Ухвала від 18.07.2019 по справі 855/304/19

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 855/304/19

УХВАЛА

18 липня 2019 року

м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі: судді-доповідача - Вівдиченко Т.Р., суддів Ключковича В.Ю. та Собківа Я.М., перевіривши позовну заяву кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИЛА:

17 липня 2019 року о 16 год. 30 хв. кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії, відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відділу ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, яка полягає у невнесенні до списку виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223;

- зобов'язати відділ ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації внести до списку виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного'виборчого округу № 223;

- зобов'язати відділ ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації надати список виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 з відмітками про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223, дільничним виборчим комісіям №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відповідно;

- визнати протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка полягає у незабезпеченні контролю за невнесенням відділом ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації до списку виборців на

спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців,місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223;

- зобов'язати Центральну виборчу комісію щодо вжиття заходів щодо забезпечення внесення до уточненого списку виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223.

Вирішуючи питання щодо відсутності перешкод для відкриття провадження у даній справі, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Порядок розгляду даної категорії справ регулюється нормами Глави 11 § 2 Кодексу адміністративного судочинства України - «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ».

Згідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Так, у рішенні від 20.07.2006 р. у справі «Сокуренко і Стригун проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що фраза «встановленого законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Неправомірні рішення, дії чи бездіяльність посадових осіб місцевих органів виконавчої влади, прийняті з порушенням прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, можуть бути оскаржені відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України та ст. 6 КАС України в порядку адміністративного судочинства.

Частина 1 статті 2 КАС України регламентує необхідність справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України міститься визначення поняття «адміністративний суд», згідно з яким це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Отже, належним та компетентним судом, у розумінні процесуального закону, є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.

В силу п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

При цьому, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Згідно ч. 1 ст. 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України», виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Тобто, пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.

Зі змісту позовної заяви та матеріалів справи вбачається, що даний позов подано у межах виборчого процесу з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року, відповідно до Указу Президента України N 303/2019 від 21 травня 2019 року "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів" .

При цьому, суд зазначає, що Шостий апеляційний адміністративний суд не є тим судом, який може розглянути даний позов щодо всіх заявлених позовних вимог, з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 275 КАС України, позовна заява щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб подається до окружного адміністративного суду за їх місцезнаходженням. Позовна заява щодо дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум, подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за їхнім місцезнаходженням.

В даному випадку, як вбачається з позовних вимог, позивач оскаржує бездіяльність відділу ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, яка полягає у невнесенні до списку виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223 та просить зобов'язати відділ ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації вчинити певні дії, а тому, Шостий апеляційний адміністративний суд не є компетентним судом для розгляду таких позовних вимог.

Отже, позов в частині позовних вимог щодо: - визнання протиправною бездіяльність відділу ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, яка полягає у невнесенні до списку виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223; - зобов'язання відділ ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації внести до списку виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного'виборчого округу № 223; - зобов'язання відділ ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації надати список виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 з відмітками про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223, дільничним виборчим комісіям №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відповідно - підсудний окружному адміністративному суду.

Відповідно до ч. 3 ст. 273 КАС України, рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.

Таким чином, позов в частині вимог щодо: - визнання протиправною бездіяльність Центральної виборчої комісії, яка полягає у незабезпеченні контролю за невнесенням відділом ведення державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації до списку виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців,місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу №223; - зобов'язати Центральну виборчу комісію щодо вжиття заходів щодо забезпечення внесення до уточненого списку виборців на спеціальних виборчих дільницях №801050, 801051, 801053, 801054, 801055, 801056, 801057, 801058, 801059, 801060, 801061, 801063, 801064, 801065, 801066 відмітки про отримання лише бюлетеня для голосування у загальнодержавному окрузі навпроти прізвищ виборців, місце реєстрації яких знаходиться за межами одномандатного виборчого округу № 223, підсудний апеляційному адміністративному суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.

Разом з цим, в даному випадку, не можуть бути застосовані положення ч. 3, 4 ст. 21 КАС України, оскільки, усі заявлені позивачем вимоги підсудні різним судам.

Колегія суддів зазначає, що не можуть розглядатися в одному провадженні кілька пов'язаних між собою вимог, які не підсудні одному адміністративному суду, у спорах пов'язаних з виборчим процесом чи процессом референдуму.

В силу ч. 5 ст. 172 КАС України, не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.

Водночас, аналіз змісту наведеної правової норми, з урахуванням вже згаданих та проаналізованих вище положень ч. 3, 4 ст. 21 та ст. 273, 275 КАС України, дає підстави для висновку, що приписи ч.3, 4 ст. 21 КАС України є загальними щодо спеціального правового регулювання спірних правовідносин, які визначені у положеннях ст. 273, 275 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно п. 6 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).

Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку щодо неможливості об'єднання в одне провадження позовних вимог, які належить розглядати за правилами різної підсудності. Роз'єднання позовних вимог з їх подальшим розглядом адміністративним судом за таких обставин є неможливим.

Зважаючи на вищевказане, колегія суддів дійшла висновку, що процесуальні правила Кодексу адміністративного судочинства України не передбачають можливості розгляду Шостим апеляційним адміністративним судом, як судом першої інстанції, позовів, в яких об'єднано вимоги, що належить розглядати за правилами різної підсудності та вимог, які не передбачено розглядати Шостим апеляційний адміністративним судом.

За таких обставин, позовна заява кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 подана без урахування правил об'єднання позовних вимог, а тому, підлягає поверненню.

Разом з тим, суд зауважує, що повернення позовної заяви, в даному випадку, не перешкоджає доступу позивача до правосуддя, оскільки усунувши недоліки позовної заяви, позивач не позбавлений права звернутися до суду повторно, з урахуванням вимог КАС України.

Керуючись ст.ст. 4, 19, 20, 21, 22, 29, 160, 169, 172, 241, 243, 248, 256, 275, 277, 278 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Позовну заяву кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 з позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, відділу ведення Державного реєстру виборців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії - повернути позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у дводенний строк у порядку, встановленому ч. 2 ст. 278 КАС України.

Відповідно до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, апеляційна скарга подається учасниками справи до Верховного суду через Шостий апеляційний адміністративний суд.

Суддя-доповідач Судді Вівдиченко Т.Р. Ключкович В.Ю. Собків Я.М.

Головуючий суддя Вівдиченко Тетяна Романівна

Судді: Собків Ярослав Мар'янович