П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
20 липня 2019 р.м.ОдесаСправа № 492/1244/19
Суддя першої інстанції: Черевата В.І.
Час та місце ухвалення судового рішення «--:--», м. Арциз
Повний текст судового рішення складений 18.07.2019р.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Градовського Ю.М., Яковлєва О.В.,
за участю секретаря судового засідання Синіговець А.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Арцизького районного суду Одеської області від 18 липня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області ОСОБА_2, відділу ведення Державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області виборчого округу №142 про зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди, -
18.07.2019р. ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області ОСОБА_2, відділу ведення Державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області виборчого округу №142 про внесення її даних по виборчому округу №142 на виборчій дільниці в с. Веселий Кут Арцизького району Одеської області для голосування на виборах 21.07.2019р.; притягнення до кримінальної відповідальності секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області ОСОБА_2 , стягнення на її користь моральної шкоди в розмірі 150000грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що її місце проживання зареєстроване в м. Ізмаіл, але фактично вона проживає в с. Веселий Кут Арцизького району Одеської області. Через порушення п'ятиденного строку подання заяви до відділу ведення Державного реєстру апарату Арцизької райдержадміністрації про зміну місця голосування на Позачергових виборах народних депутатів України 21.07.2019р. на виборчу дільницю №510041, округ №142, вона не може реалізувати своє право прийняти участь у Позачергових виборах.
Рішенням Арцизького районного суду Одеської області від 18.07.2019р. відмовлено у задоволенні позову; провадження в частині позовних вимог про стягнення моральної шкоди закрито; роз'яснено позивачу право звернення до суду з позовними вимогами про стягнення моральної шкоди в порядку цивільного судочинства.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначене рішення скасувати та прийняту нове, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , однак фактично проживає в АДРЕСА_2 .
Згідно даних Державного реєстру виборців ОСОБА_1 включена до списку виборців за виборчою дільницею, що утворена на постійній основі №511002 в м. Ізмаїл Одеської області.
17.07.2019р. відділом ведення Державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області відмовлено ОСОБА_1 у тимчасовій зміні місця голосування через порушення строків подання відповідної заяви.
Не погоджуючись з діями органу ведення Державного реєстру виборців щодо відмови у тимчасовій зміні місця голосування позивач звернулася до суду з даним позовом.
Перевіривши матеріали справи, судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог виходячи з наступного.
Так, згідно ст.70 Конституції України право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Відповідно до ст.70 Конституції України, ч.1 ст.2 Закону України «Про вибори народних депутатів України» право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Згідно з п.2,4 ч.2 ст.32 Закону України «Про вибори народних депутатів України» дільнична виборча комісія отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців або Міністерства закордонних справ України, складає список виборців у випадках, передбачених цим Законом, надає його для загального ознайомлення, а також вносить до нього зміни у випадках, передбачених цим Законом, а також в порядку та в строки, встановлені частиною другою статті 40 цього Закону, вручає або надсилає кожному виборцю іменне запрошення із зазначенням дати проведення голосування, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування.
Відповідно до ч.1,2 ст.39 Закону України «Про вибори народних депутатів» органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців». Складання попередніх списків виборців для звичайних виборчих дільниць здійснюється у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. До попереднього списку виборців для звичайної виборчої дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які відносяться за виборчою адресою до цієї виборчої дільниці відповідно до відомостей Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Відповідно до ч.4 ст.39 Закону України «Про вибори народних депутатів України» при включенні виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі "Примітки" навпроти його прізвища зазначаються номер посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування, дату його видачі та найменування органу ведення Державного реєстру виборців, який його видав, а також, у разі якщо виборча адреса виборця знаходиться за межами відповідного одномандатного округу, робиться відмітка про отримання виборцем лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.
Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про державний реєстр виборців» за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Порядок тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси визначається Постановою Центральної виборчої комісії «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси» від 13.09.2012р. №893.
Так, в п.1.3 вказаної Постанови зазначено, що тимчасова зміна місця голосування громадянина України, який має право голосу на виборах або референдумі, передбачає зміну виборчої дільниці (дільниці для голосування), до якої виборець відноситься за його виборчою адресою, на іншу виборчу дільницю (дільницю для голосування) без зміни його виборчої адреси.
До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.
Згідно п.3.1 Порядку №893 заява розглядається органом ведення Реєстру невідкладно, але не раніше дня початку відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму та не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування.
Відповідно до п.4.10 Порядку №893 керівник органу ведення Реєстру відмовляє у задоволенні заяви особи про тимчасову зміну місця голосування з підстав: якщо заяву подано раніше утворення виборчих дільниць (дільниць для голосування) або пізніш як за п'ять днів до дня голосування; якщо встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не має права голосу на відповідних виборах чи референдумі; якщо заяву про тимчасову зміну місця голосування виборця визнано необґрунтованою; якщо до заяви виборцем не додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси, крім випадку, передбаченого пунктом 2.5 цього Порядку; якщо звичайна виборча дільниця, яку виборець просить визначити місцем його голосування на період проведення повторного голосування по кандидатах у народні депутати України чи повторних або проміжних виборів народного депутата України, не входить до складу одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу.
Отже, чинним законодавством передбачено право особи тимчасово змінити місце голосування шляхом подання відповідної заяви до органу ведення Державного реєстру виборців не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування.
Указом Президента України №303/2019 від 21.05.2019р. припинено достроково повноваження Верховної Ради України восьмого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 21.07.2019 року.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася з заявою про тимчасову зміну місця голосування до відділу ведення Державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області виборчого округу №142 з порушенням п'ятиденного строку до дня голосування, отже втратила право на тимчасову зміну місця голосування.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що 17.07.2019р. відділом ведення Державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області виборчого округу №142 правомірно, в порядку передбаченому п.4.10 Порядку №893, відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про тимчасову зміну місця голосування.
Відповідно до ст.214 Кримінального процесуального кодексу України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовної вимоги про притягнення до кримінальної відповідальності секретаря Веселокутської сільської ради ОСОБА_2, оскільки внесення відомостей про кримінальне правопорушення, а також здійснення досудового розслідування кримінального провадження не віднесено до компетенції адміністративного суду.
Крім того, суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про закриття провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення моральної шкоди, оскільки вони не підлягають розгляду за правилами адміністративного судочинства в зв'язку з особливістю розгляду справ пов'язаних з виборчим процесом.
На підставі викладеного, судова колегія дійшла до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні справи правильно застосував норми матеріального та процесуального права, тому в порядку ст.316 КАС України рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 272, 274, 315, 316, 321 КАС України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Арцизького районного суду Одеської області від 18 липня 2019 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Крусян А.В.
Судді Градовський Ю.М. Яковлєв О.В.