Постанова від 18.07.2019 по справі 492/1244/19

Справа № 492/1244/19

Провадження № 2-а/492/15/19

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 року м. Арциз

Арцизький районний суд Одеської області у складі:

Головуючого - судді Череватої В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Каширної О.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Арцизі Одеської області в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до посадової особи - секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області Ліцкан Анастасії Олександрівни, Відділу ведення державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області виборчого округу № 142 про внесення в списки виборців, притягнення до кримінальної відповідальності, стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

18.07.2019 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Арцизького районного суду Одеської області із адміністративним позовом про внесення в списки виборців, порушення кримінального провадження, стягнення моральної шкоди.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що фактично проживає в АДРЕСА_1 і не мала можливості приїхати та особисто зареєструватися у відділі ведення державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області, оскільки погано себе почувала, зверталась до правоохоронних органів із заявами про скоєння на неї замаху, а також у зв'язку з поганим самопочуттям зверталась за медичною допомогою до лікарської установи. Також позивач просить притягнути до кримінальної відповідальності секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області Ліцкан ОСОБА_2 за ст. 365 ч. 3 КК України та стягнути з останньої моральну шкоду в розмірі 150 000 гривень.

Ухвалою від 18.07.2019 відкрито провадження у справі.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просила суд позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_3 та представник відповідача в судове засідання не з'явилися, про розгляд справи повідомлені належним чином, причину своєї неявки суду не повідомили, з заявами про розгляд справи за їх відсутності до суду не звертались.

Відповідно до положень ст. 205 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності відповідачів.

Суд заслухавши пояснення позивача, дослідивши докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживає в АДРЕСА_1 .

Відповідно до даних Державного реєстру виборців ОСОБА_1 включена до списку виборців за виборчою дільницею, що утворена на постійній основі № 511002 в м. Ізмаїл Одеської області.

Відділ ведення державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області, відмовив ОСОБА_1 у тимчасовій зміні місця голосування через порушення строків подання заяви до відділу ведення Державного реєстру апарату Арцизької райдержадміністрації.

Згідно ч. 1 ст. 274 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.

Відповідно до ст. 70 Конституції України, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про вибори народних депутатів України», право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.

Згідно вимог ч. 2, п. 2, 4 ст. 32 Закону України «Про вибори народних депутатів України», дільнича виборча комісія отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців або Міністерства закордонних справ України, складає список виборців у випадках, передбачених цим Законом, надає його для загального ознайомлення, а також вносить до нього зміни у випадках, передбачених цим Законом, а також в порядку та в строки, встановлені частиною другою статті 40 цього Закону, вручає або надсилає кожному виборцю іменне запрошення із зазначенням дати проведення голосування, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування.

Як передбачено ч. ч. 1, 2 ст. 39 Закону України «Про вибори народних депутатів України» органи ведення Державного реєстру виборців складають попередні списки виборців для звичайних виборчих дільниць відповідно до Закону України «Про Державний реєстр виборців». Складання попередніх списків виборців для звичайних виборчих дільниць здійснюється у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. До попереднього списку виборців для звичайної виборчої дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день голосування виповниться вісімнадцять років та які відносяться за виборчою адресою до цієї виборчої дільниці відповідно до відомостей Державного реєстру виборців. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Відповідно до ч. 4 ст. 39 Закону України «Про вибори народних депутатів України», при включенні виборця, якому тимчасово змінено місце голосування, до попереднього списку виборців у графі "Примітки" навпроти його прізвища зазначаються номер посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування, дату його видачі та найменування органу ведення Державного реєстру виборців, який його видав, а також, у разі якщо виборча адреса виборця знаходиться за межами відповідного одномандатного округу, робиться відмітка про отримання виборцем лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

В п.3.5. постанови ЦВК від 13 вересня 2012 року № 893 Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси, зазначено, що на період проведення чергових і позачергових виборів народних депутатів України орган ведення Реєстру може тимчасово змінити місце голосування виборцю на іншу виборчу дільницю, в тому числі поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу.

Відповідно до розділу ІІІ Постанови Центральної виборчої комісії від 13 вересня 2012 року № 893 «Про забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси»:

Заява розглядається органом ведення Реєстру невідкладно, але не раніше дня початку відповідного виборчого процесу чи процесу референдуму та не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування. Під час розгляду заяви орган ведення Реєстру перевіряє, чи включений заявник до Державного реєстру виборців (далі - Реєстр). У ході перевірки включення особи до Реєстру орган ведення Реєстру з'ясовує, чи не було змінено місце голосування заявника на зазначених у заяві виборах або референдумі.

У разі включення громадянина до Реєстру орган ведення Реєстру встановлює, чи має він право голосу на відповідних виборах або референдумі.

Наявність права голосу на виборах або референдумі встановлюється відповідно до Конституції України та Законів України «Про вибори Президента України», «Про вибори народних депутатів України», «Про всеукраїнський референдум».

Для встановлення наявності в заявника права голосу на виборах Президента України, народних депутатів України, всеукраїнському референдумі орган ведення Реєстру перевіряє:

належність до громадянства України; досягнення вісімнадцяти років; відсутність у записі Реєстру стосовно заявника службової відмітки про визнання його недієздатним.

Як встановлено судом, вищевказаною постановою ЦВК передбачений спрощений порядок зміни місця голосування, позивач ОСОБА_1 пропустила строк звернення до Державного реєстру виборців не надавши в судовому засіданні доказів поважності пропуску строку.

Як зазначив Вищий адміністративний суд України у своєму Узагальненні практики вирішення адміністративними судами спорів про зміну виборчої адреси та місця голосування, уточнення списків виборців, які виникли під час позачергових виборів Президента України та виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних і міських голів, якими слід керуватись при розгляді даної категорії справ (в межах, що не суперечить положенням КАСУ в новій редакції), і як це слідує з аналізу норм закону, що регулюють дані правовідносини, - підставою для відмови у позові про включення до списку виборців на певній виборчій дільниці є, зокрема, такі обставини: якщо позивач уже був внесений до реєстру виборців за виборчою адресою і не звертався з проханням про зміну виборчої адреси або про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до ст.20 та ст.7 Закону про Державний реєстр виборців; а також якщо місце голосування позивача не було тимчасово змінене відповідно до вимог постанови ЦВК від 13 вересня 2012 року № 893.

Вищий адміністративний суд України у своєму узагальненні звернув увагу, що наявність позивача в Реєстрі виборців за виборчою адресою є підставою для відмови в позові про включення до списку виборців за іншою адресою. Правильною є практика, коли суди відмовляють позивачам у включенні до списку виборців за іншою адресою, яка є відмінною від виборчої адреси позивачів, оскільки виборці не скористалися своїм правом на тимчасову зміну місця голосування виборця без зміни виборчої адреси та не звернулися у визначеному законом порядку до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначених виборцями виборчих дільниць або за своїми виборчими адресами не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування. Без тимчасової зміни місця голосування або без зміни виборчої адреси відповідно до вимог виборчого законодавства суд не може зобов'язувати відповідну дільничну виборчу комісію включати позивача до списку виборців на виборчій дільниці, яку він просить визнати місцем його тимчасового голосування.

Крім того, згідно з ч.ч. 1, 2, 3 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» від 22 лютого 2007 року № 698-V виборча адреса виборця визначається згідно з цією статтею та є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці.

Виборчою адресою виборця є адреса, за якою зареєстровано його місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Суд виходить з того, що позивач включена до списку виборців конкретної виборчої дільниці за зареєстрованим місцем проживання. Дана обставина підтверджується запитом щодо наявності виборця в Реєстрі. Позивачем не було подано (за п'ять днів до дня голосування) заяви про тимчасову зміну адреси голосування, не змінено його виборчу адресу, він не подавав до суду позову про тимчасову зміну місця голосування. Позивача не виключено зі списку виборців на виборчій дільниці за виборчою адресою.

Позивачем подано позов про включення (повторного) до списку виборців на іншій виборчій дільниці (не за виборчою адресою), але такий позов не є позовом про включення до списку виборців такого виборця, який не включений до жодного списку виборців, що могло б означати порушення його виборчого права на волевиявлення і право на віддання свого одного голосу за обраного кандидата.

Таким чином, право позивача на участь у Позачергових виборах народних депутатів України, які відбудуться 21.07.2019р., не порушено; позивач має право одного голосу, який вправі реалізувати у визначений законом спосіб - за виборчою адресою на тій виборчій дільниці, на якій вона внесена до списку виборців. Сам по собі той факт, що вказане місце знаходиться на певній віддаленості від місця її фактичного проживання, де позивач знаходиться в даний час, але в межах України, не дає підстави суду в супереч наведеним вище вимогам і приписам закону зобов'язати виборчу комісію включити позивача до списку виборців на іншій виборчій дільниці (без зміни виборчої адреси або тимчасової зміни місця голосування у визначений законом спосіб), що порушило б основні принципи виборчого права, зокрема принцип одного виборчого голосу.

Вказані позивачем підстави і обставини не є такими, що вказують на порушення чи обмеження його виборчих прав. Позивачем не дотримано порядку тимчасової зміни місця голосування з причин, що виходили виключно від нього і які не є поважними.

Інших законних підстав для включення позивача до списку виборців для голосування на обраній ним іншій виборчій дільниці суд не встановив. Таким чином, у позові слід відмовити.

Стосовно позовних вимог ОСОБА_1 щодо притягнення посадової особи - секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області Ліцкан Анастасії Олександрівни, до кримінальної відповідальності за ч. 3 ст. 365 КК України, суд вважає за необхідне відмовити, оскілки внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення в ЄРДР не входить до компетенції суду.

Відповідно до ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Стосовно позовних вимог позивача до секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області Ліцкан А.О. про стягнення моральної шкоди в розмірі 150 000 гривень, в цій частини слід закрити провадження у зв'язку з тим, що позовні вимоги не належать до розгляду за правилами адміністративного судочинства, а підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.

На підставі викладеного та керуючись ст.19 Конституції України, Законом України «Про Державний реєстр виборців», ст.ст. 2, 5-15, 19, 20, 22, 43, 49, 72-77, 79, 90, 94, ч.1 ст.205,238, 241-246, 250, 274 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до посадової особи - секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області Ліцкан Анастасії Олександрівни, Відділу ведення державного реєстру виборців Арцизької районної державної адміністрації Одеської області виборчого округу № 142 про внесення в списки виборців, порушення кримінального провадження - відмовити.

Провадження в частині позовних вимог ОСОБА_1 до посадової особи - секретаря Веселокутської сільської ради Арцизького району Одеської області Ліцкан Анастасії Олександрівни - закрити.

Розяснити ОСОБА_1 її право звернутись з позовними вимогами про стягнення моральної шкоди в порядку цивільного судочинства.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги в у дводенний строк з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

СУДДЯ

Арцизького районного суду В.І. Черевата

Одеської області