Справа № 826/3185/18 Суддя (судді) першої інстанції: Качур І.А.
18 липня 2019 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Лічевецького І.О., суддів - Земляної Г.В., Мельничука В.П., при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2019 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просив:
- визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницького району в м. Києві державної адміністрації щодо скасування з 01.07.2015 року права позивача на отримання ним та його членами сім'ї 50-відсоткової пільги по оплаті за користування житлової площі, комунальних послуг, а також палива, згідно з вимогами ст. 22 Закону України «Про міліцію» протиправними.
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Дарницького району в м. Києві державної адміністрації поновити право позивача на пільгу у виді 50-відстокової знижки для мене та членів моєї сім'ї по оплати за користування житлової площі, комунальних послуг, а також палива, згідно з вимогами ст. 22 Закону України «Про міліцію» починаючи з 01.09.2017 року довічно без врахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї та забезпечити його виконання.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що відповідачем протиправно позбавлено позивача та членів його сім'ї довічною 50-відсотковою знижкою по оплаті жилої площі, комунальних послуг та палива.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2019 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницького району в м. Києві державної адміністрації в частині зупинення застосування пільги відносно ОСОБА_1 , як пенсіонеру МВС України, у виді 50 % знижки для нього та членів його сім'ї оплати за користування житлової площі, комунальних послуг, а також палива протиправними. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Дарницького району в м. Києві державної адміністрації поновити ОСОБА_1 пільгу у виді 50 % знижки для нього та членів його сім'ї оплати за користування житлової площі, комунальних послуг, а також палива, починаючи з 01.09.2017 року і довічно. У решті позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації, посилаючись на не повне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог повністю.
Зокрема, скаржник посилається на те, що з липня 2015 року надання позивачу та його сім'ї зазначеної пільги припинено у зв'язку із запровадженням нового порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року № 389.
Крім того, як на підставу припинення надання зазначеної пільги відповідач послався на набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року № 580-VIII (надалі за тестом - «Закон № 580-VIII») та втратою ним у зв'язку з цим права на таку пільгу.
Перевіривши повноту встановлення місцевим загальним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов наступного.
Судом попередньої інстанції встановлено, що згідно витягу з наказу Міністерства внутрішніх справ України за № 993-о/с від 30 серпня 2011 року позивача було звільнено зі служби згідно п. 64 «б» (через хворобу) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Відповідно до Свідоцтва про хворобу госпітальної військово-лікарської комісії ЦГ МВС України від 19 серпня 2011 року № 338, захворювання позивача так, пов'язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ.
Позивачу та членам його сім'ї було встановлено довічно 50-відсоткову знижку по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива на підставі Закону України «Про міліцію», якою він користувався по 30 червня 2015 року.
25 січня 2018 року позивач звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про вжиття заходів щодо поновлення пільг, в якій просив роз'яснити підстави припинення надання 50-ти відсоткової знижки з оплати жилої площі, комунальних послуг, електроенергії, а також палива та відновити право позивача та членів його сім'ї на вказану пільгу.
Листом Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації від 05.02.2018р. №01-12/1217 відмовило позивачу у відновленні його прав на 50-процентну знижку плати за користування житлово-комунальними послугами, як «міліціонеру на пенсії», у зв'язку із втратою чинності з 07 листопада 2015 року Закону України «Про міліцію».
Листом Головного управління ДФС у Черкаській області від 15.01.2018 № 1956/23-00-04-215 повідомлено позивача, що він та члени його сім'ї користувалися пільгами на житлово-комунальні послуги з 01.03.2013 року по 30.06.2015 року. Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, внесено зміни до ст. 22 Закону України «Про міліцію», за якими працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 8 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року №389 пільговики, до сукупного доходу сім'ї яких входять доходи, визначені пунктом 5 цього Порядку (крім пенсії та соціальної допомоги), або до складу сім'ї яких входять працездатні особи, подають до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення декларацію про доходи сім'ї пільговика за формою згідно з додатком, а також довідки про доходи свої та членів сім'ї (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги) за шість місяців, що передують місяцю звернення, або документи, що підтверджують відсутність доходів за такий період. Проте декларацію про доходи сім'ї пільговика, позивачем подано не було. Крім того, Закон України «Про міліцію» втратив чинність на підставі Закону України «Про національну поліцію».
Відповідно до частини 4 ст. 22 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року № 565-XII (надалі за текстом - «Закон № 565-XII»), в редакції чинній на час призначення позивачу спірної пільги, працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством.
Згідно з частиною 6 цієї ж статті за працівниками міліції, звільненими зі служби за віком, хворобою або вислугою років, зберігається право на пільги за цим Законом.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, внесено зміни до ст. 22 Закону України «Про міліцію», за якими працівникам міліції та членам їх сімей надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом та комунальними послугами, за паливо в межах норм, встановлених законодавством за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм реалізації права на отримання пільг з оплати послуг за користування житлом (квартирна плата, плата за послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення, тепло- та електропостачання, природний газ (в тому числі послуги з транспортування, розподілу та постачання, централізоване опалення, вивезення побутових відходів), паливом, скрапленим газом, телефоном, послуг із встановлення квартирних телефонів (далі - пільги) залежно від середньомісячного сукупного доходу сім'ї осіб, які мають право на пільги згідно із законодавчими актами, а також підтвердження права на інші види пільг, які надаються з урахуванням доходу (безоплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів, виробів медичного призначення, зубопротезування тощо) відповідно до законодавства визначено Порядком надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2015 року №389 (надалі за текстом - «Порядок»).
Відповідно до п. 2 Порядку дія цього Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із Законами України: «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні), «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до категорії 3; дружини (чоловіки) та опікуни (на час опікунства) дітей померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою; сім'ї, які мають дитину-інваліда, інвалідність якої пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи), «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (учасники війни; особи, на яких поширюється чинність зазначеного Закону; особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдови (вдівці) та батьки померлих осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» (особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною; вдови (вдівці) та батьки померлих осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною), «Про освіту» (пенсіонери, які раніше працювали педагогічними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у них), Основами законодавства України про охорону здоров'я (пенсіонери, які раніше працювали медичними і фармацевтичними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у таких населених пунктах), «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (пенсіонери, які раніше працювали у бібліотеках у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у них), «Про захист рослин» (пенсіонери, які працювали у сфері захисту рослин у сільській місцевості і проживають там), «Про жертви нацистських переслідувань», «Про охорону дитинства» (багатодітні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї, в яких не менше року проживають троє або більше дітей, сім'ї, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування), «Про соціальний захист дітей війни», «Про культуру» (пенсіонери, які раніше працювали в державних та комунальних закладах культури, закладах освіти сфери культури у сільській місцевості і селищах міського типу і проживають у них), Кодексом цивільного захисту України (батьки та члени сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов'язків; особи, звільнені із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків) (далі - пільговики).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї» від 27 січня 2016 року №36, зокрема у пункті 2 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї слова «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні),» виключено.
Постановою Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №826/7972/16 касаційну скаргу Кабінету Міністрів України задоволено частково. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 01 березня 2017 року та Київського апеляційного адміністративного суду від 13 червня 2017 року скасовано. Ухвалено нове рішення. Позов задоволено частково. Визнано нечинним абзац 2 пункту 2 Змін, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2016 року № 36, яким виключено з пункту 2 Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім'ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року №389 слова «Про міліцію» (звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв'язку з виконанням службових обов'язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утримання)». В задоволенні решти позову відмовлено.
Отже, дія вказаного Порядку поширюється на осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою, зокрема згідно із Законом України «Про міліцію».
Водночас з 07 листопада 2015 року у зв'язку з набуттям чинності Законом України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 р. № 580-VIII (надалі за текстом - «Закон № 580-VIII») втратив чинність Закон № 565-XII, відповідно до ст. 22 якого позивач мав право на 50 % знижку по сплаті за користування житлом, комунальними послугами, та паливом.
Згідно з абзацами 2, 3 пп. 15 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 580-VIII встановлено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
При цьому, Закон № 580-VIII не містить норм, які б передбачали пільги, компенсації і гарантії не тільки для колишніх міліціонерів, а й для тих, які виходять на пенсію після вступу цього закону в силу.
Конституційний Суд України у п. 3 мотивувальної частини Рішення від 03 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Враховуючи те, що останнім в часі є Закон № 580-VIII, то пріоритетними в даному випадку є положення саме цього Закону.
Оскільки пільги на оплату житлово-комунальних послуг у Законі № 580-VIII не передбачені, відсутні встановлені законом підстави для поновлення позивачу пільг, на які він мав право і якими користувався відповідно до статті 22 Закону України «Про міліцію», у зв'язку з чим дії Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації щодо припинення виплати позивачу з нарахування пільг на житлово-комунальні послуги є правомірними.
Крім того, Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким внесено зміни в Закон України «Про міліцію», стосовно пільг неконституційним не визнавався.
Правова позиція з цього питання висловлена Верховним Судом в постановах у справах № 367/6940/16-а від 20 березня 2019 року №243/4524/16-а від 17 квітня 2018 року та №159/1783/16-а від 15 травня 2019 року.
Отже відповідач, відмовляючи позивачу у наданні пільги, як пенсіонеру МВС України, у вигляді 50 % знижки по оплаті жилої площі, комунальних послуг, а також палива, діяв на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Посилання позивача на те, що таку пільгу встановлено йому довічно також є безпідставним, оскільки дія пільги нерозривно пов'язана з дією закону, яким її передбачено. У разі втрати законом чинності дія передбаченої ним пільги також припиняється.
За таких обставин, ухвалене у справі судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
У відповідності до вимог п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин справи, що мають значення для справи та неправильне застосування норм матеріального права.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації задовольнити.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 квітня 2019 року скасувати та ухвалити нове судове рішення.
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на постанову суду може бути подана безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Постанова складена в повному обсязі 18 липня 2019 р.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя Г.В.Земляна
суддя В.П.Мельничук