Рішення від 22.07.2019 по справі 420/3329/19

Справа № 420/3329/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання - Закуріної А.М.,

від позивача - Обухов О.В. - за довіреністю

від відповідача - ГУПФУ в Одеській області - не з'явився

від відповідача - Одеського обласного ТЦК та СП- Крилов М.В. - за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду справу за позовом ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська,6) про визнання протиправною відмову підготувати та подати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку надбавки за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 03 червня 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про:

визнання протиправною відмову Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку надбавки за вислугу років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 та зобов'язання підготувати та подати таку довідку;

визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії та зобов'язання провести такий перерахунок та виплачувати перераховану пенсію в 100-відсотковому від обчисленого розміру без застосування будь-яких обмежень чи зменшення розміру пенсії, а також провести доплату різниці в пенсії між максимально нарахованими та фактично виплаченими розмірами з 05.03.2019 року по день проведення доплати.

Ухвалою від 04 червня 2019 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у березні 2018 року позивачу перерахована пенсія та виплачується відповідно до 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", однак, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач звернувся до відповідачів із відповідними заявами про видачу довідки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 та проведення перерахунку пенсії, з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року саме: розміру окладу за посадою, військовим званням відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які не були враховані раніше-надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 65% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років) та премії (в розмірі 35 відсотків посадового окладу).

Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - ГУПФУ) листом від 27.05.2019 року вих. №1070/М-11, посилаючись на відсутність повідомлення Мінсоцполітики для проведення перерахунку у зв'язку з прийняттям рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018року, відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії.

Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки листом від 27.05.2019 року № 3648, посилаючись на надані роз'яснення Міністерством соціальної політики України, відмовив у наданні такої довідки.

Позивач вважає таке посилання відповідачів безпідставними, оскільки забезпечення відповідачами вчинення відповідних дій щодо перерахунку пенсії, виходячи з належного розміру та складу грошового забезпечення безпосередньо випливають з ч. 3 ст. 43,ч.ч.2,3 ст. 51,ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», п.п. 4-5 Порядку.

Також, позивач зазначив, що у ГУПФУ відсутні підстави для застосування обмежень розміру пенсії, що були передбачені пунктом 2 Постанови № 103, оскільки вказаний пункт Постанови №103 рішенням суду визнаний протиправним.

До суду 18 червня 2019 року від відповідача -Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що Головне управління призначає пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів. Оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення /перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить та враховуючи те, що ГУПФУ при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону №2262 та Постанови №704 та Постанови №103 враховані всі складові зазначені Одеським обласним військовим комісаріатом в довідці від 23 березня 2018 року №ЮО112089, підстави для визнання дій Головного управління протиправними відсутні.

Також, відповідач зазначив, що враховуючи те, що після скасування п.п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України №103, новий порядок здійснення перерахунку пенсії з метою виконання положень Закону №2261-XII та Постанови №704 прийнято не було, пенсія позивачу вплачується Головним управлінням у розмірах, передбачених Постановою №103.

21 червня 2019 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідно до якого відповідач проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні, з підстав того, що дії вчинені відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства України, жодної бездіяльності допущено не було, оскільки за відсутністю складеного ГУПФУ в Одеській області та отриманого списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку із включенням до вказаного списку позивача, відсутні підстави для складання та направлення уповноваженим органом нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Ухвалами від 25 червня 2019 року та від 16 липня 2019 року у задоволенні клопотань представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі, відмовлено.

15 липня 2019 року представник позивач подав відповідь на відзиви відповідачів, відповідно до якої вважав доводи відповідачів безпідставними та такими, що не відповідають дійсним обставинам справи, та просив задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача на відкритому судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на відкритому судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позову повністю.

Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на відкрите судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином та завчасно, про що свідчить розпис на довідковому листі до справи.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, вивчивши відзиви на позовну заяву, суд встановив такі факти та обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_2 , є особою з інвалідністю 2 групи, що підтверджується посвідченим Серії НОМЕР_3 (а.с.23) та отримує пенсію по інвалідності.

Відповідно до перерахунку пенсії за пенсійною справою №1501010992, ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року перераховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 1185 грн.; оклад за військове звання у розмірі 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% 526 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50%, премія 90% 1816 грн., всього 3657 грн., основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення (вислуга років 30), у розмірі 2926 грн., з урахуванням доплати, в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25 %), надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи, підсумок пенсії (з надбавками) 4288, 43 грн. (а.с.12).

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 квітня 2018 року за пенсійною справою №1501010992, ОСОБА_1 з 01 січня 2018 року перераховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 5780 грн.; оклад за військове звання у розмірі 1410 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% 3595 грн.; всього 10785 грн., основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 7549, 5 грн., з урахуванням доплати, підсумок пенсії 10067, 68 грн. Та згідно з постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року підвищення складає 5779, 25 грн. з них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення 2889, 63 грн; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75 % від підвищення 4334,44 грн.; з 01.01.2020 рок у 100 % від підвищення 5779, 25 грн. Підстава перерахунку пенсії постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року п. 1, перерахунок з 01.01.2018 року (а.с.13).

Цей перерахунок зроблений на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від березня 2018 року (а.с. 33).

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2018 року за пенсійною справою №1501010992, ОСОБА_1 з 01 грудня 2018 року перераховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 5780 грн.; оклад за військове звання у розмірі 1410 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% 3595 грн.; всього 10785 грн., основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 8628 грн. з урахуванням доплати, підсумок пенсії: 11433, 80 грн. Підстава перерахунку: ЗУ «Про Державний бюджет України на 2018 рік», постанова КМУ № 103, з 01.01.2019 року (а.с.14).

З даних Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З цих підстав, 13.05.2019 року представник позивача звернувся до Військового комісару Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки з листом, в якому просив відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року підготувати та подати до ГУПФУ в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із зазначенням у довідці грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби (в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років), надбавки за роботу з таємними документами та премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу (а.с.15).

Листом від 27 травня 2019 року №3648 Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив ОСОБА_1 про те, що Міністерством оборони України був надісланий відповідний запит до Міністерства соціальної політики України, на який отримано відповідне роз'яснення від 09.04.2019 року вих. 7064/0/2-19/54 щодо порядку установлення розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії, оформлення уповноваженими органами Міноборони довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій (а.с.16). Однак, відповідна довідка позивачу не була надана. Також з матеріалів справи вбачається, що така довідка не була надана на адресу ГУПФУ.

Також, матеріалами справи підтверджено, що 13 травня 2019 року представник позивача звернувся до ГУПФУ в Одеській області з листом, в якому просив з тих самих підстав вжити належних заходів відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008 року №45 та провести перерахунок пенсії за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року (а.с.17-18).

ГУПФУ листом від 27 травня 2019 року вих. №1070/М-11 повідомило позивача про те, що повідомлення Мінсоцполітики про підстави для перерахунку пенсій, у зв'язку набранням рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року законної сили до пенсійного фонду України не надходило, тому для перерахунку пенсії підстави відсутні (а.с.19).

Позивач не погоджується з діями відповідачів, вважає їх протиправними.

Свої позовні вимоги щодо встановлення виплат додаткових видів грошового забезпечення обґрунтовує тим, що рішенням Міністра оборони України, доведеним телеграмою від 28.12.2018 року № 248/9240, з 01 січня 2019 року встановлено виплату наступних додаткових видів грошового забезпечення (у розмірах для відповідної категорії військовослужбовців): надбавки за особливості проходження служби- в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії- в розмірі 35 відсотків посадового окладу (а.с. 20-22).

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 92 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, гарантії їх здійснення та основні обов'язки повинні визначатися виключно законом, які приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Верховна Рада України може змінити закон лише виключно законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

01 березня 2018 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704, якою затверджено тарифні розряди військовослужбовців, відповідно до яких збільшився розмір грошового забезпечення військовослужбовців, що є безумовною підставою для проведення перерахунку пенсії.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, позивач, як пенсіонер який перебував на військовій службі, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 ''Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р, N 393" (далі - Порядок № 45).

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262- ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком І та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України, Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

21.02.2018 року Kабінетом Mіністрів України було прийнято постанову від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова №103). Згідно з п. 1, 2 зазначеної постанови було зобов'язано перерахувати пенсії, призначені згідно із законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження дія роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 р. відповідно до постанови № 704.

Також, постановою Кабінету Міністрів України № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Постанова КМ України № 45), а саме: у Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ № 45,

- пункт 5 викладено в наступній редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».

- додаток 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Матеріалами справи підтверджено, що Одеським обласним військовим комісаріатом 23 березня 2018 року було направлено до ГУПФУ в Одеській області довідку №ЮО112089 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням КМУ, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, в якій розмір грошового забезпечення складає 10 785 грн., до чого входить посадовий оклад - 5 780 грн., військове звання - 1410 грн., вислуга років (50%) 3 595 грн. (а.с. 33).

На підставі цієї довідки ГУПФУ був зроблений позивачу перерахунок пенсії та з 01 січня 2018 року перераховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 5780 грн.; оклад за військове звання у розмірі 1410 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% 3595 грн.; всього 10785 грн., основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі 7549, 5 грн., з урахуванням доплати, підсумок пенсії 10067, 68 грн. Та згідно з постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року підвищення складає 5779, 25 грн. з них виплачується: з 01.01.2018 року по 31.12.2018 року щомісячно 50% від підвищення 2889, 63 грн; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року щомісячно 75 % від підвищення 4334,44 грн.; з 01.01.2020 рок у 100 % від підвищення 5779, 25 грн. Підстава перерахунку пенсії постанова КМУ № 103 від 21.02.2018 року п. 1, перерахунок з 01.01.2018 року (а.с.13).

Відповідно до перерахунку пенсії станом на 01 грудня 2018 року за пенсійною справою №1501010992, ОСОБА_1 з 01 грудня 2018 року перераховано пенсію із сум грошового забезпечення: посадовий оклад 5780 грн.; оклад за військове звання у розмірі 1410 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% 3595 грн.; всього 10785 грн., основний розмір пенсії 80% грошового забезпечення у розмірі 8628 грн.. з урахуванням доплати. Підстава перерахунку: ЗУ «Про Державний бюджет України на 2018 рік», постанова КМУ № 103, з 01.01.2019 року (а.с.14).

Однак, матеріалами справи підтверджено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 18 ч.1 ст. 4 КАС України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.

Згідно з ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, пункти постанови Кабінету Міністрів України, що були предметом судового розгляду є нормативно-правовими актами, які втрачають чинність з моменту набрання законної сили судового рішення, яким вони визнані протиправними та нечинними.

Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Таким чином, враховуючи те, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року по справі № 826/3858/18 набрало законної сили та є обов'язковим для виконання всіма на території України, а також враховуючи, що пенсійне забезпечення є соціальною гарантією держави, суд вважає, що розмір нарахованої та виплачуваної пенсії позивачу має відповідати вимогам чинного законодавства.

Тому, суд доходить висновку, що вимоги позивача щодо видачі довідки про грошове забезпечення, яке відповідає вимогам чинного законодавства є правомірними та обґрунтованими, оскільки довідка, на підставі якої здійснений перерахунок позивачу пенсії не містить чинних додаткових видів грошового забезпечення, передбачених постановою КМУ від 30 серпня 2017 р. № 704.

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704 від 30.08.2017 року затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Ця постанова набрала чинності з 01.03.2018 р.

Рішенням міністра оборони України, доведеним телеграмою від 28.12.2018 року №248/9240 з 01 січня 2019 року встановлено виплату наступних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження військової служби в розмірі 65% відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу.

Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до статті 63 вказаного Закону, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

У зв'язку з прийняттям рішення Окружним адміністративним судом м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 р., яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", позивач, через свого представника, звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення.

Проте таку довідку направлено до ГУПФУ не було.

Тому, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною відмови Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, ОСОБА_1 із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, слід задовольнити шляхом визнання протиправною бездіяльності Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у не підготовці та неподання для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховуюється для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, видану ОСОБА_1 , із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу.

Суд відхиляє аргументи відповідачів на відсутність порядку щодо перерахунку пенсії у зв'язку з набранням законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 р. по справі № 826/3858/18, з огляду на таке.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Тому, виплата пенсії є соціальною гарантією держави.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з ч. 4 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно з ч. 2 ст. 38 цього Закону, зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

Тому, порядок перерахунку пенсії регулюється Законом.

Крім того, у роз'ясненні від 09.04.2019 року вих. 7064/0/2-19/54 Міністерства соціальної політики України, наданого Міністерству оборони України на його запит щодо вказаного питання зазначено, що постановою суду скасовано рішення Уряду щодо правомірності проведення перерахунку пенсій за нормами Закону № 2262 до 01 березня 2018 року з 01 січня 2018 року, які визначені Урядом умови і розміри перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення, визначеного постановою № 704, а також порядок виплати перерахованих коштів. Частиною 2 ст. 14, ст. 255 КАС України визначено, що постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на території України. Судові рішення виконуються сторонами в межах покладених зобов'язань.

Посилання представника відповідача - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на те, що Порядком № 45 передбачено надання довідки про грошове забезпечення тільки за списками ГУПФУ в Одеській області не є достатнім доказом для встановлення обставин щодо правомірності відмови позивачу у підготовки та направленні до ГУ ПФУ в Одеській області такої довідки, тому що сторонами не заперечується, що на виконання Постанови № 103, такі списки управлінням пенсійного фонду були подані, а отже у відповідача є законні підстави щодо видачі довідки, у зв'язку з втратою чинності п.1,2 Постанови № 103.

Враховуючи те, що судом встановлена протиправна бездіяльність відповідача, суд вважає, що позовні вимоги про зобов'язання Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, видану ОСОБА_1 із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу є законними та обґрунтованими та теж належать задоволенню.

У свою чергу, враховуючи те, що судом зобов'язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та подати для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, а також те, що п. 2 Постанови № 103, яким передбачено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, рішенням суду визнано протиправним та нечинним, з метою забезпечення ефективного захисту прав позивача, суд вважає, що підлягають задоволенню також позовні вимоги про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 05 березня 2019 року ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі поданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки довідки про розмір грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої ОСОБА_1 , із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, та виплату у 100-відсотковому обчисленому розміру перерахованої пенсії, з урахуванням здійснених виплат.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії з урахуванням грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 05.03.2019 року та з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, суд вважає, що вони не належать задоволенню, оскільки Одеським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не було виготовлено та направлено до Головного УПФУ в Одеській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, що включає додаткові види грошового забезпечення. Органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат - залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задоволенню частково.

Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Також, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору та відсутні докази щодо понесення ним інших судових витрат, керуючись приписами ст. 139 КАС України, жодні судові витрати не належать стягненню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83), Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська,6) про визнання протиправною відмову підготувати та подати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку надбавки за вислугу років та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправну бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська,6) у не підготовці та неподання для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) довідки про розмір грошового забезпечення, що враховуюється для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, видану ОСОБА_1 ( НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська,6) підготувати та подати для проведення перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) довідку про розмір грошового забезпечення, що враховуюється для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, видану ОСОБА_1 ( НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ), із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) здійснити з 05 березня 2019 року ОСОБА_1 ( НОМЕР_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок пенсії на підставі поданої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (код ЄДРПОУ 08402040, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Пироговська,6) довідки про розмір грошового забезпечення, що враховуюється для перерахунку пенсії, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої ОСОБА_1 (ІН2364914598, місце проживання: АДРЕСА_1 ), із зазначенням в довідці розміру окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років в розмірах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення - надбавки за особливості проходження служби в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії в розмірі 35 відсотків посадового окладу, та виплату у 100-відсотковому обчисленому розміру перерахованої пенсії, з урахуванням здійснених виплат.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний « 22» липня 2019 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.