Рішення від 09.07.2019 по справі 200/543/19-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 липня 2019 р. Справа№200/543/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Шинкарьова І.В., при секретарі судового засідання Заїченко Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі - відповідач), в якому просила суд:

- скасувати рішення Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради по поверненню грошей за начислення житлової субсидії за жовтень 2018 року , з урахуванням правової оцінки, того , що жінка позивача не була в жовтні місяці 2018 року у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства, не була членом сім'ї позивача в розумінні вимог законів України "Про всеукраїнський перепис населення","Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" , Сімейного КУ.

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради повторно розглянути начислення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за жовтень 2018 року з урахуванням правової оцінки в розумінні вимог законів України "Про всеукраїнський перепис населення","Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" , Сімейного КУ.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем протиправно не призначено житлову субсидію за жовтень 2018 року. Зазначено, що п. 22 Положення про порядок призначення житлових субсидій передбачені випадки, у яких надання раніше призначеної субсидії припиняється. Позивач не отримав рішення про припинення призначеної субсидії, а тому не зрозуміло на яких підставах було не надано субсидії. Поміж тим зазначив, що він не подав жодних неправдивих відомостей, які б стали підставою для призупинення відповідачем застосування житлової субсидії за жовтень 2018 року. З підстав наведених у позовній заяві, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 12 лютого 2019 прийнято дану позову заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 12 березня 2019 року здійснено перехід до загального позовного провадження та замінено засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

Ухвалою суд від 11 червня 2019 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті.

Відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 №329 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» (яка набрала чинності з 1 травня 2018 року), викладено в новій редакції Положення про порядок призначення житлових субсидій та установлено, що з 1 травня 2018 р. призначення житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства. Крім того, відповідачем зазначено, що для автоматичного призначення субсидії за жовтень 2018 року управлінням направлено запит до комунальних підприємств для отримання довідок про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами, необхідних для автоматичного призначення субсидії з жовтня 2018 року. Після обробки даних призначено житлову субсидію на жовтень 2018 року у сумі 418, 26 грн. Поміж тим, зазначив, що позивачу призначено житлову субсидію з листопада 2018 року по квітень 2019 року на двох осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на підставі звернення позивача із заявою про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати від 01 листопада 2018 року. З підстав наведених у відзиві, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити повністю, за безпідставністю.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є отримувачем субсидії з жовтня 2015 року по квітень 2018 року.

01 листопада 2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення субсидії у зв'язку зі зміною у складі зареєстрованих у житловому приміщені за адресою АДРЕСА_1 . Додатком до заяви було надано декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії. (а.с. 49,50)

Відповідачем зазначено, що для автоматичного призначення субсидії за жовтень 2018 року управлінням направлено запит до комунальних підприємств для отримання довідок про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами, необхідних для автоматичного призначення субсидії з жовтня 2018 року.

Рішенням відповідача від 12 листопада 2018 року позивачу було призначено житлову субсидію з жовтня 2018 року по квітень 2019 року включно. Після обробки даних призначено житлову субсидію на жовтень 2018 року у сумі 418, 26 грн. (а.с.36)

Рішенням відповідача від 27 листопада 2018 року житлову субсидію, призначену з 01 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року відмінено з листопада 2018 року достроково, причини в рішенні не зазначені, зазначено лише «з інших причин». (а.с. 37)

Відповідач зазначає, що після звернення позивача, відповідач звернувся до міської комісії щодо розгляду питань, пов'язаних з наданням житлових субсидій із проханням призначити субсидію з листопада 2018 року та раніше призначену субсидію з травня 2018 року по жовтень 2018 року зняти з його особистих рахунків в комунальних підприємствах, оскільки він своєчасно не повідомив управління про те, що станом на 01 травня 2018 змінився склад домогосподарства є особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

До матеріалів справи відповідачем надано витяг з протоколу міської комісії по розгляду питань, пов'язаних з наданням житлових субсидій виконавчого комітету №4 від 16 січня 2019 року у якому зазначено припинити надання субсидії з травня 2018 року та поновити з листопада 2018 року. (а.с. 32)

Рішенням відповідача від 16 січня 2019 року згідно рішення комісії (Протокол №4 від 16 січня 2019 року) з дня виникнення права ( за попередні 6 місяців) призначено житлову субсидію з листопада 2018 року по квітень 2019 року включно. (а.с. 31)

Субсидія на період з травня 2018 року по жовтень 2018 року була повернута відповідачем шляхом зняття з особових рахунків ОСОБА_1 в комунальних підприємствах у сумі 418, 26 грн. дана обставина визнається сторонами.

Позивач не погоджується з рішенням відповідача, щодо припинення надання житлової субсидії за жовтень 2018 року, оскільки вважає, що про зміни у складі домогосподарства та у складі його сім'ї, відповідача повідомив своєчасно, а саме протягом 30 днів після виникнення обставин.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо -, тепло -, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 21 жовтня 1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі - Положення, у редакції на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно із п. 3 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку) (п. 8 Положення).

У відповідності до п. 15 цього Положення, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального (неопалювального) сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Для домогосподарств, які використовують природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення, житлова субсидія на опалювальний сезон розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно.

У відповідності до п. 16 Положення, після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок житлової субсидії на наступний сезон для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні (крім орендарів, внутрішньо переміщених осіб та осіб, які звертаються за призначенням житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також домогосподарств, у яких кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб менша, ніж кількість зареєстрованих осіб).

Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.

Громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини для перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема:

зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів домогосподарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), їх соціального статусу;

зміни у складі сім'ї члена домогосподарства;

зміну переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

зміну переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;

зміну управителя, виконавця комунальних послуг, створення об'єднання;

настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 6 цього Положення.

У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих) у житловому приміщенні (будинку) осіб, складу сім'ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.

Згідно наданого паспорту ОСОБА_2 вбачається, що дана особа зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Запис внесено 24 жовтня 2018 року.

Згідно з відміткою в паспорті позивача, відділом реєстрації актів цивільного стану Краматорського міського управління юстиції Донецької області 17 серпня 2010 року було зареєстровано шлюб з ОСОБА_2 (а.с. 14).

Відповідно до п.9 Положення житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії.

Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія.

Відповідно до п.2 статті 3 Сімейного кодексу України, сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

У зв'язку з чим суд не приймає довід позивача що в розумінні Сімейного Кодексу України жінка не була членом сім'ї позивача.

Таким чином, станом на жовтень 2018 року, дружина позивача була членом сім'ї позивача, про що позивач був зобов'язаний своєчасно повідомити відповідача, якщо бажав у жовтні 2018 року отримати житлову субсидію. Позивач надав заяву і з зазначенням в ній дружини, з відповідними документами, про призначення житлової субсидії 1 листопада 2018 року. З дати звернення йому й було призначено житлову субсидію.

Рішенням Виконавчого комітету Краматорської міської ради від 05 вересня 2018 року № 586 було затверджено склад комісії по розгляду питань, пов'язаних з наданням житлових субсидій та Положення про неї. (а.с.52) (далі Положення №586).

Пунктом 12 Положення №586 рішення про призначення (не призначення) субсидії приймається простою більшістю голосів .

Відповідно до п. 13 за результатами засідання складається протокол, який підписується головою комісії та секретарем.

Абзацом 4 пункту 22 Положення передбачено, що за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли, між іншим, у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії.

У випадках, зазначених в абзацах четвертому - восьмому пункту 22 Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг до державного бюджету шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Відповідно до витягу з протоколу міської комісії по розгляду питань, пов'язаних з наданням житлових субсидій виконавчого комітету №4 від 16 січня 2019 року у якому зазначено припинити надання субсидії з травня 2018 року та поновити з листопада 2018 року.

Таким чином, відповідачем було правомірно вчинено дії щодо повернення субсидії на період з травня 2018 року по жовтень 2018 року шляхом зняття з особових рахунків ОСОБА_1 в комунальних підприємствах у сумі 418, 26 грн.

Суд не приймає посилання позивача на ст..1 Закону України "Про всеукраїнський перепис населення" щодо визначення терміну «домогосподарство», оскільки значення цього терміну вводилось для вживання саме у Законі України "Про всеукраїнський перепис населення" .

Враховуючи викладене суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до ст. 139 КАС України - у суду відсутні, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради про скасування рішення Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради по поверненню грошей за начислення житлової субсидії за жовтень 2018року , з урахуванням правової оцінки, того, що жінка позивача не була в жовтні місяці 2018 року у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства, не була членом сім'ї позивача в розумінні вимог законів України "Про всеукраїнський перепис населення","Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" , Сімейного КУ., зобов'язання Управління соціального захисту населення Краматорської міської ради повторно розглянути начислення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг за жовтень 2018 року з урахуванням правової оцінки в розумінні вимог законів України "Про всеукраїнський перепис населення","Державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" , Сімейного КУ, - відмовити.

Рішення прийняте в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 09 липня 2019 року.

Повний текст рішення виготовлено 19 липня 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга згідно положень статті 297 КАС України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя І.В. Шинкарьова