Ухвала від 20.07.2019 по справі 420/4359/19

Справа № 420/4359/19

УХВАЛА

20 липня 2019 року 23:48 год. м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого Корой С.М., суддів Вовченко О.А., Єфіменко К.С., розглянувши, з урахуванням особливостей, визначених статтею 273 та статтями 268-272 КАС України, матеріали позовної заяви кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №134 м.Одеси Червоненко Євгена Альфредовича ( АДРЕСА_1 ) до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів одномандатного виборчого округу №134 (вул. Генерала Петрова, 22, м. Одеса, 65078) про визнання протиправними дій, визнання дій системним порушенням, -

ВСТАНОВИВ:

20 липня 2019 року о 22 год. 24 хв. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №134 м.Одеси Червоненко ОСОБА_1 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів одномандатного виборчого округу №134, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 134 щодо передачі виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям з порушенням вимог ст.82 Закону України «Про вибори народних депутатів України»;

- визнати систематичним порушенням Конституції України Закону України «Про вибори народних депутатів України» дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 134 щодо утворення дільничних виборчих комісій з порушенням вимог ст.107 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та передачі виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям з порушенням вимог ст.82 Закону України «Про вибори народних депутатів України»;

- визнати дії голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 134 Тімченко Оксани Іванівни, щодо організації роботи Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 134 про утворення дільничних виборчих комісій з порушенням вимог ст. 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та передачі виборчих бюлетенів дільничним виборчим комісіям з порушенням вимог ст. 82 Закону України «Про вибори народних депутатів України», одноразовим грубим порушенням законодавства України про вибори та на цій підставі достроково припинити її повноваження;

- вийти за межі позовних вимог у випадку необхідності повного захисту прав та інтересів кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №134 м.Одеси Червоненко Євгена Альфредовича.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Вирішуючи питання про дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом суд, виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач оскаржує по даній справі:

- дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 134;

- дії голови Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 134 Тімченко Оксани Іванівни.

Так, особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 273 КАС України.

Відповідно до ч. 4 ст. 273 КАС України, рішення, дії чи бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів, виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Згідно з ч.6 ст.273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

В той же час, відповідно до ч.7 ст.273 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування.

Таким чином, ч.6 ст.273 КАС України є спеціальною нормою, яка визначає строки звернення щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності виборчих комісій, а також членів зазначених комісій.

В той же час, ч.7 ст.273 КАС України є спеціальною нормою по відношенню до ч.6 ст.273 КАС України, яка визначає строки звернення щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності виборчих комісій, а також членів зазначених комісій, що мали місце до дня голосування.

З вказаної норми вбачається, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду не пізніше двадцять другої години дня, що передує дню голосування.

Зважаючи на приписи ст.273 КАС України по розгляду даної категорії спорів, у суду немає необхідності у з'ясуванні обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Відповідно до Указу Президента України від 21 травня 2019 року №303/2019 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» позачергові вибори до Верховної Ради України призначено на неділю, 21 липня 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог, позивач, зокрема, зазначає, що ОСОБА_2 було зареєстровано кандидатом в народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 134 м. Одеси згідно з постановою Центральної виборчої комісії №1139 від 22.06.2019 року. Починаючи з дня реєстрації кандидатом в народні депутати України ОСОБА_2 та його довірені особи неодноразово звертали увагу на численні порушення з боку голови, секретаря та окремих членів окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №134 вимог Конституції України та Закону України «Про вибори народних депутатів України». Проте, окремі порушення потребують значної уваги та повинні бути вирішенні саме в судовому порядку виходячи з приписів Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Таким чином, зі змісту та обґрунтування позовних вимог вбачається, що підставою для звернення кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №134 м.Одеси Червоненко Євгена ОСОБА_3 з даною позовною заявою є порушення, які на думку позивача виникли до початку позачергових виборів до Верховної Ради України, які призначено на неділю, 21 липня 2019 року

Таким чином, оскільки позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з даним позовом 20.07.2019 року о 22 год. 24 хв., що підтверджено штампом реєстрації вхідних документів Одеського окружного адміністративного суду, то позивачем пропущено встановлений ч.7 ст.273 КАС України строк звернення до суду.

Особливості обчислення процесуальних строків в адміністративних справах, які регулюються, в тому числі, статтею 273 КАС України, визначено статтею 270 КАС України.

Так, частиною 5 статті 270 КАС України визначено, що строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на вищевикладені норми КАС України, оскільки у даній категорії справ, що регулюються статтею 273 КАС України не передбачено можливість поновлення строків звернення до суду, а позивач звернувся до суду, пропустивши визначений законом строк звернення до суду, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає залишенню без розгляду.

Частина перша статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року передбачає, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

У своїй практиці Європейський суд з прав людини звертав увагу, що “стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права” ( рішення від 4 грудня 1995 року у справі “Белле проти Франції” (Bellet v. France), Series A № 333-B, crop. 42, пункт 36).

Інститут строків в судовому процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Керуючись ст.ст.4, 120, 122, 268-272, 273, 278 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву кандидата в народні депутати України по одномандатному виборчому окрузі №134 м.Одеси Червоненко Євгена Альфредовича ( АДРЕСА_1 ) до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів одномандатного виборчого округу №134 (вул. Генерала Петрова, 22, м. Одеса, 65078) про визнання протиправними дій, визнання дій системним порушенням - залишити без розгляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана у строк, визначений ч.2 ст.278 КАС України, шляхом подачі через суд першої інстанції апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили в порядку та у строки, встановлені ст. 272 КАС України.

Головуючий суддя С.М. Корой

Судді: О.А. Вовченко

К.С. Єфіменко