Рішення від 22.07.2019 по справі 360/2724/19

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

22 липня 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2724/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

26 червня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, відповідно до якого позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії на пільгових умовах за віком згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці";

зобов'язати відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоди роботи на шахті "Партизанська" в/о "Антрацит" з 07.09.1988 по 17.11.1990 та на шахті імені Вахрушева в/о "Ровенькиантрацит" з 05.12.1990 по 17.05.1993, з 24.10.1996 по 28.02.1998 та повторно розглянути заяву позивача від 24.05.2019 про перерахунок пенсії, перерахувавши ОСОБА_1 пенсію за Списком № 1, відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 24.05.2019.

В обгрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він свою трудову діяльність розпочав з 03.06.1985. Станом на 01.05.2019 загальний трудовий стаж позивача складає більше 41 року 6 місяців 28 днів, в тому числі пільговий стаж роботи за Списком № 1 складає більше 17 років, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1 , виданою 03.07.1985 та індивідуальними відомостями про застраховану особу (форма ОК-5).

При призначенні пенсії відповідачем до пільгового стажу позивача зараховано 12 років за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК5), про що позивачу стало відомо лише 20 травня 2019 року, коли відповідачем був наданий протокол призначення пенсії.

24 травня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 № 3455-У1 з урахуванням всього пільгового стажу за Списком № 1, та включенням періодів роботи на шахті "Партизанська" в/о "Антрацит" з 07.09.1988 по 17.11.1990 та на шахті імені Вахрушева в/о "Ровенькиантрацит" з 05.12.1990 по 17.05.1993 та з 24.10.1996 по 28.02.1998, які не були враховані відповідачем при призначенні пенсії.

Листом № 69/С-14/02.1-33 від 03.06.2019 Марківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії та зазначено, що до його пільгового стажу зараховано лише період роботи з 25.12.2001 по 22.06.2008 та з 12.08.2008 по 23.07.2014 за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК5) згідно сплати страхових внесків.

Періоди роботи на шахті "Партизанська" з 07.09.1988 по 17.11.1990 та на шахті імені Вахрушева з 05.12.1990 по 17.05.1993 та з 24.10.1996 по 28.02.1998 не зараховано до пільгового стажу, у зв'язку з тим, що до трудової книжки не внесено повну інформацію про роботу в особливо шкідливих умовах праці за списком № 1.

На думку позивача, така бездіяльність Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області є протиправною.

Ухвалою суду від 27.06.2019 відкрито провадження у справі та визначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач позов не визнав та надав 18.07.2019 через канцелярію суду уточнений відзив на позовну заяву (а.с.93-96), відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

23.04.2018 управлінням позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до частини 1 статті 13 «а» Закону України « Про пенсійне забезпечення».

Станом на 01.05.2019 загальний стаж роботи складає 41 рік 6 міс 28 днів, стаж на підземних роботах складає 12 років 0 місяців 0 днів (за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5).

Середньомісячна заробітна плата за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5) згідно сплати страхових внесків, за період з липня 2000 року по липень 2017 року після розрахунку становить 21516,76 грн.

Коефіцієнт стажу - 0,41500. Розмір пенсії за віком складає 8929,46 грн. (21516,76 х 0,415). Доплата за понаднормовий стаж (6 років) - 87,12 грн.

До пільгового стажу позивача зараховано періоди роботи з 25.12.2001 по 22.06.2008 та з 12.08.2008 по 23.07.2014 за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5) згідно сплати страхових внесків.

Періоди роботи на шахті «Партизанська» з 07.09.1988 по 17.11.1990 та на шахті ім.Вахрушева з 05.12.1990 по 17.05.1993 і з 24.10.1996 по 28.02.1998 не зараховано до пільгового стажу у зв'язку з тим, що до трудової книжки не внесено повну інформацію про роботу в особливо шкідливих умовах праці за списком №1.

Для зарахування до пільгового стажу роботи періоду до 2000 року, необхідно підтвердити спеціальний трудовий стаж уточнюючими довідками підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, оскільки в трудовій книжці не зазначено умови, в яких позивач працював та чи був зайнятий повний робочий день в шкідливих умовах. Крім пільгової довідки надається копія наказу підприємства.

Щодо врахування для призначення пенсії довідок, виданих органами що розташовані на тимчасово окупованій території України, зазначив, що органи Пенсійною фонду України у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №3226/02-02/1 від 28.03.2017, будь-які документи: призначення (перерахунку) пенсій (довідки, що підтверджують стаж роботи, довідки, які уточнюють пільговий характер роботи за списком №1 та N2, довідки про заробітну плату, завірені первинні документи тощо), видані підприємствами розташованими на непідконтрольній українській владі території, які перереєстровані на контрольованій території, до роботи не застосовуються. Загальний стаж роботи визначається за записами трудової книжки або за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5) згідно сплати страхових внесків, а пільговий стаж обчислюється згідно відомостей по спец стажу індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5).

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не прибули, розгляд справи просили проводити без їх участі.

Згідно з ч.3 ст.194 КАС України вбачається, що учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Враховуючи положення статті 194 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження за наявними матеріалами у справі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_2 , є внутрішньо переміщеною особою, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.9-11).

З 23.04.2018 відповідачем призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до частини 1 ст. 13 Закону України « Про пенсійне забезпечення», що не заперечують сторони по справі (а.с.12,72).

Відповідачем не заперечується, що станом на 01.05.2019 загальний стаж роботи позивача складає 41 рік 6 міс 28 днів, стаж на підземних роботах - 12 років 0 місяців 0 днів (за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5).

При призначенні пенсії позивачу, до його пільгового стажу було зараховано період роботи з 25.12.2001 по 22.06.2008 та з 12.08.2008 по 23.07.2014 за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5) згідно сплати страхових внесків.

При цьому, періоди роботи на шахті «Партизанська» з 07.09.1988 по 17.11.1990, на шахті ім.Вахрушева з 05.12.1990 по 17.05.1993 і з 24.10.1996 по 28.02.1998 не зараховано до пільгового стажу, з підстав не внесення до трудової книжки повної інформації про роботу в особливо шкідливих умовах праці за списком №1.

Згідно з записами трудової книжки НОМЕР_3 позивач працював, зокрема, електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею дільниці 2 на шахті "Партизанська" в/о по видобутку антрациту "Антрацит" з 07.09.1988 по 17.11.1990, а також помічником механіка на дільниці №3 підземним на шахті імені Вахрушева в/о "Ровенькиантрацит" з 05.12.1990 по 17.05.1993 і з 24.10.1996 по 28.02.1998 - гірничим робочим очисного забою підземним з повним робочим днем під землею (а.с.18-35).

20.06.1997 за результатами атестації робочих місць підтверджено право позивача на пенсію на пільгових умовах за списком №1 на підставі наказу від 20.06.1997 №285 (а.с.25).

24 травня 2019 року позивач звернувся до відповідача із заявою довільної форми про перерахунок пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з урахуванням всього пільгового стажу за списком № 1, та включенням періодів роботи на шахті "Партизанська" в/о "Антрацит" з 07.09.1988 по 17.11.1990, на шахті імені Вахрушева в/о "Ровенькиантрацит" з 05.12.1990 по 17.05.1993 і з 24.10.1996 по 28.02.1998, які не були враховані відповідачем при призначенні пенсії. Вказану заяву зареєстровано відповідачем 27.05.2019 за вх. № 69/С-К (а.с.13,97).

Листом від 03.06.2019 за № 69/С-14/02.1-33 Марківським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області позивачу відмовлено в перерахунку пенсії та зазначено, що до його пільгового стажу зараховано лише період роботи з 25.12.2001 по 22.06.2008 та з 12.08.2008 по 23.07.2014 за даними індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України (форма ОК-5) згідно сплати страхових внесків. Періоди роботи на шахті "Партизанська" з 07.09.1988 по 17.11.1990 і на шахті імені Вахрушева з 05.12.1990 по 17.05.1993 та з 24.10.1996 по 28.02.1998 не зараховано до пільгового стажу, у зв'язку з тим, що до трудової книжки не внесено повну інформацію про роботу в особливо шкідливих умовах праці за списком № 1 (а.с.14-15, 98-99).

Також, відповідачем у вищевказаному листі зазначено, що для зарахування до пільгового стажу роботи періоду до 2000 року, позивачу необхідно підтвердити спеціальний трудовий стаж уточнюючими довідками, оскільки в трудовій книжці не зазначено умови, в яких позивач працював, та чи був зайнятий повний робочий день в шкідливих умовах. Крім того зауважено про необхідність надання копії наказу підприємства про результати атестації робочих місць з додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та право відповідних працівників на пенсію за віком на пільгових умова за списком № 1 для підтвердження періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року.

Рішення про відмову у перерахунку пенсії відповідачем не приймалось.

Отже, спірним питанням при вирішенні даної справи є правомірність не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періодів його роботи електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею дільниці 2 на шахті "Партизанська" в/о по видобутку антрациту "Антрацит" з 07.09.1988 по 17.11.1990, а також помічником механіка на дільниці №3 підземним на шахті імені Вахрушева в/о "Ровенькиантрацит" з 05.12.1990 по 17.05.1993 та з 24.10.1996 по 28.02.1998 - гірничим робочим очисного забою підземним з повним робочим днем під землею.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Питання призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 з подальшими змінами і доповненнями (далі Закон № 1058).

Відповідно до частини першої статті 114 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі - Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).

Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць, до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Як вбачається з матераілів справи, позивачем оскаржується бездіяльність відповідача з мотивів не віднесення періодів його роботи до пільгового стажу, зокрема, періоди роботи: з 07.09.1988 по 17.11.1990, з 05.12.1990 по 17.05.1993 та з 24.10.1996 по 28.02.1998.

Сторонами не заперечується той факт, що позивач на час звернення до відповідача мав загальний стаж роботи 41 рік 6 місяців 28 днів (а.с.42,43).

Матерілами справи, а саме трудовою книжкою позивача серії НОМЕР_3 підтверджено, що позивач працював електрослюсарем підземним з повним робочим днем під землею дільниці 2 на шахті "Партизанська" в/о по видобутку антрациту "Антрацит" з 07.09.1988 по 17.11.1990, а також помічником механіка на дільниці №3 підземним на шахті імені Вахрушева в/о "Ровенькиантрацит" з 05.12.1990 по 17.05.1993 та з 24.10.1996 по 28.02.1998 - гірничим робочим очисного забою підземним з повним робочим днем під землею.

Записи про спірний період роботи засвідчено відповідними печатками підприємства і дефектів їх вчинення не має.

Отже, робота позивача з повним робочим днем під землею у спірний період підтверджується записами в його трудовій книжці.

20.06.1997 за результатами атестації робочих місць підтверджено право на пенсію на пільгових умовах за списком №1 на підставі наказу №285 від 20.06.1997 (а.с.106-108).

Разом з тим, суд зауважує, що відповідачем ані у листі відповіді від 03.06.2019, ані у відзиві на позовну заяву до суду, не наведено жодних підстав неврахування позивачу спірних періодів роботи на підставі записів трудової книжки, адже уточнюючі довідки згідно вимог Порядку №637 є підставою встановлення наявності трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Однак, в спірних правовідносинах записи у трудовій книжці позивача проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.

Отже, суд дійшов висновку, що наявними в матеріалах справи документами, які також були в наявності у відповідача, підтверджується право позивача на пільгову пенсію за списком №1.

Серед іншого, суд зазначає, що згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань станом на 16.07.2019, ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит» (код ЄДРПОУ 37713861) зареєстровано в якості юридичної особи за адресою: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, просп. Гвардійський, буд. № 30/1, та має у своїй структурі відокремлені підрозділи, зокрема, Шахтоуправління «Ясенівське» (правонаступник ВП Шахта «Вахрушева»), зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 вул.Серебрякова, 2Б.

Згідно із частиною 3 статті 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Однак, матеріали справи не містять запитів Пенсійного органу з даного питання до ТОВ «ДТЕК Ровенькиантрацит».

Суд зазначає, що Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п.53 рішення у справі "Ковач проти України" від 7 лютого 2008 року, п.59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, п.50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, п.54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КАС України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 3 Основного Закону України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Аналізуючи наведені положення законодавства, які надають позивачу право на зарахування до його пільгового стажу спірних періодів роботи, суд зазначає, що навіть відсутність у позивача уточнюючих довідок про характер роботи та характеристики виконуваної роботи, не спростовують наявність у позивача пільгового стажу за спірний період на підставі записів трудової книжки.

Щодо того, що позивач звернувся до управління із заявою невстановленого зразка (довільної форми) для перерахунку пенсії, суд зазначає, що не проведення перерахунку пенсії з цих підстав є формалізмом, оскільки, по-перше, зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, що передбачена і заявою встановленого зразка, а по-друге, з огляду на відповідь управління, неналежна форма заяви не була підставою для відмови.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 30.05.2018 по справі № 537/3480/17.

Відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" вбачається, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Згідно зі списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, який діяв до 16 січня 2003 року, правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень, у тому числі директори, начальники.

Частиною четвертою статті 45 Закону України № 1058 визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З врахуванням спірного стажу роботи та стажу, який не заперечується відповідачем (12 років 0 місяці 0 днів), пільговий стаж позивача складає більше 15 років, а відтак суд дійшов висновку, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абз.3 ст. 28 Закону № 1058-ІV.

Що стосується обраного позивачем способу захисту порушеного права, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:

- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);

- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);

- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);

- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов'язано із діями відповідача, які полягають у відмові в перерахунку пенсії позивачу, яка викладена в листі від 03.06.2019 №69/С-14/02.1-33, а не з бездіяльністю відповідача, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу, згідно зі статтею 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", відповідно до його заяви від 27.05.2019 та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії, відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу позивача періоди роботи на шахті "Партизанська" в/о "Антрацит" з 07.09.1988 по 17.11.1990 та на шахті імені Вахрушева в/о "Ровенькиантрацит" з 05.12.1990 по 17.05.1993, з 24.10.1996 по 28.02.1998, відповідно до заяви від 27.05.2019.

Вимога позивача щодо повторного розгляду заяви про перерахунок пенсії, відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 24.05.2019 задоволенню не підлягає, оскільки відповідачем вже було розглянуто дане питання, яке є предметом оскарження в даній справі, а тому повторний розгляд заяви позивача про перерахунок пенсії за таких умов безпідставно повертає сторони у первісний стан, бо умови перерахунку і документи, на підставі яких перераховується пенсія не змінилися, питання полягає тільки в правовій оцінці даних.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 768,40 грн. З урахуванням того, що суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 лише з коригуванням способу захисту порушеного права, вказана сума судового збору підлягає стгяненю на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Марківського ОУПФУ Луганської області .

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 27.05.2019.

Зобов'язати Марківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Луганської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до заяви від 27.05.2019 на підставі статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового стажу роботи періоди з 15.12.1987 по 15.01.1989 на шахті імені В.В. Вахрушева виробничого об'єднання «Ровенькиантрацит» на посадах учня підземного гірника та підземного гірника очисного забою з повним робочим днем під землею, з 18.01.1993 по 29.11.1994 на шахті імені В.В. Вахрушева виробничого об'єднання «Ровенькиантрацит» на посаді гірника підземного очисного забою з повним робочим днем під землею.

У задоволенні інших вимог, - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Марківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (код ЄДРПОУ 41247405, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, селище міського типу Марківка, вул. Центральна, будинок 20) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя К.Є. Петросян