Справа № 855/318/19
20 липня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н. П.
Суддів: Костюк Л.О., Пилипенко О.Є.
За участю секретаря: Івченка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 220 на позачергових виборах Верховної Ради України у 2019 році ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 220 на позачергових виборах Верховної Ради України у 2019 році ОСОБА_1 звернулась до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії;
- визнати бездіяльність Центральної виборчої комісії такою, яка призвела до порушення прав ОСОБА_1 та завдала невідворотної шкоди у виборчому процесі;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію провести засідання та розглянути скаргу ОСОБА_1 по суті.
- зобов'язати Центральну виборчу комісію залучити ОСОБА_1 до розгляду скарги по суті.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 16 липня 2019 року подала скаргу до Центральної виборчої комісії про порушення діючого законодавства України партіями та кандидатами в народні депутати України, які приймають участь у позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в 220 окрузі, в якому вона балатується, з проханням відреагувати належним чином та припинити порушення відповідними кандидатами вимог чинного законодавства. Проте, станом на 19.07.2019 року ЦВК не повідомила позивачку про результати розгляду скарги, чим вчинила протиправну бездіяльність, порушила вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України» та права позивачки як кандидата в народні депутати.
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2019 року відкрито провадження у справі та, враховуючи особливості строку розгляду вказаної категорії справ, призначено до розгляду в судовому засіданні на 20 липня 2019 року о 12 годин 00 хвилин.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві та просила позов задовольнити.
20 липня 2019 року Центральною виборчою комісією направлено пакет документів, які стосуються поданої ОСОБА_2 скарги про порушення діючого законодавства України партіями та кандидатами в народні депутати України, які приймають участь у позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в 220 окрузі, а також відзив на адміністративний позов.
У відзиві на адміністративний позов відповідач зазначає, що 16 липня 2019 року до ЦВК від кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 220 на позачергових виборах Верховної Ради України у 2019 році ОСОБА_1 надійшла скарга щодо порушення порядку ведення передвиборчої агітації. Вказана скарга зареєстрована в комісії 16 липня 2019 року за № 21-36-34102, що підтверджується матеріалами справи.
Головою ЦВК доручено члену ЦВК ОСОБА_3 відреагувати на подану скаргу згідно з ч. 5-7 статті 15 Закону України «Про Центральну виборчу комісію».
Посадовою особою ЦВК встановлено, що скарга позивачки не відповідає вимогам ст. 110 Закону України «Про вибори народних депутатів України» та п. 6.2, п. 6.7 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України.
У зв'язку з цим на підставі ч. 2 ст. 111 Закону України «Про вибори народних депутатів України» членом ЦВК ОСОБА_7 . листом від 17 липня 2019 року № 21-36-6741 скаргу було повернуто ОСОБА_1 без розгляду та роз'яснено, що скарга з виправленими недоліками та оформлена відповідно до вимог Закону та Порядку може бути подана позивачкою повторно у встановленим Законом строк.
Заслухавши позивачку, дослідивши матеріали справи та надавши оцінку встановленим у справі обставинам, колегія суддів вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно з ч. 1 ст. 273 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Відповідно до ч. 11 ст. 273 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.
Колегією суддів встановлено, що 16 липня 2019 року ОСОБА_1 подала до Центральної виборчої комісії комісії скаргу про порушення діючого законодавства України партіями та кандидатами в народні депутати України, які приймають участь у позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в 220 окрузі, в якому вона балатується з проханням відреагувати належним чином та припинити порушення відповідними кандидатами вимог чинного законодавства.
Як зазначила позивачка, станом на 19 липня 2019 року Центральна виборча комісія не повідомила її про результати розгляду скарги та не надала відповідної відповіді, чим вчинила бездіяльність та порушила її права як кандидата в народні депутати України.
Вважаючи, протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, що полягає у не розгляді скарги та неповідомленні про результати розгляду позивачка звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до частини 2 статті 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
У статті 38 Конституції України закріплено право громадян вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України визначено Законом України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 року № 4061-VI.
За змістом статті 15, 16 Закону України "Про вибори народних депутатів України" вибори депутатів можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними. Позачергові вибори депутатів призначаються Президентом України з підстав і в порядку, встановлених Конституцією України.
Позачергові вибори депутатів відбуваються в останню неділю шістдесятиденного строку з дня опублікування Указу Президента України про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, виданого відповідно до Конституції України.
Виборчий процес позачергових виборів депутатів починається з дня, наступного після дня опублікування Указу Президента України, зазначеного у частині третій цієї статті.
Спеціальним законом, який визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі є Закон України "Про Центральну виборчу комісію" від 30 червня 2004 року № 1932-IV (далі Закон № 1932-IV).
Частиною 1 статті 1 Закону № 1932-IV встановлено, що Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Пунктом 1 частини 1 статті 16 Закону № 1932-IV до повноважень Центральної виборчої комісії віднесено забезпечення реалізації і захисту виборчих прав громадян України та права на участь у референдумах.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 19 Закону № 1932-IV Центральна виборча комісія організовує підготовку і проведення виборів народних депутатів України.
Згідно з пунктом 6 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" комісія реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
Статтею 2 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" встановлено, що Комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України. Комісія будує свою діяльність на принципах верховенства права, законності, незалежності, об'єктивності, компетентності, професійності, колегіальності розгляду і вирішення питань, обґрунтованості прийнятих рішень, відкритості і публічності.
Як зазначено у частині 1 статті 108 Закону України «Про вибори народних депутатів України» кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109-113 цього Закону.
За змістом частини 7 та 8 зазначеної норми Закону, рішення чи дії політичної партії - суб'єкта виборчого процесу, її посадової особи чи повноважного представника, що стосуються виборчого процесу, крім тих рішень чи дій, які відповідно до закону, статуту (положення) належать до їх внутрішньої організаційної діяльності або їх виключної компетенції, можуть бути оскаржені до Центральної виборчої комісії - стосовно рішення чи дії політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати в загальнодержавному виборчому окрузі. Скарга на дії чи бездіяльність кандидата у депутати може бути подана до Центральної виборчої комісії.
Відповідно до частин 1, 5, 6 ст. 109 Закону «Про вибори народних депутатів України» скарга до виборчої комісії може бути подана суб'єктом звернення зі скаргою протягом п'яти днів після прийняття рішення, вчинення дії чи бездіяльності суб'єктом оскарження, за винятком випадків, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Днем вчинення бездіяльності вважається останній день строку, в який мала бути, однак не була вчинена дія, передбачена законом (ч. 4).
Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги виборчою комісією.
Строк подання скарги продовженню або поновленню не підлягає, крім випадку повторного подання скарги після усунення її недоліків не пізніше наступного дня після дня її повернення виборчою комісією без розгляду відповідно до частини другої статті 111 цього Закону.
Згідно ст. 111 зазначеного Закону порядок та строки розгляду скарг виборчими комісіями встановлюються Центральною виборчою комісією, з урахуванням вимог цієї статті та статей 108-110 цього Закону.
Частиною 4 ст. 111 Закону визначено, що скарга, оформлена з дотриманням вимог статті 110 цього Закону, розглядається відповідною виборчою комісією на своєму засіданні не пізніш як на другий день з дня її отримання, за винятком випадків, передбачених частинами п'ятою - сьомою цієї статті.
Відповідно до частини 9 ст. 111 Закону розгляд скарги виборчою комісією здійснюється з обов'язковим своєчасним повідомленням суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та інших заінтересованих осіб рекомендованою телеграмою, факсимільним повідомленням, засобами електронної пошти про час і місце розгляду скарги. Допускається повідомлення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження та заінтересованих осіб про час і місце розгляду скарги по телефону з фіксуванням такої дії службовою особою виборчої комісії окремою письмовою довідкою, яка долучається до справи (протоколу). Неприбуття на засідання виборчої комісії осіб, які були належним чином повідомлені про нього, не перешкоджає розгляду скарги.
Згідно з частиною 10 ст. 111 Закону копія рішення виборчої комісії видається чи надсилається суб'єкту звернення зі скаргою, суб'єкту оскарження, заінтересованим особам, відповідній виборчій комісії, іншому суб'єкту, про якого йдеться у рішенні, не пізніше наступного дня після прийняття рішення, а у разі прийняття рішення напередодні, в день голосування або на наступний день - невідкладно.
Стаття 110 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначає форму і зміст скарги, зокрема, скарга повинна містити: 1) назву виборчої комісії, до якої вона подається; 2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта звернення зі скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 3) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 4) суть порушеного питання; 5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення обґрунтовує свої вимоги; 6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії; 7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги; 9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 108 цього Закону, із зазначенням дати підписання.
До скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі (ч.3).
Як встановлено ч. 2 ст. 111 Закону України «Про вибори народних депутатів України» скарга, оформлена без дотримання вимог статті 110 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або іншим членом Центральної виборчої комісії за дорученням Голови Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови окружної або дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно. При поверненні скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення із скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 110 цього Закону, у передбачені цим Законом строки.
Аналогічна норма міститься у Законі України «Про Центральну виборчу комісію».
Зокрема, згідно ст. 14 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» скарга, подана до Комісії, повинна містити: 1) назву Комісії, до якої вона подається; 2) прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання особи, що подає скаргу, або точну назву та місцезнаходження (офіційну поштову адресу) суб'єкта подання скарги - юридичної особи чи іншого колективного суб'єкта виборчого процесу або процесу референдуму; 3) назву суб'єкта оскарження та його поштову адресу; 4) суть порушеного питання (предмет скарги); 5) сформульовані вимоги; 6) виклад обставин і зазначення доказів, якими заявник скарги обґрунтовує свої вимоги; 7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт подання скарги вважає за потрібне залучити до розгляду скарги; 9) підпис заявника скарги (представника суб'єкта подання скарги - юридичної особи чи іншого колективного суб'єкта виборчого процесу або процесу референдуму); 10) дату підписання скарги.
Скарга, оформлена без дотримання вимог частини десятої цієї статті, повертається суб'єктові подання скарги або його представнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, якщо інший строк не встановлено відповідним законом України про вибори або референдуми (ч.11 ст.14 Закону).
Відповідно до ст.15 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» заява, подана до Комісії, за дорученням Голови Комісії або одного із його заступників попередньо розглядається членом Комісії (ч.5).
За підсумком попереднього розгляду заяви член Комісії може рекомендувати Комісії розглянути її на засіданні Комісії та прийняти рішення з приводу такої заяви (ч.6).
Якщо заява не вимагає прийняття рішення Комісії, член Комісії за дорученням Голови Комісії або одного з його заступників може надати відповідь заявнику від свого імені (ч.7).
Крім того, колегія суддів зазначає, що порядок, строки подання та строки розгляду скарг регулюється Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затвердженим постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року №133 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 6.1 зазначеного Порядку після реєстрації скарги виборча комісія перевіряє дотримання суб'єктом звернення зі скаргою вимог Закону щодо форми та змісту скарги.
Пунктом 6.2. Порядку визначено, що згідно з частиною першою статті 110 Закону скарга до виборчої комісії подається у письмовій (паперовій) формі. Скарга повинна містити: 1) назву виборчої комісії, до якої вона подається; 2) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта звернення зі скаргою, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 3) прізвище, ім'я, по батькові (найменування) суб'єкта оскарження, його місце проживання (поштову адресу), а також номер засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є; 4) суть порушеного питання; 5) виклад обставин і зазначення доказів, якими суб'єкт звернення обґрунтовує свої вимоги; 6) чітко сформульовані вимоги із зазначенням суті рішення, ухвалення якого вимагається від виборчої комісії; 7) перелік документів і матеріалів, що додаються; 8) зазначення заінтересованих осіб, яких суб'єкт звернення зі скаргою вважає за потрібне залучити до розгляду скарги; 9) підпис суб'єкта звернення зі скаргою чи особи, яка його представляє відповідно до статті 108 Закону, із зазначенням дати підписання.
У відповідності до п. 6.7 Порядку, згідно з частиною третьою статті 110 Закону до скарги додаються її копії, докази, зазначені у скарзі, та копії усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі. При цьому письмові докази подаються в оригіналі або в засвідченій у встановленому порядку копії.
Пунктом 6.8. Порядку передбачено, що скарга, оформлена без дотримання передбачених Законом та цим Порядком вимог, підлягає поверненню суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно.
Така скарга повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або іншим членом Центральної виборчої комісії за дорученням Голови Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови окружної або дільничної виборчої комісії із супровідним листом, у якому зазначається вичерпний перелік недоліків, що перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог Закону, та в установлені ним строки.
Як встановлено судом, подана ОСОБА_1 скарга від 16.07.2019 року відповідно до вимог чинного законодавства України була передана на попередній розгляд члену ЦВК та, оскільки зміст і форма скарги не відповідали вимогам ст. 110 Закону України «Про вибори народних депутатів України», 17.07.2019 року повернута скаржнику.
Зазначені обставини підтверджуються наданими до суду доказами представником ЦВК, зокрема: копією скарги на якій має місце дата отримання скарги та номер реєстрації, а також міститься резолюція із зазначенням осіб, яким доручено опрацювати скаргу.
Крім того, до матеріалів було долучено копію листа від 17.07.2019 року на ім'я позивачки за підписом члена ЦВК ОСОБА_6 з якого вбачається, що скарга повертається без розгляду, оскільки подана з недотриманням вимог ч.3 ст.110 Закону, зокрема не додано її копії, докази та копії усіх документів, що приєднуються до скарги. Також не додано до скарги копії скарги та приєднаних до неї документів у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, а копії наданих письмових доказів не засвідчено в установленому порядку.
Водночас у відповіді зазначено, що у скарзі заявником не вказано конкретного суб'єкта оскарження, не зазначено його прізвище, ім'я та по батькові, адреса місцезнаходження, номера засобу зв'язку, електронної пошти, якщо такі є.
Зі змісту самої скарги, копія якої була долучена позивачкою до адміністративного позову, вбачається, що в ній відсутні дані щодо осіб, зокрема відсутнє найменування політичних партій та кандидатів у народні депутати України, які порушують діюче законодавство України при здійсненні політичної агітації. Копії документів, додані до скарги не завірені в установленому законом порядку.
Щодо доводів позивачки з приводу невідповідності поданої скарги, то колегія суддів не приймає їх до уваги, оскільки вони не узгоджуються з вимогами ст.110 Закону, п.6.2 Порядку.
Також є безпідставними доводи позивачки про те, що у додатку до позовної заяви вона вказала дані суб'єктів оскарження. Як убачається із скарги, у додатку позивачка вказала найменування доказів, які долучено до скарги, тоді як у самій скарзі не зазначено, які саме суб'єкти виборчого процесу порушують вимоги чинного законодавства.
Законодавство України, зокрема Закони України «Про вибори народних депутатів України» та «Про Центральну виборчу комісію» чітко визначають зміст скарги у якій повинно були зазначено найменування суб'єкта оскарження, його поштову адресу.
Щодо ненадання відповіді на скаргу, то колегія суддів зазначає, що така відповідь ОСОБА_1 була надана, про що свідчить лист від 17.07.2019 року №21-36-6741 (а.с.36).
Спосіб направлення листа ЦВК позивачці ніяким чином не впливає на виконання вимог закону, оскільки сам закон не зобов'язує направляти результати розгляду лише електронною поштою.
Окрім того, на запит суду від 20 липня 2019 року № 855/318/19/4050/2019 відповідачем надіслано копію згрупованих рекомендованних відправлень листів від 17 липня 2019 року, з якого вбачається, що лист Центральної виборчої комісії від 17 липня 2019 року № 21-36-6741 про повернення без розгляду скарги ОСОБА_1 від 16 липня 2019 року направлено на адресу позивачки 17 липня 2019 року в порядку та строк визначений чинним законодавством.
Отже, враховуючи вищевикладені доводи та докази, що були надані сторонами та досліджені судом, колегія суддів приходить до висновку, що відсутня бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка полягає у не розгляді скарги та ненаданні відповіді позивачці ОСОБА_1 на скаргу від 16 липня 2019 року про порушення діючого законодавства України партіями та кандидатами в народні депутати України, які приймають участь у позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року в 220 окрузі, оскільки така скарга була повернута у зв'язку з невідповідністю вимогам ст. 111 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а тому відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Будь-яких порушень вимог чинного законодавства України Центральною виборчою комісією щодо розгляду скарги позивачки колегією суддів в ході розгляду справи не встановлено.
Відсутні підстави і для задоволення інших позовних вимог, викладених в адміністративному позові, оскільки вони є похідними від позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності ЦВК щодо ненадання відповіді на скаргу.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів приходить до висновку про відмову кандидату у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №220 ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до статті 143 Кодексу адміністративного України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Як вбачається з матеріалів справи, керуючись положення частини дев'ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 220 на позачергових виборах Верховної Ради України у 2019 році ОСОБА_1 прийнята до розгляду судом без сплати судового збору.
Положеннями частини дев'ятої статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 року № 2629-VIII прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено у розмірі 1921,00 гривня.
Відповідно до підпункта 1 пункта 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою розмір ставки судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною третьої статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі, коли в позовній заяві об'єднано дві або більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Колегія суддів зазначає, що вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права зокрема, зобов'язання вчинити дії є однією вимогою немайнового характеру.
Таким чином, сума судового збору за подання адміністративного позову становить 768,40 грн. (1921*0,4=768,40), яку належить стягнути з позивачки на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про Центральну виборчу комісію», Законом України «Про вибори народних депутатів», ст.ст. 139, 241, 242, 243, 272, 273, 278 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 220 на позачергових виборах Верховної Ради України у 2019 році ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок отримувача - 34312206081055; отримувач - УК у Печерському районі/Печерс.р-н; банк отримувачва - Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ 38004897; код банка МФО 899998; код класифікації доходів бюджету - 22030001 "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050), судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім гривень) грн. 40 (сорок копійок) коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження в порядку ч. 1 ст. 272 КАС України та може бути оскаржена до Верховного Суду у дводенний строк шляхом подачі апеляційної скарги через Шостий апеляційний адміністративний суд.
Головуючий суддя: Бужак Н.П.
Судді: Костюк Л.О.
Пилипенко О.Є.
Головуючий суддя Бужак Наталія Петрівна
Судді: Пилипенко Олена Євгеніївна
Костюк Любов Олександрівна