Справа №409/1594/19
Пров.№2/409/807/19
про відмову у відкритті провадження
18 липня 2019 року смт. Білокуракине
Білокуракинський районий суд Луганської області у складі головуючого судді Максименко О.Ю., розглянувши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, Білокуракинського районного відділу державної виконавчої служби територіального управління юстиції у Луганській області, Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про захист гарантованих Конституцією України прав і свобод щодо нарахування та примусового стягнення соціального внеску,-
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, Білокуракинського районного відділу державної виконавчої служби територіального управління юстиції у Луганській області, Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про захист гарантованих Конституцією України прав і свобод щодо нарахування та примусового стягнення соціального внеску.
У статті 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
За вимогами ч. 1 ст. 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.
Поняття «суд, встановлений законом» зводиться не лише до правової основи самого існування суду, але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
За загальним правилом, передбаченим ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Згідно із ч.1 ст. 2 КАС України Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом п.п.1,2 ч.1 ст. 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Слід зазначити, що у рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів статті 19 КАС.
Згідно п.3 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Таким чином, суддя вважає необхідним відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, Білокуракинського районного відділу державної виконавчої служби територіального управління юстиції у Луганській області, Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про захист гарантованих Конституцією України прав і свобод щодо нарахування та примусового стягнення соціального внеску, роз'яснити позивачеві право звернення з позовом в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.ч. 2,3 ст. 186 ЦПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 272 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається позивачу, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 124, 125 Конституції України, ч.6 ст. 13, 18 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", ст.ст. 3, 4, 19 КАС України, ст.ст. ст.ст. 19, 186, 259, 260, 353 ЦПК України, суд, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області, Білокуракинського районного відділу державної виконавчої служби територіального управління юстиції у Луганській області, Білокуракинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про захист гарантованих Конституцією України прав і свобод щодо нарахування та примусового стягнення соціального внеску.
Копію ухвали направити позивачу разом із позовною заявою та всіма доданими до неї документами.
Ухвала може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Білокуракинського
районного суду Луганської області О.Ю. Максименко