Постанова від 16.07.2019 по справі 540/2497/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 липня 2019 р.м.ОдесаСправа № 540/2497/18

Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Шляхтицького О.І.,

суддів: Потапчука В.О., Семенюка Г.В.,

секретар - Ханділян Г.В.,

за участю: представників відповідача - Нечипоренко Н.С., Тищенко А.Ф.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференціі в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби морського та річкового транспорту України, за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії відповідача по недопущенню його до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько - Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України, проведеного відповідно до Наказу відповідача від 30.10.2018 року №110 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б»; скасувати рішення конкурсної комісії відповідача в частині визначення переможця конкурсу на посаду державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України.

В обґрунтування позовних вимог зазначалось, що 30.10.2018 відповідачем видано Наказ №110 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б», яким затверджено умови конкурсного відбору, що було висвітлено на сайті відповідача. Останнім днем подачі документів на конкурс визначено 14.11.2018. Позивачем 13.11.2018, тобто у визначений конкурсними умовами строк, поштою направлено необхідний пакет документів до конкурсної комісії. Проте, 22.11.2018, на його адресу надійшов лист, в якому службою управління персоналом відповідача повідомлено про недопущення його до участі в конкурсі в зв'язку з тим, що документи до відповідача надійшли 15.11.2018. Вважав, що документи ним були подані вчасно, так, як відповідно до положень Цивільного кодексу України, якщо строк встановлено для вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок, тобто з 01.11.2018 (статті 251, 253,255 ЦК України). Порядок проведення конкурсу №246 дозволяє особі, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, подавати документи, в тому числі поштою (пункт 19). Відповідач скоротив визначений статтею 23 Закону України «Про державну службу» п'ятнадцятиденний термін для подачі документів. Крім того, оголошення про проведення конкурсу взагалі не було опубліковано на сайті відповідача. Таким чином, дії відповідача по недопущенню його до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади, є протиправними, а рішення конкурсної комісії в частині визначення переможця конкурсу підлягає скасуванню.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з даним рішенням суду ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі зазначено, що рішення судом першої інстанції ухвалене з порушенням норм процесуального та неправильним застосуванням норм матеріального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її часткового задоволення.

Обставини справи.

Суд першої інстанції встановив, що наказом виконуючого обов'язки голови Державної служби морського та річкового транспорту України №110 від 30.10.2018 оголошено конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України, затверджено умови проведення конкурсу на зайняття зазначеної посади.

31.10.2018 оголошення про вакансію опубліковано на веб-сайті Національного агентства України з питань державної служби (Єдиному порталі вакансій державної служби) та на сайті відповідача.

13.11.2018 позивачем поштою надіслано документи для участі в конкурсі, а 22.11.2018 він отримав лист відповідача від 15.11.2018, в якому його повідомлено про недопущення до участі в конкурсі в зв'язку з тим, що документи надійшли до відповідача 15.11.2018, тоді як за конкурсними умовами останнім днем подачі документів визначено 14.11.2018.

Вважаючи дії відповідача по недопущенню до участі в конкурсі протиправними, а також необхідності скасування рішення конкурсної комісії відповідача в частині визначення переможця конкурсу, позивач звернувся до суду.

Вказані обставини сторонами не заперечуються, а отже є встановленими.

Висновок суду першої інстанції.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не дотримався строків подання відповідних документів , також в ході судового розгляду не було встановлено наявність порушень прав позивача при призначенні відповідачем конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України.

Джерела права й акти їх застосування та оцінка суду.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначає Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 (далі - Закон № 889).

На підставі статті 21 Закону № 889 вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина України на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

Положеннями частини першої статті 22 Закону № 889 обумовлено, що з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби.

Такий Порядок затверджено постановою Кабінетом Міністрів України від 25.03.2016 №246 (надалі - Порядок №246).

Відповідно до частини третьої статті 22 Закону № 889, пункту 6 Порядку №246 порядок проведення конкурсу визначає: 1) умови проведення конкурсу; 2) вимоги щодо оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу; 3) склад, порядок формування та повноваження конкурсної комісії; 4) порядок прийняття та розгляду документів для участі в конкурсі; 5) порядок проведення тестування, співбесіди, інших видів оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби; 6) методи оцінювання кандидатів на зайняття вакантних посад державної служби.

Згідно статті 23 Закону № 889 інформація про вакантну посаду державної служби оприлюднюється на офіційних веб-сайтах державного органу, в якому проводиться конкурс, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, відповідно до цього Закону і Порядку проведення конкурсу.

Рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "А" приймає суб'єкт призначення, на вакантні посади державної служби категорій "Б" і "В" - керівник державної служби відповідно до цього Закону.

Суб'єкт призначення або керівник державної служби забезпечує оприлюднення та передачу центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови в електронній формі не пізніше наступного робочого дня з дня підписання відповідного наказу (розпорядження).

Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, здійснює перевірку наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови на відповідність вимогам законодавства з питань державної служби і в разі відсутності зауважень узагальнює подану інформацію та не пізніше наступного робочого дня з дня їх надходження розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

У разі невідповідності наказу (розпорядження) про оголошення конкурсу та його умови вимогам законодавства з питань державної служби центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, не пізніше наступного робочого дня з дня надходження наказу (розпорядження) повідомляє про це відповідному суб'єкту призначення або керівнику державної служби для приведення його у відповідність із законодавством.

В оприлюдненому оголошенні про проведення конкурсу зазначаються:

1) найменування і місцезнаходження державного органу;

2) назва посади;

3) посадові обов'язки;

4) умови оплати праці;

5) вимоги до професійної компетентності кандидата на посаду;

6) інформація щодо строковості чи безстроковості призначення на посаду;

7) вичерпний перелік документів, необхідних для участі в конкурсі, та строк їх подання;

8) дата і місце проведення конкурсу;

9) прізвище, номер телефону та адреса електронної пошти особи, яка надає додаткову інформацію з питань проведення конкурсу.

За правилами частини 5 статті 23 Закону №899 строк подання документів для участі в конкурсі не може становити менше 15 та більше 30 календарних днів з дня оприлюднення інформації про проведення конкурсу.

Правила тлумачення вказаних норм з метою обрахування вказаних строків та визначення терміну строку з якого вказані документи залишаються без розгляду регламентовані пунктом 9 Порядку №246.

Так, зокрема, згідно пункту 9 Порядку №246 документи подані (надіслані) кандидатами до державного органу, в якому проводиться конкурс, не розглядаються у разі:

1) подання їх особисто в останній день строку після закінчення робочого часу;

2) надіслання їх поштою після закінчення строку подання;

3) надіслання їх поштою протягом установленого строку подання та надходження до державного органу менше ніж за три робочих дні до дати проведення конкурсу.

Як встановлено в ході судового розгляду, Наказом голови Державної служби морського та річкового транспорту України від 11.07.2018 №20, з подальшими змінами, утворено конкурсну комісію для проведення конкурсу на зайняття вакантних посад державної служби категорії «Б» і «В».

За змістом частини 3 статті 22, статті 23 Закону №899, відповідачем видано Наказ від 30.10.2018 №110, яким оголошено конкурс на посаду державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України, а також затверджено умови проведення конкурсу на зайняття зазначеної вакантної посади.

Згідно затверджених умов проведення конкурсу строк подання документів - до 18:00 год. 14.11.2018 за адресою: м. Київ, вул. Преображенська, 25. Місце, час та дата початку проведення конкурсу: м. Київ, просп. Перемоги, 14, адміністративна будівля Міністерства інфраструктури України о 10:00 16.11.2018.

З матеріалів справи вбачається, що інформація про проведення конкурсу на офіційному веб-сайті Національного агентства України з питань державної служби оприлюднена 31.10.2018, що свідчить про відповідність наказу про оголошення конкурсу та його умови вимогам законодавства з питань державної служби. В цей же день вказана інформація оприлюднена і на сайті Держслужби морського та річкового транспорту України. Кінцевим строком подання документів визначено 14.11.2018.

Позивач зазначав, що строк подачі документів ним не порушено, так, як документи надійшли поштою до відповідача 15.11.2018, а згідно статей 251, 253, 255 Цивільного кодексу України, якщо строк встановлено до вчинення дії, вона може бути вчинена до закінчення останнього дня строку. Письмові заяви та повідомлення, здані до установи зв'язку до закінчення останнього дня строку, вважаються такими, що здані вчасно. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Строк подання документів відраховується з наступного дня після його оприлюднення, тобто з 01.11.2018, і закінчується 15.11.2018.

Документи отримані поштою відповідачем о 15 год. 25 хв. 15.11.2018, про що свідчить роздруківка з сайту «Укрпочта Экспресс/УКРПОШТА» та залишені без розгляду. Листом від 15.11.2018 №91, у відповідності до статті 26 Закону №899 та пункту 22 Порядку №246, позивача повідомлено про недопущення до участі в конкурсі. Вказана інформація також була відображена в протоколі засідання конкурсної комісії від 15.11.2018 №1.

Відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії від 16.11.2018 №3 за результатами складеного загального рейтингу кандидатів переможцем конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» начальника Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Держслужби морського та річкового транспорту України визнано ОСОБА_2 .

Як вбачається із листа відповідача №91 від 15.11.2018 року (а.с.19,т.2) документи позивача не залишені без розгляду, як це прямо регламентовано пунктом 9 Порядку №246, натомість його не допущено до конкурсу.

За приписами абзацу 3 пункту 22 Порядку №246 підставою для недопуску кандидата до тестування (конкурсу) є невідповідність поданих документів установленим вимогам.

Проте обставин щодо невідповідності поданих позивачем документів установленим вимогам відповідачем не встановлено, а отже у відповідача відсутні правові підстави не допускати позивача до конкурсу.

А відтак, дії відповідача щодо не допуску до конкурсу, які відображені у листі Вих. № 91 від 15.11.2018 року ( а.с.19,т.1), слід визнати протиправними.

Водночас, оговорюючи питання щодо способу поновлення прав позивача суд дійшов до таких висновків.

Як вбачається із матеріалів справи позивач направив документи поштою 12.11.2018 року та, відповідно, останні надійшли до відповідача 15.11.2018 року.

При цьому суд враховує, що позивачем не оскаржувався Наказ голови Державної служби морського та річкового транспорту України №110 від 30.10.2018 оголошено конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України, яким затверджено умови проведення конкурсу на зайняття зазначеної посади та строки його проведення, зокрема 16 листопада 2018 року.

Отже, позивач порушив терміни подання документів визначених підпунктом 3 пункту 9 Порядку №246 (надіслання їх поштою протягом установленого строку подання та надходження до державного органу менше ніж за три робочих дні до дати проведення конкурсу), правовим наслідком яких є відсутність підстав для їх розгляду, тобто відсутність правових підстав для участі у конкурсі, а відтак вимога про скасування рішення конкурсної комісії відповідача в частині визначення переможця конкурсу на посаду державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України не може бути задоволена, з огляду на те, що порушення прав позивача, які встановлені судом, не впливають на результати конкурсу.

Належним способом поновлення порушеного права у даному випадку є право на відшкодування моральних та матеріальних збитків за умови їх доведеності.

Таким чином, колегія суддів погоджується по суті з висновком суду першої інстанції, що при визначені відповідачем переможцем конкурсу на вакантну посаду державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько-Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України не були порушені права та інтереси позивача, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Доводи апеляційної скарги.

Посилання апелянта на норми Цивільного кодексу України в частині перебігу строку подання документів для участі в конкурсі є не суттєвими, адже як зазначалось вище вказані дії відповідача визнані судом протиправними.

Також колегія суддів відхиляє доводи апелянта про не опублікування інформації про проведення конкурсу на сайті відповідача, оскільки це спростовується роздруківкою з сайту Державної служби морського та річкового транспорту України та зазначенням про висвітлення інформації на сайті відповідача з тексту позову.

Інші доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині постанови, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.

Таким чином, на підставі встановлених в ході судового розгляду обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо скасування наказу в частині визначення переможця є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Водночас вимоги позивача про визнання протиправними дій щодо недопущення позивача до конкурсу ґрунтуються на законі та підлягають задоволенню.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що рішення суду в частині позовних вимог про визнання протиправними дій щодо недопущення до конкурсу слід скасувати та ухвали нове рішення про задоволення вимог.

В іншій частині позовних вимог рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, оскільки суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи у відповідній частині позовних вимог не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.

З огляду на часткове задоволення позовних вимог відповідно до приписів частини 3 статті 139 КАС України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що позивач сплатив судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 704,8 грн. (а.с.47,т.1) та за подачу апеляційної скарги в розмірі 1117,6 грн. ( а.с.5,т.2), на користь позивача слід стягнути половину сплаченої ним суми з рахунку бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 308, 309, 315, 321, 322, 325 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року у справі № 540/2497/18 - в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дій - скасувати .

Ухвалити у цій частині позовних вимог нову постанову, якою визнати дії Державної служби морського та річкового транспорту України по недопущенню ОСОБА_1 до участі в конкурсі на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника Чорноморсько - Азовського міжрегіонального управління Державної служби морського та річкового транспорту України, проведеного відповідно до Наказу відповідача від 30.10.2018 року №110 «Про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії «Б» - протиправними.

В решті рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року у справі № 540/2497/18 - залишити без змін.

Стягнути з Державної служби морського та річкового транспорту України ( м. Київ, вул. Преображенська,б.5, код ЄДРПОУ 41886120) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 судовий збір у розмірі 911,2 (дев'ятсот одинадцять гривень двадцять копійок).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів у випадках, передбачених підпунктами а), б), в), г) пункту 2 частини 5 статті 328 КАС України.

Дата складення та підписання повного тексту судового рішення - 18 липня 2019 року.

Головуючий суддя Шляхтицький О.І.

Судді Потапчук В.О. Семенюк Г.В.