Ухвала від 23.07.2019 по справі 463/3819/19

Справа №463/3819/19

Провадження №1-кс/463/3028/19

УХВАЛА

про продовження строку відсторонення від посади

23 липня 2019 року Личаківський районний суд м. Львова

Cлідчий суддя ОСОБА_1 з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваної ОСОБА_4 , її захисника ОСОБА_5 , розглянувши клопотання прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 , про продовження строку відсторонення від посади ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, -

встановив:

прокурор звернувся до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова з клопотанням про продовження строку відсторонення підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області на 2 місяці, тобто до 21.08.2019.

Клопотання мотивує тим, що Першим слідчим відділом (Відділ з розслідування злочинів у сфері службової діяльності та корупції) слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові (далі - ДБР), здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 62019140000000216 від 18.03.2019 за підозрою старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_4 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 наказом в.о. начальника Головного управління ДФС у Львівській області № 531-0 від 03.10.2018 призначена на посаду старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області, тому будучи службовою особою органів доходів і зборів, ОСОБА_4 постійно обіймає посаду у державному органі та здійснює функції представника влади, а тому відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» є працівником правоохоронного органу, та згідно з посадовою інструкцією, затвердженою начальником Головного управління ДФС у Львівській області, з якою ОСОБА_4 ознайомлена під підпис 12.03.2019, остання, як старший державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області, уповноважена на виконання функцій держави, а саме: здійснення контролю щодо забезпечення достовірного та своєчасного відображення/забезпечення відображення первинних показників в підсистемах інформаційних системи органів ДФС та їх відповідним перенесенням до інтегрованої картки платника (ІКП) сум податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені, визначених органами ДФС; забезпечення своєчасності внесення до інформаційної системи ДФС даних за результатами проведених заходів, пов'язаних з припиненням (ліквідацією, реорганізацією) платників податків, у тому числі перевірка повноти відображення та підтвердження інформації у відомостях про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів; проведення документальних перевірок самозайнятих осіб, фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання по податках зборах і платежах, контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати яких покладено на фіскальні органи, у тому числі за дотриманням фізичними особами-підприємцями вимог порядку ведення касових операцій у національній валюті України; забезпечення надходження до бюджету донарахованих сум єдиного внеску, грошових зобов'язань по податках, зборах, платежах визначених за результатами документальних перевірок платників податків.

Таким чином ОСОБА_4 , як старший державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області, є особою, яка постійно здійснює функції представника влади та відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою, та відповідно до п. п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.

Водночас ОСОБА_4 , незважаючи на обов'язок неухильно дотримуватися норм Закону України «Про запобігання корупції», здійснюючи функції представника влади, будучи службовою особою, і будучи, відповідно до вимог зазначеного законодавства та ч. 2 ст. 19 Конституції України, зобов'язаною діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, знехтувала вимогами законодавства і висловила прохання надати неправомірну вигоду для себе за вчинення в інтересах того хто надає неправомірну вигоду дії з використанням службового становища, а в подальшому вимагала та одержала неправомірну вигоду для себе за вчинення в інтересах того хто надає неправомірну вигоду будь-якої дії з використанням службового становища, за наступних обставин.

13.03.2019 ОСОБА_6 , з метою встановлення підстав винесення ГУ ДФС у Львівській області податкового повідомлення-рішення від 07.02.2019 № 0009285113 стосовно його матері - приватного підприємця ОСОБА_7 про порушення строку сплати грошового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб та зобов'язання сплатити штраф, зателефонував на робочий телефон Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області. У ході бесіди ОСОБА_4 , як старший державний ревізор-інспектор відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області, підтвердила ОСОБА_6 наявність вищевказаної заборгованості, нарахований штраф та вказала на можливість прибуття до неї для вивчення вказаного питання на 12 год. 00 хв. 13.03.2019.

ОСОБА_6 , прибувши в обумовлений час до приміщення ГУ ДФС у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 35, зустрівся з ОСОБА_4 , яка повідомила про виявлення за результатами перевірки податкових документів ОСОБА_7 факту порушення строків сплати грошового зобов'язання з орендної плати та відповідно нарахування штрафу. Після зауважень ОСОБА_6 щодо відсутності заборгованості та пред'явлення ним копій відповідних квитанцій про фактичну сплату ОСОБА_7 орендної плати, а відтак безпідставності нарахування штрафів, ОСОБА_4 , діючи всупереч інтересів служби, з метою власного незаконного збагачення, висловила останньому вимогу надати їй неправомірну вигоду за сприяння в уникненні ОСОБА_7 сплати вже нарахованих у податковому повідомленні-рішенні обов'язкових платежів.

14.03.2019 близько 11 год. 00 хв. ОСОБА_4 , продовжуючи свій злочинний умисел, спрямований на вимагання та отримання неправомірної вигоди, зателефонувала на мобільний телефон ОСОБА_6 та призначила зустріч на 15.03.2019.

15.03.2019 близько 11 год. 00 хв. ОСОБА_6 на виконання вищевказаної домовленості прибув у приміщення ГУ ДФС у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 35, де зустрівся з ОСОБА_4 . У ході бесіди остання, будучи обізнаною з вимогами податкового законодавства, діючи з корисливих мотивів, в завуальованій формі - шляхом написання цифр на аркуші паперу, висловила ОСОБА_6 вимогу про надання їй неправомірної вигоди у розмірі 8000 гривень за сприяння в уникненні ОСОБА_7 сплати вже нарахованих у податковому повідомленні-рішенні обов'язкових платежів, а також в укритті інших порушень податкового законодавства, які можуть бути виявлені, а у випадку відмови пригрозила накладенням ще більших штрафних санкцій на його матір.

На прохання ОСОБА_6 про зменшення суми неправомірної вигоди ОСОБА_4 , з метою доведення свого злочинного умислу, спрямованого на отримання неправомірної вигоди, висунула йому вимогу про передачу їй вже 6000 грн., про що знову ж таки в завуальованій формі написала цифрами ОСОБА_6 на тому ж самому аркуші паперу.

ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що ОСОБА_4 може використати службове становище працівника органу доходів і зборів та у випадку його відмови вчиняти штучні перешкоди у здійсненні ОСОБА_7 підприємницької діяльності, погодився на вимогу ОСОБА_4

20.03.2019 близько 17 год. 15 хв. в приміщенні ГУ ДФС у Львівській області, за адресою: м. Львів, вул. Стрийська, 35, ОСОБА_4 , реалізовуючи свій злочинний умисел, спрямований на одержання неправомірної вигоди, поєднаний з вимаганням, діючи з корисливих мотивів, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, одержала від ОСОБА_6 неправомірну вигоду в сумі 6000 грн за сприяння в уникненні приватним підприємцем ОСОБА_7 сплати вже нарахованих у податковому повідомленні-рішенні від 07.02.2019 № 0009285113 обов'язкових платежів та штрафу.

Таким чином ОСОБА_4 підозрюється в одержанні службовою особою, неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади та службового становища, поєднаному з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав з підстав викладених вище. Додатково зазначив, що оскільки строк досудового розслідування продовжено до 21.08.2019, а тому просить продовжити строк відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 в межах строку досудового розслідування.

Підозрювана та її захисник в судовому засіданні заперечили проти задоволення клопотання, вважають, що ризики, які існували на момент відсторонення від посади перестали існувати. Підозрювана позбавлена джерела існування, фактично є соціально незахищена, оскільки не може взяти лікарняного. Крім цього, підозрювана продовжує проживати в орендованій квартирі, що є додатковим фінансовим тягарем для неї. Просять відмовити в задоволенні даного клопотання.

Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши та дослідивши матеріали клопотання, додані до нього документи, приходжу до наступного висновку.

ДБР проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №62019140000000216 від 18.03.2019.

Як вбачається з повідомлення про підозру від 21.03.2019, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.

Згідно з п.4 ч.2 ст.131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.

Відповідно до ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.

Згідно з ч.2 ст.158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

Ухвалою слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова від 25.03.2019 підозрювану ОСОБА_4 відсторонено від посади старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області до 25.05.2019 включно.

Ухвалою Личаківського районного суду м. Львова від 16.05.2019 продовжено строк відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади строком на 2 місяці, тобто до 25.07.2019 включно.

В ході розгляду вказаного клопотання слідчий суддя встановив, що у зв'язку із особливою складності провадження у слідства є необхідність у зборі додаткових доказів з метою повного, всебічного і неупередженого з'ясування всіх обставин вчиненого правопорушення, а також відповідно до ухвали слідчого судді Личаківського районного суду м.Львова від 16.05.2019 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 62019140000000216 від 18.03.2019, відносно ОСОБА_8 , за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України продовжено до п'ятьох місяців, тобто до 21.08.2019 року включно.

Як вбачається з матеріалів клопотання, наказом в.о. начальника Головного управління ДФС у Львівській області № 531-0 від 03.10.2018 ОСОБА_4 займає посаду старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області.

Прокурором доведено, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 , використовуючи свої службові повноваження та зв'язки з колегами по службі, може негативно впливати на хід досудового розслідування, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню, зокрема може негативно впливати на хід досудового розслідування, перешкоджати встановленню істини у справі, узгоджувати свої показання з показанням інших осіб, які визнані свідками у справі чи іншими учасниками кримінального провадження, надавати цим особам поради з врахуванням відомих їй обставин справи, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань в ході досудового розслідування, з метою створення собі алібі щодо її непричетності до вчинення інкримінованого їй правопорушення, тим самим перешкоджаючи кримінальному провадженню та вчиняючи інші кримінальні правопорушення.

Слідчим суддею встановлено, що обґрунтованість підозри підтверджується доданими до клопотання матеріалами, а відповідні обставини, які встановлені слідчим суддею під час постановлення ухвал про відсторонення та продовження строку відсторонення підозрюваної від посади, продовжують існувати. Також слідчий суддя враховує те, що строк досудового розслідування продовжено до 21.08.2019.

Слідчий суддя враховує, що відсторонення від посади ОСОБА_4 не несе негативних наслідків для інших осіб, а також те, що саме перебування підозрюваної ОСОБА_4 на посаді старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області сприяло вчиненню нею кримінального правопорушення, а тому приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення.

Керуючись вимогами статей 131, 132, 154, 156, 157, 309, 395 КПК України, -

постановив:

клопотання прокурора задовольнити.

Продовжити строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від посади старшого державного ревізора-інспектора відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Залізничного управління ГУ ДФС у Львівській області в межах строку досудового розслідування, тобто до 21.08.2019.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Контроль за виконанням ухвали покласти на прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Львові, Генеральної прокуратури України ОСОБА_3 .

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя: ОСОБА_1