Справа № 520/5410/19
Провадження № 2/520/2920/19
18.07.2019 року
Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого - судді Маломуж А.І.,
за участі секретаря судового засідання - Луцюка Р.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Київської районної адміністрації Одеської міської ради (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 9) про зобов'язання вчинити певні дії,
18.03.2019 року позивач звернувся до Київського районного суду м. Одеси з позовом до Київської районної адміністрації Одеської міської ради , в якому просить надати йому позачергово житлову кімнату як, громадянину постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи, посилаючись на те, що він вже майже 18 років перебуває на квартирному обліку проте житло йому так і не надано, на його неодноразові звернення отримує лише відповідь, що позачергове надання йому житла порушить права інших громадян.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Маломуж А.І.
Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси від 21.03.2019 року відкрито провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 22.04.2019 року справу призначено до судового розгляду.
Позивач в судовому засіданні уточнену позовну заяву підтримав в повному обсязі, просив її задовольнити.
Представник відповідача просив відмовити у задоволені позову, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, особою з інвалідністю 2 групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 12.11.1997 року та довідкою МСЕК серії 2-18 ОГ № 001873 від 26.02.2017 року відповідно.
Відповідно до ст. 43 Житлового кодексу Української РСР громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.
За статтею 46 ЖК громадяни, які мають право на позачергове одержання жилих приміщень, включаються до окремого списку.
Частиною першою цієї статті визначено перелік осіб, яким жилі приміщення надаються поза чергою: інвалідам Великої Вітчизняної війни і прирівняним до них у встановленому порядку особам протягом двох років з дати прийняття рішення про включення їх до списку на позачергове одержання жилого приміщення, а з них інвалідам першої групи з числа учасників бойових дій на території інших держав - протягом року з визначенням переважного права інвалідів Великої Вітчизняної війни і прирівняних до них у встановленому порядку осіб на одержання жилих приміщень перед всіма іншими категоріями поза черговиків.
Крім того, п. 10 ч. 1 ст. 20 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім'ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви, для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності). Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Особам, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують поліпшення житлових умов, надається додаткова жила площа у вигляді окремої кімнати.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.12.1996 року №1589 «Про порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1» (далі Порядок) додаткова жила площа надається: особам, віднесеним до категорії 1, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та дітям, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи і потребують особливого догляду, - у вигляді окремої кімнати.
Частиною 4 вказаного Порядку передбачено, що придбання або спорудження житла для осіб, сімей, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення.
В частині 5 зазначено що, з метою раціональнішого використання коштів, що спрямовуються на поліпшення житлових умов осіб, сімей, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації ведуть реєстри осіб, сімей, зазначених у пункті 1 цього Порядку (далі - реєстри). До реєстрів вносяться такі дані: прізвище, ім'я та по батькові особи, дата зарахування її на квартирний облік на загальних підставах і дата зарахування її на квартирний облік на пільгових умовах, склад сім'ї, номер і серія посвідчення постраждалого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, група інвалідності, відомості про займане житло (загальна і жила площа), адреса. У реєстрах окремо виділяються: особи, які страждають хронічними захворюваннями відповідно до затвердженого МОЗ переліку хронічних захворювань, за наявності яких неможливе проживання в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї.
Відповідно до вказаного Порядку кошти для придбання або спорудження житла для осіб, сімей, зазначених у пункті 1 цього Порядку, виділяються з Фонду Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям на підставі даних реєстрів, які ними ведуться.
Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюють Міністерство праці України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в межах цільових бюджетних призначень (п. 10 ст. 20 Закону).
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позивач має право на отримання додаткової житлової площі у вигляді окремої кімнати, однак з урахуванням заявлених вимог позивача, заявлені вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
13.04.2001 року на адресу Київської районної адміністрації Одеської міської ради надійшов лист з Одеської обласної державної адміністрації (вих. №06-51-1553 від 12.04.2001 р.), яким надано витяг зі списку для поліпшення житлових умов інвалідів-чорнобильців. В даному витязі зазначено, що згідно спискуінвалідів - чорнобильців, які забезпечені житлом, спорудженим за рахунок проведення взаємозаліку в м. Одесі у 2001 році по АДРЕСА_2 затвердженого заступником голови облдержадміністрації Примаком В.О. від 12.04.2001 року, квартиру № 77 розподілено ОСОБА_1 .
Також надано список громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно якого гр. ОСОБА_1 є п'ятим в черзі.
В свою чергу, гр. ОСОБА_1 25.04.2001р. звернувся з заявою до Київської районної адміністрації Одеської міської ради, в якій зазначена згода заявника з отриманням вищевказаної житлової площі.
До вказаної заяви гр. ОСОБА_1 надав пакет документів серед яких довідка про склад сім'ї від 24.04.2001р. № 33 видана ЖБК «Київський-9». Відповідно до відомостей вищевказаної довідки склад сім'ї гр. ОСОБА_2 : він, дружина ОСОБА_3 , дочка ОСОБА_4 , зять ОСОБА_5 .
Однак, листом від 17.05.2001р. № 38 ЖБК «Київський-9» повідомив Київську районну адміністрацію Одеської міської ради, що станом на 17.05.2001р. за адресою проживання гр. ОСОБА_1 проживає та проживало три особи, що стало підставою для зняття гр. ОСОБА_1 з квартирного обліку, про що видано розпорядження виконавчого комітету Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 11.06.2001 р. № 861.
В подальшому, у гр. ОСОБА_1 народився онук, який був прописаний за місцем проживання гр. ОСОБА_1 , що стало підставою для прийняття гр. ОСОБА_1 на квартирний облік за місцем проживання при Київській районній адміністрації Одеської міської ради, в пільгову чергу позачерговиків, як учасника ліквідації наслідків Чорнобильської аварії - 1 категорії, розпорядженням від 31.08.2001 року № 1385.
Окрім того згідно з інформацією сектору обліку та розподілу житла Київської районної адміністрації Одеської міської ради, гр. ОСОБА_1 , як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І категорії, складом сім'ї дві особи (він та дружина) з 31.08.2001 року перебуває на квартирному обліку за місцем проживання при Київській районній адміністрації ОМР в пільговій черзі громадян, які мають право на отримання житла в позачерговому порядку. Станом на 01.01.2019 рік його пільгова черга під № 23. У загальній черзі сім'я значиться під № 819, а на квартирному обліку при Київській районній адміністрації ОМР перебуває 15-ть учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській AEC - І категорії. По даті взяття на облік гр. ОСОБА_1 серед них 12-й.
Враховуючи викладене, згідно з чинним законодавством, немає підстав для надання гр. ОСОБА_1 поза чергою житлової площі, яка відповідає вимогам пункту 51 і абзацу першому пункту 52 «Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP». Тому надання житла гр. ОСОБА_1 на цей час суперечитиме чинному законодавству - ст. 43 Житлові кодексу України, стане порушенням квартирної черги і прав на отримання житла сім'ями з аналогічними пільгами, які були взяті на квартирний облік раніше нього, тим паче, що чинним житловим законодавством не передбачено надання переважного права на отримання житла громадянам, що мають рівні права. Тобто у позивача на час звернення до суду не виникло право на отримання житла. За таких підстав заявлені вимоги позивача не обґрунтовані і підстав для їх задоволення не має.
Керуочись ст. 10, 89, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, ст. 43, 46, ЖК УРСР, Законом України"Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", -
У задоволені позовної заяви ОСОБА_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) до Київської районної адміністрації Одеської міської ради (місцезнаходження: м. Одеса, вул. Ак. Корольова, 9) про зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання Одеському апеляційному суду через Київський районний суд м. Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 22.07.2019 року.
Суддя Маломуж А. І.