19 липня 2019 року Справа 160/6791/19
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Ільков В.В., дослідивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради про визнання протиправними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
18 липня 2019 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії, оформлене у вигляді повідомлення про надання субсидії №024254 від 15.02.2019 року;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від листопада 2018 року, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу між суддями від 18.07.2019 року вказана справа була розподілена судді Ількову В.В.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Перевіривши матеріали позовної заяви відповідно до вимог частини 1 статті 171 КАС України, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху, зважаючи на таке.
Згідно з частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет на 2019 рік" від 23.11.2018 року №2629-VIII, станом на 1 січня 2019 року встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на рівні 1921,00 гривень.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" № 3674-VI за подання адміністративного позову майнового характеру судовий збір справляється:
- якщо подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою -1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1921,00 грн., і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 19 210,00 гривень;
- якщо подано фізичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 768,40 грн. та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 9 605,00 гривень.
За подання адміністративного позову немайнового характеру судовий збір справляється:
- якщо подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 1921,00 грн.;
- якщо подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 768,40 гривень.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову позивачем заявлено вимоги немайнового характеру, а саме:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради про відмову у призначенні ОСОБА_1 житлової субсидії, оформлене у вигляді повідомлення про надання субсидії №024254 від 15.02.2019 року;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від листопада 2018 року, та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
При цьому звертаючись до суду із цим позовом, позивачем не було долучено до позовної заяви доказів сплати судового збору за вимоги немайнового характеру у розмірі 768,40 гривень, передбаченого положеннями Закону України «Про судовий збір».
Отже, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 768,40 гривень.
Щодо заявленого клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що позивачем разом з позовною заявою було подано клопотання про звільнення останнього від сплати судового збору, в обґрунтування якого вказано, що майновий стан позивача не дозволяє сплатити зазначені судові витрати внаслідок того, шо позивач отримує невелику заробітну плату, та на її утриманні знаходиться неповнолітня дитина, яку вона виховує сама. При цьому, як доказ свого незадовільного майнового стану надала довідку з Пенсійного фонду ОК-5 від 26.03.2019 року та довідку ДФС від 01.04.2019 року.
Розглянувши подане клопотання суд зазначає про таке.
Так, за приписами ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Вирішуючи питання щодо можливості звільнення позивача сплати судового збору за подання вищевказаного адміністративного позову, суд з урахуванням правових позицій, викладених у постанові Пленуму Вищого адміністративного Суду України від 23.01.2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011року №3674-VІ "Про судовий збір", а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 року №2 виходить із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Так, позивачем на підтвердження скрутного майнового стану та неможливість сплати судового збору на момент подання цього адміністративного позову надано, зокрема, довідку з Пенсійного фонду ОК-5 від 26.03.2019 року та довідку ДФС від 01.04.2019 року.
Проте, доказів скрутного матеріального становища за попередній календарний рік перед зверненням до суду з позовом, позивачем до суду надано не було.
Згідно довідки виданої ДФС від 01.04.2019 року вбачається, шо позивач у 2018 році отримувала довід, у вигляді заробітної плати, а саме, за І квартал позивач отримала - 5 283,72 грн., за ІІ квартал -7030,71 грн., ІІІ квартал - 8 214,55 грн., ІV квартал - 7135,95 гривень.
Згідно довідки Пенсійного фонду ОК-5 від 26.03.2019 року вбачається, що у січні 2019 року та у лютому 2019 року позивач отримувала дохід, за який були сплачені відповідні відрахування.
Також, згідно цієї довідки за 2018 рік позивач також отримувала відповідний дохід за які були здійсненні відрахування.
Доказів на підтвердження який саме дохід був отриманий позивачем до суду надано не було.
Отже, доказів на підтвердження того, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, позивачем до суду надано не було.
Інших доказів на підтвердження скрутного матеріального стану позивача до суду надано не було.
Проаналізувавши надані довідки та матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що вказані обставини не позбавляють позивача можливості сплатити судовий збір у розмірі 768,40 грн. у спосіб, визначений Законом України "Про судовий збір", і не є достатніми підставами для звільнення позивача від сплати судового збору за подання цього адміністративного позову до суду з урахуванням вимог ст.8 Закону України "Про судовий збір" та ст.133 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищенаведене, у адміністративного суду відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання цього адміністративного позову, а тому у задоволенні клопотання позивача про звільнення її від сплати судового збору слід відмовити.
Згідно частин 1, 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради про визнання протиправними дії, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали суду.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом надання до суду:
- доказів сплати судового збору ( оригінал квитанції) в розмірі 768,40 грн., сплаченого за наступними реквізитами: Отримувач: УК у Чечелівському районі м.Дніпра Дніпропетровської області; код ЄДРПОУ (отримувача): 37989253; Рахунок: 34316206084014 за кодом бюджетної класифікації доходів: 22030101; Банк: Казначейство України (ЕАП); МФО 899998; призначення платежу "судовий збір за позовом _______________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача)", або інші докази на підтвердження скрутного матеріального становища позивача.
Роз'яснити, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачу, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Управління соціального захисту населення Шевченківської районної у місті Дніпрі ради (49000, м.Дніпро, пр. Богдана Хмельницького, буд. 116А, код ЄДРПОУ 03192508).
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та оскарженню не підлягає.
Суддя В.В Ільков