Справа № 453/834/19
№ провадження 3/453/287/19
іменем України
23 липня 2019 року м. Сколе
Суддя Сколівського районного суду Львівської області Микитин В.Я., з участю прокурора Блистів О.І. та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, розглянувши матеріали, отримані від Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, працюючого майстром зміни цеху переробки ДП «Сколівське лісове господарство», раніше до адміністративної відповідальності не притягався, -
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
ОСОБА_1 , будучи майстром зміни цеху переробки ДП «Сколівське лісове господарство», згідно підпункту «А» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, примітки до статті 172-6 КУпАП, у порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнав та пояснив, що дійсно, в силу життєвих обставин, несвоєчасно подав декларацію, зокрема подавав її в останній день, однак не зміг цього зробити, оскільки не працювала система, а тому декларацію подав у перший робочий день після закінчення відповідного терміну її подання, тобто 01.04.2019 року. Щиро розкаявся у скоєному, просив його суворо не карати, зокрема обмежитись усним зауваженням, так як він усвідомив значення своїх дій.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора Блистів О.І., вважаю, що у діях ОСОБА_1 , наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він, будучи уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, несвоєчасно подав декларацію за 2018 рік.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП стверджується: протоколами про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією № 562 від 01.07.2019 року; листом Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агенства з питань запобігання корупції від 09.05.2019 року; повідомленням Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 03.04.2019 року; запитом Управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України від 20.05.2019 року; відповіддю ДП «Сколівське лісове господарство» на запит від 23.05.2019 року; копією посадової інструкції майстра зміни цеху переробки від 15.05.2018 року; копією інформації про працюючих на підприємствах, установах та організаціях, що належать до сфери управління Державного агенства лісових ресурсів України, близьких осіб від 14.05.2018 року; копією письмового попередження про встановлені Законом України «Про запобігання корупції» обмеження під час прийняття на роботу від 14.05.2018 року; копією табелю обліку використання робочого часу за січень 2019 року по цеху переробки; копією табелю обліку використання робочого часу за лютий 2019 року по цеху переробки; копією табелю обліку використання робочого часу за березень 2019 року по цеху переробки; копією табелю обліку використання робочого часу за квітень 2019 року по цеху переробки; копією безкоштовного запиту до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій від 13.06.2019 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 03.06.2019 року; листом директора ДП «Сколівське лісове господарство» від 01.07.2019 року; скрін-копіями з єдиного державного реєстру декларацій.
У відповідності до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Проаналізувавши характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення та обставини його вчинення, враховуючи особу порушника, ступінь його вини, вважаю, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності у зв'язку із малозначністю вчиненого правопорушення та оголосити йому усне зауваження, оскільки як встановлено у судовому засіданні, останній вперше притягається до адміністративної відповідальності, позитивно характеризується за місцем праці, де жодних зауважень щодо своєї трудової діяльності не мав, а також відсутність обтяжуючих обставин у справі. Крім того, суд враховує й відсутність заподіяної шкоди внаслідок вчиненого ОСОБА_1 правопорушення.
Згідно положень ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи. Відтак, провадження у даній справі підлягає закриттю.
У свою чергу, суд враховує, що п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП визначено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, а тому виходячи з норм ч. 2 ст. 284 та ст. 247 КУпАП, не вбачає підстав для стягнення судового збору.
Керуючись ст. ст. 22, 248-249, 251, 280, 283-284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку із малозначністю та оголосити йому усне зауваження.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Микитин В.Я.