про прийняття позовної заяви до розгляду після усунення її недоліків та відкриття провадження у справі
22 липня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/2855/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевіривши матеріали адміністративного позову Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони в Луганській області (93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Партизанська, буд. 27) до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, буд. 11 «Г») про оскарження податкового повідомлення-рішення та визнання його протиправним, -
04 липня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони в Луганській області до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС від 13.01.2017 №000564710.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що згідно Сертифікатів Торгово-промислова палата України засвідчує настання форс-мажорних обставин у відповідності до п.п. 100.4. 100.5 ст. 100. п.п. 102.6- 102.7 ст. 102 Податкового кодексу України з 23 липня 2014 року для Управління Державної служби охорони при ГУМВС України у Луганській області при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати и податків та обов'язкових платежів. Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань УДСО при ГУМВС України Луганській області з 12.12.2001 та до 17.11.2015 перебувало на обліку в СДПІ з ОВП у м. Луганську МГУМД, а з 16.09.2016 перебуває на обліку у Запорізькому управлінні офісу великих платників податків ДФС. В наслідок проведення антитерористичної операції на території Луганської області УДСО при ГУМВС України у Луганській області з липня 2014 господарську діяльність не здійснювало або здійснювало не повному обсязі, що призвело до виникнення збитковості Управління. Данин факт підтверджується фінансовою звітністю (Ф-1.Ф-2) за 2014, 2015 роки.
На початок липня 2014 року Управлінням були сформовані рахунки для сплати охоронних послуг за липень 2014 та акти наданих послуг за червень 2014 для клієнтів но всій Луганській області, а саме: м. Алчевськ, м. Антрацит, м. Стаханов, м. Свердловськ, м. Краснодон, м. Ровеньки, м. Красний луч, м. Луганськ, м. Лисичанськ, м. Старобільськ та м, Сєвєродонецьк. В зв'язку з початком військових дій більшість підрозділів, крім м. Сєвєродонецьк, м. Лисичанськ та м. Старобільськ, з клієнтською базою залишились на непідконтрольній території, що призвело до виникнення безнадійної дебіторської заборгованості в сумі 1602000 грн. за договорами надання охоронних послуг на яку сформовані податкові зобов'язання по ПДВ.
Даний факт підтверджується Додатком 18/1 до Переліку фінансової звітності за 2014, а саме: Довідка про стан кредиторської заборгованості за одержаними авансами і Довідка про стан дебіторської заборгованості за надані послуги охорони.
У «Довідці про стан кредиторської заборгованості за одержаними авансами» вказана кредиторська заборгованість прострочена в сумі 971,9 тис. за товари, роботи, послуги, тобто це є авансові кошти, сплачені отримувачами послуг охорони, якими Управління не змогло скористатись і своєчасно сплати податок на додану вартість.
У «Довідці про стан дебіторської заборгованості за надані послуги охорони» зазначена сума 1601.5 тис. грн., яка складається з безнадійної дебіторської заборгованості за надані послуги охорони об'єктів, які знаходяться на тимчасово окупованій території, що призвело до збитковості і неможливості своєчасно і в повному обсязі сплачувати податки в тому числі податок на додану вартість.
Як вказано в зазначених сертифікатах (висновках) Торгово-промислової палати України, на момент їх видачі обставини непереборної сили тривають та дату закінчення їх терміну встановити неможливо.
ЛК УДСО при ГУМВС України у Луганській області листами від 26.01.2017 № 14/1-11/ГС/ЛК, від 10.03.2017 № 14/1-26/ГС/ЛК, від 04.04.2017 №14/1-31/ГС/ЛК, від 07.04.2017 №14/1-33/ГС/ЛК, від 03.05.2017, №14/1-38/ГС/ЛК, від 29.05.2017 № 14/1- 44/ГС/ЛК зверталось до Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС щодо наявності вказаних Сертифікатів (висновків) № 966.967 та наявності форс-мажорних обставин у Управління.
28.12.2016 Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС проведено камеральну перевірку Управління Державної служби охорони при ГУМВС України у Луганській області з питання своєчасності сплати до бюджету сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 10.07.2014 по 30.04.2015.
За результатами перевірки податковим органом складено акт перевірки від 28.12.2016 № 103/28-10-47-10/08596831. висновками якого встановлено, що позивачем несвоєчасно сплачено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у 2014 -2015 роках в сумі 1874307,90 грн.
13.01.2017 контролюючим органом на підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000564710, відповідно до якого платнику податків нараховано штраф у розмірі 20% у сумі 374861,58 грн. за затримку більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання.
З акта перевірки від 28.12.2016 вбачається, що ЛК УДСО при ГУМВС України у Луганській області притягнуто до відповідальності відповідно до пункту 126.1 статті 126 ПК України, яка передбачає, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі встановлених порушень граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість. Запорізьким управлінням Офісу великих платників податків ДФС було нараховано ЛК УДСО при ГУМВС України у Луганській області штраф у розмірі 20% у сумі 374861,58 грн. за затримку за затримку більше 30 календарних днів сплати грошового зобов'язання.
Сертифікат ТПП застосовується при вирішенні питання про звільнення від нарахування штрафних санкцій та пені з 14 квітня 2014 року з боку податкових органів. У даному випадку ЛК УДСО при ГУМВС України нараховані штрафні санкції саме: за несвоєчасну сплату ним грошових зобов'язань з податку на додану вартість за податковими деклараціями з ПДВ та рішення ДФС про розстрочення (відстрочення) податкового боргу. ЛК УДСО при ГУМВС України у Луганській області має сертифікати (висновки) Торгово-промислової палати України від 16.10.2014 № 966, від 16.10.2014 №967, якими останньому засвідчено настання обставин непереборної сили з 23.07.2014 року при здійсненні діяльності на території Луганської області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов'язкових платежів, продовження граничних строків для подання податкової декларації.
Таким чином, наявні підстави для звільнення установи від відповідальності за порушення строків сплати податку на додану вартість в установлені Податковим кодексом України строки.
Ухвалою суду від 09.07.2019 позовну заяву Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони в Луганській області до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про оскарження податкового повідомлення-рішення та визнання його протиправним залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом п'яти календарних днів з дня отримання даної ухвали надати суду власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позивачем 16.07.2019 надано власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Частиною четвертої вказаної статті передбачено перелік справ, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.
Дана справа підпадає під критерій пункту 4 частини четвертої статті 12 КАС України, а тому є всі підстави призначити справу до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до статті 173 КАС України підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Відповідно до статті 179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Виходячи із вищевикладеного, суд вважає за необхідне призначити справу в підготовче судове засідання.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 173, 174, 179, 175 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом Ліквідаційної комісії Управління Державної служби охорони в Луганській області до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про оскарження податкового повідомлення-рішення та визнання його протиправним.
Справа розглядатиметься в порядку загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання у справі на 31 липня 2019 року об 11 год. 30 хв. у приміщенні Луганського окружного адміністративного суду за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 18.
Запропонувати відповідачу - Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби надати до суду протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше ніж до першого судового засідання:
- відзив на позовну заяву разом зі всіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, та доказами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів;
Запропонувати відповідачу у 5-денний строк з дня отримання даної ухвали подати заперечення щодо розгляду даної справи в порядку спрощеного позовного провадження (в разі існування таких).
Встановити строк для подання до суду відповіді на відзив та заперечення - протягом 5 днів з дня одержання відзиву (відповіді на відзив), але не пізніше ніж до першого судового засідання.
Зобов'язати відповідача - Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби у строк до 31 липня 2019 року на дати суду (належним чином засвідчені копії - в матеріали справи, оригінали - для огляду у судовому засіданні):
- установчі документи;
- облікову картку позивача з податку на додану вартість за спірний період станом на дату розгляду справи.
Роз'яснити сторонам, що згідно з частинами другою, четвертою, п'ятою статті 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Попередити сторони, що відповідно до частини дев'ятої статті 79 КАС України копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 КАС України.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі «Електронний суд» для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею.
СуддяІ.В. Тихонов