17 липня 2019 р. Справа №480/1806/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу №480/1806/19
за позовом ОСОБА_1
до Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради
третя особа: ОСОБА_2
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (далі - відповідач), третя особа: ОСОБА_2 , в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради щодо відмови в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 на підставі поданої заяви про реєстрацію місця проживання від 11 травня 2019 року та зобов'язати відповідача здійснити реєстрацію за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 на підставі поданої заяви про реєстрацію місця проживання від 11 травня 2019 року.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує наступним. Позивач 11.05.2019 звернувся до Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , надавши весь пакет документів, передбачений нормами чинного законодавства, однак отримав відмову, мотивовану тим, що відсутній документ, що підтверджує право на проживання в житлі (ордер, договір найму).
На переконання ОСОБА_1 , дії відповідача щодо відмови в реєстрації місця проживання є протиправними, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для здійснення такої реєстрації. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 30.05.2019 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження по справі № 480/1806/19, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін у судовому засіданні на 25.06.2019 о 12 год. 00 хв., встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Виконавчий комітет Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради з позовними вимогами не погодився, у відзиві на позовну заяву (а.с.35) зазначив, що відповідач, відмовляючи в реєстрації місця проживання діяв в межах повноважень та у спосіб, визначений нормами чинного законодавства.
Враховуючи наведені обставини, Виконавчий комітет Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 24.06.2019, у зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, розгляд справи відкладено на 05.07.2019 о 10 год. 30 хв. Ухвалою суду від 05.07.2019, занесеною до протоколу, відкладено розгляд справи на 17.07.2019 о 10 год. 00 хв.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача та третя особа в судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суд не повідомили.
Заслухавши позивача, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 11.05.2019 звернувся до Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , надавши весь пакет документів, передбачений нормами чинного законодавства.
13.05.2019 відповідачем відмовлено в реєстрації місця проживання, у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на проживання в житлі (ордер, договір найму), відповідно до п.18.4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 №207 (а.с.73)
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 33 Конституції України встановлено, що кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Відповідно до ч. ч. 3,8 ст. 6 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" для реєстрації місця проживання особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Якщо дитина не досягла 16-річного віку, подається свідоцтво про народження; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.
Вичерпний перелік підстав для відмови у реєстрації місця проживання встановлений статтею 9-1 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні". Відповідно до зазначеної норми орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.
Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.
Відповідачем відмовлено у реєстрації місця проживання на підставі п.п. 1 п. 11 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 відповідно до якого орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо особа не подала необхідних документів або інформації.
Відповідно до п. 18 Правил реєстрації місця проживання для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: документи, що підтверджують право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї (зазначені документи або згода не вимагаються при реєстрації місця проживання неповнолітніх дітей за адресою реєстрації місця проживання батьків/одного з батьків або законного представника/представників).
Як вбачається з матеріалів справи позивач просив зареєструвати його за адресою: АДРЕСА_1 . При цьому позивачем були подані всі необхідні документи, які підтверджують право на проживання в житлі, а саме: інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с.51); акт приймання-передачі квартир від 22.03.2010 (а.с.79); договір №11 від 12.04.2010 (а.с.78); листи Прокуратури Сумської області (а.с.76,77), що в повній мірі підтверджують право на проживання в житлі за ОСОБА_3 .
А відтак, позивачем, при зверненні з заявою про реєстрацію місця проживання надано весь наявний пакет документів, що підтверджує право на проживання в житлі.
Частина 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради щодо відмови в реєстрації місця проживання не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, є протиправним, а позовні вимоги в частині визнання дій протиправними обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 , суд зазначає наступне.
Дискреційні повноваження являють собою сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Наділивши державні органи та осіб, уповноважених на виконання функцій держави дискреційними повноваженнями, законодавець надав відповідному органу держави та особам уповноважених на виконання функцій держави певну свободу розсуду при прийнятті управлінського рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, квартира за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві користування ОСОБА_3 , що підтверджується копією ордеру на житлове приміщення (а.с.83)
При зверненні із заявою про реєстрацію місця проживання за вказаною адресою, ОСОБА_1 не надана згода власника/співвласників житла, наймача, а саме дружини, а відтак, Виконавчим комітетом Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради дані документи не досліджувались та не враховувались при винесенні рішення про відмову в реєстрації місця проживання.
Враховуючи зазначене, вказана позовна вимога ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Проте, з метою захисту прав позивача суд, згідно з частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Виконавчий комітет Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
Відповідно до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради 1536,80 грн. судових витрат у вигляді судового збору, сплаченого згідно з квитанціями від 28.05.2019 №0.0.1366920584.1 (а.с.5) та від 21.05.2019 №0.0.1360952679.1 (а.с.6).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради, третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов'язати Виконавчий комітет Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Горького, 21, код ЄДРПОУ 04057942) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідент. номер НОМЕР_1 ) про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду, викладених у рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Сумської міської ради в особі Відділу реєстрації місця проживання "Центр надання адміністративних послуг у м. Суми" Сумської міської ради (40009, м. Суми, вул. Горького, 21, код ЄДРПОУ 04057942) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідент. номер НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору в сумі 1536 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 22.07.2019.
Суддя С.В. Воловик