ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18.07.2019 м. Івано-ФранківськСправа № 909/558/19
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фрич М. М., секретар судового засідання Бабенецька А. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури,
вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, 76000
в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті,
проспект Перемоги, буд.14, м. Київ, 03135
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро",
вул. В. Івасюка, буд.62, м. Івано-Франківськ, 76018
про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які перевищують нормативні вагові параметри в сумі 4 165, 54 грн
за участю:
від прокуратури: Фреїшин В. Я. - прокурор відділу прокуратури Івано-Франківської області, посвідчення №049882 від 14.05.2018
від позивача: Крайник О. В. - головний спеціаліст, (довіреність б/н від 26.12.2018 )
від відповідача: представник не з'явився
Перший заступник керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті подав позов до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які перевищують нормативні вагові параметри в сумі 4 165, 54 грн.
Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 05.06.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження і призначено розгляд справи по суті на 26.06.2019 року. В судовому засіданні 26.06.2019 року відкладено розгляд справи по суті на 18.07.2019.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву суду не подав.
Відповідно до ч.9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Відповідно до ст.248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе у відповідності до ст. 202 ГПК України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, розглянути справу без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору.
Позиція позивача.
В позовній заяві (вх.№10141/19 від 30.05.2019) вказано, що в ході проведення габаритно-вагового контролю автомобіля MAN TGX18.400, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа BODEX KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2 , встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, в якому нормативно допустима вага становить 40 т., тоді як фактична 53,04 т., що підтверджується довідкою №0017342 від 13.12.2018 року про результати здійснення габаритно-вагового контролю. Згідно товарно-транспортної накладної №0928 від 12.12.2018 року перевезення сільськогосподарської продукції вказаним транспортним засобом здійснювало Товариство з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро".
Вказане порушення зафіксоване інспекторами управління Укртрансбезпеки в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів №0008681 від 13.12.2018, додатком до якого є розрахунок №1-29-8687 від 13.12.2018 року, відповідно до якого нараховано плату за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в розмірі 4 165, 54 грн, які відповідач в добровільному порядку не сплатив.
У своїх вимогах прокурор посилається на ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги".
Відповідач будь-яких заперечень та відзиву на позовну заяву суду не подав.
Фактичні обставини, встановлені судом.
10.12.2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Сумській області видано направлення на рейдову перевірку №005309 від 10.12.2018 року, відповідно до якого державними інспекторами управління Укртрансбезпеки у Сумській області Голубом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проводився габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на відрізку автомобільної дороги Р-65 КПП "Миколаївка-Глухів - КПП "Катеринівка" 133 км.+700 м., в ході якого було проведено контрольне зважування автомобіля MAN TGX18.400, реєстраційний номер НОМЕР_1 та причепа BODEX KIS 3WS, реєстраційний номер НОМЕР_2 , за результатами чого було складено довідку № №0017342 від 13.12.2018 року (а.с.28, 18).
Відповідно до товарно-транспортної накладної №0928 від 12.12.2018 року автомобільним перевізником є ТОВ "Європа Транс Агро" (а.с.23).
За наслідками габаритно-вагового контролю складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів №0008681 від 13.12.2018, відповідно до якого суб'єктом, що перевіряється є ТОВ "Європа Транс Агро" і встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, в якому нормативно допустима вага становить 40 т, тоді як фактична - 53,04 т. (а. с. 19).
В додаток до вказаного Акту складено розрахунок №1-29-8687 від 13.12.2018 року плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, відповідно до якого плата за проїзд становить 132, 03 євро, що станом на день проведення розрахунку згідно курсу НБУ складає 4 165, 54 грн (а.с.20).
Відповідно до Акту №093585 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 13.12.2018 року, складеного Державними інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, про проведення перевірки транспортного засобу MAN TGX18.400, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить ТОВ "Європа Транс Агро" - автомобільний перевізник здійснив порушення, а саме у водія відсутній оформлений дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень (53,04 т., при нормі 40 т.), чим порушено ст. 48 ЗУ "Про автомобільний транспорт".
Листом №1625 від 29.12.2018 року, Управління Укртраснбезпеки в Сумській області повідомило ТОВ "Європа Транс Агро" про необхідність здійснити оплату проїзду в розмірі 4 165, 54грн.
Виходячи з матеріалів справи та керуючись вимогами діючого законодавства, суд дійшов в спірному випадку таких висновків.
Слід вказати, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування. Такого висновку щодо застосування норм права дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.06.2018 у справі № 820/1203/17, провадження № 11-49/апп18.
Відповідно до ч. 1 ст. 224 Господарського кодексу (далі - ГК) України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
При цьому, юридичною підставою позадоговірної відповідальності є склад правопорушення, елементами якого є шкода, вина та протиправна поведінка заподіювача шкоди, причинний зв'язок між шкодою і протиправною поведінкою.
Частини 1 та 4 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачають, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільні дороги" передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" зазначає, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху (затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306, з наступними змінами), за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 р. № 1567 (із внесеними до нього змінами) державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи.
Габаритно-ваговий контроль проводиться однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення до рейдової перевірки посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки та власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю, а також посадових осіб органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації.
Під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення.
Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів.
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
В спірному випадку, як вбачається з матеріалів справи, є всі підстави вважати, що відповідачем порушено ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", що встановлено складеним позивачем Актом №0008687 від 13.12.2018 року про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та Довідкою №0017342 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 13.12.2018 року, а також Актом №093585 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 13.12.2018 року. В суду відсутні докази оскарження відповідачем вказаних документів перевірки. Також відповідач не подав суду жодних доказів в підтвердження отримання ним у встановленому порядку дозволу на участь у дорожньому русі належного йому транспортного засобу, загальна вага та навантаження на осі якого перевищували нормативні параметри.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем вчинене правопорушення, яке має своїм наслідком спричинення державі збитків у вигляді некомпенсованого руйнування автомобільних доріг.
Розмір плати за проїзд визначено позивачем у відповідності до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 (далі - Порядок № 879) та відповідно до Ставок плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879).
Пунктом 27 Порядку № 879 передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку. Оскільки відповідачем не здійснено оплату нарахованої суми відшкодування, позивачем здійснено її розрахунок в гривнях, за офіційним курсом гривні до євро станом на момент вчинення правопорушення (станом на 13.12.2018), що складає 4 165, 54 грн.
Пунктом 311 Порядку № 879 передбачено, що перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
В спірному випадку, в матеріалах справи відсутні докази добровільної оплати відповідачем плати за проїзд в розмірі 4 165, 54 грн., а відтак вимоги позивача про стягнення такої плати слід задоволити.
Щодо підстав представництва Івано-Франківською місцевою прокуратурою інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (управління Укртрансбезпеки у Сумській області), слід вказати таке.
Відповідно до ст. 1311 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює зокрема представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Перший заступник керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури, як на підставу для представництва вказує на те, що відповідач добровільно плату за проїзд не сплатив, а Державною службою з безпеки на транспорті за наявності підстав, жодних заходів щодо надходження коштів до Державного бюджету не вжито, наслідком чого є порушення інтересів держави, що полягає у ненадходженні до державного бюджету коштів у вигляді плати за проїзд.
Враховуючи фактичні обставини справи, суд визнає обґрунтованими підстави представництва Івано-Франківською місцевою прокуратурою інтересів держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті (управління Укртрансбезпеки у Сумській області).
Суд дослідивши подані докази, визнав їх належними доказами в розумінні статей Господарського процесуального кодексу України (надалі за текстом - ГПК України). На підставі цих доказів з урахуванням обставин по справі та діючого законодавства суд дійшов до висновку про обґрунтованість вимог, які викладені в позовній заяві. В спірному випадку подані позивачем докази відповідачем жодним чином не спростовані.
Згідно зі ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до ст.129 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 224 Господарського кодексу України, ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги", ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", ст.73,86,123,129,238 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Першого заступника керівника Івано-Франківської місцевої прокуратури /вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, 76000, код ЄДРПОУ 03530483/ в інтересах держави в особі Державної служби України з безпеки на транспорті /пр. Перемоги, 4, м. Київ, 03135, код ЄДРПОУ 39816845/ до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" /вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 41101091/ про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні згідно розрахунку №1-28-8687 від 13.12.2018 року в сумі 4 165, 54 грн - задоволити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" /вул. В.Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018,код ЄДРПОУ 41101091/ в дохід Державного бюджету України /р/р 31213216018002, код бюджетної класифікації 22160100, код ОКРО 37970593, МФО 899998 на рахунок Держбюджету УДК у Сумській області, код ЄДРПОУ 39816845/ плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні згідно розрахунку №1-28-8687 від 13.12.2018 року в сумі 4 165, 54 грн (чотири тисячі сто шістдесят п'ять гривень 54 к.).
Видати наказ після вступу рішення в законну силу.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" /вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 41101091/ на користь прокуратури Івано-Франківської області /вул. Гаркуші, 9, м. Івано-Франківськ, р/р 35215084003924, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 03530483/ судовий збір в розмірі 1 921 грн 00к. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня).
Видати наказ після вступу рішення в законну силу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20-ти днів до Західного апеляційного господарського суду (м. Львів).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 23.07.2019
Суддя Фрич М. М.