпродзержинськ.
15. Статтею 43 ГК України передбачено право підприємців здійснювати без обмежень самостійно будь-яку підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
16. У судовому засіданні позивач зазначив, що законом не передбачено право перевіряючих за власні кошти здійснювати придбання книги, у тому числі задля вилучення якої вони прибули. Щодо листа СБУ повідомив, що видавництво «Кристал бук» є українським.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
17. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що оскаржуване рішення та протокол складені у межах повноважень відповідача та відповідно до встановленого порядку, факт розповсюдження видавничої продукції без відповідного дозволу є підтвердженим протоколом та чеком від 13.05.2019.
18. Оскільки протоколом було встановлено факт першого, а не повторного розповсюдження видавничої продукції без відповідного дозволу, до позивача був застосований штраф у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.
19. Відомості про найменування міста, в якому проживає позивач, отримані з його паспорту.
20. У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що придбання книги здійснено перевіряючим за власні кошти, оскільки інший спосіб підтвердити факт розповсюдження друкованої продукції відсутній.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
21. Фізична особа-підприємець Марчук Олександр Васильович зареєстрований 21.06.2004, місце проживання АДРЕСА_1 , згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1005380309 (а.с.22), здійснює торгівельну діяльність дитячими товарами у магазині «Тедді» у м. Дніпрі, пр. Д. Яворницького, 24.
22. 22.04.2019 за вх. № 2379/24 до Державного комітету телебачення і радіомовлення України надійшов лист Управління СБУ у Дніпропетровській області від 17.04.2019 № 55/15-3115 «Щодо розповсюдження російських друкованих видань», згідно якого (а.с.48):
- Управлінням здійснюється контррозвідувальні заходи із запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам безпеці України в інформаційному середовищі, в т.ч пов'язаним з розповсюдженням друкованих видань через мережу книжкових магазинів у м. Дніпрі;
- зокрема, відповідно до наявної інформації, магазином «Тедди» (адреса: м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, буд. 24) здійснюється розповсюдження видавничої продукції, що має походження або виготовлена та ввозиться з території держави-агресора на митну територію України без відповідного дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері;
- встановлено, що зазначеним магазином реалізується друкована продукція - книги під назвою: «Большой виммельбух. Транспорт» (видавництво Кристал бук, 2018), «Лев Толстой . Лучшее детям» (видавництво Проф-Пресс, РФ, 2018) та інші, які можуть містити інформацію антиконституційного характеру.
23. Наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 16.05.2018 № 287 внесені зміни у додаток 1 до наказу від 12.02.2018 № 86, яким затверджено Перелік уповноважених посадових осіб Держкомтелерадіо, які складають та підписують протоколи про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу» та здійснюють її вилучення з обігу, до якого включені, зокрема, (а.с.75):
- Оленюк Р.М. , заступник начальника управління дозвільної процедури та контролю за розповсюдженням видавничої продукції - начальник відділу контролю за розповсюдженням видавничої продукції;
- Прокопенко О.М. , головний спеціаліст відділу контролю за розповсюдженням видавничої продукції управління дозвільної процедури та контролю за розповсюдженням видавничої продукції.
24. 13.05.2019 заступником начальника управління дозвільної процедури та контролю за розповсюдженням видавничої продукції - начальником відділу контролю за розповсюдженням видавничої продукції Оленюк Р.М. складений протокол № 11 про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу» (а.с.25,49-50).
25. Протокол підписано уповноваженими особами Держкомтелерадіо Прокопенко О.М. , Оленюк Р.М .
26. Протоколом № 11 від 13.05.2019 встановлено:
- ФОП ОСОБА_1 вчинив правопорушення 13.05.2019 о 15:40 год. в магазині «Тедди» за адресою АДРЕСА_7: здійснив розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України без відповідного дозволу вперше, передбачене статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу»;
- опис видавничої продукції, що підлягає вилученню з обігу:
- - редактор Т. Рашина ;
- - назва: «Любмые зарубежные сказки для малышей», - Ростов-на-Дону: Издательский дом «Проф-Пресс», 2017;
- - ISBN: 978-5-378-02151-2;
- - кількість примірників: 1.
27. У протоколі № 11 від 13.05.2019 наведені пояснення особи, стосовно якої складено протокол, мовою оригіналу: «Книга Любимые зарубежные сказки для малейшей, которую приобрели сотрудники гос.учреждения, была приобретена мною в РФ при личной поездке в к-ве 1 шт в августе 2018 года. В последствии была выставлена на полку магазина Тедди, в котором я как ФОП арендую помещение и продаю др.книги, согласно своей деятельности, что в принципе, как я считаю, не является противозаконным».
28. Копію протоколу вручено ОСОБА_1 13.05.2019.
29. Відповідачем надана копія нефіскального чеку № ООО-197525 від 13.05.3019 (а.с.47):
- ЧП ОСОБА_7 , г. Днепропетровск, пр . К . АДРЕСА_3 ;
- Проф-пресс Книги;
- Книга-проф-пресс (67222) х 1 шт 245.65;
- к оплате 246.00;
- карточка № 555 оборот 562468 49.
30. Листом від 15.05.2019 № 1867/34/11 відповідач повідомив позивача про розгляд справи про накладення адміністративно-господарського штрафу за порушення вимог статті 28-1 Закону України «Про видавничу справу» згідно протоколу від 13.05.2019 № 11 о 12:00 год. 20.05.2019 за адресою м. Київ , вул. Хрещатик, 26 , к . 202 (а.с.73).
31. Листом від 16.05.2019 № 1869/34/11 відповідач повідомив позивача про розгляд справи про накладення адміністративно-господарського штрафу за порушення вимог статті 28-1 Закону України «Про видавничу справу» згідно протоколу від 13.05.2019 № 11 о 12:00 год. 22.05.2019 за адресою м. Київ, вул. Хрещатик, 26, к. 202, зазначив, що раніше надіслане повідомлення вважається недійсним (а.с.74).
32. У судовому засіданні позивач пояснив, що перенесення розгляду справи відповідачем здійснено за ініціативою позивача з метою участі останнього у розгляді справи, позивач підтвердив, що приймав участь 22.05.2019 при розгляді справи за результатами якої прийнято оскаржуване рішення.
33. 22.05.2019 рішенням Державного комітету телебачення і радіомовлення України про визнання протиправним та скасування рішення № 12 про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу», у розмірі 41 730 грн (а.с.23-24, 51-52).
34. При прийнятті оскаржуваного рішення встановлено, що 13.05.2019 о 15:40 год. в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_7 ФОП ОСОБА_1 здійснив розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України без відповідного дозволу.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
35. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
36. Згідно з пунктом 1 «Положення про Державний комітет телебачення і радіомовлення України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 341 (далі - Положення № 341), Державний комітет телебачення і радіомовлення України (Держкомтелерадіо) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Держкомтелерадіо є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері телебачення і радіомовлення, інформаційній та видавничій сфері.
37. Держкомтелерадіо відповідно до покладених на нього завдань: вживає разом з іншими органами державної влади заходів до обмеження доступу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, згідно із законодавством; видає (відмовляє у видачі, анулює) дозвіл на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України; приймає на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб рішення про накладення штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без наявності відповідного дозволу; вилучає з обігу видавничу продукцію, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу: веде реєстр видавничої продукції держави-агресора, дозволеної до ввезення та розповсюдження на території України, забезпечує його розміщення на своєму офіційному веб-сайті та єдиному державному веб-порталі відкритих даних; веде Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції (підпункти 12, 12-1-3, 12-5, 22 пункту 4 Положення № 341).
38. Загальні засади видавничої справи, порядок організації та провадження видавничої діяльності, виготовлення та розповсюдження видавничої продукції, умови взаємовідносин і функціонування суб'єктів видавничої справи врегульовані Законом України «Про видавничу справу» від 05.06.1997 № 318/97-ВР (далі - Закон № 318/97-ВР).
39. Відповідно до Конституції України Закон № 318/97-ВР покликаний сприяти національно-культурному розвитку українського народу, громадян України всіх національностей, утвердженню їх духовності та моралі, доступу членів суспільства до загальнолюдських цінностей, захисту прав та інтересів авторів, видавців, виготовлювачів, розповсюджувачів і споживачів видавничої продукції.
40. Згідно пунктів 13, 14 частини першої статті 1 Закону № 318/97-ВР у цьому Законі терміни вживаються у такому значенні:
- розповсюдження видавничої продукції - доведення видавничої продукції до споживача через торговельну мережу або в інший спосіб;
- розповсюджувач видавничої продукції - суб'єкт господарювання, що здійснює розповсюдження видавничої продукції.
41. До суб'єктів видавничої справи відносяться видавці, виготовлювачі та розповсюджувачі видавничої продукції. Суб'єктами видавничої справи в Україні є фізичні особи - підприємці, юридичні особи України та іноземних держав. Суб'єкт видавничої справи може бути одночасно видавцем та/чи виготовлювачем та/чи розповсюджувачем видавничої продукції (стаття 10 Закону № 318/97-ВР).
42. Згідно статті 12 Закону № 318/97-ВР з метою обліку суб'єктів видавничої справи в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, уповноваженим органом ведеться Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції (далі - Державний реєстр). Суб'єкти господарювання провадять діяльність у видавничій справі після внесення їх до Державного реєстру на підставі свідоцтва про внесення суб'єкта господарювання до Державного реєстру видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції (далі - свідоцтво).
43. Статтею 25 Закону № 318/97-ВР встановлено, що розповсюдження видавничої продукції може здійснюватися шляхом її реалізації (продажу) в роздрібній та оптовій торгівлі, безоплатного розповсюдження чи обміну на договірних засадах. Вивезення за межі України і ввезення в Україну видавничої продукції здійснюється відповідно до законодавства України.
44. Обмеження права у видавничій справі встановлені частиною першої статті 28 Закону № 318/97-ВР.
45. Зокрема, у видавничій справі забороняється:
- випускати у світ, виготовляти та/або розповсюджувати продукцію, що містить матеріали (висловлювання, заклики тощо), зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення;
- випускати у світ, виготовляти та/або розповсюджувати продукцію, що містить популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їх окремих дій, що створюють позитивний образ працівників держави-агресора, працівників радянських органів державної безпеки, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України;
- випускати у світ, виготовляти чи розповсюджувати видавничу продукцію, обіг якої заборонено законодавством.
46. Особливості порядку ввезення з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України видавничої продукції, що може бути розповсюджена на території України визначені статтею 28-1 Закону № 318/97-ВР.
47. Видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, може бути ввезена на митну територію України та розповсюджена на її території за умови наявності відповідного дозволу, крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників (частина перша статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
48. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, забезпечує реалізацію цього Закону шляхом видачі (відмови у видачі, переоформлення, видачі дубліката, анулювання) дозволу на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, на митну територію України (далі - дозвіл) (частина друга статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
49. Аналіз та оцінку видавничої продукції щодо віднесення її до такої, яка не дозволена до розповсюдження на території України, здійснює експертна рада центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, яка формується з представників органів державної влади, галузевих асоціацій, спілок, громадського експертного середовища, видавців, провідних діячів культури, мистецтва, науки і освіти, соціальних психологів, медіаекспертів та інших фахівців інформаційної сфери (далі - експертна рада) (частина четверта статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
50. Критерії оцінки видавничої продукції, що дозволена до розповсюдження на території України, розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, відповідно до вимог цього Закону (частина п'ята статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
51. Дозвіл видається на строк дії угоди, укладеної власником прав на видання, що підтверджує право на розповсюдження видавничої продукції на території України, але не більше п'яти років (частина вісімнадцята статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
52. Випуск у вільний обіг на митній території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України для розповсюдження на території України, здійснюється органом доходів і зборів на підставі відповідного дозволу, отриманого від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері з використанням механізму "єдиного вікна" відповідно до Митного кодексу України (частина двадцята статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
53. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, веде реєстр видавничої продукції держави-агресора, дозволеної до ввезення та розповсюдження на території України, забезпечує його розміщення на своєму офіційному веб-сайті та єдиному державному веб-порталі відкритих даних (частина двадцять перша статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
54. Розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без наявності відповідного дозволу, передбаченого цією статтею, тягне за собою застосування до розповсюджувачів такої продукції адміністративно-господарських санкцій у формі накладення адміністративно-господарського штрафу в розмірі десяти мінімальних заробітних плат за кожен випадок такого розповсюдження, вчиненого вперше, та у розмірі п'ятдесяти мінімальних заробітних плат за кожен наступний випадок такого розповсюдження (частина двадцять друга статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
55. Рішення про накладення штрафу, передбаченого частиною двадцять першою цієї статті, приймає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб. Мотиви та обґрунтування щодо визначення розміру адміністративно-господарського штрафу мають міститися в рішенні про накладення штрафу (частина двадцять третя статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
56. Видавнича продукція, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу, передбаченого цією статтею, вилучається з обігу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (частина двадцять четверта статті 28-1 Закону № 318/97-ВР).
57. «Порядок видачі (відмови у видачі, анулювання) дозволу на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 № 262 (далі - Порядок № 262).
58. Згідно пункту 1 Порядку № 262, вказаний Порядок врегульовую процедуру видачі (відмови у видачі, анулювання) дозволу на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України (далі - дозвіл), крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників.
59. Ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України (далі - видавнича продукція), здійснюється на дозвільній основі. Видача (відмова у видачі, анулювання) дозволу здійснюється Держкомтелерадіо (пункт 2 Порядку № 262).
60. Дозвіл видається на кожну назву видання, що ввозиться на митну територію України, на строк дії угоди, укладеної з власником прав на видання, що підтверджує право на розповсюдження видавничої продукції на території України, але не більше п'яти років (пункт 14 Порядку № 262).
61. Пунктом 2 «Порядку вилучення з обігу видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України та розповсюджується на території України без відповідного дозволу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 № 235 (в редакції на дату складення протоколу від 13.05.2019, далі - Порядок № 235), встановлено що дія цього Порядку поширюється на суб'єктів господарювання, які здійснюють ввезення та розповсюдження видавничої продукції (далі - суб'єкти господарювання), крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше ніж 10 примірників.
62. Видавнича продукція, що розповсюджується на території України без відповідного дозволу, підлягає обов'язковому вилученню з обігу з метою недопущення можливості її реалізації (пункт 3 Порядку № 235).
63. Вилучення видавничої продукції здійснюється Держкомтелерадіо (пункт 4 Порядку № 235).
64. Уповноважені посадові особи Держкомтелерадіо (далі - уповноважені особи), перелік яких визначається наказом Держкомтелерадіо, вилучають видавничу продукцію з обігу за місцем фактичного провадження суб'єктом господарювання своєї діяльності, розташування його господарських або інших об'єктів (пункт 5 Порядку № 235).
65. Під час вилучення з обігу видавничої продукції складається відповідно до порядку, визначеного Держкомтелерадіо, протокол про накладення адміністративно-господарського штрафу, в якому робиться позначка про вилучення видавничої продукції. На всю вилучену видавничу продукцію видається опис, який складається у двох примірниках. Перший примірник опису вручається суб'єкту господарювання або його представнику, а другий примірник після підписання суб'єктом господарювання або його представником залишається в уповноваженої особи, яка його склала (пункт 6 Порядку № 235).
66. Процедуру оформлення Державним комітетом телебачення і радіомовлення України як центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику в інформаційній сфері, документів щодо застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог статті 28-1 Закону України «Про видавничу справу» врегульовано «Порядком накладення Державним комітетом телебачення і радіомовлення України адміністративно-господарських штрафів», затвердженим наказом Державного комітету телебачення і радіомовлення України від 17.10.2017 № 384, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.11.2017 за № 1367/31235 (далі - Порядок № 384).
67. Адміністративно-господарські санкції у формі накладення адміністративно-господарського штрафу (далі - штраф) за порушення вимог статті 28-1 Закону застосовуються Держкомтелерадіо до розповсюджувачів видавничої продукції за вчинення порушень, передбачених частиною двадцять першою статті 28-1 Закону (пункт 2 Порядку № 384).
68. Пунктом 3 Порядку № 384 встановлено:
- рішення про накладення штрафу приймаються уповноваженими посадовими особами Держкомтелерадіо в межах, визначених статтею 28-1 Закону, на підставі звернень правоохоронних органів, юридичних та фізичних осіб. У таких зверненнях можуть міститься докази щодо розповсюдження видавничої продукції без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону;
- Уповноважені посадові особи Держкомтелерадіо зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати такі звернення, перевіряти викладені в них факти та виїжджати на місця для перевірки викладених у зверненнях обставин;
- за результатами перевірки уповноважені посадові особи Держкомтелерадіо оцінюють докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, доказами можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких встановлюється наявність обставин, що обґрунтовують накладення штрафу, встановлені на підставі пояснень юридичних та фізичних осіб, їхніх представників, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів.
69. Штраф накладається на суб'єктів господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше ніж через рік з дня його вчинення. Підставою для накладення штрафу є протокол про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону, який складається за місцем вчинення порушення (пункт 4 Порядку № 384).
70. Уповноважена посадова особа Держкомтелерадіо передає матеріали справи посадовій особі Держкомтелерадіо, яка уповноважена приймати рішення про накладення штрафів за порушення вимог законодавства щодо розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1Закону (далі - посадова особа), не пізніше 5 робочих днів з дня складання протоколу про накладення адміністративно-господарського штрафу та додатків до нього (пункт 9 Порядку № 384).
71. Рішення оголошується негайно. Копія рішення у день його прийняття вручається посадовій особі (представнику) суб'єкта господарювання, щодо якого воно прийняте (про що робиться відповідний запис у примірнику рішення, який залишається у справі), або у разі відмови посадової особи (представника) суб'єкта господарювання отримати рішення воно надсилається рекомендованим листом із повідомленням про вручення протягом 3 робочих днів з дати його прийняття (пункт 11 Порядку № 384).
72. Штраф має бути сплачений не пізніше 15 робочих днів з дня отримання суб'єктом господарювання копії рішення. У разі оскарження суб'єктом господарювання рішення його дія зупиняється (пункт 13 Порядку № 384).
73. Рішення може бути оскаржене протягом 10 робочих днів з дня його отримання суб'єктом господарювання, щодо якого воно прийняте, до суду в установленому законом порядку (пункт 14 Порядку № 384).
VІ. ОЦІНКА СУДУ
74. Надаючи оцінку доводам сторін щодо правомірності застосування штрафу, суд виходить із того, що частиною першою статті 28-1 Закону № 318/97-ВР передбачене виключення із встановленого порядку ввезення на митну територію України та розповсюджені на її території видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора за умови наявності відповідного дозволу, а саме - якщо вказана видавнича продукція ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників.
75. Пунктом 1 Порядку № 262 також встановлено, що вказаний Порядок регулює процедуру видачі дозволу на ввезення видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора, крім видавничої продукції, що ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників.
76. Таким чином, суд зазначає, що встановленим Законом виключенням допускається ввезення на митну територію України та розповсюдження на її території видавничої продукції, що має походження або виготовлена та/або ввозиться з території держави-агресора без наявності відповідного дозволу у разі, якщо вказана видавнича продукція ввозиться громадянами в ручній поклажі або супроводжуваному багажі загальною кількістю не більше 10 примірників.
77. Особливістю видачі відповідного дозволу згідно статті 28-1 Закону № 318/97-ВР та Порядку № 262 є те, що дозвіл видається на ввезення видавничої продукції, та вказаний дозвіл підтверджує право на розповсюдження видавничої продукції на території України.
78. Відповідач обґрунтував заперечення проти позову тим, що безпосередньо факт розповсюдження книги в кількості одного примірника, яка має походження з території Російської Федерації, без наявності відповідного дозволу на ввезення, отриманого позивачем або іншою особою, створює склад правопорушення, за який до позивача застосовано штраф.
79. За поясненнями позивача судом встановлено, матеріалами справи іншого не підтверджено, що видання «Любмые зарубежные сказки для малышей» (Ростов-на-Дону: Издательский дом «Проф-Пресс», 2017) була придбана безпосередньо позивачем в серпні 2018 року при особистій поїздці в Російську Федерацію в одному екземплярі та ввезена позивачем на територію України.
80. Таким чином, ввезення позивачем видання в одному примірнику підпадає під виключення, передбачене частиною першою статті 28-1 Закону № 318/97-ВР, та подальше розповсюдження такого видання не вимагає отримання відповідного дозволу.
81. При складенні протоколу № 11 та прийнятті рішення № 12 уповноваженими особами відповідача не додержано вимоги пункту 3 Порядку № 384, згідно якого за результатами перевірки уповноважені посадові особи Держкомтелерадіо оцінюють докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, доказами можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких встановлюється наявність обставин, що обґрунтовують накладення штрафу, у тому числі, встановлені на підставі пояснень фізичних осіб.
82. Таким чином, відповідачем помилково не прийнято до уваги доводи позивача щодо особистого ввезення з території країни-агресора книги в одному екземплярі, оскільки інших обставин, у тому числі спростовуючих доводи позивача, уповноваженими особами відповідача не встановлено.
83. При цьому, відповідачем не підтверджено, що розповсюдження видання «Любмые зарубежные сказки для малышей» підпадає під заборони, встановлені статтею 28 Закону № 318/97-ВР.
84. Окремо суд звертає увагу на особливості вилучення примірника видання у розглянутому спорі.
85. Процедура здійснення контрольної закупівлі у спірних правовідносинах законом не передбачена.
86. З пояснень сторін та матеріалів справи вбачається, що книга була придбана 13.05.2019 за власні грошові кошти одним з уповноважених осіб відповідача, повернення позивачем коштів або книги позивачу не відбулось.
87. Складення протоколу № 11 та вилучення книги здійснено фактично після укладення та виконання угоди купівлі-продажу, після того як книга перейшла у володіння та розпорядження уповноваженої особи відповідача.
88. Таким чином, логічним та послідовним є висновок, що вилучення здійснено у уповноваженої особи відповідача, а не позивача.
89. Підтвердженням такого висновку є відсутність складеного згідно абзацу другого пункту 6 Порядку № 235, в редакції станом на 13.05.2019, опису вилученої видавничої продукції.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
90. З системного аналізу матеріалів справи суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову, відсутність допущеного позивачем правопорушення, що є підставою для визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення із покладенням на відповідача понесених позивачем витрат на сплату судового збору за подання цього позову.
91. Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_6 ) до Державного комітету телебачення і радіомовлення України (код ЄДРПОУ 00013936; вул. Прорізна, буд. 2, м. Київ, 01001) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення № 12 від 22.05.2019 про накладення адміністративно-господарського штрафу за розповсюдження на території України видавничої продукції, що має походження (виготовлена) та/або ввозиться з території держави-агресора, тимчасово окупованої території України, без відповідного дозволу, передбаченого статтею 28-1 Закону України «Про видавничу справу», прийняте Державним комітетом телебачення і радіомовлення України.
3. Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державного комітету телебачення і радіомовлення України понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768,40 грн.
4. Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
5. Повне рішення складено 22.07.2019.
Суддя І.О. Верба