Справа № 316/1370/19
Провадження № 2-о/316/66/19
"18" липня 2019 р. м.Енергодар
Енергодарський міський суд Запорізької області
у складі головуючого судді Бульба О.М.,
секретар судового засідання Черкашина О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа- Енергодарський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорозькій області, про встановлення факту народження дитини, -
17.07.2019 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаною заявою, зазначивши, що 12.06.2014 року перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 . Від вказаного шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народився син ОСОБА_3 . Документами, що підтверджують факт народження є медичне свідоцтво про народження № 1845 від 07.11.2014 року та обмінна карта № 2444 від 10.11.2014 року, видані міським клінічним пологовим будинком № 2 м. Сімферополь АР Крим. Після народження сина заявниця зі своїм чоловіком були вимушені звернутися з заявою до відділу реєстрації народження м. Сімферополь для проведення реєстрації народження дитини, у зв'язку з необхідністю у подальшому отримання послуг медичного та соціального характеру, які влада не надає без реєстрації народження. На підставі вказаної заяви було видане свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 18.11.2014 року.
Оскільки факт народження дитини був зареєстрований на анексованій території Криму, а виїхати на материкову територію України для проведення народження дитини до теперішнього дня заявниця не мала можливості, просить суд встановити факт народження дитини.
Ухвалою судді від 17.07.2019 року відкрито провадження у справі.
Згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні судового засідання за відсутності заявника та заінтересованих осіб.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрували шлюб 12.06.2014 року, про що Відділом ДРАЦС по м. Харкову реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції зроблений актовий запис № 718 (а.с. 11).
Від вказаного шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_4 , про що 18.11.2014 року Відділом реєстрації народження м. Сімферополь Департаменту запису актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим видане свідоцтво про народження.
Крім того, факт народження дитини підтверджується медичним свідоцтвом про народження № 1845 від 07.11.2014 року, у якому зазначено, що дитина народжена у шлюбі, при одноплідних пологах, перша за рахунком полог у матері та обмінною картою № 244 від 10.11.2014 року, але реєстрація народження до державного реєстру не була внесена.
Встановити факт народження дитини ОСОБА_3 необхідний для отримання свідоцтва про народження дитини, щоб у подальшому дитина не була обмежена в праві вільного пересування по території України, отриманні закордонного паспорта, реалізації право на освіту як громадянин України, тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 СК України дитина, яка зачата і(або) народжена у шлюбі походить від подружжя.
Відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Вказаним законом визначено особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на тимчасово окупованій території. Відповідно до закону будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку не передбаченому законом. Будь який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною третьою статті 9 цього Закону, є недійсними і не створює правових наслідків.
Згідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
З матеріалів справи судом встановлено, що встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження його дитини.
Відповідно до ч. 1ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 рок, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Оскільки м. Сімферополь знаходиться на тимчасово окупованій території, заявниця отримала свідоцтво про народження дитини, але воно є недійсним і не породжує юридичних наслідків, тому у ОСОБА_1 наявні підстави для звернення до суду з даною заявою про захист прав своєї дитини.
Відповідно до ст. 13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою- не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість їй як громадянці України отримати свідоцтво про народження її дитини, виданого державним органом України.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 258, 265, 315-317 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа- Енергодарський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Запорозькій області, про встановлення факту народження дитини,- задовольнити.
Встановити факт народження громадянина України- ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , у шлюбі, при одноплідних пологах, першим за рахунком полог у матері, місце народження: м. Сімферополь, АР Крим, Україна, у батька ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Енергодар, Запорізької області, Україна, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та у матері ОСОБА_1 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Харків, Україна, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 , АДРЕСА_1 .
АДРЕСА_3 міському відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Запорізької області провести державну реєстрацію народження громадянина України- ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , у шлюбі, при одноплідних пологах, першим за рахунком полог у матері, місце народження: м. Сімферополь, АР Крим, Україна, у батька ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Енергодар, Запорізької області, Україна, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , та у матері ОСОБА_1 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки м. Харків, Україна, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_2 .
У порядку ст. 317 ЦПК України рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Учасник справи якому повне рішення не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О. М. Бульба