Ухвала від 18.07.2019 по справі 813/1977/18

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 813/1977/18

УХВАЛА

з питань витребування доказів

18 липня 2019 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Хоми О.П.,

з участю секретаря судового засідання Павлішевського М.В.,

з участю: позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Гринихи Х.А. ,

розглянувши у підготовчому засіданні у м. Львові клопотання позивача про витребування доказів у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, міського голови Садового Андрія Івановича про визнання незаконними дій, визнання незаконною та скасування ухвали,

ВСТАНОВИВ:

На розгляді у Львівському окружному адміністративному суді перебуває справа №813/1977/18 за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, міського голови Садового Андрія Івановича про визнання незаконними дій, визнання незаконною та скасування ухвали.

Позивачем 23.05.2019 через канцелярію суду подано і підтримано в попередньому засіданні клопотання про встановлення правосуб'єктності відповідача-юридичної особи Львівської міської ради (вх.№17856), для розгляду якого просить витребувати в Управління державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 26526811) оригіналу реєстраційної справи відповідача - юридичної особи Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 04055896) для огляду Львівським окружним адміністративним судом в межах розгляду справи №813/1977/18.

Клопотання мотивоване тим, що Львівська міська рада, як юридична особа (код ЄДРПОУ 04055896) зареєстрована у 1994 році (до прийняття Конституції України), а тому не може бути органом місцевого самоврядування, оскільки на дату реєстрації органів місцевого самоврядування як представницьких органів територіальної громади міста Львова не існувало. Єдиним реєстраційним бланком, на якому зареєстрована юридична особа Львівська міська рада (код ЄДРПОУ 04055896) є свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО 762362 . На самому бланку зазначено, що він випущений у 4 кварталі 2004 року. Тобто 10 років після того, як Львівська міська рада була зареєстрована як юридична особи. На час розгляду клопотання відсутні відомості про використання бланку АОО 762362 у Єдиному реєстрі спеціальних бланків нотаріальних документів, а також відповідь Міністерства юстиції України за звернення позивача з цього питання.

У зв'язку з наведеним, просить витребувати оригінал реєстраційної справи з метою встановлення правосуб'єктності відповідача юридичної особи Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 04055896).

Представник відповідача ЛМР Гриниха Х.А. щодо задоволення клопотання заперечила. Вказала, що таке не стосується предмету позову.

Міський голова Садовий А.І. в підготовче засідання не з'явився, явки уповноваженого представника не забезпечив.

При вирішенні клопотання суд керувався наступним.

Статтею 43 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено поняття адміністративної процесуальної правосуб'єктності.

Відповідно до частини 1 вказаної статті здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Згідно з частиною 3 статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Таким чином, вказаною нормою наділено адміністративно процесуальною правосуб'єктністю органи місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що при поданні позовної заяви ОСОБА_1 визначено відповідачем орган місцевого самоврядування, який прийняв спірну ухвалу, а саме Львівську міську раду (код ЄДРПОУ 04055896).

Відповідно до статті 140 Конституції України та статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР міська рада є представницьким органом міських територіальних громад та виступає органом місцевого самоврядування.

Згідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі Єдиний державний реєстр) Львівська міська рада зареєстрована як орган місцевого самоврядування - юридична особа за кодом ЄДРПОУ 04055896. Дата державної реєстрації 04.08.1994.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 № 755-IV (далі - Закон № 755-IV) державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 1 Закону № 755-IV єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи;

Відповідно до вимог частин 1 та 4 статті 10 Закону № 755-IV, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.

Таким чином, внесені до Єдиного держаного реєстру відомості про юридичну особу органу місцевого самоврядування Львівська міська рада з кодом ЄДРПОУ 04055896 вважаються достовірними та такими, що підтверджують адміністративну процесуальну правосуб'єктність сторони у справі в розумінні статті 43 КАС України.

Стосовно посилання позивача на реєстрацію Львівської міської ради як юридичної особи (код ЄДРПОУ 04055896) у 1994 році (до прийняття Конституції України), суд зазначає наступне.

Конституція України прийнята на підставі Закону України «Про прийняття Конституції України та введення її в дію» від 28.06.1996 №254/96-ВР.

Згідно із статтею 2 вказаного Закону визнано такою, що втратила чинність, Конституція (Основний Закон) України від 20.04.1978 з наступними змінами і доповненнями.

Главою 14 Розділу VI Конституції (Основним Законом) України від 20.04.1978 визначались норми щодо місцевого самоврядування в Україні, а саме передбачено, що міські ради в тому числі є органами місцевого самоврядування.

Позивач обґрунтовує витребування оригіналу реєстраційної справи необхідністю встановлення правосуб'єктності відповідача-юридичної особи Львівської міської ради.

Тобто йдеться про витребування реєстраційної справи як доказу.

Відповідно до частин 1-3 статті 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

У клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується;

2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;

4) заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Отже, витребування доказів необхідно для встановлення обставини у справі. Зокрема, щодо встановлення адміністративної процесуальної правосуб'єктності відповідача Львівської міської ради.

Виходячи із норм чинного законодавства, наведеного по тексту ухвали вище, визначений позивачем ОСОБА_1 при зверненні до суду з даним позовом відповідач Львівська міська рада (код ЄДРПОУ 04055896) наділений процесуальними правами та обов'язками в адміністративному судочинстві в розумінні статті 43 КАС України .

Вказане свідчить про безпідставність клопотання позивача про витребування оригіналу реєстраційної справи, тому у задоволенні такого слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 43, 80, 183, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання позивача про витребування в Управління Державної реєстрації юридичного департаменту Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 26526811) оригіналу реєстраційної справи Львівської міської ради (код ЄДРПОУ 04055896), - відмовити повністю.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення.

Повний текст ухвали складено 22 липня 2019 року.

Суддя О.П. Хома