Справа № 309/1611/19
Провадження № 3/309/507/19
19 липня 2019 року м. Хуст
Хустський районний суд Закарпатської області
в складі головуючого судді Волощук О. Я.
при секретарі Галай В.В.
за участю прокурора Джуга М.М.
розглянувши матеріали, які надійшли з УЗЕ в Закарпатській області ДЗЕ НП України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, депутата Сокирницької сільської ради Хустського району Закарпатської області, проживаючої за адресою АДРЕСА_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягалася,
за ст.ст. 172-6 ч.1 Кодексу України про Адміністративні Правопорушення, -
У провадженні Хустського районного суду Закарпатської області знаходяться протоколи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. ст.172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З протоколу про адміністративне правопорушення №182 від 25.05.2019 року встановлено, що ОСОБА_1 , яка обрана депутатом Сокирницької сільської ради Хустського району Закарпатської області в період із листопада 2015 року по теперішній час, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані корупцією, як суб'єкт декларування, згідно підпункту б) п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування, 19.04.2019 року опублікувала на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2017 рік чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, З протоколу про адміністративне правопорушення №183 від 25.05.2019 року встановлено, що ОСОБА_1 , яка обрана депутатом Сокирницької сільської ради Хустського району Закарпатської області в період із листопада 2015 року по теперішній час, будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані корупцією, як суб'єкт декларування, згідно підпункту б) п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування, 13.05.2019 року опублікувала на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2018 рік чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Суд постановляє про об'єднання розгляду протоколів в одне провадження.
ОСОБА_1 в судові засідання, призначені на 31.05.2019, 18.06.2019, 02.07.2019, 15.07.2019, 19.07.2019 року не з'являлася, повістки повернуто до суду без вручення, що свідчить про те, що ОСОБА_1 належним чином не повідомлена про час та місце розгляду адміністративної справи.
В судовому засіданні прокурор Джуга М.М. просив зупинити строк розгляду справи, оскільки із пояснень відібраних від сестри порушниці ОСОБА_1 - ОСОБА_2 вбачається, що ОСОБА_1 знаходиться за межами України, дата повернення її на Україну невідома.
Заслухавши думку прокурора, суд вважає, що є підстави для зупинення строків розгляду справи.
Згідно з ч.3 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 172-4 - 172-9 цього Кодексу присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності є обов'язковою.
Частиною 4 статті 277 КУпАП визначено, що строк розгляду адміністративних справ про адміністративні корупційні правопорушення зупиняється судом у разі якщо особа, щодо якої складено протокол про адміністративне корупційне правопорушення, умисно ухиляється від явки до суду або з поважних причин не може туди з'явитися (хвороба, перебування у відрядженні чи на лікуванні, у відпустці тощо).
Відповідно до п. 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17.10.2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» у випадку відкладення розгляду справи про адміністративні правопорушення за клопотанням учасників судового розгляду строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 КУпАП, обчислюється починаючи з дня вчинення адміністративного правопорушення, а при триваючому правопорушенні - починаючи з дня його виявлення. Можливість зупинення цього строку у зв'язку з перенесенням розгляду справи не передбачено, крім випадку, визначеного частиною четвертою статті 277 КУпАП.
З урахуванням того, що ОСОБА_1 на даний час не повідомлена про час та місце розгляду справи у зв'язку із перебуванням за межами України, з метою недопущення порушення строків розгляду адміністративної справи, суд, вважає за доцільне зупинити провадження у справі до появи ОСОБА_1 на території України та з'явлення її до суду.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.38,268,277 КУпАП, суд,-
Строк розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.ст. 172-6 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення зупинити до прибуття ОСОБА_1 у судове засідання.
Контроль за викання постанови покласти на прокурора Хустської місцевої прокуратури Джуга М.М.
Постанова, окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Хустського
районного суду: Волощук О.Я.