Рішення від 15.07.2019 по справі 240/8434/19

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2019 року м. Житомир справа № 240/8434/19

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Нагірняк М.Ф.,

секретар судового засідання Добровольська Н.А.,

за участю: представників позивача Крижов М.О., Крижова О.М,

представників відповідачів Іваненко М.В., Токарчук Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про зобов'язання видати довідку про розмір його грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, в якій зазначити премію в розмірі 10%. та надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50%, та про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області одноразово провести виплату підвищеного розміру пенсії.

Ухвалою суду від 07.06.2019року було відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

В судовому засіданні представники Позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі, роз'яснили їх і зазначили, що Позивач є пенсіонером Збройних сил України, якому з грудня 2014року пенсія призначена відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 80% від суми його грошового забезпечення. На думку представників Позивача, для проведення перерахунку розміру пенсії Позивачу Житомирський обласний військовий комісаріат в довідку від 17.05.2018року про грошове забезпечення безпідставно не включив премію в розмірі 10%. та надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50%.

Крім того, як пояснили представники Позивача, Позивач має право на перерахунок пенсії не з 01.01.2018року, а з 01.01.2016року. Виплата Позивачу з 01.01.2018року перерахованої підвищеної пенсії в неповному обсязі, а лише в розмірі 50% призводить до порушення його конституційних прав. В обґрунтування своїх доводів представники Позивача зазначили, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".

В судовому засіданні представник Відповідача-1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , проти заявлених позовних вимог заперечив і пояснив, що довідка від 17.05.2018року про розмір грошового забезпечення Позиваача, що враховується для перерахунку пенсій, була видана в повній відповідності до вимог чинного законодавства. Представник Відповідача-1 вважає, що відсутні правові підстави для включення до складу грошового забезпечення Позивача премію в розмірі 10%. та надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50%.

В судовому засіданні представник Відповідача-2, Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, проти позову заперечила і пояснила, що Позивачу з 01.01.2018року правомірно був проведений перерахунок розміру його пенсії на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 17.05.2018року про розмір його грошового забезпечення. На дуку представника Відповідача-2, відсутні жодні правові підстави для перерахунку розміру пенсії Позивачу з 01.01.2016року, а поетапна виплата пенсії передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб". З цих підстав, на думку представника Відповідача, Позивачу правомірно відмовлено в такому перерахунку пенсії, про що Позивачу було письмово роз'яснено на його звернення.

Заслухавши доводи представників сторін, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 є пенсіонером, якому з 11.12.2014року пенсія призначена як військовослужбовцеві Збройних Сил України відповідно до положень цього ж Закону N 2262-XII в розмірі 80% від суми його грошового забезпечення, що підлягає врахуванню для призначення пенсії.

Безспірно, за приписами частини четвертої статті 63 Закону N 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання вказаної правової норми Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" ( надалі - постанова N 103).

Сторонами визнається, що Житомирським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим структурним підрозділом Міністерства оборони України, відповідно до положень вказаної постанова N 103 направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку від 17.05.2018року про розмір грошового забезпечення Позивача для проведення з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача.

Як зазначено в дослідженій судом даній довідці 17.05.2018року, до складу грошового забезпечення Позивача не було включено премію в розмірі 10%. та надбавку за особливо важливі завдання в розмірі 50% (а.с.10).

Суть спору між сторонами в даній справі в цій частині позовних вимог до Відповідача-1 зведена виключно до наявності чи відсутності права Позивача на включення до складу його грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, саме премії в розмірі 10%. та надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50%.

Як зазначено в частині третій ст.43 Закону N 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року N 704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

В зв'язку із цим суд вважає обґрунтованими доводи Позивача та його представників в суді в частині щодо віднесення до складу грошового забезпечення Позивача, з якого нараховується (перераховується) пенсія, 10 % премії, виплата якої Позивачу підтверджується розрахунком пенсії Позивачу з 30.01.2019року (а.с.11). Позовні вимоги Позивача в цій частині до Відповідача-1 є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Разом з тим, суд зазначає, що згідно додатку 15 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. N 704 надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50% не відноситься ні до щомісячних ні до одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Позовні вимоги Позивача в цій частині до Відповідача-1 є не обґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Безспірно, відповідно до вимог ст.10 Закону N 2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, до яких відноситься також Позивач, здійснюються органами Пенсійного фонду України, до яких відноситься Відповідач-2.

Сторонами визнається, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Позивача з 01.01.2018року проведений перерахунок пенсії Позивача.

Суть спору між Позивачем та Відповідачем-2 в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях Відповідача-2 щодо виплати Позивачу саме з 01.01.2018року перерахованої підвищеної пенсії в розмірі 50%.

Позивач та його представники вважають, що така виплата з 01.01.2018року перерахованої підвищеної пенсії в неповному обсязі, а лише в розмірі 50% призводить до порушення його конституційних прав. Більш того, вважають, що Позивач має право на такий перерахунок пенсії ще з 01.01.2016року.

Такі доводи Позивача та його представників частково узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.

Так, як вбачається зі спірної постанови № 103, виплати перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) підлягають проведенню саме з 1 січня 2018 року (п.2 постанови).

Відповідно до вимог п.3 постанови № 103 з 1 січня 2016 р. підлягають перерахунку лише пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Позивач не відноситься до осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), а тому не має право на такий перерахунок пенсії саме з 01.01.2016року, а тому позовні вимоги в цій частині також є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Суд враховує, що пунктом 2 цієї постанови № 103 передбачено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:

з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;

з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;

з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Разом з тим, приписи частини третьої статті 51 Закону N 2262-XII не передбачають при проведенні такого перерахунку обмеження розміру перерахованої пенсії або встановлення її максимального розміру.

Більш того, правомірність вказаних положень постанови № 103 була предметом судового розгляду в адміністративній справі № 826/3858/18, що перебувала у провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року в даній справі, окрім іншого, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103.

Вказане судове рішення згідно положень ст.325 КАС України набрало чинності згідно з постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019року.

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України нормативно-правовий акт, в тому числі постанова КМ України, втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, обмеження щодо виплати з 01.01.2018року перерахованої підвищеної пенсії в неповному обсязі, а лише в розмірі 50%, втрачають чинності з моменту набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018року, тобто з 05.03.2019року, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Зазначене свідчить про обґрунтованість позовних вимог Позивача в цій частині до Відповідача-2. Порушене право Позивача підлягає судовому захисту та поновленню виключно шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області поновити з 05.03.2019року виплату ОСОБА_1 пенсії, розмір якої перераховано з 01.01.2018року, в повному обсязі та без обмежень.

Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України, для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі, відсутні.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), що враховується для перерахунку пенсій, в якій зазначити премію в розмірі 10%.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003,м.Житомир, вул.Олега Ольжича,7, ЄДРПОУ 13559341) здійснити з 01.01.2018року перерахунок та виплати пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) в повному обсязі та без обмежень.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк

Повне судове рішення складене 19 липня 2019 року