Господарський суд
Житомирської області
----------------------------------------* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
Від "17" липня 2007 р.
Справа № 8/1076-НМ
Господарський суд Житомирської області у складі:
Головуючого судді
судді Давидюка В.К.
судді
за участю представників сторін
від позивача не з'явився
від відповідача Подскребкін О.О. довір.№ 41/1611 від 31.05.07р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Спілки громадських організацій "Тендерна палата України" (м. Київ)
до Північного регіонального управління Державної прикордонної служби ДПСУкраїни (м.Житомир)
про відміну торгів (тендеру) на закупівлю робіт
Позивачем подано позов в порядку ст. 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" про відміну торгів (тендеру) на закупівлю капітального ремонту будівель та інженерних мереж прикордонної застави "Неданчин", у зв'язку з допущеними порушеннями чинного законодавства при їх проведенні.
В судовому засіданні 07.06.07р. представник позивача надав заяву (а.с.20) про припинення провадження у справі №1/1249-НМ на підставі п. 1-1 ст. 80 ГПК України у зв'язку з відсутністю предмету спору. В обґрунтування заяви покладено опублікування 30.04.07 Інформаційно-аналітичним бюлетенем Тендерної палати України оголошення про результати проведення процедури закупівлі робіт з капітального ремонту будівель та інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі", які були відмінені.
Відповідач позовні вимоги заперечує з підстав викладених у відзиві на позовну заяву від 07.06.07р. (а.с.18-19).
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд
Відповідно до ст. ст. 17-2, 17-3 Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (далі по тексту - Закон) Тендерна палата України є неприбутковою спілкою громадських організацій, яка діє згідно з чинним законодавством України. Тендерна палата України функціонує з метою сприяння: розвитку системи державних закупівель в Україні, прозорості державних закупівель, підвищенню ефективності та раціональності витрачання державних коштів, забезпеченню інформаційно-методичного супроводу державних закупівель, підвищенню конкуренції на ринку державних закупівель, формуванню сучасної інфраструктури державних закупівель, підвищенню професійно-кваліфікаційного рівня спеціалістів з питань державних закупівель, здійсненню громадського контролю. Тендерна палата України є незалежною у своїй діяльності.
Відповідно до ч.8 ст. 17-3 Тендерна палата України у разі виявлення порушень у сфері державних закупівель, які були допущені замовником або Комісією, або контролюючими органами, а також у разі прийняття підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з метою здійснення громадського контролю має право на звернення до суду з позовом про оскарження рішень або висновків Комісії, рішень, дій або бездіяльності замовника, контролюючих органів або підзаконних нормативно-правових актів, що суперечать нормам цього Закону, з одночасним наданням до суду відповідного висновку щодо порушеного питання.
Відповідачем було оголошено торги (тендер) на закупівлю капітального ремонту будівель та інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі" (оголошення про заплановану закупівлю №11009307 було опубліковане в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України №11(82) від 12.03.07р. (а.с.12). Також, оголошення про заплановану закупівлю № 3053348 опубліковане у Спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із загальнодержавною сферою розповсюдження, що публікує інформацію виключно з питань державних закупівель та має назву, яка відноситься безпосередньо саме до сфери державних закупівель №11(48) від 12.03.07р. (а.с.13).
Частиною п'ятою статті 17-3 Закону встановлено: з метою забезпечення здійснення громадського контролю у сфері державних закупівель замовник надсилає Тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі протягом трьох робочих днів з дати їх затвердження.
В позовній заяві зазначено, що процедура розкриття тендерних пропозицій, поданих на торги (тендер) на закупівлю капітального ремонту будівель та інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі", відбулася 2 квітня 2007 року, про що свідчать оприлюднені відповідачем оголошення про заплановану закупівлю.
На думку позивача, державна закупівля капітального ремонту будівель та інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі" проводились відповідачем з грубим порушенням вимог Закону.
У висновку Тендерної палати України №в-237/04 від 26.04.07 (а.с.8-11) стосовно дотримання процедур державних закупівель відповідно до статті 17-3 Закону, зазначено, що в результаті проведеного дослідження по запланованій процедурі закупівлі робіт з капітального ремонту будівель та інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі" Північним регіональним управлінням Державної прикордонної служби України встановлено, що в порушення вимог ч.5 ст. 17-3 Закону замовником (відповідачем) не надано тендерної документації; не надіслано протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій; не надано протокол оцінки тендерних пропозицій.
У зв'язку з цим позивач стверджує, що оголошення про заплановану процедуру замовником - Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України щодо закупівлі робіт з капітального ремонту будівель та інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі" не забезпечує в повному обсязі відкритість та прозорість інформації з питань державних закупівель, що є порушенням вимог ст.2-1 Закону в частині порушення принципів державних закупівель.
На думку позивача, допущене відповідачем порушення Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" є істотним, суперечить меті Закону - запобіганню проявам корупції у сфері державних закупівель, забезпеченню відкритості та прозорості тендерних процедур, досягненню оптимального і раціонального використання державних коштів. Допускаючи грубе порушення Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", відповідач посягає на ґрунтовні принципи проведення процедур державних закупівель, як-то: відкритість та прозорість на всіх стадіях державних закупівель, запобігання проявам корупції, вільний доступ, відкритість та доступність інформації з питань державних закупівель.
Відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" торги відміняються у разі, якщо: на участь у торгах було подано менше трьох тендерних пропозицій щодо предмета закупівлі, визначеного замовником у тендерній документації; було відхилено всі тендерні пропозиції відповідно до вимог статті 27 цього Закону; замовник порушив вимоги цього Закону щодо оприлюднення інформації; якщо до оцінки допущено тендерні пропозиції менше ніж трьох учасників; Комісією чи судом прийняте рішення про відміну торгів. Торги відміняються частково (за лотом), якщо було подано менше трьох тендерних пропозицій до відповідного лота.
Згідно частини 2 вищезгаданої статті торги можуть визнаватися замовником такими, що не відбулися, у разі: якщо ціна найбільш вигідної тендерної пропозиції перевищує суму, передбачену замовником на фінансування закупівлі; якщо здійснення закупівлі перестало відповідати державним потребам внаслідок настання непередбачуваних об'єктивних обставин (дії непереборної сили); інших випадків за рішенням замовника.
Виходячи з наведених вище норм Закону, позивач вважає, що такі торги підлягають відміні.
Однак, з даним висновком господарський суд не погоджується зважаючи на наступні обставини справи.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти" №424 від 01.12.06 були внесені зміни до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", зокрема ч.5 ст. 17-3 була доповнена положенням, яким зобов'язано замовника надсилати тендерній палаті України в паперовому або електронному вигляді тендерну (кваліфікаційну) документацію, протокол розкриття тендерних (кваліфікаційних, цінових) пропозицій, протокол оцінки та звіт про результати здійснення процедури закупівлі протягом трьох робочих днів з дати їх затвердження.
Відповідно до пункту 1 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти" №424 від 01.12.06р., цей Закон набирає чинності через 60 днів з дня його опублікування, а згідно п.2 Прикінцевих положень, процедури закупівель, розпочаті до набрання чинності цим Законом, здійснюються відповідно до порядку, встановленого до набрання чинності цим Законом.
Зазначений Закон №424 від 01.12.06 був опублікований в офіційному друкованому органі - газеті "Голос України" - 10.01.2007 № 2; газеті "Урядовий кур'єр" - 17.01.2007; Офіційному віснику України - 19.01.07 №1; Відомостях Верховної Ради України - 02.03.2007 №9.
Відповідач розпочав процедуру закупівлі робіт по капітальному ремонту будівель і інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі" 27.02.07р., що підтверджується копією протоколу засідання тендерного комітету від 27.02.07р.(а.с.35-39) та копією листа про розміщення оголошення про проведення торгів від 27.02.07р. №61/33-637 (а.с.42-44). В протоколі розкриття тендерних (цінових) пропозицій №2 від 02.04.07р. (а.с.45-46) зазначено, що тендерних пропозицій не надходило, а тому відкриті торги з закупівлі робіт по капітальному ремонту будівель і інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі" рахувати такими, що не відбулися в зв'язку з тим, що на участь в торгах не було подано жодної заявки.
Враховуючи вищевикладене, на проведення торгів (тендеру) на закупівлю робіт з капітального ремонту будівель та інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі" дія Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти" №424 від 01.12.06р. не поширюється.
Суд відхиляє клопотання позивача про припинення провадження у справі на підставі п.1-1 ст. 80 ГПК України за відсутністю предмету спору, оскільки воно є безпідставним.
Перелік підстав припинення провадження у справі згідно ст. 80 ГПК України є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (п.1-1 ст. 80 ГПК ) зокрема у випадку припинення існування предмета спору після звернення позивача з позовом до суду.
Судом встановлено, що в протоколі розкриття тендерних (цінових) пропозицій №2 від 02.04.07р. (а.с.45-46) зазначено, що тендерних пропозицій не надходило, а тому відкриті торги з закупівлі робіт по капітальному ремонту будівель і інженерних мереж прикордонної застави "Неданчичі" рахувати такими, що не відбулися в зв'язку з тим, що на участь в торгах не було подано жодної заявки.
Тобто, 02.04.07 вже було відомо, що торги не відбулися. Крім того, 30.04.2007 року в Інформаційно - аналітичному бюлетені Тендерної палати України було опубліковано оголошення про результати проведеної процедури закупівлі, де також було вказано, що торги не відбулися.
Враховуючи, що позивач звернувся до суду з позовом 07.05.2007 року про відміну торгів, коли торги вже були відмінені, тому позовні вимоги на час подачі позову вже були безпідставними, що є підставою для відмови у задоволенні позову.
За наведених вище обставин суд відмовляє у задоволенні позову та покладає судові витрати на позивача.
Керуючись ст.ст.44, 49,82-85 ГПК України, господарський суд, -
В задоволенні позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання та оформлення у відповідності з вимогами ст. 84 ГПК України.
Суддя
Давидюк В.К.
Дата підписання рішення "___"_________2007р.
Віддрукувати: 3 прим.
1 - в справу
2,3 - сторонам