справа№1.380.2019.002615
17 липня 2019 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Коморного О.І.,
секретар судового засідання Бабич Ю.Б.,
за участі:
представник позивача Наконечна О-А.Є
представник відповідача Гавриляк Р. А .
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Про Тек Вікна Україна" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області.
Обставини справи.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Про Тек Вікна Україна", звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою у якій містяться вимоги визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області форми "Н" №0014995212 від 11.02.2019 року в частині накладення штрафу у розмірі 10% (в сумі 42019,13 грн) за порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної №31 від 31.12.2018 року на суму ПДВ 420 191,25 грн, зменшивши нараховану суму грошового зобов'язання до 5947,84 грн; в решті податкове повідомлення-рішення №0014995212 від 11.02.2019 року - залишити без змін.
Позивач зазначає, що на підставі акта перевірки №000285/3-01-52-12/33562377 від 11.02.2019 ГУ ДФС у Львівській області складено податкове повідомлення-рішення №0014995212 від 11.02.2019 року про затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 477736,88 грн. та штрафу в розмірі 579,83 грн, всього: 47966,97 грн. Із п.6 розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН (додатку до вказаного податкове повідомлення-рішення) позивач виявив, що контролюючим органом накладено на ТОВ "Про Тек Вікна Україна" штраф у розмірі 10% (42019,13 грн) за 3-денну затримку реєстрації податкової накладної №31 від 31.12.2018 року на суму ПДВ 420191,25 грн. Позивач вказує, що 18.01.2019 року ним складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну №31 від 31.12.2018 року на суму ПДВ 420191,25 грн по взаємовідносинах з ТОВ "Фуджікура Аутомотів Україна Львів". Позивач зазначає, що в дійсності господарської операції між сторонами господарських правовідносин не відбулось, послуг не було надано, а відтак вказана податкова накладна зареєстрована помилково. Позивач 02.01.2019 року склав та зареєстрував в ЄРПН розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 до податкової накладної №31 від 31.12.2018 року, згідно з яким зменшено суму податкового зобов'язання та податкового кредиту за вказаною податковою накладною на 420191,25 грн. На переконання позивача, враховуючи, що надання послуг фактично не відбулось, відповідно і обов'язку щодо реєстрації податкової накладної №31 від 31.12.2018 року в ЄРПН у ТОВ "Про Тек Вікна Україна" не виникає, а відтак відсутні і підстави для застосування штрафних санкцій за недотримання покладеного на платників податку обов'язку.
Ухвалою від 28.05.2019 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач, Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області, подав відзив на позовну заяву у якому проти позовних вимог заперечує повністю. Позиція відповідача полягає у тому, що Головним управлінням ДФС у Львівській області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, cт. 75, 76, 86 розділу II Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку ТзОВ "Про Тек Вікна Україна" щодо термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Результати перевірки оформлені актом від 11.02.2019 року №000259/13-01-52-12/33562377. За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем вимог п.201.10 ст.201 розділу II ПК України, що полягає у несвоєчасній реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. На підставі акта перевірки, Головним управлінням ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 11.02.2019 року за № 0014995212, про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 47966,97 грн, застосованих відповідно до cт. 120 ПК України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних. У зв'язку із недоведеністю позивачем обставин на яких ґрунтуються його вимоги, а подані ним докази не підтверджують вказані обставини, просить у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просить суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю, вважає вимоги безпідставними, а тому у задоволенні позову просить відмовити.
Суд заслухав вступне слово представника позивача та представника відповідача, дослідив подані сторонами докази та
встановив:
Відповідачем 11.02.2019 року проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за червень 2017 року, та листопад, грудень, 2018 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Про Тек Вікна Україна» (код 33562377), про що складено акт № 000259/13-01-52-12/33562377 (а.с.10-11).
На підставі складеного за наслідками камеральної перевірки акта відповідачем 11.02.2019 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0014995212 про застосування до позивача за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ штрафу в загальній сумі 47966,97 грн, з розрахунком такого (а.с.12-14).
Спірне податкове повідомлення рішення прийнято згідно викладених у акті перевірки висновків про порушення позивачем п.201.10 ст.201 Податкового Кодексу України у червні 2017 року, та листопаді, грудні 2018 року через порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість.
Позивач не погоджується із застосуванням штрафу в сумі 42019,13 грн, оскільки стверджує про помилковість виписування податкової накладної та проведеним подальшим корегуванням.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Предметом доказування відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Податковий кодекс України у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі ПК України) відповідно до п. 1.1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до ст. 20.1.1 ПК України відповідачу надано право запрошувати платників податків або їх представників для перевірки правильності нарахування та своєчасності сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства, здійснення контролю за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Письмові повідомлення про такі запрошення надсилаються в порядку, встановленому статтею 42 цього Кодексу, не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня запрошення рекомендованими листами, в яких зазначаються підстави запрошення, дата і час, на які запрошується платник податків (представник платника податків).
Згідно з п.75.1 ст.75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Камеральною відповідно до п.75.1.1 ст.75 ПК України вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.
Законом України № 1797-VIII від 21.12.2016 підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 доповнено абзацом другим, відповідно до якого предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Пунктом 102.1. ст. 102 ПК України визначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Судом встановлено, що ТзОВ "Про Тек Вікна Україна" склало податкову накладну №31 від 31.12.2018 року на суму ПДВ 420191,25 грн по взаємовідносинах з ТОВ "Фуджікура Аутомотів Україна Львів" (а.с.15-16).
02.01.2019 року ТОВ "Про Тек Вікна Україна" складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 до податкової накладної №31 від 31.12.2018 року, згідно з яким зменшено суму податкового зобов'язання та податкового кредиту за вказаною податковою накладною на 420191,25 грн. (а.с.18-19).
Податкову накладну №31 від 31.12.2018 року на суму ПДВ 420191,25 грн по взаємовідносинах з ТОВ "Фуджікура Аутомотів Україна Львів" позивачем зареєстровано 18.01.2019р. (а.с.17)
Розрахунок від 02.01.2019 року коригування кількісних і вартісних показників №1 до податкової накладної №31 від 31.12.2018 року, згідно з яким зменшено суму податкового зобов'язання та податкового кредиту за вказаною податковою накладною на 420191,25 грн зареєстровано ТОВ "Фуджікура Аутомотів Україна Львів" 29.01.2019р. (а.с.20), тобто виписування накладної, її реєстрація та корегування і реєстрація відбулись до проведення відповідачем 11.02.2019 року камеральної перевірки.
Згідно з нормами пункту 201.10. статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Відповідно до пункту 14.1.60 статті 14 Податкового кодексу України єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до положень абзацу 11 пункту 201.10 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових
Положеннями підпункту 187.1 статті 187 ПК України встановлено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Судом встановлено, що у зв'язку з тим, що господарської операції між сторонами господарських правовідносин не відбулось, послуг не було надано, 02.01.2019 року ТОВ "Про Тек Вікна Україна" складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №1 до податкової накладної №31 від 31.12.2018 року, згідно з яким було зменшено суму податкового зобов'язання та податкового кредиту за вказаною податковою накладною на 420191,25 грн.
Вказана обставина помилковості податкової накладної №31 від 31.12.2018 року та факт нездійснення господарської операції (ненадання послуг) між ТОВ "Про Тек Вікна Україна" та ТОВ "Фуджікура Аутомотів Україна Львів" підтверджується листом ТОВ "Фуджікура Аутомотів Україна Львів" вих. №01-01/286 від 12.03.2019 року, (а.с.21).
За змістом пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних накладаються на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації. Враховуючи те, що господарські операції між позивачем та ТОВ "Фуджікура Аутомотів Україна Львів" фактично не відбулися, відповідно і обов'язку щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у позивача як платника податку не виникає, а відтак відсутні і підстави для застосування штрафних санкцій за недотримання покладеного на платників податку обов'язку.
Такі висновки викладені Верховним Судом у Постанові від 06 серпня 2018 року (справа №802/1198/16-а, адміністративне провадження №К9901/36492/18 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/75729940) та Постанові від 22.08.2018 (справа №820/4308/16 адміністративне провадження №К9901/41929/18 http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76221547.
Кожна сторона відповідно до ч.1 ст. 77 КАС України повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивачем доведено, що за податковою накладною від №31 від 31.12.2018 року на суму ПДВ 420191,25 грн по взаємовідносинах з ТОВ "Фуджікура Аутомотів Україна Львів", жодних податкових зобов'язань у позивача не виникло, внаслідок відсутності господарської операції, оскільки в даному випадку мала місце лише фактична помилка, яка виправлена позивачем шляхом складення відповідних розрахунків коригування сум ПДВ на підставі прямо передбаченої спеціальної норми п. 192.1 статті 192 ПК України.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України, перевірив дії та рішення відповідача чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що відповідні положення відповідачем не дотримані, відтак позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області форми "Н" №0014995212 від 11.02.2019 року в частині накладення штрафу у розмірі 10% в сумі 42019,13 грн за порушення граничного терміну реєстрації податкової накладної №31 від 31.12.2018 року на суму ПДВ 420 191,25 грн підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача слід стягнути понесені судові витрати у сумі 1921 грн сплачені при поданні позовної заяви до суду.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Львівській області форми "Н" №0014995212 від 11.02.2019 року в частині накладення штрафу в сумі 42019,13 грн.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області (79003, вул. Стрийська, 35, м. Львів, ЄДРПОУ 39462700) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Про Тек Вікна Україна" (79069, вул. Шевченка 323, м. Львів, ЄДРПОУ 33562377) судовий збір в сумі 1921,00 коп.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 22.07.2019 року.
Суддя Коморний О.І.