Справа № 855/321/19
20 липня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Губської Л.В.,
суддів: Карпушової О.В., Степанюка А.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_2 звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, у якому просить суд:
- визнати незаконною бездіяльність відповідача, що полягає у відсутності заходів для сприяння реалізації виборчих прав ВПО на одномандатних виборчих округах, відсутності реагування, ненаданні відповіді на заяву позивача «Про сприяння в реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, зокрема, заявника, на участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р.» від 17.07.2019 р.;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію прийняти рішення про сприяння реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, позивача, за місцем її проживання та обліку як ВПО, а саме, забезпечити ВПО, зокрема, позивачу, можливість на підставі довідки про взяття на облік позивача як ВПО за адресою місця проживання прийняти участь у голосуванні по одномандатному виборчому округу на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправною, на думку позивача, бездіяльністю відповідача у неприйнятті рішення щодо сприяння в реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб. Зазначене, на думку позивача, обумовлює необхідність прийняття ЦВК рішення, яким слід надати можливість внутрішньо переміщеним особам прийняти участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 на підставі довідки про взяття на облік.
При цьому, позивач також наполягає на допущенні ЦВК протиправної бездіяльності щодо розгляду його заяви від 17.07.2019 про сприяння в реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, заявника, на участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019, та невжиття заходів для виправлення ситуації, яка склалася, що, як вважає позивач, належить до компетенції саме відповідача.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2019 року відкрито провадження у справі № 855/321/19 та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Учасники справи були завчасно та належним чином повідомлені, однак в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомляли. Відзив на адміністративний позов до суду не надходив.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила наступне.
Так, відповідно до довідки від 11 грудня 2017 року № 0000435563 ОСОБА_3 взято на облік як внутрішньо переміщену особу. Зареєстрованим місцем її проживання є: АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .
15.07.2019 ОСОБА_3 звернулась до відділу ведення Державного реєстру виборців Оболонської районної державної адміністрації в м. Києві із заявою про зміну виборчої адреси, в якій просила:
- прийняти рішення про зміну її виборчої адреси для голосування на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 на наступну адресу: АДРЕСА_3 .
- передати відповідну інформацію про зміну її виборчої адреси для голосування на одномандатному окрузі до відповідної ДВК для включення до списку виборців;
- надати письмове рішення (наказ) за наслідками розгляду заяви.
В матеріалах справи відсутня відповідь відділу ведення Державного реєстру виборців Оболонської районної державної адміністрації в м. Києві, проте в позовній заяві ОСОБА_3 вказує, що їй надали посвідчення про тимчасову зміну місця голосування.
17.07.2019 ОСОБА_3 звернулась із заявою до Центральної виборчої комісії, в якій просила:
- припинити незаконну бездіяльність та прийняти необхідні заходи (правові, організаційно-правові, технічні) для сприяння реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, заявника, за місцем його проживання та реєстрації як ВПО, а саме: забезпечити ВПО, зокрема, заявнику можливість прийняти участь у голосуванні по одномандатному виборчому округу на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019;
- розглянути заяву негайно, враховуючи, що мова йде про відновлення прав заявника, а також всіх внутрішньо переміщених осіб, як категорії населення в Україні ( приблизно 1,5 млн. осіб).
Заява обґрунтована тим, що позивач є громадянином України, є виборцем, включеним до Державного реєстру виборців, і має намір у повному обсязі реалізувати своє права на виборах 21.07.2019 як виборець.
Місце постійного проживання заявниці (як члена приймаючої місцевої територіальної громади) понад 1 рік підтверджується довідкою ВПО, але не зважаючи на вказаний факт, до Державного реєстру виборців досі не були внесені дані про її нову фактичну виборчу адресу як адресу її постійного місця проживання.
В той же час, в своєму зверненні заявниця зазначила про те, що із Постанови ЦВК № 893 від 13.09.2012 вбачається, що вона не зможе взяти участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі.
Так, відповідно до п. 4.3 Постанови ЦВК № 893 від 13.09.2012 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси», у разі, якщо виборцю на період проведення чергових і позачергових виборів народних депутатів України тимчасово змінено місце голосування поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру (виборець за виборчою адресою не відноситься до одномандатного виборчого округу, до складу якого входить звичайна виборча дільниця, на яку тимчасово змінено місце голосування), також у графі «Примітки» робиться відмітка «Отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі».
Отже, заявниця зазначає, що внаслідок таких правових обмежень половина народних депутатів до Верховної Ради України буде обиратися без участі внутрішньо переміщених осіб, що складає 1,5 млн. людей.
Зважаючи на те, що відповідачем не було прийнято жодного рішення стосовно звернення ОСОБА_3 , остання звернулась до суду із позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Відповідно до ч. 2 ст. 273 КАС України виборець (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Конституції України громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 року N 1932-IV (надалі - Закон N 1932-IV) Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Статтею 14 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII) визначено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Разом з тим, відповідно до положень частин 2 та 3 статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» від 22.02.2007 № 698-V (далі - Закон № 698-V) виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
Виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.
За приписами ч. 3 ст. 7 Закону № 698-V за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Частиною 2 статті 20 Закону № 698-V передбачено, що в разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.
За мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю (ч. 3 ст. 7 Закону № 698-V).
Згідно частин 1, 5 статті 19 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 № 4061-VI (далі - Закон № 4061-VI) підготовка організації і проведення голосування та підрахунок голосів виборців здійснюється на виборчих дільницях, що утворюються Центральною виборчою комісією або окружною виборчою комісією відповідно до цього Закону та існують на постійній чи тимчасовій основі.
Виборча дільниця є спільною для виборів у загальнодержавному та одномандатних округах.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 18 Закону № 4061-VI вибори депутатів проводяться у загальнодержавному окрузі, який включає в себе всю територію України і закордонний виборчий округ, та у 225 одномандатних округах, що утворюються Центральною виборчою комісією та існують на постійній основі.
Закордонний виборчий округ (далі - закордонний округ) включає в себе всі закордонні виборчі дільниці, утворені відповідно до статті 22 цього Закону.
Одномандатні округи по можливості повинні відповідати таким вимогам:
1) одномандатні округи утворюються в межах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя з приблизно рівною кількістю виборців у кожному окрузі. Орієнтовна середня кількість виборців в одномандатних округах визначається Центральною виборчою комісією виходячи з відомостей Державного реєстру виборців. Відхилення кількості виборців в одномандатному окрузі не може перевищувати дванадцяти відсотків орієнтовної середньої кількості виборців в одномандатних округах;
2) одномандатний округ визначається територією, в межах якої знаходяться виборчі дільниці, що входять до його складу. Центром одномандатного округу є адміністративно-територіальна одиниця за місцезнаходженням окружної виборчої комісії;
3) межі одномандатних округів визначаються з урахуванням меж адміністративно-територіальних одиниць, інтересів членів територіальних громад та проживання на відповідній території національних меншин.
За приписами ч. 2 ст. 2 Закону № 4061-VI підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці.
При цьому, частиною 10 статті 2 Закону № 4061-VI визначено, що виборець, який проживає або на день проведення голосування на виборах депутатів перебуває на території іноземної держави, а також громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі. Реалізація цього права забезпечується включенням виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці із зазначенням, що такий виборець отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному окрузі.
Також, частино 4 статті 39 Закону № 4061-VI визначено, що при включенні виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі «Примітки» навпроти його прізвища зазначаються номер посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування, дату його видачі та найменування органу ведення Державного реєстру виборців, який його видав, а також, у разі якщо виборча адреса виборця знаходиться за межами відповідного одномандатного округу, робиться відмітка про отримання виборцем лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі.
Отже, на переконання судової колегії, чинним виборчим законодавством регламентовано гарантії реалізації внутрішньо переміщеними особами свого конституційного виборчого права шляхом зміни місця голосування.
Разом з тим, зміна місця голосування відрізняється від зміни виборчої адреси в залежності від підстав та порядку внесення відповідних відомостей до реєстру виборців та не вимагає здійснення реєстрації місця проживання, на відміну від зміни виборчої адреси, для якої це є імперативною законодавчою вимогою.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що постанова Центральної виборчої комісії «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» від 13.09.2012 № 893 прийнята на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В матеріалах справи відсутні докази оскаржування вказаної постанови чи окремих її пунктів.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону № 1932-IV заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.
Як вбачається з матеріалів справи, заява ОСОБА_3 була подана до Центральної виборчої комісії 17.07.2019 о 15:35, тобто п'ятим днем вирішення поданих заяв є 21.07.2019.
До суду позивач звернувся 20.07.2019, тобто до настання граничного строку розгляду звернення позивача, а відтак останнім не доведено порушення його права.
Наведене дає підстави для висновку про відсутність з боку відповідача протиправної бездіяльності.
В контексті вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Крім того, під час звернення до суду із адміністративним позовом, позивачем було заявлено клопотання про звільнення її від сплати судового збору на підставі п. 11 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Заявлене клопотання колегія суддів визнає необґрунтованим, оскільки вказаною нормою надано пільги особам, які звертаються до суду із позовами про уточнення списків виборців, які підлягають розгляду місцевими адміністративними судами. В той же час, оскільки за своєю суттю спір в даній справі пов'язаний із неприйняттям відповідачем рішення, яке б надало можливість всім переміщеним особам приймати участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі, в якому проживає позивач, відповідно пільги щодо сплати судового збору не застосовуються, а відтак судовий збір підлягає стягненню з позивача на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду.
Підстав для звільнення позивача від сплати судового збору відповідно до ст.133 КАС України суду також не надано, оскільки сам по собі статус внутрішньо переміщеної особи не свідчить про незадовільний матеріальний стан, а будь-яких інших доказів на підтвердження вказаного суду не надано.
Розподіл судовий витрат здійснено за правилами статті 139 КАС України.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду заяви немайнового характеру фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921 грн.
Таким чином, оскільки позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, то стягненню підлягає судовий збір у сумі 768, 40 грн до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Законом України «Про вибори народних депутатів», ст.ст. 139, 241, 242, 243, 246, 268, 269, 271, 272, 273, 278 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок отримувача - 34312206081055; отримувач - УК у Печерському районі/Печерс.р-н; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ 38004897; код банка МФО 899998; код класифікації доходів бюджету - 22030001 «Судовий збір» (Державна судова адміністрація України, 050), судовий збір у розмірі 768, 40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень 40 коп.).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження та може бути оскаржено до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у строк, визначений ч. 2 ст. 278 КАС України, через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Головуючий суддя Л.В. Губська
Судді: О.В. Карпушова
А.Г. Степанюк
Головуючий суддя Губська Людмила Вікторівна
Судді: Степанюк Анатолій Германович
Карпушова Олена Віталіївна