Справа № 439/1032/19
23 липня 2019 року м. Броди
Суддя Бродівського районного суду Львівської області Бородійчук О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Бродівського ВП Залочівського ВП ГУНП у Львівській області відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки Львівської АДРЕСА_1 , не працюючої,
за ч. 2 ст. 126, ч. 6 ст. 121, ч. 5 ст. 121 КУпАП,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії БД № 323091 від 06.07.2019 року гр. ОСОБА_1 06.07.2019 року о 19 год. 00 хв. в с. Попівці Бродівського району, керувала транспортним засобом, мотоцикл ALPHA ZSIIOF, номерний знак б/н будучи особою, що не має права керувати таким транспортним засобом, та не зареєстрованим згідно чинним законодавством та керувала без мотошолома.
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнала.
Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
До матеріалів справи не долучено жодних доказів на підтвердження викладених у протоколі обставин, хоч збирання таких доказів покладено на правоохоронні органи згідно ч. 2 ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Оцінюючи дослідженні докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що справа підлягає закриттю за недостатністю доказів, які підтверджують в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, оскільки згідно положення ст. 62 Конституції України, винуватість особи повинна бути доведена у встановленому законом порядку. Обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд самостійно не може встановлювати обставини вчинення правопорушення та розглядає справу в межах обставин адміністративного правопорушення, які зазначені в протоколі, і не може з власної ініціативи вийти за межі зазначених в протоколі обставин правопорушення та конкретної норми, яка ставиться у вину особі відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю за недостатністю доказів, які підтверджують в її діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 121, ч. 6 ст. 121, ч. 2 ст. 126 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. 173, 247, 294, 307, 308 КУпАП, суд,-
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити за не недостатністю доказів, які підтверджують в її діях складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 121, ч. 6 ст. 121, ч. 2 ст. 126 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Бродівський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О. Бородійчук