10 липня 2019 р. Справа № 480/1568/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Воловика С.В.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - Макаренка О.С.,
представника відповідача - Олійника А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 480/1568/19
за позовом ОСОБА_1
до Сумського обласного військового комісаріату
про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просить суд:
- визнати протиправним рішення військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.04.2019, оформлене протоколом №7 про відмову у видачі посвідчення (довідки) про пільги та зобов'язати відповідача вчинити дії по оформленню та видачі відповідного посвідчення (довідки) про пільги у порядку, встановленому постановою КМУ №379 від 28.05.1993.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що 03.04.2019 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про видачу посвідчення (довідки) на право користування пільгами членів сім'ї військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби та надав пакет необхідних документів в порядку, передбаченому чинним законодавством, однак отримав відмову, мотивовану тим, що позивачем не надано документ, який би свідчив про те, що ОСОБА_1 знаходився на утримання сина-військовослужбовця на час його загибелі при проходженні військової служби.
На переконання ОСОБА_1 , рішення відповідача, оформлене протоколом №7 від 08.04.2019 про відмову у видачі посвідчення (довідки) про пільги є протиправним, оскільки дотримані всі вимоги встановлені законодавством для видачі вищевказаного посвідчення. В зв'язку з цим, позивач вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 06.05.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №480/1568/19, призначено до розгляду у підготовчому засіданні на 28.05.2019 об 11 год. 00 хв., встановлені строки для подання відзиву та відповіді на відзив.
Сумський обласний військовий комісаріат з позовними вимогами не погодився, у відзиві на позовну заяву (а.с.33-34) зазначив, що протокольне рішення комісії Сумського ОВК з питань розгляду матеріалів по встановленню статусу "Ветеран військової служби", "Член сім'ї ветерана військової служби", "Член сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця", а також звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби від 08.04.2019 №7 прийнято у чіткій відповідності до норм чинного законодавства України. оскільки позивачем не надано документу про підтвердження факту перебування ОСОБА_1 на утримання сина-військовослужбовця на час його загибелі при проходженні військової служби, як того вимагає п.6 ст.18 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Враховуючи наведені обставини, Сумський ОВК вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 28.05.2019, занесеною до протоколу задоволено клопотання про витребування доказів та відкладено підготовче засідання на 18.06.2019 о 12 год. 00 хв.
Ухвалою суду від 18.06.2019, занесеною ло протоколу, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у відкритому засіданні на 01.07.2019 об 11 год. 00 хв. У зв'язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, розгляд справи відкладено на 10.07.2019 об 11 год. 00 хв.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в його задоволенні, спираючись на його необґрунтованість.
Заслухавши позивача та повноважних представників сторін, дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 03 квітня 2019 звернувся до Сумського обласного військового комісаріату із заявою про видачу посвідчення (довідки) на право користування пільгами членів сім'ї військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби та надав пакет необхідних документів в порядку, передбаченому чинним законодавством.
Листом від 10.04.2019 №11/807 ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомив позивача, що рішенням комісії Сумського ОВК з питань розгляду матеріалів по встановленню статусу "Ветеран військової служби", "Член сім'ї ветерана військової служби", "Член сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця", а також звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби від 08.04.2019 №7 ОСОБА_1 відмовлено у видачі посвідчення члена сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) або пропав безвісти під час проходження військової служби, у зв'язку з відсутністю документу, що підтверджує перебування гр-на ОСОБА_1 на утриманні сина військовослужбовця ОСОБА_2 на час його смерті (а.с.23).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, систему їх соціального та правового захисту, гарантії військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах, сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає та регулює відносини у цій галузі Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього Закону, зокрема, поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.
Відповідно до п. 13 ст. 14 вищевказаного Закону, особам, які мають право на пільги, гарантії та компенсації, передбачені цим Законом, видаються посвідчення. Форма і порядок видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що дія цього Закону не поширюється на членів сімей військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які загинули чи померли під час проходження військової служби (зборів), проходження служби у резерві внаслідок вчинення ними злочину чи адміністративного правопорушення, або якщо загибель (смерть) військовослужбовця, військовозобов'язаного чи резервіста сталася внаслідок вчинення ними дій у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння, чи є наслідком навмисного заподіяння собі військовослужбовцем, військовозобов'язаним чи резервістом тілесного ушкодження.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Статтею 10 Закону України від 22.10.1993 року № 3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII) визначено, що його дія поширюється на сім'ї військовослужбовців, партизанів, підпільників, учасників бойових дій на території інших держав, прирівняних до них осіб, зазначених у статтях 6 і 7 цього Закону, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), а також унаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів.
До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у цій статті, належать: - утриманці загиблого або того, хто пропав безвісти, яким у зв'язку з цим виплачується пенсія; - батьки; - один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; - діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; - діти, які мають свої сім'ї, але стали інвалідами до досягнення повноліття; - діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.
Підставою для отримання "Посвідчення члена сім'ї загиблого" слугують положення Закону № 3551-XII.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.1993 року № 379 визначено, що посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби, видаються батькам, дружині або чоловіку та дітям указаних військовослужбовців за зразками згідно з додатками № 1 і 2. Підставою для видачі посвідчення є документ, який підтверджує факт загибелі (смерті) чи пропажі безвісти військовослужбовця, виданий військовим комісаріатом.
Рішенням Конституційного Суду України у справі № 1-8/99 від 03.06.1999 ( рішення № 5-рп/99 , справа про офіційне тлумачення терміна " член сім'ї") визначено, що в т.ч. до кола членів сім'ї військовослужбовця належать його (її) дружина (чоловік), їх діти і батьки. Щодо них ознака (вимога) ведення спільного господарства з суб'єктом права на пільги в оплаті користування житлом і комунальними послугами застосовується лише у передбачених законом випадках. Діти є членами сім'ї незалежно від того, чи є це діти будь-кого з подружжя, спільні або усиновлені, народжені у шлюбі або позашлюбні.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , був зареєстрований з 05.03.1982 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою АДРЕСА_1 разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Також матеріалами справи підтверджено, що захворювання сина позивача, ОСОБА_1 , яке призвело до смерті - пов'язане з проходженням військової служби (а.с.50,51).
Частина 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів по встановленню статусу "Ветеран військової служби", "Член сім'ї ветерана військової служби", "Член сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця", а також звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби від 08.04.2019, прийняте згідно з протоколом №7 не відповідає критеріям, встановленим ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з чим, є протиправним, а позовні вимоги - обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Суд вказує на те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень не виконав обов'язок щодо доказування своїх дій (рішень) передбачених статтею 77 КАС України, та беззаперечних доказів, що спростовують обставини перебування ОСОБА_1 на утриманні свого сина ОСОБА_2 до суду не подав.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 з питань розгляду матеріалів по встановленню статусу "Ветеран військової служби", "Член сім'ї ветерана військової служби", "Член сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця", а також звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби від 08.04.2019 про відмову у видачі ОСОБА_1 посвідчення члена сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) або пропав безвісти під час проходження військової служби, прийняте згідно з протоколом №7.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідент. номер НОМЕР_2 ) посвідчення члена сім'ї військовослужбовця, який загинув (помер) або пропав безвісти під час проходження військової служби.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
В повному обсязі рішення складено 22.07.2019.
Суддя С.В. Воловик