Рішення від 15.07.2019 по справі 200/7089/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2019 р. Справа№200/7089/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну за позовом ОСОБА_1

до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про визнання протиправними та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії

При розгляді його пенсійної справи (заяви) відповідачем пільговий стаж було враховано частково. До розрахунку пенсії не було враховано період роботи періоди роботи на підприємствах: ш/у «Темп» з 18.01.1996 по 07.03.1996; АТ «Керамік» з 04.10.1995 по 12.01.1996; ш/у№ 4 треста «Красноармійськшахтобуд» комбінату «Донецькшахтобуд» з 04.11.1993 по 14.08.1995; ВАТ «Шахтобудівельник» з 12.11.2001 по 01.08.2002; ш/у «Курахівська» в/о «Селидіввугілля» з 04.11.1997 по 01.08.2000; ДВАТ трест «Красноармійськшахтобуд» шахтобудівельне управління № 7 з 12.08.2002 по 29.09.2003; ТОВ «Шахтне будівництво» з 04.11.2010 по 31.12.2010 у зв'язку з не підтвердженням пільгового характеру роботи.

Позивач вважає такі дії (бездіяльність) відповідача протиправними та такими, що порушують його права та охоронювані законом інтереси.

Просив суд визнати неправомірним рішення відповідача від 29 грудня 2018 року №б/н про відмову в призначенні пенсії та скасувати його та зобов'язати відповідача з урахуванням висновків суду по справі повторно розглянути заяву №4777 від 10.10.2018 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зарахувавши до спеціального (пільгового підземного) страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах передбаченого п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи на підприємствах: ш/у «Темп» з 18.01.1996 по 07.03.1996; АТ «Керамік» з 04.10.1995 по 12.01.1996; ш/у№ 4 треста «Красноармійськшахтобуд» комбінату «Донецькшахтобуд» з 04.11.1993 по 14.08.1995; ВАТ «Шахтобудівельник» з 12.11.2001 по 01.08.2002; ш/у «Курахівська» в/о «Селидіввугілля» з 04.11.1997 по 01.08.2000; ДВАТ трест «Красноармійськшахтобуд» шахтобудівельне управління № 7 з 12.08.2002 по 29.09.2003; ТОВ «Шахтне будівництво» з 04.11.2010 по 31.12.2010.

Ухвалою від 07 червня 2019 року суд відкрив провадження у справі, призначивши до розгляду на 26 червня 2019 року за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

26 червня 2019 року розгляд справи відкладено на 15 липня 2019 року.

27 червня 2019 року відповідач надав через канцелярію суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

10 жовтня 2018 року позивач ОСОБА_1 , звернувся до Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області з заявою про призначення пенсії згідно п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням від 29 грудня 2018 року позивачу було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 10 років.

Зі змісту рішення вбачається, що страховий стаж позивача складає 31 рік 26 днів. Пільговий стаж роботи за списком №1 складає 07 років 05 місяців 28 днів.

До пільгового стажу не зараховані періоди:

- з 04.11.1993 по 14.08.1995 на підприємстві шу №4 треста

«Красноармійськшахтобуд» комбінат «Донецькшахтобуд»,

- з 12.11.2001 по 01.08.2002 на підприємстві ВАТ «Шахтобудівельник» оскільки пільгова довідка надана «Регіональним міжгалузевим архівом» не підтверджує факт пільгової роботи;

- з 04.10.1995 по 12.01.1996 на підприємстві АТ «Керамік»; з 18.01.1996 по 07.03.1996 на підприємстві шу «Темп»; з 04.11.1997 по 21.11.2000 на підприємстві шу «Курахівська»

з 12.08.2002 по 01.10.2002 на підприємстві ДВАТ трест «Красноарміськшахтобуд», оскільки не надані пільгові довідки та атестація робочих місяць та довідки про підземні спуски з шахт;

- з 04.11.2010 по 31.12.2010 на підприємстві ТОВ «Шахтне будівництво», оскільки підприємство не переєстроване та відсутні дані спецстажу в індивідуальних відомостях про застраховану особу від 10.10.2018.

Надаючи правову оцінку діям суб'єкта владних повноважень, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.

Громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний страховий стаж для призначення відповідного виду пенсії, мають право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи (стаття 8 Закону № 1058).

Відповідно до ст. 114 ЗУ «Про пенсійне страхування», пенсія за віком на пільгових умовах призначається, зокрема, працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Частиною 1 статті 44 Закону України № 1058 передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України №1058 працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до п.3 Порядку застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, який затверджений Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлює, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За змістом цієї норми вбачається, що необхідність надання уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників виникає при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Згідно п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній» у тих випадках коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.

Пункт 4.2 розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

З аналізу зазначених норм чинного законодавства вбачається, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу (у тому числі й зайнятості позивача протягом повного робочого дня на підземних роботах, що є спірним у цій справі) має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах, відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.

Як встановлено судом під час розгляду справи, згідно відомостей трудової книжки ОСОБА_1 від 29.03.1989 року у спірний період часу прцював:

- з 04.11.1993 по 14.08.1995 на підприємстві ш/у №4 треста «Красноармійськшахтобуд» комбінату «Донецькшахтобуд» у якості гірника підземного з повним робочим днем в шахті;

- з 12.11.2001 по 01.08.2002 на підприємстві ВАТ «Шахтобудівельник» у якості прохідника підземного з повним робочим днем під землею;

- з 01.10.1995 по 12.01.1996 на підприємстві АТ «Керамік» в якості гірника 3 розряду з повним робочим днем у шахті;

- з 18.01.1996 по 07.03.1996 на підприємстві шахтоуправління «Темп» у якості гірника 5 розряду з повним робочим днем у шахті;

- з 04.11.1997 по 01.08.2000 на підприємстві шахтоуправління «Курахівська» ВО «Селидіввугілля» з повним робочим днем під землею;

- з 12.08.2002 по 29.09.2003 на підприємстві ДВАТ трест «Краноармійськшахтобуд» ШБУ №7 в якості прохідника 4 розрядку з повним днем в щахті;

- з 04.11.2010 по 31.12.2010 на підприємстві ТОВ «Шахтне будівництво» в якості прохідника 5 розряду з повним робочим днем в шахті.

Крім того до матеріалів справи позивачем було надано архівні довідки №403 від 23.05.2019, №405 від 23.05.2019, №403 від 23.05.2019, наказ по підприємству від 15.11.1994 №184 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» на ш/у №4 треста «Красноармійськшахтобуд» комбінату «Донецькшахтобуд», наказ № 174 від 15.11.1999 «Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці» ВАТ «Шахтобудівельник»

Право на пенсію на пільгових умовах мають працівники, зайняті на протязі повного робочого дня виконанням робіт, передбачених Списком № 1. При цьому під повним робочим днем вважається виконання роботи в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу (роз'яснення Міністерства соціального захисту населення і Міністерства праці від 10.05.1994 № 01-3/406-02-2 та № 06-1649).

Посада, яку обіймав позивач і не зарахований до пільгового стажу період роботи віднесений до Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів СРСР № 10 від 26 січня 1991 року та постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36 і не заперечується пенсійним органом.

Записи в трудовій книжці позивача про періоди роботи позивача, які не зараховано, як пільгові, виконані роботодавцем у відповідності до положень Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників і не містять неточних або неправильних записів чи будь-яких виправлень.

Водночас, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.

Отже, судом встановлено, що трудова книжка позивача оформлена належним чином, всі записи засвідчені належним чином, а тому вимога відповідача про надання додаткових довідок не відповідає вимогам законодавства.

Разом з тим, порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року № 442 визначено, що пенсії за віком на пільгових умовах призначаються за результатами атестації робочих місць, яка також надає інші пільги і компенсації, передбачені законодавством, а саме надбавка за роботу в зазначених умовах, право на скорочений робочий день, додаткову відпустку й одержання лікувально-профілактичного лікування. Атестація повинна проводитися на підприємстві не рідше одного разу на п'ять років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації. Контроль за проведенням атестації, правильністю застосування Списків покладено на Державну експертизу умов праці.

Основна мета атестації, як випливає із зазначених нормативних актів, полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць, затвердженими постановою Міністерства праці України від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації) визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років.

Результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Відповідно до пункту 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінпраці від 18.11.2005 № 383 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за № 1451/11731), при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.

У пункті 4.2 зазначеного Порядку застосування списків йдеться про те, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умов і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Атестація має проводитися у передбачені пунктом 4 Порядку проведення атестації строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.

Разом з цим, якщо чергова атестація була проведена з порушенням передбачених пунктом 4 Порядку проведення атестації строків, а працівник до її проведення виконував роботу, яка дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, цей період його роботи має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередньої атестації.

Суд зазначає, що в матеріалах справи є належні докази того, що атестація у ВАТ «Шахтобудівельник» та ш/у «Курахівська» в/о «Селидіввугілля» була проведена, відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд зауважує, що право особи на отримання пенсійних виплат не може бути поставлено у залежність від можливості органів Пенсійного фонду України здійснювати ці повноваження (зокрема у зв'язку з проведенням АТО та неможливістю проведенням перевірки періодів роботи, оскільки підприємства розташовані на тимчасово окупованій території України), а тому неможливість проведення перевірки правомірності видачі довідки не дає підстав для відмови у зарахуванні стажу роботи при його підтвердженні записами у трудовій книжці.

Крім того, доказів, які б спростовували факт роботи позивача повний робочий день у шкідливих умовах праці відповідачем не надано.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Таким чином, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАСУ України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, позивачем доведено належними, допустимими доказами по даній адміністративній справі, які підтверджують обставини викладені у позовній заяві про протиправність рішення Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в призначені пенсії.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Селидівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (85400, Донецька область, м. Селидове, вул. Героїв праці, 6, ЄДРПОУ 41247274) про визнання протиправними та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Селидовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29 грудня 2018 року №б/н про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.

Зобов'язати Селидовське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області з урахуванням висновків суду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 10.10.2018 року №4777 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах зарахувавши до спеціального (пільгового підземного) страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах передбаченого п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» періоди роботи на підприємствах: ш/у «Темп» з 18.01.1996 по 07.03.1996; АТ «Керамік» з 04.10.1995 по 12.01.1996; ш/у№ 4 треста «Красноармійськшахтобуд» комбінату «Донецькшахтобуд» з 04.11.1993 по 14.08.1995; ВАТ «Шахтобудівельник» з 12.11.2001 по 01.08.2002; ш/у «Курахівська» в/о «Селидіввугілля» з 04.11.1997 по 01.08.2000; ДВАТ трест «Красноармійськшахтобуд» шахтобудівельне управління № 7 з 12.08.2002 по 29.09.2003; ТОВ «Шахтне будівництво» з 04.11.2010 по 31.12.2010.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селидовськогооб'єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецької області на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Повний текст рішення складено та підписано 22 липня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя О.М. Кониченко