Рішення від 19.07.2019 по справі 260/721/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2019 року м. Ужгород№ 260/721/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої - судді Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Кустрьо В.М.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника відповідача - Андрішко Я.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 19 липня 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 23 липня 2019 року.

ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), якою просить: 1) Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виготовити для перерахунку пенсії ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення (додаток № 2 до Постанови КМУ від 13 лютого 2008 року № 45), згідно з положенням ч. 3 ст. 43 та ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, а саме: враховуючи відповідний оклад за посадою, військовим званням, процентною надбавкою за вислугу років, щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії) з 01 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового, начальницького складу та деяких інших осіб"; 2) Зобов'язати Закарпатський обласний військовий комісаріат надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 із зазначенням складових грошового забезпечення, а саме: окладу за посадою, військовим званням, процентною надбавкою за вислугу років, щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у Пенсійному фонді України та отримує пенсію, яка призначена йому довічно, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач вважає, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 були порушені його права на отримання повної суми пенсії. Право на перерахунок призначеної пенсії передбачено ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Так, відповідно до статті 63 частини 4 цього Закону, в редакції, чинній станом на 01 лютого 2019 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною, розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". Постановою № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій. призначених відповідно до Порядку № 45, пункт 5 якого викладено в такій редакції: "5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням". Додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. Позивач вважає, що п. 1 та 2 Постанови № 103, встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та пункт 5 і додаток 2 Порядку № 45 звужують складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії позивача. Відповідач, визнаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою не врахував всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлений Законом "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", і які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги з підстав, що наведені у позовній заяві, просив суд їх задовольнити.

Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що на підставі поданих списків Головного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на адресу Закарпатського ОВК, військовий комісаріат надав довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у тому числі і на ОСОБА_1 , де були визначені види грошового забезпечення, передбачені п. 5 Порядку № 45 та п. 1 Постанови № 103, а саме: посадовий оклад за останньою штатною посадою, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років у розмірі 45 %. Оскільки Постановою № 103 та Порядком № 45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, ІНФОРМАЦІЯ_2 правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення. Вищевказані нормативно-правові акти на момент складення Довідки були чинними і підлягали застосуванню. У зв'язку з цим, на думку відповідача, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову, виходячи з наступного:

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон № 2622).

З 01 січня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області проведено перерахунок пенсії позивача зі складових грошового забезпечення за відповідною посадою, визначеною у довідці від 30 березня 2018 року № ХР 9200, надій Закарпатським ОВК для перерахунку пенсії.

Так, відповідно до довідки Закарпатського ОВК від 30 березня 2018 року № ХР 9200 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою за нормами чинними на 01 березня 2018 року за посадою ст. інструктор по культурно-масовій роботі становить: посадовий оклад - 4650,00 грн.; оклад за військовим званням (майор) - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 2695,50грн. Усього 8685,50 грн.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, регулюється нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262 - ХІІ.

Спірні правовідносини виникли з приводу видачі довідки для перерахунку пенсії позивача, у зв'язку з введенням, починаючи з 01 березня 2018 року, в дію Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 року " Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " (далі - Постанова № 704), якою підвищено грошове забезпечення військовослужбовцям.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином законодавцем визначено, що умови, порядок та розміри саме перерахунку вже призначених пенсій визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання ч. 4 ст. 64 Закону № 2262, Кабінет Міністрів України 21 лютого 2018 року ухвалив Постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), якою вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-ХІІ до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Цією ж Постановою № 103 було внесено зміни також до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року (далі - Порядок № 45).

Так, відповідно до пункту 1 Постанови № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із України № 2262-ХІІ, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пунктом 2 Постанови № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Постанови № 45 визначено, що па підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 5 Постанови № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Наведені положення Постанови № 45, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу були чинними.

Постановою №103 визначено, складові грошового забезпечення, що враховуються при здійсненні перерахунку пенсій військовослужбовцям починаючи з 01 березня 2018 року, такими складовими (на момент виникнення права на перерахунок пенсії) визначено посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.

Як вже встановлено судом, на підставі поданих списків Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області, відповідач надав довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у тому числі і на ОСОБА_1 , де були визначені види грошового забезпечення, передбачені пунктом 5 Постанови № 45 та пункту 1 Постанови № 103, а саме: - посадовий оклад за посадою "ст. інструктор по культурно-масовій роботі" - 4650,00 грн.; - оклад за військовим звання "майор" - 1340,00 грн.; - надбавка за вислугу років у розмірі 45% - 2695,50 грн., усього - 8685,50 грн.

Оскільки ні Постановою № 103, ні Порядком № 45 при перерахунку пенсії не передбачалось включення інших видів грошового забезпечення, в тому числі тих, які отримував позивач на момент виникнення у нього права на призначення пенсії, Закарпатський обласний військовий комісаріат правомірно не включив їх до довідки про розмір грошового забезпечення.

Відтак, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області проведено розрахунок нового розміру пенсії починаючи з 01 січня 2018 року (дата визначена Постановою № 103, на підставі наданої Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року.

Крім того, необхідно зазначити, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, що ухвалені в адміністративній справі №826/3858/18, визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт (номери рішень у Єдиному державному реєстрі судових рішень 79199205 та 80454350).

У відповідності до статті 255 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Таким чином у розумінні статті 255 КАС України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року, а отже, вказані нормативно-правові акти на час виникнення спірних правовідносини були чинними, а відтак обов'язковими для їх застосування.

Крім того, скасування пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Постанови № 45 не надає можливості Закарпатському обласному військовому комісаріату додаткових або нових підстав для складення нової довідки про розмір грошового забезпечення та направлення її до пенсійного органу, оскільки останній керувався чинними приписами Постанови № 103 та Постанови № 45 на момент надання довідки.

Щодо вимоги позивача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, потрібно зазначити, що уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій на підставі списків, наданих Головним управлінням Пенсійного фонду України та у місячний строк подають їх останньому. Тобто, відповідач надіслав довідку про грошове забезпечення позивача за запитуваним списком Головного управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Порядок № 45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до Головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України № 2262.

Водночас, ні Постанова № 45, ні жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення. Суд звертає увагу суду на те, що позивач просить зобов'язати відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії на підставі Постанови № 704, однак при цьому не зазначає, які саме додаткові види грошового забезпечення мають бути включені йому персонально та не обґрунтовує конкретні їх розміри, та не враховує, що чинним Порядком №45 не встановлено механізму визначення відсоткових розмірів додаткових видів грошового забезпечення.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 КАС України. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач довів, що видаючи довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням з 01.03.2018 року грошового забезпечення військовослужбовців, діяв правомірно, порушень прав позивача не вчиняв. Правові підстави для зобов'язання відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, з зазначенням складових, на яких наполягає позивач відсутні.

Відтак, позовні вимоги є необґрунтованими, суперечать вимогам закону та не відповідають обставинам справи, що підтверджується дослідженими в судовому засіданні належними та допустимими доказами та у задоволенні позову слід відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про зобов'язання вчинити певні дії -відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя Н.Д. Маєцька