номер провадження справи 32/49/19
09.07.2019 Справа № 908/710/19
м.Запоріжжя
За позовом Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області (70530, Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха, вул. Б. Хмельницького, 49)
до відповідача Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14)
про скасування оперативно-господарської санкції
Суддя Колодій Н.А.
При секретарі: Лола Н.О.
За участю представників сторін:
Від позивача: Мідяний Є.О. (дов. № 1 від 25.01.19)
Від відповідача: Комраков С.В. (дов. № 52 від 01.01.19)
25.03.2019 до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Комишуваської селищної ради Оріхівського району до Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” про скасування оперативно-господарської санкції, оформленої Протоколом № 12 від 12.02.2019 на засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, у вигляді донарахування вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 34419,79 грн.
Ухвалою суду від 01.04.2019 відкрито загальне провадження у справі №908/710/19, підготовче засідання призначено на 24.04.2019. Ухвалою суду від 12.04.2019 підготовче засідання перенесено на 22.04.2019. Ухвалою суду від 22.04.2019 відкладено підготовче засідання на 21.05.2019. Ухвалою суду від 21.05.2019 продовжено строк підготовчого провадження, підготовче провадження закрито, судове засідання по суті призначено на 11.06.2019. У судовому засіданні 11.06.2019 оголошено перерву до 09.07.2019.
У судовому засіданні 09.07.2019 представник позивача підтримав позовні вимоги, зазначивши, що відповідачем не доведено, що ділянка електричних мереж, до якої здійснено самовільне підключення, знаходиться на балансі або у власності позивача. Струмоприймачі, які самовільно підключені, також не належать Комишуваській селищній раді. У зв'язку з чим, просить позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечив, вважає, що оскільки самовільне приєднання було здійснено для вуличного освітлення, то відповідальність повинна нести Комишуваська селищна рада Оріхівського району.
У судовому засіданні 09.07.2019 після закінчення з'ясування обставин та перевірки їх доказами, а також після судових дебатів, судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
16.01.2019 представниками ПАТ “Запоріжжяобленерго”, за адресою: смт. Комишеваха, вул. Б. Хмельницького, проведено позапланову перевірку та виявлено порушення п. 5.5.5., п. 1.2.1 ПРРЕЕ, а саме: самовільне підключення струмоприймачів (вуличне освітлення) без наявності відповідних договорів до мережі, що не є власністю ПАТ «Запоріжжяобленерго» з метою безоблікового споживання електричної енергії. Самовільне підключення виконано відкрито проводом до струмоприймачів.
За результатами перевірки складено Акт про порушення № 000261 від 16.01.2019. Акт підписаний уповноваженими представниками енергопостачальної організації та головою Комишуваської селищної ради Оріхівського району. В графі акту «зауваження до складено акту» голова Комишуваської селищної ради Оріхівського району зазначив, що з актом не згоден.
На підставі вищевказаного акту, комісією відповідача 12.02.2019 за відсутності представника позивача, відбулось засідання комісії ПАТ „Запоріжжяобленерго” на якому було прийнято рішення: виконати розрахунок недоврахованої електроенергії згідно формул 2.7, 2.9 Методики, затвердженої постановою НКРЕ № 562 від 01.05.2006р., за період з 16.01.2018 по 16.01.2019. Кількість недоврахованої електричної енергії визначено 13876 кВтг на суму 34419,79 грн.
Прийняте рішення оформлене Протоколом засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 12 від 12.02.2019.
Другий примірник протоколу № 12 від 12.02.2019, розрахунок і рахунок на сплату недоврахованої електроенергії на суму 34419,79 грн. позивач отримав 21.02.2019.
Не погоджуючись з рішенням відповідача Комишуваська селищна рада Оріхівського району Запорізької області звернулась до суду з позовом про скасування оперативно-господарської санкції, оформленої Протоколом № 12 від 12.02.2019 на засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, у вигляді донарахування вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 34419,79 грн.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши надані та дослідженні докази, вислухавши пояснення представників сторін, суд знаходить доводи позивача обґрунтованими, а позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; розкомплектування та пошкодження об'єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об'єктів; порушення правил користування енергією.
Відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП 14.03.2018 № 312, та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006р. № 562, порушення у вигляді самовільного підключення струмоприймачів є підставою для застосування до споживача оперативно-господарської санкції у вигляді нарахування вартості недоврахованої електроенергії.
Відповідно до статті 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
Частиною 1 ст. 237 ГК України визначено, що підставою для застосування оперативно-господарських санкцій є факт порушення господарського зобов'язання другою стороною. Оперативно-господарські санкції застосовуються стороною, яка потерпіла від правопорушення, у позасудовому порядку та без попереднього пред'явлення претензії порушнику зобов'язання.
Таким чином, виходячи з приписів законодавства, для притягнення споживача до відповідальності за порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії та Закону України «Про електроенергетику», необхідною умовою є вчинення саме споживачем протиправних дій або бездіяльності, спрямованих на самовільне підключення та споживання електричної енергії ним самим або іншої особою.
Як слідує з пояснень позивача, струмоприймачі, які були підключені до електричної мережі не є власністю позивача та не знаходяться на його балансі, електрична мережа також не знаходиться на балансі позивача.
Відповідач, в свою чергу, наполягає, що оскільки самовільне підключення здійснено для вуличного освітлення, то відповідальність за таке порушення повинна нести саме Комишуваська селищна рада.
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, у зв'язку з наступним.
Відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, точки (розподілу) продажу електричної енергії та межа балансової належності об'єкта споживача визначається умовами договору. Так, в матеріалах справи містяться договір електричної енергії № 138 від 10.12.2018, укладений з ПАТ «Запоріжжяобленерго», договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 138 від 20.02.2019, укладений з ТОВ «Запоріжжяелектропостачання» та заявка приєднання, видана ПАТ «Запоріжжяобленерго'до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії. Данню заявкою сторони погодили перелік точок обліку об'єктів Комишуваської селищної ради, в той же час струмоприймачі (вуличне освітлення), розміщені за адресою: смт. Комишеваха, вул. Б.Хмельницького, в ній зазначені.
Крім того, в матеріалах справи відсутні будь-які документи, які б свідчили про розмежування балансової належності електромереж, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 . Зі схеми електропостачання електроустановок, яка є додатком № 1 до Акту про порушення № 000261 від 16.01.2019, також неможливо встановити межу балансової належності електромереж.
Зазначені обставини спростовують доводи відповідача про те, що точка самовільного приєднання струмоприймачів знаходиться на ділянці, за яку позивач несе відповідальність. Відповідачем також не доказано, що струмоприймачі належать саме позивачу.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України). Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 78 ГПК України).
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
За таких обставин, суд вважає, що застосування ПАТ “Запоріжжяобленерго” оперативно-господарської санкції до позивача без встановлення факту порушення останнім господарського зобов'язання, а саме - самовільного підключення до електричних мереж та споживання електричної енергії, є безпідставним. А отже, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно зі ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236 - 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Скасувати оперативно-господарську санкцію Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”, оформлену Протоколом № 12 від 12.02.2019 на засідання комісії з розгляду Актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, у вигляді донарахування вартості недоврахованої електричної енергії в сумі 34419,79 грн.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго” (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14; код ЄДРПОУ 00130926) на користь Комишуваської селищної ради Оріхівського району Запорізької області (70530, Запорізька область, Оріхівський район, смт. Комишуваха, вул. Б. Хмельницького, 49; код ЄДРПОУ 00130926) суму 1921 (одну тисячу дев'ятсот двадцять одну) грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Відповідно до ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19.07.2019.
Суддя Н.А. Колодій