Постанова від 18.07.2019 по справі 815/2727/18

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2019 р.м. ОдесаСправа № 815/2727/18

Головуючий в І інстанції: Потоцька Н.В.

Дата та місце ухвалення рішення: 11.04.2019 р. м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

суддя-доповідач - Шеметенко Л.П.

судді - Стас Л.В.

судді - Турецької І.О.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління МВС України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2019 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління МВС України в Одеській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В червні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Головного управління МВС України в Одеській області щодо несвоєчасного направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідки стосовно перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року №900, ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 з 01.01.2016 року без зазначення усіх складових грошового забезпечення; зобов'язати Головне управління МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області або до іншого уповноваженого органу нову довідку відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року №900, ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з зазначенням таких складових: посадовий оклад - 4 900 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2 400 грн.; надбавка за стаж служби - (45%) - 3 285 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - (15%) - 735 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - (50%) - 3 650 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - (50%) - 5 292,50 грн.; премія - 110% - 22 288,75 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки в сумі 11364,76 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 18 851,01 грн., всього: з 01.01.2016 року - 72 767,02 грн. без обмеження максимального розміру.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ, з 31.05.2010 року звільнений з посади заступника начальника ГУМВС України в Одеській області - начальника штабу (через хворобу) та перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області. З 01.01.2016 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії у відповідності до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року №900, ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988. Однак, відповідач свій обов'язок щодо своєчасного направлення до органу пенсійного фонду відповідних даних про грошове забезпечення, з якого має обчислюватись пенсія, у встановлений строк не виконав, у тому числі не включив у відповідний розрахунок належні складові грошового забезпечення, які мають бути враховані під час перерахунку соціальних виплат. Зазначені обставини свідчать про протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень, у зв'язку із чим позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2019 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління МВС України в Одеській області щодо несвоєчасного направлення до ГУПФУ в Одеській області довідки стосовно перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1

Відмовлено в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Головного управління МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області або до іншого уповноваженого органу нову довідку відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 року №900, ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 01.01.2016 року з зазначенням таких складових: посадовий оклад - 4 900 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням - 2 400 грн.; надбавка за стаж служби - (45%) - 3 285 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - (15%) - 735,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність - (50%) - 3 650 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань - (50%) - 5 292,50 грн.; премія - 110% - 22 288,75 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення при наданні основної відпустки в сумі 11 364,76 грн.; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 18 851,01 грн., всього: з 01.01.2016 року - 72767,02 грн. без обмеження максимального розміру.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Головне управління МВС України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків фактичним обставинам справи, просить скасувати рішення суду в частині задоволених вимог та прийняти в цій частині нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши справу за наявними в ній доказами, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 31.05.2010 року звільнений зі служби в органах внутрішніх справ України з посади заступника начальника ГУ МВС України в Одеській області - начальника штабу в званні полковника міліції та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

З січня 2016 року у позивача як пенсіонера органів внутрішніх справ виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням відповідного грошового забезпечення поліцейським.

Водночас, оскільки відповідач свій обов'язок щодо своєчасного направлення до органу пенсійного фонду відповідних даних про грошове забезпечення, з якого має обчислюватись пенсія, у встановлений строк не виконав, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Вирішуючи справу та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що, оскільки доводи позивача про не вчинення відповідачем дій щодо повідомлення у встановлені строки орган пенсійного фонду про складові грошового забезпечення, з яких проводиться перерахунок раніше призначеної пенсії, знайшли своє підтвердження та не спростовуються відповідачем, позовні вимоги щодо визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявності підстав для часткового задоволення позовних вимог, вважає їх правильними та такими, що відповідають вимогам норм матеріального та процесуального права, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Разом з цим, згідно із п. 2 Порядку від 13.02.2008 року №45 на підставі зазначеного в п. 1 цього Порядку (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 Порядку від 13.02.2008 року №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

З аналізу зазначених правових норм вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

У тому числі, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб у визначений строк.

Водночас, судом першої інстанції вірно враховано, що Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 набрала чинності 02.12.2015 року.

Отже, з 01.01.2016 року у позивача як колишнього працівника міліції виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських.

Як встановлено судом першої інстанції та не заперечується відповідачем, списки пенсіонерів, яким передбачено перерахунок пенсії згідно Додатку №1 до Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області надійшли 30.03.2017 року.

Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, у тому числі відносно позивача, станом на 01.01.2016 року Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідно до реєстру 14.06.2017 року, тобто з порушенням терміну, визначеного п. 3 Порядку від 13.02.2008 року №45.

Зазначені обставини свідчать про невиконання Головним управлінням МВС України в Одеській області свого обов'язку щодо належного забезпечення органу пенсійного фонду даними для проведення перерахунку пенсії позивачу, тобто допущення протиправної бездіяльності у цей період відносно прав пенсіонера.

При цьому, колегія суддів враховує, що ні під час розгляду справи в суді першої інстанції, ні під час апеляційного провадження відповідачем необґрунтовано наявність поважних причин, що перешкоджали йому у виконанні свого обов'язку та вимог закону.

З огляду на те, що обставини справи підтвердили допущення відповідачем протиправної бездіяльності відносно права позивача на своєчасне і належне пенсійне забезпечення, ці обставини ніяким чином не спростовуються відповідачем, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції про задоволення позову в цій частині.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно встановлено обставини у справі, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про незаконність чи необґрунтованість судового рішення.

За таких обставин підстав для скасування рішення суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст. 139, 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління МВС України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2019 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Судове рішення складено у повному обсязі 18.07.2019 р.

Суддя - доповідач: Л.П. Шеметенко

Суддя: Л.В. Стас

Суддя: І.О. Турецька