Рішення від 16.07.2019 по справі 280/2059/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

16 липня 2019 року (10 год. 13 хв.)Справа № 280/2059/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Конишевої О.В.,

за участю секретаря судового засідання Бойко К.О.,

представників сторін:

позивача - Прохода І.В.,

відповідача - Ковальок О.А.,

третьої особи - Гуржій О.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз»(69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7)

до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі Головного управління ДФС у Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 14)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 168)

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (далі - позивач) до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (далі-третя особа), в якій позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Вознесенівського управління у м. Запоріжжі Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області щодо ненадання Управлінню Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області висновку про повернення публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» надмірно сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 10 327 397,29 грн. (десять мільйонів триста двадцять сім тисяч триста дев'яносто сім грн. 29 коп.);

зобов'язати Вознесенівське управління у м. Запоріжжі Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області підготувати та надати до Державної казначейської служби України у Запорізької області висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплаченої суми грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 10 327 397,29 грн. (десять мільйонів триста двадцять сім тисяч триста дев'яносто сім грн. 29 коп.), які зарахувати на п/р НОМЕР_1 в ПАТ АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ОКПО банка 21665382 публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» (код ЄДРОПОУ 03345716).

Ухвалою суду від 06.05.2019 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 04.06.2019.

Ухвалою суду від 04.06.2019 змінено позивача в адміністративній справі № 280/2059/19 з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз» на Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», відкладено підготовче засідання на 08.07.2019.

Ухвалою суду від 08.07.2019 продовжено строк проведення підготовчого провадження у справі строком на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 16.07.2019.

Протокольною ухвалою суду від 16.07.2019 за клопотанням сторін закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на той же день.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав, зокрема зазначив, що позивач має всі законні підстави для повернення надміру сплачених грошових коштів у сумі 10 327 397,29 грн. з податку на прибуток, а відповідачем протиправно не був направлений висновок до Управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області за заявою позивача про повернення надміру сплачених грошових коштів. Відповідь на заяву про повернення надміру сплачених коштів відповідачем на адресу позивача не направлялася. На підставі викладеного, просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування відзиву на позовну заяву зазначив, що позивачем пропущений строк 1095 днів для подання заяви про повернення надміру сплачених коштів. Крім того, на теперішній час наявна не узгоджена сума по податковому повідомленню-рішенню, яке оскаржується платником податків у Запорізькому окружному адміністративному суді (справа № 808/6449/15), що унеможливлює повернення надміру сплачених грошових коштів. Просить у позові відмовити у повному обсязі.

Представник третьої особи Управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області зокрема зазначив, що управління самостійно рішення про повернення надміру сплачених коштів не приймає, а від відповідача висновку про повернення надміру сплачених позивачем коштів не надходило, тому вини третьої особи у поверненні цих коштів не має. Третя особа просила врахувати пояснення та відмовити у стягненні з Державного бюджету України судових витрат.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов наступних висновків.

Відповідно до даних інтегрованої картки платника податків про стан розрахунків з бюджетом, позивач станом на 18 квітня 2019 року має переплату з податку на прибуток в сумі 10 327 397, 29 грн. З матеріалів справи судом встановлено, що грошові кошти в розмірі 10 327 397,29 грн. зараховані до бюджету за кодом класифікації доходів бюджету 11021000 (далі - ККДБ) - «Податок на прибуток приватних підприємств» платіжними дорученнями від 19.05.2016 № 4103 на суму 6 550 470.00 грн. та від 28.12.2016 № 11263 на суму 3 878 237, 00 грн. Дані обставини сторонами не заперечувалися.

30.01.2019 року позивач звернувся до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області з заявою від 30.01.2019 №69001.2-СЛ-1440-0119 в порядку п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України про повернення надмірно сплачених грошових коштів у сумі 10 327 397,29 грн.

Станом на дату подання позовної заяви вказані кошти на рахунок позивача не надійшли, що є порушенням його прав та законних інтересів. Відповідь на заяву про повернення надмірно сплачених коштів відповідачем на адресу позивача не направлялося.

Позивач вважає протиправними дії податкового органу, які полягають у фактичній відмові щодо поверненні надміру сплаченого податку на прибуток.

Відповідач в обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що обов'язковою передумовою повернення платнику податків надміру/помилково сплачених коштів, є одночасно наявність таких обставин: 1) відсутність у такого платника податкового боргу; 2) подання платником податків заяви про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати; 3) відповідність поданої заяви вимогам пункту 43.4 Податкового кодексу України.

У судому засіданні відповідач зазначив, що позивачем пропущений строк 1095 днів, однак з якої саме дати відповідач почав рахувати 1095 днів, ні письмових, ні усних пояснень надано не було.

З огляду на те, що переплата виникла за платіжними дорученнями від 19.05.2016 № 4103 на суму 6 550 470.00 грн. та від 28.12.2016 № 11263 на суму 3 878 237, 00 грн., відповідно граничний строк настане 19.05.2019 та 28.12.2019. Судом встановлено, що з заявою про повернення надміру сплачених грошових коштів позивач звернувся до відповідача 30.01.2019, тобто в межах 1095 днів.

Крім того, відповідач зазначив, що станом на 01.01.2019 року в інтегрованих картках підприємства має сальдо на початок року, у зв'язку з чим ускладнюється виявлення природи переплати та достовірність кінцевого сальдо платника, так як на даний час у судовому порядку оскаржуються результати документальної планової виїзної перевірки від 25.05.2015 року № 85/28-04-41-10/03345716 по податку на прибуток у розмірі 4424653,5 грн. донараховані суми за податковим повідомленням-рішенням від 27.08.2015 року № 000084100 вилучені з ІКП платника до вирішення питання по суті.

Відповідач вважає що повернення коштів є можливим після узгодження результатів перевірки. На теперішній час, зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржується платником податків у Запорізькому окружному адміністративному суді (справа № 808/6449/15).

Надаючи оцінку правовідносинам які виникли суд входив з наступного.

Порядок повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання встановлений статтею 43 Податкового кодексу України та Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 №1146, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124 (далі - Порядок № 1146). А також, Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 року за № 1650/24182 (далі- Порядок № 787).

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань передбачені статтею 43 Податкового кодексу України.

Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (Пункт 43.1 статті 43 ПК України)

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. (Пункт 43.2 статті 43 ПК України)

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. (Пункт 43.3 статті 43 ПК України)

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (Пункт 43.5 статті 43 ПК України).

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані(Пункт 43.6 статті 43 ПК України).

Відповідно до пункту 5, 7 Порядку №1146, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/а бо надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Відповідно до пункту 8 Порядку №1146, у разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує:

висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку;

три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Пунктом 10 Порядку №1146 передбачено, що висновки реєструються органами Казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді, за формою згідно із додатком 4 до цього Порядку.

На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку (п. 11 Порядку №1146).

Відповідно до пункту 5 Порядку № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Щодо неможливості повернення коштів у зв'язку з оскарженням у суді податкового повідомлення-рішення від 27.08.2015 року № 000084100 по податку на прибуток у сумі 4424653,5 грн.

У судовому засіданні відповідач зазначив, що вважає суму 4 424653,5 грн. податковим богом, що позбавляє позивача права на повернення надміру сплаченої суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.

Суд не погоджується з таким твердженням відповідача з огляду на наступне.

Згідно пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом;

Згідно із п. 56.15 ст. 56 ПК України скарга, подана із дотриманням строків, визначених п. 56.3 ст. 56 ПК України, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.

Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків (абзац другий п.п. 56.17.5 п. 56.18 ст. 56 ПК України).

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (абзац четвертий п. 56.18 ст. 56 ПК України).

Враховуючи той факт, що рішення суду по справі № 808/6449/15, в якій оскаржується податкове повідомленням-рішенням від 27.08.2015 року № 000084100 по податку на прибуток у сумі 4424653,5 грн. не набрало законної сили, відповідно грошове зобов'язання є не узгодженим, а тому не вважається податковим боргом.

Відповідачем інших доказів наявності податкового боргу у позивача суду надано не було.

Тому суд вважає, що так як у позивача відсутній податковий борг, ним дотриманий строку звернення із заявою про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати, відсутні заперечення відповідача щодо відповідності поданої заяви вимогам пункту 43.4 Податкового кодексу України, таким чином у позивача наявні всі правові підстави для повернення з Державного бюджету України надміру сплаченої суми грошових зобов'язань з податку на прибуток.

Крім того, відповідно до вище наведених норм законодавства, ще однією умовою для повернення сум грошового зобов'язання з Державного бюджету України є наявність висновку податкового органу про повернення надміру сплаченої суми податку. Як встановлено судом такий висновок відповідачем направлений до казначейства не був, чим порушив право позивача на повернення надміру сплаченої суми грошових зобов'язань з податку на прибуток, тому суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз »(69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7, код ЄДРПОУ 03345716) до Вознесенівського управління у м. Запоріжжі Головного управління ДФС у Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39396146), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 168, код ЄДРПОУ 37941997)- задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Вознесенівського управління у м. Запоріжжі Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо ненадання Управлінню Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області висновку про повернення Акціонерному товариству «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток в сумі 10 327 397,29 грн. (десять мільйонів триста двадцять сім тисяч триста дев'яносто сім грн. 29 коп.).

Зобов'язати Вознесенівське управління у м. Запоріжжі Головного управління ДФС у Запорізькій області підготувати та надати до Державної казначейської служби України у Запорізької області висновок про повернення з Державного бюджету України надміру сплаченої суми грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 10 327 397,29 грн. (десять мільйонів триста двадцять сім тисяч триста дев'яносто сім грн. 29 коп.), які зарахувати на п/р НОМЕР_1 в ПАТ АБ «Кліринговий Дім» м. Київ, МФО 300647, ОКПО банка 21665382 Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (код ЄДРОПОУ 03345716).

Стягнути на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз»(69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд.7, код ЄДРПОУ 03345716) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 21131,00 грн. (двадцять одну тисячу сто тридцять одну гривню 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Вознесенівського управління у м. Запоріжжі Головного управління ДФС у Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 14, код ЄДРПОУ 39396146).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 22.07.2019.

Суддя О.В. Конишева