Справа № 500/1372/19
18 липня 2019 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферозіт" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови № 117569 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 28.05.2019,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ферозіт" (надалі позивач, ТОВ " Ферозіт" звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (надалі відповідач, Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 117569 від 28 травня 2019 року у сумі 1700 грн. 00 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що, на думку позивача, відповідачем порушено процедуру прийняття рішення, так як до ТОВ " Ферозіт" не надходило повідомлення від Укртрансбезпеки у Львівській області, яке міститься в Єдиному державному реєстрі про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, що унеможливило позивача взяти участь у розгляді справи, тим самим ставить під сумнів безсторонність (неупередженість), повноту перевірки та обґрунтованість рішення суб'єкта владних повноважень. Вважає, що відповідачем порушені вимоги пункту 25 та пункту 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті при винесенні Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 117569 від 28 травня 2019 року у сумі 1700 грн. 00 коп., а тому просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.06.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 18.07.2019 року о 10:00 год.
На даний позов відповідачем поданий відзив, у якому відповідач зазначив, що позов не ґрунтується на фактичних обставинах справи, вважає його безпідставним, просить відмовити у його задоволенні повністю. В обґрунтування вказав, що відповідачем встановлено перевищення ТОВ "Ферозіт" нормативно допустимих вагових параметрів вантажу (навантаження на одиночну вісь - 12,55 т, при нормативно-допустимих 11 т) та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень. Просить врахувати, що позивачем не заперечується сам факт здійснення перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень без відповідного дозволу, а відсутність особи під час розгляду справи про накладення адміністративно-господарського штрафу не позбавляє особу спростувати вину у суді. Крім того, відповідачем вживались заходи для повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду справи 28 травня 2019 року, оскільки запрошення направлялось на адресу позивача простою кореспонденцією, однак позивач на вказану дату не прибув, відтак розгляд справи проводився за наявними матеріалами без його участі, що узгоджується з вимогами пункту 27 Порядку № 1567. Виходячи з вказаного, відповідач позов не визнає, просить відмовити у його задоволенні повністю.
Представник позивача в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив розглянути справу без участі представника ТОВ «Ферозіт», за наявними в справі документами
Представник відповідача в судове засідання не прибув, подав письмове клопотання, в якому просив розглянути справу без його участі, в порядку письмового провадження, позов не визнає з підстав, викладених у відзиві.
Враховуючи положення частини третьої ст.194, частини дев'ятої ст.205 та частини четвертої ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України), суд дійшов висновку про наявність підстав розгляду справи у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області під час проведення рейдової перевірки 28.03.2019 року на автомобільній дорозі Н-22, 127 км Волинської області, перевірено транспортний засіб MAN TGA 02-сідловий тягач, реєстраційний номер НОМЕР_1 , напівпричіп KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 , що використовується ТОВ «Ферозіт» на підставі договору оренди транспортних засобів №ОР/ЛВ/0001/12 від 02.04.2012 року.
Зазначена рейдова перевірка здійснювалась на підставі направлення на перевірку №011707 від 22.03.2019 року про проведення рейдової перевірки за додержанням вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
За результатами рейдової перевірки складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №133458 від 28.03.2019 року, яким виявлено, що автомобілем MAN TGA 02-сідловий тягач, реєстраційний номер НОМЕР_1 , напівпричіп KRONE, реєстраційний номер НОМЕР_2 , під час надання послуг з перевезення вантажів (згідно товарно-транспортних накладних №7548368 та №7548389 від 27.03.2019 року надавались послуги з перевезення вантажу, вантажовідправник: ПрАТ «Консюмерс-Скло-Зоря», вантажоодержувач: ТОВ «Алюр-Алко») з перевищенням вагових обмежень саме навантаження на одиночну вісь становить 12,55 т, при нормативно-визначених 11 т. Також зазначено, що перевізник не забезпечив водія оформленим дозволом, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентним уповноваженим органом України, чим порушено ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Посадовою особою Укртрансінспекції, що проводила габаритно-ваговий контроль 28.03.2019 року складено довідку №0002186 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, Акт №0021589 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а також проведено розрахунок №156/442 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно акту від 28.03.2019 року №0021589.
Також, за результатами зважування транспортного засобу складено чек (роздруківку) зважування №85 від 28.03.2019 року.
Оскільки у документах, складних за результатами проведення рейдової перевірки, адреса позивача зазначена м.Львів, вул.Шевченка, 317, акт такої рейдової перевірки був переданий для розгляду в Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.
Після цього, Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області 28.05.2019 року винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №117569, якою постановлено стягнути з ТОВ «Ферозіт» адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частини другої ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до частини другої ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до частини першої ст.1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно абзацу 3 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За змістом ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Частиною третьою ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Абзацом 3 частини першої ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно пункту 4 зазначених Правил, рух великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Крім того, відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994 року, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається з окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006 року затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок №1567), який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Згідно пункту 21 Порядку №1567 передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Абзацом першим пункту 25 Порядку №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Згідно абзацу другого пункту 27 Порядку №1567, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як вбачається з матеріалів справи, а Акті №133458 від 28.03.2019 року, що складений інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на ТОВ «Ферозіт», зазначена адреса підприємства м.Львів, вул.Шевченка, 317. Така ж адреса зазначені і в договорі оренди транспортних засобів №ОР/ЛВ/0001/12 від 02.04.2012 року.
Листом Управління Укртрансбезпеки у Львівській області №12820/30/24-19 від 21.05.2019 року ТОВ «Ферозіт» запрошено для розгляду справи на 28.05.2019 року. Даний лист направлений на адресу позивача м.Львів, вул.Шевченка,317.
Таким чином, суд зазначає, що повідомлення про розгляд справи було направлено ТОВ "Ферозіт" не за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: Тернопільська область, Теребовлянський район, м.Теребовля, вул.Шевченка,171, а саме за його місцезнаходження: Львівська область, м.Львів, вул.Шевченка,317, що кореспондується з нормою пункту 25 Порядку №1567.
При цьому, вирішуючи даний спір по суті, суд приймає до уваги твердження сторони відповідача, викладені у відзиві, що в документах, виготовлених на бланку ТОВ «Ферозіт» також зазначена адреса м.Львів, вул.Шевченка, 317.
З огляду на наведене, на думку суду, позивач не був позбавлений можливості бути присутнім при розгляді справи про порушення, та подавати у передбаченому законом порядку докази для спростування виявленого порушення.
Систематизуючи у сукупності норми чинного законодавства України, суд вважає, що процедура розгляду справи про порушення, в тому числі і спосіб направлення повідомлення про розгляд справи про порушення, не спростовує факту виявленого порушення, за що у спірному випадку передбачено застосування адміністративно-господарського штрафу.
В той же час, позивачем у позовній заяві не заперечувався факт здійснення перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень без відповідного дозволу, а наводились доводи протиправності оскаржуваної постанови з формальних підстав.
Таким чином, суд вважає, що оскільки у водія транспортного засобу ТОВ «Ферозіт» при здійсненні перевезення вантажу не було оформленого дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищеннями вагових обмежень, про що судом не здобуто, а сторонами не подано до суду належних, достатніх та допустимих доказів, оскаржувана в даній справі постанова є правомірною.
Відповідно до частини першої ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно частини другої ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов переконання, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Оскільки суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю, сплачений судовий збір не підлягає до відшкодування.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Ферозіт" ( вул. Шевченка, 171, м. Теребовля, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 37961273) до Державної служби України з безпеки на транспорті ( пр-т Перемоги, 14, м. Київ, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови № 117569 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 28.05.2019 - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 18 липня 2019 року.
Копію рішення надіслати учасникам справи.
Головуюча суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.