справа №1.380.2019.001232
18 липня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Чернявської В .М., представника відповідача Кухар Н.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Лабораторія електромагнітних інновацій» до Головного управління ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення - рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Лабораторія електромагнітних інновацій» (далі - ТОВ «ЛЕМІ», позивач) 18.03.2019 звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області, відповідач) з вимогою скасувати податкове повідомлення - рішення від 25.02.2019 № 026665. Позивач не погоджується з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, вважає, що таке прийняте поза межами строку, встановленого пунктом 7 Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністра фінансів України № 1204 від 28.12.2015. Вважає, що недотримання контролюючим органом встановленого порядку прийняття податкового повідомлення-рішення свідчить про порушення таким органом своїх власних процедур, тому прийняте за таких обставин рішення є неправомірними. Позивач вказує, що визначена в податковому повідомленні - рішенні № 026665 від 25.02.2019 сума грошового зобов'язання не відповідає зазначеній у судових рішеннях у справі № 813/4566/15 та стверджує, що розмір зменшення суми бюджетного відшкодування, в скасуванні якого відмовив суд, становить 3000 грн., а не 30000 грн.
Відповідач позов не визнає, подав відзив на позовну заяву (а.с. 57-59) та просить суд відмовити в задоволенні позову ТЗОВ «ЛЕМІ» в повному обсязі. Представник відповідача наполягає, що оформлення податкового повідомлення - рішення за застарілою формою не є підставою для скасування останнього, оскільки в тексті рішення чітко описано суть та підстави для висновку про порушення платником податків податкового законодавства, а також підстави застосування штрафних (фінансових) санкції. Щодо суми завищення платником податків суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, то визначена в оскарженому податковому повідомлені-рішенні сума відповідає змісту судового рішення, що набрало законної сили. Представник відповідача також стверджує, що певна затримка щодо складання оскарженого податкового повідомлення - рішення сама по собі не є такою, що звільняє платника податків від відповідальності за вчинене ним податкове правопорушення.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області провело документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування ТЗОВ «ЛЕМІ» (код ЄДРПОУ 36026840) бюджетного відшкодування по податку на додану вартість на рахунок платника у банку за лютий 2015 року. За результатами перевірки складено акт №350/15-01/36026840 від 19.05.2015, відповідно до якого контролюючий орган дійшов висновку про такі порушення ТОВ «ЛЕМІ» податкового законодавства:
- п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПКУ при формуванні податкового кредиту за листопад 2014 року ТЗОВ «ЛЕМІ» у розмірі 54000 грн., що спричинило до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 декларації): за листопад 2014 року в розмірі 54000 грн. та завищення заявленої до бюджетного відшкодування суми ПДВ на рахунок платника в банку (рядок 30 декларації) за звітні (податкові) періоди: за лютий 2015 року в розмірі 54000 грн.;
- порушення п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПКУ при формуванні податкового кредиту за січень 2015 року ТОВ «ЛЕМІ» у розмірі 6000 грн., що спричинило до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 декларації): за січень 2015 року в розмірі 6000 грн.
- порушення п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст.198 ПКУ при формуванні податкового кредиту за лютий 2015 року ТОВ «ЛЕМІ» у розмірі 30000 грн., що спричинило до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 19 декларації): за лютий 2015 року в розмірі 30000 грн. та завищення заявленої до бюджетного відшкодування суми ПДВ на рахунок платника в банку (рядок 30 декларації) за звітні (податкові) періоди: за лютий 2015 року в розмірі 30000 грн.
На підставі висновків акта перевірки №350/15-01/36026840 від 19.05.2015 ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 0005041501 від 15.067.2015, яким платнику податків зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі - сума завищення бюджетного відшкодування на суму - 84000 грн., штрафні санкції - 42000 грн.
Податкове повідомлення - рішення № 0005041501 від 15.067.2015 було предметом судового оскарження, за наслідками якого Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення від 29.05.2018 у справі № 813/4566/15 (а.с. 10-19), яким адміністративний позов ТзОВ «ЛЕМІ» задовольнив частково: - визнав протиправним та скасував податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області № 0005041501 від 15.06.2015 в частині суми 81000 грн.; - в решті позовних вимог відмовив.
За результатом апеляційного оскарження цього рішення постановою від 03.12.2018 Восьмий апеляційний адміністративний суд залишив без змін рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 у справі №813/4566/15 (а.с. 20-34).
ГУ ДФС у Львівській області на підставі акта перевірки №350/15-01/36026840 від 19.05.2015, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.05.2018 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 03.12.2018 у справі №813/4566/15 прийняло податкове повідомлення - рішення №026665 від 25.02.2019. Контролюючий орган відповідно до п.198.1, п.198.3, п.198.6 статті 198 Податкового кодексу України зменшив ТЗОВ «ЛЕМІ» суму бюджетного відшкодування в розмірі 30000 грн., а також на підставі п. 57.3 статті 57 розділу 2, п. 123.1 статті 123 ПК України застосував до ТОВ «ЛЕМІ» штрафні (фінансові) санкції (штраф) у розмірі 15000 грн. (а.с. 9).
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами та міркуваннями:
відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно зі статтею 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо (серед інших підстав) за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації.
Стаття 60 ПК України регламентує підстави відкликання податкового повідомлення-рішення. Так, згідно пунктом 60.1 статті 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо рішенням суду, що набрало законної сили: - скасовується повідомлення-рішення контролюючого органу (підпункт 60.1.4); - зменшується сума грошового зобов'язання, визначена у податковому повідомленні (підпункт 60.1.5).
Наказом Міністерства фінансів України № 1204 від 28.12.2015 затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (далі - Порядок № 1204). Як зазначено в пункті 3 розділу ІІ Порядку № 1204, податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором разом із штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 5 розділу ІІ Порядку № 1204 визначено, що якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня в тому числі за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені в тому числі за порушення норм іншого законодавства.
Податкові повідомлення-рішення згідно з пунктами 4-6 цього розділу складаються контролюючим органом, який склав попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами адміністративного, судового оскарження або іншого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення. При цьому у разі отримання вищезазначених рішень структурним підрозділом, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції контролюючого органу, або відповідальною особою, визначеною керівником (виконуючим його обов'язки, його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу для виконання таких функцій, забезпечується надання такого рішення структурному підрозділу, яким складалось попереднє податкове повідомлення-рішення, протягом 1 робочого дня, що настає за днем його отримання (пункт 7 розділу ІІ Порядку № 1204).
Оцінюючи оскаржене податкове повідомлення-рішення на відповідність критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, що визначені частиною другою статті 2 КАС України, суд враховує таке:
за результатами перевірки ТОВ «ЛЕМІ» ГУ ДФС у Львівській області прийняло податкове повідомлення-рішення № 0005041501 від 15.06.2015 (а.с.61), яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 84000 грн. (54000 +30000 ) та застосовано до платника податків штрафні санкції в розмірі 42000 грн. Відповідно до рішення у справі № 813/4566/15, що набрало законної сили 03.12.2018, позовні вимоги ТОВ «ЛЕМІ» про скасування згаданого податкового повідомлення-рішення задоволено частково, суд скасував таке в частині суми 81000 грн., в решті позовних вимог відмовив. В мотивувальній частині рішення суд встановив фактичне здійснення господарських операцій ТОВ «ЛЕМІ» з контрагентом ТОВ «Едвіс», тому дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині скасування податкового повідомлення-рішення на суму 81000 грн. (54000 грн. бюджетного відшкодування, 27000 грн. штрафних санкцій). Водночас суд дійшов до висновку про обґрунтованість рішення контролюючого органу про зменшення суми бюджетного відшкодування в розмірі 45000 грн. (30000 грн. бюджетного відшкодування та 15000 грн. за штрафних санкцій).
Отже, податкове повідомлення-рішення № 0005041501 від 15.06.2015 вважається відкликаним з 03.12.2018 (дата набрання рішенням суду законної сили), а контролюючий орган зобов'язаний скерувати платнику податків нове рішення на суму, що визнана судом обґрунтованою. ГУ ДФС у Львівській області 25.02.2019 прийняло таке податкове повідомлення - рішення № 026665 (а.с. 9), а вказані у цьому рішенні 30000 грн. зменшення суми бюджетного відшкодування та 15000 грн. штрафних санкцій відповідають змісту рішення суду у справі № 813/4566/15. Доводи позивача щодо невідповідності змісту оскарженого рішення висновкам суду є голослівними та не заслуговують на увагу.
Пунктом 7 пункт 7 розділу ІІ Порядку № 1204 встановлено обов'язок контролюючого органу протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким контролюючим органом рішення за результатами судового оскарження такого рішення про скасування раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення, скласти податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість. Оскаржене рішення винесене із затримкою та за «старою» формою, передбаченою Порядком №1236 (що втратив чинність у зв'язку із прийняттям Порядку №1204). Оцінюючи ці обставини, суд зауважує, що зі змісту податкового повідомлення - рішення № 026665 від 25.02.2019 цілком зрозумілі і фактичні, і правові підстави його прийняття. Застосування контролюючим органом застарілого шаблону та певна затримка щодо прийняття рішення самі по собі свідчать про неналежну організацію роботи структурних підрозділів контролюючого органу, проте не звільняють платника податків від виконання його податкових обов'язків.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного суду. При прийнятті цього рішення суд враховує правову позицію Верховного Суду, яка висловлена в постанові від 11.09.2018 у справі № 826/11623/16, що полягає у такому: «…посилання позивача на окремі недоліки оформлення оскаржуваної вимоги колегія суддів не бере до уваги та погоджується з судами апеляційної інстанції, що окремі дефекти форми рішення контролюючого органу не повинні сприйматися як безумовні підстави для висновку щодо протиправності спірного рішення і, як наслідок, про його скасування. Якщо спірне рішення прийнято контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення. Вказані позивачем недоліки оформлення оскаржуваної вимоги не можуть бути самостійною підставою для визнання протиправним такого рішення за умови, якщо позивачем вчинено порушення вимог податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган. При розгляді податкових спорів перевага надається змісту документа порівняно з його зовнішньою формою».
Таким чином, на переконання суду, порушення контролюючим органом строків надіслання платнику податків податкового повідомлення-рішення саме по собі не впливає на його законність, а лише відстрочує для платника податків процедури узгодження визначених у рішенні сум. В даному випадку несуттєві процедурні порушення, допущені контролюючим органом щодо строків складання та форми податкового повідомлення - рішення від 25.02.2019 №026665, не є підставою для скасування податкового повідомлення-рішення.
З огляду на встановлені судом фактичні обставини та оцінку аргументів учасників справи суд дійшов висновку, позовні вимоги ТЗОВ «ЛЕМІ» є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.
Оскільки суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, то понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору покладаються на нього.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Лабораторія електромагнітних інновацій» (79060, Львівська область, місто Львів, вул. Наукова, буд. 5 А, офіс 301; ідентифікаційний код 36026840) до Головного управління ДФС у Львівській області (79003, Львівська область, місто Львів, вул. Стрийська, буд. 35; ідентифікаційний код 39462700) про скасування податкового повідомлення-рішення від 25.02.2019 № 026665 - відмовити повністю.
Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, що постановив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 23.07.2019.
Суддя Москаль Р.М.