Справа № 855/319/19
20 липня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Кузьменка В.В.,
при секретарі Баглай О.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за адміністративний позов ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності незаконною та зобов'язання вчинити дії,-
20.07.2019 ОСОБА_1 звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, у якому просить суд:
- визнати незаконною бездіяльність відповідача, що полягає у відсутності заходів для сприяння реалізації виборчих прав ВПО на одномандатних виборчих округах, відсутності реагування, ненаданні відповіді на заяву позивача "Про сприяння в реалізації виборчих прав внутрішньо переміщених осіб, зокрема, заявника, на участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р." від 17.07.2019;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію прийняти рішення про сприяння реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, позивача, за місцем її проживання та обліку як ВПО, а саме, забезпечити ВПО, зокрема, позивачу, можливість на підставі довідки про взяття на облік позивача як ВПО за адресою місця проживання прийняти участь у голосуванні по одномандатному виборчому округу на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправною бездіяльністю відповідача у неприйнятті рішення щодо сприяння в реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, позивача. Зазначене, на думку позивача, обумовлює необхідність прийняття ЦВК рішення, яким надати можливість ВПО прийняти участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р. на підставі довідки про взяття на облік позивача.
При цьому, позивач також наполягає на допущенні ЦВК протиправної бездіяльності щодо розгляду його заяви від 17.07.2019 про сприяння в реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, заявника, на участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р., та невжиття заходів для виправлення ситуації, яка склалася, що, як вважає позивач, належить до компетенції саме відповідача.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2019 року відкрито провадження у справі № 855/319/19 та призначено її до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Учасники справи були завчасно та належним чином повідомлені, однак в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомляли. Відзив на адміністративний позов до суду не надходив.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів встановила наступне.
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою.
Так, відповідно до довідки від 27.10.2016 № 258 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу. Місцем її проживання є : АДРЕСА_1 . Фактичним місцем проживання є: АДРЕСА_2 .
15.07.2019 ОСОБА_1 звернулась до Відділу ведення ДРВ Голосіївської районної держаної адміністрації в м. Києві із заявою вх. № 100/ОП/А-896 про зміну виборчої адреси, в якій просила:
- прийняти рішення про зміну її виборчої адреси для голосування на одномандатному виборчому окрузі на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р. на наступну адресу: 03118, АДРЕСА_2;
- передати відповідну інформацію про зміну їх виборчої адреси для голосування на одномандатному окрузі до відповідної ДВК для включення їх до списку виборців;
- надати письмове рішення (наказ) за наслідками розгляду заяви.
Голосіївською районною у м. Києві державною адміністрацією ОСОБА_1 було надано відповідь від 16.07.2019 р. № 100-100/ОП/А-896-2435, в якій було відмовлено у внесенні змін до її виборчої адреси з огляду на ненадання нею підтверджуючих документів щодо зміни її виборчої адреси.
Також зазначено, що відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 від 04.07.2019 р. №МГ-992 щодо зміни місця голосування без зміни виборчої адреси, її змінено місце голосування на виборчу дільницю № 800 064 виборчого округу № 211 за адресою: м.Київ, вул. Костонайська, 9, де вона зможе проголосувати на позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019 р.
17.07.2019 ОСОБА_1 звернулась із заявою до Центральної виборчої комісії, в якій просила:
- припинити незаконну бездіяльність та прийняти необхідні заходи (правові, організаційно-правові, технічні) для сприяння реалізації виборчих прав ВПО, зокрема, заявника, за місцем його проживання та реєстрації як ВПО, а саме: забезпечити ВПО, зокрема, заявнику можливість прийняти участь у голосуванні по одномандатному виборчому округу на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р.;
- розглянути заяву негайно, враховуючи, що мова йде про відновлення прав заявника, а також всіх внутрішньо переміщених осіб, як категорії населення в Україні ( приблизно 1,5 млн. осіб).
Заява обґрунтовані тим, що позивач є громадянами України, є виборцем, включеним до Державного реєстру виборців, і має намір у повному обсязі реалізувати своє права на виборах 21.07.2019 р. як виборець.
Місце постійного проживання заявника (як члена приймаючої місцевої територіальної громади) понад 1 рік підтверджується довідкою ВПО, але не зважаючи на вказаний факт, до Державного реєстру виборців досі не були внесені дані про його нову фактичну виборчу адресу як адресу його постійного місця проживання.
Заявник звернувся за місцем свого проживання як ВПО до районного відділу ведення Державного реєстру виборців та висловив бажання взяти участь у голосуванні на дострокових виборах до Верховної Ради України 21.07.2019 р. у зв'язку із чим йому було видано посвідчення про тимчасову зміну місця голосування.
В той же час, в своєму зверненні заявник зазначив про те, що із Постанови ЦВК № 893 від 13.09.2012 р. йому стало відомо, що він не зможе взяти участь у голосуванні на одномандатному виборчому окрузі.
Відповідно до п. 4.3 Постанови ЦВК № 893 від 13.09.2012 р. «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» «у разі, якщо виборцю на період проведення чергових і позачергових виборів народних депутатів України тимчасово змінено місце голосування поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру (виборець за виборчою адресою не відноситься до одномандатного виборчого округу, до складу якого входить звичайна виборча дільниця, на яку тимчасово змінено місце голосування), також у графі «Примітки» робиться відмітка «Отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі».
Отже, заявник зазначає, що внаслідок таких правових обмежень половина народних депутатів до Верховної Ради України буде обиратися без участі ВПО як категорії населення (1,5 млн. людей).
Але на позачергових виборах 21.07.2019 держава не врегулювала питання забезпечення прямої дії ст. 38 Конституції України щодо ВПО на повноправну участь у голосуванні на виборах нарівні з членам місцевих територіальних громад по одномандатному округу.
Відсутність механізму участі ВПО у голосуванні по одномандатному округу порушує права кандидатів у депутати в такому окрузі та виборців, зокрема, заявника.
Таким чином, ЦВК має повноваження для того, щоб поновити права ВПО на участь у голосуванні на виборах до Верховної Ради шляхом прийняття постанови, зокрема, для осіб з числа ВПО, які виявили бажання взяти участь у виборах та звернулися до органів ведення Державного реєстру виборців.
З наведеного випливає висновок, що права ВПО на голосування в одномандатному виборчому окрузі є обмеженими.
Відповідно до ч. 2 ст. 273 КАС України виборець (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі.
Зважаючи на те, що відповідачем не було прийнято жодного рішення стосовно звернення заявника, останній звернувся до суду із позовом за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Досліджуючи матеріали справи, аналізуючи викладені у позові пояснення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Законами України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 р. № 4061-VI (далі - Закон № 4061-VI), «Про Центральну виборчу комісію» від 30.06.2004 р. № 1932-IV (далі - Закон № 1932-IV), «Про Державний реєстр виборців» від 22.02.2007 р. № 698-V (далі - Закон № 698-V), «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII (далі - Закон № 1706-VII).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Конституції України громадяни мають право вільно обирати і бути обраними до органів державної влади.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» від 30 червня 2004 року N 1932-IV (надалі - Закон N 1932-IV) Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
У ст. 14 Закону № 1706-VII визначено, що внутрішньо переміщені особи користуються тими ж правами і свободами відповідно до Конституції, законів та міжнародних договорів України, як і інші громадяни України, що постійно проживають в Україні. Забороняється їх дискримінація при здійсненні ними будь-яких прав і свобод на підставі, що вони є внутрішньо переміщеними особами.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону № 698-V виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Частиною 2 ст. 20 Закону № 698-V передбачено, що в разі звернення щодо зміни виборчої адреси виборець подає органу ведення Реєстру за новою виборчою адресою заяву, до якої додаються документи (копії документів), що підтверджують зміну виборчої адреси виборця.
За мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю (ч. 3 ст. 7 Закону № 698-V).
У ч. 4 ст. 39 Закону № 4061-VI визначено, що при включенні виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі «Примітки» навпроти його прізвища зазначаються номер посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування, дату його видачі та найменування органу ведення Державного реєстру виборців, який його видав, а також, у разі якщо виборча адреса виборця знаходиться за межами відповідного одномандатного округу, робиться відмітка про отримання виборцем лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі.
Отже, законодавством регламентовано гарантії реалізації ВПО конституційного виборчого права шляхом зміни місця голосування.
Разом з тим, зміна місця голосування відрізняється від зміни виборчої адреси в залежності від підстав та порядку внесення відповідних відомостей до реєстру виборців та не вимагає здійснення реєстрації місця проживання, на відміну від зміни виборчої адреси, для якої це є імперативною законодавчою вимогою.
Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону № 1932-IV заяви та скарги, які подані до Комісії під час виборчого процесу чи процесу референдуму та стосуються цього процесу, розглядаються Комісією протягом п'яти днів з дня надходження заяви або скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми. Днем подачі такої заяви чи скарги вважається день фактичного отримання скарги Комісією.
Як вбачається з матеріалів справи, заява ОСОБА_1 було подано до Центральної виборчої комісії 17.07.2019 після 15 год.00 хв., тобто п'ятим днем вирішення поданих заяв є 21.07.2019 р.
До суду позивач звернувся 20.07.2019, тобто до настання граничного строку розгляду звернень позивачів, а відтак останнім не доведено їх порушене право.
Окрім того, колегія суддів зауважує, що за своєю правовою природою спір у даній справі пов'язаний із незгодою позивача із п. 4.3 Постанови ЦВК № 893 від 13.09.2012 р. «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси». Натомість доказів, що вказаний пункт постанови оскаржувався в судовому порядку та був визнаний нечинним чи скасованим матеріали справи не містять.
Наведене дає підстави колегії суддів дійти висновку про відсутність з боку відповідача протиправної бездіяльності.
В контексті вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Крім того, під час звернення до суду із адміністративним позовом, позивачем було заявлено клопотання про звільнення його від сплати судового збору на підставі п. 11 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Заявлене клопотання колегія суддів визнає необґрунтованим, оскільки вказаною нормою надано пільги особам, які звертаються до суду із позовами про уточнення списків виборців, які підлягають розгляду місцевими адміністративними судами. В той же час, оскільки за своє суттю спір в даній справі пов'язаний із неприйняттям відповідачем рішення, яке б надало можливість всім переміщеним особам приймати участь у голосуванні в одномандатному виборчому окрузі, в якому проживає позивач, відповідно пільги щодо сплати судового збору не застосовуються, а відтак судовий збір підлягає стягненню з позивача на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду заяви немайнового характеру фізичною особою, судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду заяви немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем, судовий збір становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Згідно зі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 1921 грн.
Таким чином, оскільки позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, то стягненню підлягає судовий збір у сумі 768, 40 грн. до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду.
На підставі викладеного та керуючись Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Законом України «Про вибори народних депутатів», ст.ст. 241, 242, 243, 246, 268, 269, 271, 272, 273, 278 КАС України, Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок отримувача - 34312206081055; отримувач - УК у Печерському районі/Печерс.р-н; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ 38004897; код банка МФО 899998; код класифікації доходів бюджету - 22030001 «Судовий збір» (Державна судова адміністрація України, 050), судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження та може бути оскаржено до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у строк, визначений ч. 2 ст. 278 КАС України, через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Головуючий суддя: Шурко О.І.
Судді: Василенко Я.М.
Кузьменко В.В.
Головуючий суддя Шурко Олег Іванович
Судді: Кузьменко Володимир Володимирович
Василенко Ярослав Миколайович