Справа №303/3074/19
3/303/1269/19
23 липня 2019 року м. Мукачево
Суддя Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області Камінський С.Е.,
з участю : особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши об'єднану справу, яка надійшла з Воловецького відділення поліції Мукачівського ВП ГУНП в Закарпатській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ОБ № 139642 від 01.05.2019 року, ОСОБА_1 01.05.2019 року о 11 год. 00 хв. на автодорозі Київ-Чоп 717 км + 500 м, керував транспортним засобом марки «MAN», н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря за адресою смт.Воловець, вул.Карпатська, 49 (висновок № 62 Воловецької ЦРЛ).
Також, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії БР № 025695 від 01.05.2019 року, ОСОБА_1 01.05.2019 року о 13 год. 00 хв. на автодорозі Н.Ворота-Міжгір'я Воловецький перевал, керував транспортним засобом марки «MAN», н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку проводився у лікаря за адресою смт.Воловець, вул.Карпатська, 49 (висновок № 63).
ОСОБА_1 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, не визнав, пояснив, що 01 травня 2019 року приблизно в період часу з 11 по 13 годин у стані алкогольного сп'яніння не перебував. Вживав вино у невеликій кількості попереднього дня, після того поїв, вночі поспав, ранком теж поїв, тому не довіряє результатам медичних оглядів у Воловецькій ЦРЛ. На місці зупинки транспортного засобу працівники поліції не пропонували йому пройти медичний огляд на стан сп'яніння.
У відповідності до ст.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до вимог ст.251 КУпАП, визначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у
- 2 -
тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно вимог ч.2 ст.251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 цього Кодексу.
У відповідності до вимог ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно вимог частин 1, 2, 3 статті 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Такий огляд проводиться в закладах охорони здоров'я лише у разі незгоди водія на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами.
Відповідно до п.1 розділу І "Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції", затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року (далі - Інструкція), вона визначає процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду.
Згідно п.2 розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
У відповідності до п.3 розділу І Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до вимог п.7 розділу І вказаної Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідності до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Дослідженням матеріалів справи з'ясовано, що в протоколах серія ОБ № 139642 та серія БР № 025695 від 01.05.2019 року про адміністративні правопорушення, складених стосовно ОСОБА_1 , не зазначено за якими саме ознаками працівники поліції прийшли до висновку про необхідність проведення медичного огляду з метою встановлення стану сп'яніння.
До справи не додано належних доказів, які б містили об'єктивні і достовірні відомості про те, що 01.05.2019 року о 11 год. та 13 год. після зупинки керованого ОСОБА_1 транспортного засобу працівниками поліції було запропоновано йому пройти медичний огляд з метою встановлення наявності стану сп'яніння із застосуванням спеціального технічного засобу на місці зупинки автомобіля, а той відмовився.
Крім цього, при складанні актів медичного огляду з метою виявлення алкогольного
- 3 -
сп'яніння № 62, 63 стосовноо ОСОБА_1 , працівником закладу охорони здоров'я не було додержано вимог встановлених п.18 Додатку 3 до Інструкції, зокрема, не зазначено : номер, дату останньої повірки спеціального технічного засобу, результат обстеження через 20 хвилин.
Таким чином, при складанні протоколів про адміністративне правопорушення серія ОБ № 139642 та серія БР № 025695 від 01.05.2019 року відносно ОСОБА_1 були порушені вимоги частин 1, 2, 3 статті 266 КУпАП, пунктів 2, 3, 7 розділу І та п.18 Додатку 3 до вказаної Інструкції.
У відповідності до вимог ч.5 ст.266 КУпАП та п.22 розділу ІІІ вказаної Інструкції, висновки щодо результатів медичного огляду осіб на стан сп'яніння, складені з порушенням вимог цієї статті КУпАП та Інструкції, вважаються недійсними.
Враховуючи наведене, суддя приходить до висновку про відсутність події та складу адміністративного правопорушення у діях ОСОБА_1 , тому справу необхідно закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.247 п.1, 283-285 КУпАП, суддя
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, закрити в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.Е. Камінський