Україна
Донецький окружний адміністративний суд
22 липня 2019 р. Справа№805/3315/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Троянової О.В.,
суддів Кочанової П.В., Голубової Л.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ-37544278, адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , 27.06.2019 року звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із заявою про перегляд за виключними обставинами рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2018 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.07.2019 року відкрито провадження у справі за виключними обставинами та призначено судове засідання для розгляду вказаної заяви на 13:00 год. 22.07.2019.
Заява обґрунтована тим, що рішенням від 25.04.2019 у справі №1-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у частині третій статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII (далі - Закон №796-XII), відповідно до якої визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби, внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Заявник вважає, що викладені обставини є виключними, мають істотне значення для перегляду рішення суду та задоволення позову в повному обсязі.
В судове засідання учасники справи не прибули, через відділ канцелярії суду позивач надав клопотання про розгляд заяви про перегляд судового рішення за виключними обставинами у порядку письмового провадження.
Відповідач до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відзиву або будь-яких пояснень на подану заяву суду не подав.
З урахуванням положень частини третьої статті 194, четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заяву про перегляд судового рішення за виключними обставинами розглянуто судом в письмовому провадженні без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду заяви і вирішення спору, встановив.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2018 року у задоволенні позову адміністративного позову ОСОБА_1 до Костянтинівсько - Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним та скасування Рішення від 12.04.2018 року №7718/09/0746 "Про відмову в перерахунку пенсії", зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2017 року, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до ч.3 ст.59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відмовлено повністю. Ухвалою від 20.06.2018 року замінено відповідача з Костянтинівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2018 року у справі № 805/3315/18а - залишено без змін.
Відповідно до частини першої статті 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з частиною п'ятою статті 361 КАС України підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є: 1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане...
Тобто, законодавцем визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, може бути переглянуто, зокрема, якщо Конституційним Судом України встановлена неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи
На думку суду, наведені у заяві ОСОБА_1 підстави для перегляду рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2018 року є виключними обставинами в розумінні частини п'ятої статті 361 КАС України, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Костянтинівсько-Дружківському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію.
Пенсія по інвалідності призначена довічно, як особі з інвалідністю ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 11.06.2009. Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_2 , яке видано 11.10.2010 року Управлінням праці і соціального захисту населення, позивач є інвалідом ІІІ групи.(ар.с.15-16)
19.03.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Костянтинівського ОУПФУ Донецької області з заявою про перерахунок пенсії.
12.04.2018 року Костнятинівське ОУПФУ Донецької області листом № 7713/09/0746 повідомило ОСОБА_1 , що йому пенсія з п'ятикратного розміру не перераховується згідно Постанови № 805, оскільки під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він не проходив дійсну строкову службу (а.с. 14).
Зазначену відповідь Костянтинівського, в подальшому Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного Управління пенсійного фонду України Донецької області щодо відсутності підстав для перерахунку та виплаті пенсії від 12 квітня 2018 року було оскаржене ОСОБА_1 до суду.
У рішенні від 22.06.2018 року Донецький окружний адміністративний суд дійшов висновку, що пенсія по інвалідності у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, передбаченому частиною третьою статті 59 Закону № 796-ХІІ, може бути призначена лише особам, які проходили дійсну строкову службу та брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, та внаслідок чого стали особами з інвалідністю.
Дане рішення суду набрало законної сили 01.08.2018.
На час участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка призвела до інвалідності, позивач дійсну строкову службу не проходив, а був брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по лінії МВС з 29.04.1987 по 29.07.1987 року.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі за текстом - Закон № 796-XII) спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру. Тобто, метою Закону є захист громадян, які постраждали внаслідок: Чорнобильської катастрофи; інших ядерних аварій та випробувань; військових навчань із застосуванням ядерної зброї.
Виходячи із системного аналізу Закону № 796-XII, вбачається, що законодавець, внесенням змін до частини третьої статті 59 Закону № 796-XII, розширив перелік категорій осіб, на які вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аварій та випробувань та у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї. Так, частиною другою статті 59 Закону № 796-XII врегульовано порядок призначення пенсій військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та набули інвалідність, відповідно до якої цим особам, за їх бажанням, пенсії можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
За замістом статті 10 Закону № 796-XII до осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС належать не тільки військовослужбовці; враховуючи, що стаття 59 Закону № 796-XII регулює порядок призначення пенсій саме військовослужбовцям, логічним є висновок про те, що частина третя статті 59 Закону № 796-XII визначає порядок призначення пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, саме під час проходження дійсної строкової служби.
25 квітня 2019 року Конституційний Суд України рішенням у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) вирішив: 1) визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), словосполучення "дійсної строкової", яке міститься у положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
2) словосполучення "дійсної строкової", що міститься в положеннях частини третьої статті 59 Закону №796-XII зі змінами, за якими визначення розміру відшкодування заподіяної внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС шкоди при обчисленні пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, поширюються лише на категорію військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.04.2019 у справі №3-14/2019 (402/19, 1737/19) (№ 1-р(II)/2019) військовослужбовці, які постраждали під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при виконанні військового обов'язку, в тому числі військовозобов'язані, які призивалися на військові збори, мають однаковий рівень соціального забезпечення, що відповідає принципу справедливості та конституційному принципу рівності.
Відповідно до статті 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" від 13.07.2017 №2136-VIII (далі - Закон №2136-VIII) закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, положення частини третьої статті 59 Зaкoну №796-XII в частині «дійсної строкової» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення - 25.04.2019, а відтак позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, з 25.04.2019.
Частиною четвертою статті 368 КАС України визначено, що за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може: 1) відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі; 2) задовольнити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, скасувати відповідне судове рішення та ухвалити нове рішення чи змінити рішення; 3) скасувати судове рішення і закрити провадження у справі або залишити позов без розгляду.
Оскільки підставою для відмови у позові ОСОБА_1 було те, що він брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС по лінії МВС не під час проходження дійсної строкової служби і вказане словосполучення визнане таким, що не відповідає Конституції України, суд вважає заяву позивача про перегляд рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2018 року за виключними обставинами обґрунтованою та такою, що слід задовольнити.
Разом с тим, суд зазначає що станом на день звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії останній діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, тому у визнанні протиправним та скасуванні рішення Костянтинівського ОУПФУ від 12.04.2018 року № 7713/09/0746 щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , оскільки заявник під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи не проходив дійсну строкову службу слід відмовити, оскільки станом на момент надання цієї відповіді, дії відповідача були правомірними в зв'язку з тим, що на момент розгляду справи вимога частини третьої статті 59 Закону № 796-XII щодо участі у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби була чинною.
Отже, враховуючи зазначені вище обставини, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06.2018 в справі №805/3315/18-а слід скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити частково; зобов'язавши Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 25.04.2019 відповідно до частини третьої статті 59 Закону №796-XII, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Керуючись ст.ст. 241, 242, 243, 245, 368, 369, підпункту 15.5 пункту І розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення за виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ-37544278, адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 22.06 2018 року у справі № 805/3315/18-а скасувати.
Прийняти нове рішення, яким позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Костянтинівсько-Дружківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ-37544278, адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25) про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Костянтинівсько-Дружківське об'єднане управління Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ-37544278, адреса: 85114, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Ціолковського, 25) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 25 квітня 2019 року відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення прийнято в письмовому провадженні колегією судів 22 липня 2019 року
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Головуючий суддя О.В. Троянова
Судді П.В. Кочанова
Л.Б. Голубова