Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 липня 2019 р. Справа№200/6354/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., при секретарі судового засідання Столяренко Я.С, розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
за участю:
від позивача - Мороз О.О.
від відповідача - Ярова С.Е.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» звернулося до суду із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0020564603 від 29.01.19, яким до позивача застосовано штраф в сумі 653 285,83 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що під час прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідач не врахував, що позивач здійснює свою діяльність на території, яку згідно приписів Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» віднесено до території проведення антитерористичної операції, що свідчить про тривання у відношенні позивача обставин непереборної сили. На підтвердження існування обставин непереборної сили позивачем до позову додані сертифікати (висновки) Торгово-промисловою палатою України про настання обставин непереборної сили, які, на думку позивача, свідчать про наявність підстав для звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд задовольнити позов.
В наданому до суду відзиві відповідач зазначив, що оскаржуване відповідачем податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного законодавства, приписи Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» під час його прийняття не порушувалися, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.
Приписами п. 201.1 статті 201 та ст. 120 Податкового кодексу України визначені строки реєстрації податкових накладних та відповідальність за порушення строків такої реєстрації. Факт несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних не є спірним.
Відповідач вважає необґрунтованими посилання позивача на звільнення його від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, оскільки чинне законодавство не містить норм, які б звільняли платників податків від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, в тому числі у разі знаходження підприємства на території проведення антитерористичної операції та наявності відповідного сертифікату.
Ухвалою від 16.05.2019 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 28.05.2019. В підготовчому засіданні оголошувалася перерва до 12.06.2019. Ухвалою від 12.06.2019 судом закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні на 03.07.2019. Судове засідання відкладалося на 18.07.2019 у зв'язку із неявкою представника позивача.
Товариство обмеженою відповідальністю «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» (позивач) є юридичною особою, зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 24155428. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру місцезнаходженням позивача є: 87500, м. Донецька обл., місто Маріуполь, проспект Леніна , будинок 68-А.
28.12.2018 Головним управлінням ДФС у Донецькій області (відповідач у справі) проведено камеральну перевірку дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних /розрахунків коригування з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з податку на додану вартість з періодом виписки квітень та травень 2017 року, липень 2018 року ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС», за результатами якої складено акт № 3839/05-99-46-03/24155428 від 28.12.2018 (т. 1 арк. справи 25-26).
Проведеною перевіркою встановлено порушення ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» п. 201.10 ст. 201 ПК України, а саме несвоєчасну реєстрацію податкових накладних з періодом виписки квітень та травень 2017 року з порушенням строку реєстрації на 366 та більше календарних днів, з періодом виписки липень 2018 року з порушенням строку реєстрації до 15 календарних днів. Згідно додатку до акту в ході перевірки відповідачем виявлено несвоєчасну реєстрацію податкових накладних на загальну суму 1 307 231,04 грн.
Факт порушення строку реєстрації наведених податкових накладних/розрахунків коригування позивачем не заперечується.
29.01.2019 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0020564603, яким до позивача на підставі акту перевірки № 3839/05-99-46-03/24155428 від 28.12.2018 за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 ПК України, та згідно зі ст. 120-1 ПК України, до ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 850,00 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 85,00 грн., за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 366 та більше днів на суму ПДВ 1306381,04 грн. застосовано штраф у розмірі 50% у сумі 653275,83 грн. (т. 1 арк. справи 7). Реквізити податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, зареєстрованих ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» в ЄРПН з порушенням граничних строків їх реєстрації, зазначено у розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення від 29.01.2019 № 0020564063 (т. 1 арк. справи 8-24).
Податкове повідомлення-рішення від 07.06.2016 № 0000134100 оскаржувалось ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» до Державної фіскальної служби України (т. 1 арк. справи 35).
Рішенням Державної фіскальної служби України від 12.04.2019 № 17244/6/99-99-11-06-01-25 (Т. 1 арк. справи 36) скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 29.01.2019 № 0020564603 залишено без змін.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема порядок адміністрування податків і зборів, права та обов'язки платників, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначені Податковим кодексом України.
Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, виписані за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Згідно з п. 201.1 ст. 201 ПК України (чинної у спірний період) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України, зокрема, визначено таке:
- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою;
- якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин;
- якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення РНБО України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей. 15.10.2014 набув чинності Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VІІ від 02.09.2014, який визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.
Відповідно до статті 1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції є часом між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Територією проведення антитерористичної операції є територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція затверджений розпорядженням КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053-р та розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р.
Статтею 10 Закону України № 1669 передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» зареєстровано в м. Маріуполь, яке включено до Переліків населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р (втратило чинність) і розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р. (чинне).
На час вирішення справи Президентом України Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України не приймався, тобто, період проведення АТО триває.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ТОВ «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» у період квітень та травень 2017 року, липень 2018 року всупереч вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України реєструвало з порушенням терміну реєстрації податкові накладні.
За змістом позову та наданих позивачем пояснень позивач вважає, що із врахуванням положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» він має бути звільненим від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування через існування форс-мажорних обставин, які перешкоджали позивачу своєчасно виконати вимоги п. 201.1 ст. 201 ПК України.
До позову позивачем додані сертифікати Торгово-промислової палати № 2436, 5693, 5694, 5695 та 5696.
Відповідно до сертифікату (висновку) № 2436 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (вих. № 6859/05-4 від 31.12.2014), Торгово-промисловою палатою України на підставі пунктів 100.4.-100.5 статі. 100 Податкового кодексу України засвідчено позивачу настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 20 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території м. Алчевська Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів (т. 1 арк. справи 39)
Сертифікатами № 5693 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) (вих. № 22/12.1-17-03 від 14.01.2016), № 5694 (вих. № 20/12.1-17-0 від 14.01.2016), № м5695 (вих.. № 19/12.1-17-03 від 14.01.2016, № 5696 (вих. № 21/12.1-17 від 14.01.2016) Торгово-промисловою палатою України засвідчено позивачу форс-мажорні обставини (обставини непереборної сиди), зокрема дії органів державної влади щодо зобов'язань, пов'язаних із використанням земельних ділянок відповідно до мети та цільового призначення: та щодо дотримання положень законодавства у галузі навколишнього природного середовища та режиму використання земель за укладеними товариством договорами оренди.
Статтею 10 Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Суд зазначає, що однієї наявності у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили (форс-мажору) недостатньо для звільнення такого платника податків від відповідальності за порушення за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН без закріплення у Податковому кодексі України чи іншому спеціальному нормативно-правовому акті самої можливості такого звільнення за наявності форс-мажорних обставин. Ані в позові, ані в ході судового розгляду справи позивачем не наведено обґрунтованих причин несвоєчасної реєстрації податкових накладних.
Чинним податковим законодавством передбачено, що наявність у платника податків сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили надає можливість такому платнику звернутися із заявою до контролюючого органу для продовження граничних строків подання податкової звітності та зміни строків сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), а також для списання податкового боргу, що виник унаслідок обставин непереборної сили. При цьому наявність у платника податку вказаних сертифікатів не надає підстав такому платнику здійснювати реєстрацію в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за правилами, що є відмінними від правил, визначених Податковим кодексом України та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246.
Крім цього, наданими позивачем Сертифікатами (висновками) Торгово промислової палати засвідчені форс-мажорні обставини стосовно певних видів діяльності позивача, які жодним чином не стосуються здійснення товариством реєстрації податкових накладних.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що наявні в ТОВ «БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» сертифікати ТПП № 2436 (вих. № 6859/05-4 від 31.12.2014), № 5693 (вих. № 22/12.1-17-03 від 14.01.2016), № 5694 (вих. № 20/12.1-17-0 від 14.01.2016), № м5695 (вих. № 19/12.1-17-03 від 14.01.2016, № 5696 (вих. № 21/12.1-17 від 14.01.2016 не звільняють позивача від обов'язку дотримання граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, визначених п.201.10 ст. 201 ПК України та не можуть свідчити про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Жодних інших доводів на обґрунтування позиції щодо протиправності податкового повідомлення-рішення від 0020564603 від 29.01.2019 позивачем не наведено.
Відповідно до статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Згідно із ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності за правилами ст. 86 КАС України, суд приходить до висновку, що позивачем не надано обґрунтованих доказів на підтвердження заявлених позовних вимог.
Відтак, зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на правові приписи законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
У зв'язку з відмовою в задоволені позовних вимог підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Податкового кодексу України, Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОЕКТНО-БУДІВЕЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «АЗОВІНТЕКС» (адреса: 83015, м. Донецьк, вул. Б. Хмельницького, буд. 102, ідентифікаційний код юридичної особи: 24155428) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (87526, Донецька обл., місто Маріуполь, вулиця 130 Таганрозької дивізії, будинок 114, ідентифікаційний код юридичної особи 39406028) про скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Повний текст рішення виготовлено 22.07.2019.
Суддя А.С. Михайлик